یك كارشناس ورزشی:

باشگاه ها تنها برای رفع تكلیف به ورزش بانوان می پردازند

باشگاه ها تنها برای رفع تكلیف به ورزش بانوان می پردازند به گزارش اسب من خوزستان یک کارشناس ورزشی با بیان اینکه وضعیت فعلی نشان داده است سرمایه گذاری در ورزش بانوان هیچ زمانی در اولویت باشگاه های ورزشی نبوده است، اظهار داشت: باشگاه ها تنها از سر رفع تکلیف به فعالیت در ورزش بانوان پرداخته اند و در بیشتر باشگاه های ورزشی هم تخصیص بودجه برای بانوان بعد از تأمین اعتبار برای آقایان انجام شده است و باقی مانده بودجه صرف ورزش بانوان خواهد شد.


سیمین علیجانی در گفتگو با ایسنا، با بیان اینکه توجه به ورزش زنان از ورزش همگانی شروع شد و از دل ورزش همگانی هم ورزش قهرمانی تقویت شد، اظهار نمود: مسلم است که ورزش بانوان در مقایسه با چند دهه اخیر پیشرفت زیادی داشته و شرایط خیلی تغییر کرده است. بانوان پتانسیل خیلی خوبی برای پیشرفت دارند و باتوجه به موفقیت هایی که ورزشکاران خانم چه در بخش انفرادی و چه در بخش تیمی به دست آورده اند، انگیزه ها در میان خانواده ها بالا رفته و آنها علاقه مند هستند تا دختران شان ورزش کنند. ضمن این که والدین وقت و هزینه زیادی برای ورزش فرزندان شان صرف می کنند و این اقدامات آنها به رشد و پویایی ورزش زنان منجر می شود.
نگاه ویژه مسئولان از علل پیشرفت ورزش زنان
وی بیان نمود: به هر حال هم تعداد علاقه مندان به ورزش در میان زنان بیشتر شده و هم کیفیت کار آنها نسبت به سالهای قبل افزوده شده است، چون که تعداد قهرمانی ها و سهمیه ها در رشته های مختلف زیاد شده است. البته پیشرفت ورزش زنان علل گوناگونی داشته که مهم ترین عامل نگاه ویژه مسئولان است. همینطور برای رشد ورزش بانوان در رشته های گروهی هم بهتر است مسابقات با کشورهای دیگر را بیشتر نماییم یعنی دیدارهای تدارکاتی با کشورهای خارجی داشته باشیم چونکه این پتانسیل وجود دارد که زنان در این رشته ها هم رشد کنند.
انگیزه چند برابر در بانوان با رعایت عدالت بین خانم ها و آقایان ورزشکار
این کارشناس ورزشی افزود: رعایت عدالت بین خانم ها و آقایان ورزشکار سبب می شود بانوان انگیزه ای چند برابر برای اثبات توانایی های خود داشته باشند. در واقع آنها در تمامی رشته ها به علت این که بخواهند خودشان را به اثبات برسانند مجبورند بیشتر از آقایان تلاش کنند. همیشه در ذهن خود یک علامت سوال داشته ام که چرا به خانم ها بها داده نمی گردد، در حالیکه با کمی بها دادن به آنها، بهتر از مردان نتیجه می گیرند؟ حمایت همه جانبه وزارت ورزش، موفقیت های ورزش بانوان را در مسابقات داخلی و خارجی هموارتر از گذشته خواهد نمود و برنامه های ورزشی می تواند به مقابله با تفکرات غلط درباره شایستگی زنان و کاهش تبعیض و همینطور رشد و توسعه نقش زنان کمک نماید. ضمن این که ورزش، آموزش زندگی ایده آل را مهیا می کند و مهارت ها و ارزش های آموخته شده از ورزش هم بخصوص برای دختران مهم بوده است و به آنها که فرصت های کمتری نسبت به پسران برای فعالیتهای اجتماعی خارج از خانه دارند، اجازه می دهد که مهارت ها و ارزش ها را در سطحی فراتر از خانواده آموزش ببینند.
تاثیر ورزش در توسعه پایدار اقتصادی
وی اظهار داشت: اطمینان از این که دختران دسترسی مساوی برای آموزش کیفی داشته باشند، اساس توسعه به حساب می آید چونکه توسعه پایدار در خصوص توسعه انسان است. البته توسعه پایدار احتیاج به آن دارد که بتوان برای تمامی اعضای جامعه فرصت های بیشتر و شرایط لازم به منظور زندگی سالم، طولانی تر و پرمحتواتر را فراهم نمود. در این راستا برنامه های ورزشی در جهت تأمین اهداف توسعه پایدار اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و ثبات محیطی کمک می نماید.
علیجانی با بیان اینکه هر سازمان ورزشی برای پیشبرد برنامه ها و پروژه های خود احتیاج به حمایت مالی دارد، اضافه کرد: این حمایت ها باعث می شود تا سازمان ورزشی به آرمان هایش برسد. بخش مهم این منابع از محل منابع دولتی تأمین می شود که این خود ضعف امروز بیشتر فدراسیون های ورزشی است؛ تغییر نگرش استفاده از منابع مالی دولتی یکی از مهم ترین مباحث امروز ورزش است که باید با داشتن برنامه ای مشخص و استفاده از ظرفیت های بیرونی ورزش به سمت خودکفایی و استقلال مالی رفت، وگرنه با تاکید بر کمک های مالی وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک، توفیق جدی و تاثیرگذاری حاصل نخواهد شد.
نبود اماکن اختصاصی در خوزستان برای بانوان
