در گفتگو با مهر تشریح شد:

نكات ایمنی كه باید برای كوهنوردی در فصل سرما رعایت كرد

نكات ایمنی كه باید برای كوهنوردی در فصل سرما رعایت كرد اسب من: مسئول كمیته امداد و نجات فدراسیون كوهنوردی با تاكید بر اینكه رعایت مسائل ایمنی برای صعود به ارتفاعات در فصل سرما اهمیت بیشتری دارد در مورد آنها توضیح داد.به گزارش اسب من به نقل از مهر، كوهنوردی همچون رشته های ورزشی است كه با استفاده از ابزارهای فنی و درگیرشدن با مسیرهای سنگی و یخی انجام میگردد. البته جذابت های این رشته ورزشی به قدری گسترده است كه موجب فراگیر شدن آن در بین عموم مردم شده طوریكه خیلی از افراد تردد در كوه و پیاده روی در آنرا بعنوان یك تفریح در برنامه زندگی خود قرار داده اند.
البته كه به بالا رفتن یا پائین آمدن عادی به صورت پیاده از كوه در اصطلاح «كوه پیمایی» گفته میگردد و با كوهنوردی كاملا متفاوت می باشد اما در هر صورت آمد و رفت به ارتفاعات برای تمام افراد كه آنرا به صورت یك تفریح یا كار حرفه ای انجام می دهند، نیازمند رعایت باید و نباید هایی است.
به خصوص در فصل سرما كه احتمال تغییرات ناگهانی هوا در ارتفاعات و بارش باران و برف بسیار محتمل است، توجه به یكسری مسائل ایمنی اهمیت بیشتری پیدا می كند چراكه نادیده گرفتن آنها می تواند حوادث جبران ناپذیری داشته باشد. بی توجهی به همین مسائل سبب شده تا طی دو ماه گذشته یك كوهنورد زن و دو كوهنورد مرد در ارتفاعات دماوند و توچال مفقود شوند و پیگیری‎های تیم‎های آتش‎نشانی، پلیس و نیروهای امداد و نجات هم برای یافتن آنها به نتیجه نرسد.
مسئول كمیته امداد و نجات فدراسیون كوهنوردی با تاكید بر اینكه توجه به مسائل ایمنی همیشه و در هر فصلی باید مورد توجه علاقمندان به كوهنوردی و طبیعت گردی باشد، اظهار داشت كه این مساله در فصل سرما به سبب بارش های ناگهانی و سخت تر شدن تردد در مسیرهای كوه، اهمیت خیلی بیشتری دارد.
حمید مساعدیان گفتگو با خبرنگار مهر را با اشاره به شرایط جوی روزهای اخیر كه حتی آگهی فدراسیون كوهنوردی برای رفتن به كوه را هم سبب شد، شروع كرد و اظهار داشت: دوشنبه و سه شنبه هفته گذشته در ارتفاعات بارش برف و باران را شاهد بودیم. چهارشنبه وضعیت جوی در ارتفاعات البرز و زاگرس مناسب تر بود چراكه بارش كمتر شد اما پنجشنبه و جمعه در مناطقی از البرز غربی و زاگرس شمالی بارش شدید باران را داشتیم.
وی با اشاره به اینكه با وجود بارش های متوالی و ناگهانی، بهترین زمان برای رفتن به كوه برای بسیاری افراد همین فصل سرما است، اشاره كرد: البته به خاطر نوع فضای به وجود آمده در فصل سرما، علاقمندان به كوهنوردی و كوه پیمایی باید نكاتی را به صورت جدی رعایت نمایند كه یكی از آنها امتناع از تردد در كوه به صورت انفرادی است.
مسئول كمیته امداد و نجات فدراسیون كوهنوردی با تاكید بر اینكه افراد باید به صورت جدی از رفتن به ارتفاعات به صورت تنهایی پرهیز كنند، اشاره كرد: خیلی از موارد در رابطه با مفقود شدن افراد كه یافتن آنها ماه ها زمان برده یا اصلا به نتیجه نرسیده، به خاطر نادیده گرفتن همین مسئله بوده است. افراد باید در چارچوب یك تیم حداقل سه نفره و با تجهیزات كامل مبادرت به حضور در ارتفاعات كنند.
به گفته وی، اطلاع از آموزش های لازم برای كوهنوردی و موضوعات در رابطه با سرمازدگی و تغذیه در موقعیت های مختلفِ حضور در كوه و ارتفاعات از دیگر مواردی است كه افراد باید به آن توجه داشته باشند.
مساعدیان اشاره كرد: افرادی كه به ارتفاعات می روند حتما باید مواد غذایی اضافه همراه خود داشته باشند تا در صورت بروز هرگونه مشكل، حداقل از حیث تغذیه با مشكل و كمبودی مواجه نشوند.
مسئول كمیته امداد و نجات فدراسیون كوهنوردی همین طور علاقمندان به كوهنوردی را از تردد در مناطق ناشناخته منع كرد و اظهار داشت: افراد باید به مناطقی بروند كه از موقعیت آن اطلاع كافی داشته باشند ضمن اینكه آنها باید اعضای خانواده، اطرافیان و نیروهای امدادی منطقه و حتی هیات استانی را در جریان مسیر تردد خود قرار دهند تا در صورت بروز هرگونه مشكل، این افراد بدانند كه برای امدادرسانی و كسب نتیجه سریعتر به كجا باید بازگشت كنند.
وی با تاكید بر اینكه در كل بهتر است افراد به صورت تخصصی و باشگاهی فعالیت كوهنوردی داشته باشند و از پرداختن به آن به صورت آماتور پرهیز كنند، به پرسش پایانی خبرنگار مهر در خصوص اینكه «با لحاظ كردن همه مسائل و نكات ایمنی كه به آن اشاره داشتید، سفارش می كنید افراد و به خصوص آماتورها در فصل سرما به كوهنوردی بپردازند یا خیر؟»، پاسخ داد.
مساعدیان در این مورد اظهار داشت: در فصل سرما اگر برای افرادی كه به ارتفاعات رفته اند، مشكلی پیش بیاید كار امدادرسانی به خاطر فضا و سخت تر شدن تردد در مسیرها بسیار پیچیده تر شده و به زمان و نیروهای امدادی بیشتر هم نیاز پیدا می كند. بنا بر این است كه رعایت مسائل فوق در فصل سرما بیشتر از همیشه سفارش میگردد. با همه اینها اما در هیچ زمان و فصلی، افراد را از رفتن به كوه منع نمی نماییم. اگر آنها با اطلاع و دانش كافی و لحاظ كردن نكات ایمنی موردنظر مبادرت به صعود كنند، مشكلی پیش نمی آید.

1397/10/02
15:16:44
5.0 / 5
4498
تگهای خبر: اسب , باشگاه , تخصص , تیم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
asbeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اسب من محفوظ است

اسب من

همه چیز درمورد اسب و اسب سواری و سوارکاری