وی بیان نمود: در استان خوزستان هم طی چند سال قبل ورزش بانوان افت محسوسی داشته است و باآنکه در یک سال گذشته تاحدودی موفقیت هایی حاصل شده است اما بازهم این بخش احتیاج به کار بیشتر و جدی تری دارد. در شرایطی که طی سالهای اخیر حضور و موفقیت بانوان در رشته های ورزشی چشم گیر بوده است اما در کنار این همه قهرمانی و مدال آوری ها، نبود امکانات، سالن های ورزشی و فضاهای مناسب تمرینی در خور شان بانوان، در خیلی از مواقع سبب شده است، حتی ورزشکاران و قهرمانان هم از عرصه ورزش دور شوند. در این حوزه مشکل زیاد وجود دارد و اماکن اختصاصی در خوزستان که مختص بانوان باشد را نداریم و از این نظر بانوان بسیار محدودیت دارند که امیدواریم متولیان ورزش با اختصاص بودجه ای خاص در این حوزه بتوانند به پیشرفت این مسئله کمک کنند.
کم لطفی در حق ورزش بانوان خوزستان
این کارشناس ورزش بانوان ضمن اشاره به علل افت ورزش بانوان خوزستان، اظهار داشت: بعضی از شرکتهای صنعتی و تولیدی خوزستان بسیار ثروتمند هستند و حتی در رده سنی نونهالان آقایان هم در لیگ برتر کشور تیم دارند ولی برای یک دختر ۲۰ ساله ارزشی قائل نیستند، در حالیکه ظرفیت ها و قابلیت های خوبی داشته ایم ولی طی سالهای اخیر کم لطفی هایی در حق ورزش بانوان استان شده است که امیدواریم با عنایت به تغییراتی که در چارت سازمانی امور بانوان ادارات کل بوجود آمد و این حوزه به معاونت تبدیل گشته است، تغییرات خوبی را شاهد باشیم. همینطور امیدوارم با نگاه مثبت روسای هیات ها و شهرستان ها، ناملایمت ها وکم لطفی هایی که در حق بانوان شده است، از بین برود و شاهد باشیم که استان خوزستان مدال های رنگین تری را در حوزه بانوان کسب کند.
نبود فرهنگ ورزش، مشکل اصلی در ورزش بانوان
وی ادامه داد: مشکل اصلی در ورزش بانوان نبود فرهنگ ورزش است، فرهنگ حضور بانوان در ورزش؛ این که بانوان ورزش را در اولویت های زندگی خودشان قرار دهند و در سالن های ورزش و در ورزش های همگانی حضور پیدا کنند. در خانواده های ما اولویت اول به فرزند و بعد به پدر داده می شود. یعنی مادران همیشه نیازهای آنها را در اولویت قرار می دهند و نسبت به خودشان غفلت می کنند. ما هنوز نتوانستیم این اولویت را به بانوان بقبولانیم. این که ورزش برای بانوان لازم است و چه اثرات مفیدی در کاهش افسردگی و بیماری های مختلف دارد. مشکل عمده ما در این عرصه عدم حضور بانوان در عرصه های ورزشی است. بانوان ما هنوز به اثرات ورزش در بارداری، در سلامتی و کاهش بیماری ها باور پیدا نکرده اند.
اصلی ترین موانع در راه توسعه ورزش بانوان
علیجانی در ادامه هم با بیان اینکه ورزش بانوان خوزستان نیازمند جمع آوری بانک اطلاعاتی از ورزشکاران است، اضافه کرد: بیشتر هیات های ورزشی در بحث اعتبارات مشکلات یکسان داشته و از نبود توجه کافی رنج می برند. مشکلات ورزش بانوان در خوزستان تنها معطوف به کمبود اماکن و وسایل ورزشی نیست، بلکه ضعف آموزشی و کم توجهی به ورزش بانوان و نبود مربی و داور زن در بعضی رشته های ورزشی استان از دیگر مشکلات این قشر است. کمبود تجهیزات و امکانات ورزشی مخصوص بانوان، اختصاص سرانه فضای ورزشی محدود به بانوان، مشکلات فرهنگی و کم توجهی رسانه ها به حضور بانوان در عرصه های ورزشی و نادیده گرفتن موفقیت های چشمگیر بانوان ورزشکار و کمبود زیرساخت ها و عدم فرهنگ سازی مناسب برای ورزش بانوان را میتوان از اصلی ترین موانع در راه توسعه ورزش بانوان تلقی نمود.
در بیشتر باشگاه ها، باقی مانده بودجه صرف ورزش بانوان می شود
وی اظهار داشت: وضعیت فعلی نشان داده است سرمایه گذاری در ورزش بانوان هیچ زمانی در اولویت باشگاه های ورزشی نبوده و تنها از سر رفع تکلیف به فعالیت در ورزش بانوان پرداخته اند و در بیشتر باشگاه های ورزشی هم تخصیص بودجه برای بانوان تنها بعد از تأمین اعتبار برای آقایان انجام شده است و باقی مانده بودجه، صرف ورزش بانوان خواهد شد. از اداره کل ورزش و جوانان خوزستان انتظار داریم با تمام توان از ورزش بانوان در دوران کرونا حمایت کند و امیدواریم در سال آینده با تدابیر وزارت بهداشت، ریشه ویروس کرونا کنده شود و فعالیتهای ورزشی به خوبی از سر گرفته شوند.
منبع:

1399/12/25
22:40:17
0.0 / 5
364
تگهای خبر: آموزش , اسب , المپیك , باشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
asbeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اسب من محفوظ است

اسب من

همه چیز درمورد اسب و اسب سواری و سوارکاری