هزینه اسكی برای مبتدی ها چقدر است؟

هزینه اسكی برای مبتدی ها چقدر است؟ به گزارش اسب من با شروع بارش ها و راه اندازی پیست های اسكی استقبال مردم از اسكی و گذراندن اوقات فراغت از این طریق بیشتر می شود اما خرید تجهیزات و یادگیری این ورزش برای افراد مبتدی هزینه های میلیونی به دنبال دارد.


به گزارش اسب من به نقل از ایسنا، اسكی یكی از محبوب ترین تفریحات زمستانی است كه با شروع فصل سرما میزان استقبال از آن زیاد می شود. پیست های توچال، دیزین، دربندسر، شمشك و آبعلی در تهران برای عموم مردم قابل استفاده هستند كه با پرداخت هزینه می توان از ساعت ۸ یا ۹ بامداد تا ۳ یا ۴ پس از ظهر از آنها استفاده نمود. در این میان برخی به صورت حرفه ای اسكی می كنند و برخی دیگر از آن بعنوان تفریحی زمستانی و برای گذراندن اوقات فراغت استفاده می نمایند اما سوال اینجاست كه هزینه اسكی كردن برای مبتدیان چقدر است؟
در این گزارش به بررسی مواردی كه مبتدیان برای شروع اسكی به آن نیاز دارند و هزینه های كه باید صرف كنند، می پردازیم.
تجهیزات مورد نیاز
لباس گرم، كلاه ایمنی، چوب و فیكس اسكی، كفش اسكی، باتوم، عینك و دستكش تجهیزاتی است كه افراد حرفه ای و مبتدی به آن نیاز دارند. این وسایل را می‎توان اجاره كرد یا خرید. قربانعلی سولقانی، از كارشناسان اسكی سفارش می كند كه مبتدیان این وسایل را تا پنج جلسه ابتدایی آموزش، اجاره كنند چون احتمال دارد به وسایل خود صدمه وارد كنند. اجاره این وسایل هم با عنایت به برند و رده سنی متفاوت می باشد اما معمول آن برای بزرگسالان روزانه بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار تومان است. در ادامه خود مربی اسكی باز را برای خرید وسایل مورد نیاز راهنمایی می كند چون كه حدود ۶ برند در ایران فعالیت دارند. البته كیفیت آنها خیلی متفاوت نیست و برخی هم در سال های اخیر به علت افزایش قیمت دلار و تاكید بر تولیدات داخلی فعالیت خویش را كم و محدود به فروشگاه های خاصی كردند.
با این حال برخی افراد وسایل خویش را از ابتدا خریداری می كنند كه هزینه مورد نیاز برای پرداخت متغیر است بگونه ای كه حسین كلهر، مدرس اسكی می گوید بسته به نوع لباس از ۱۰۰ هزار تومان تا حتی ۱۰ میلیون تومان تغییر می كند. عینك حدود ۶۰۰ و دستكش حدود ۳۰۰ هزار تومان است. البته باید توجه داشت كه این هزینه ها برای افراد مبتدی است و اسكی بازان حرفه ای به تجهیزات حرفه ای تر و در نتیجه گران تری نیاز دارند. به صورت كلی خرید ست كامل اسكی از ۴ میلیون تومان آغاز می شود و به ۲۰ میلیون تومان هم می رسد.
آموزش اسكی؛ روزانه یا ساعتی؟
پس از وسایل و تجهیزات بحث آموزش اسكی مطرح می شود. كلهر می گوید آموزش اسكی به دو صورت روزانه یا ساعتی است كه این به نوع درخواست فرد مربوط می شود. علاوه براین آموزش به صورت فردی یا گروهی انجام می شود اما تاكید بر آموزش فردی است و آموزش گروهی تنها در جلسه اول یا جسله آخر كه فرد اسكی را یاد گرفته، كاربرد دارد.
آموزش فردی به این علت مورد توجه است كه اسكی در محیطی طبیعی و تا حدودی خطرناك( برای افراد مبتدی) انجام می شود و نیاز است كه مربی تمام و كمال فرد یادگیرنده را زیر نظر بگیرد. هزینه آموزش روزانه از ۴۰۰ هزار تومان آغاز می شود و تا یك میلیون تومان هم می رسد و این بیشتر به مدرسی كه فرد انتخاب می كند، برمی گردد. علاوه بر این فدراسیون هر سال تعرفه هایی برای آموزش اسكی در نظر می گیرد كه سولقانی مبلغ این تعرفه را برای هر ساعت ۸۰ هزار تومان به بالا می داند كه با عنایت به رده آموزش فرد افزوده می شود. ازاین رو اگر یك مبتدی روزانه ۴ ساعت با هزینه ۸۰ هزار تومان تمرین كند در انتها روز باید ۳۲۰ هزار تومان پرداخت كند.
در این بخش باید به آموزش اسكی توسط باشگاه ها هم اشاره نمود. سولقانی می گوید این باشگاه ها مطابق با تعرفه فدراسیون به مدت ۱۰ جلسه اسكی را آموزش می دهند كه شامل مربی، بیمه، وسیله رفت وبرگشت و غذا هستند. مبلغ پرداختی آن هم مطابق با تعرفه فدراسیون حدود ۵ میلیون تومان است.
چند جلسه برای یادگیری اولیه اسكی مورد نیاز است؟
این مبحث به نوع یادگیری آموزش گیرنده بستگی دارد. شاید كسی با سه جلسه هم اسكی را یاد بگیرد. سولقانی اعتقاد دارد كه افراد مبتدی بسته به نوع آمادگی جسمانی و سرعت یادگیری به تعداد جلسات متفاوتی نیاز دارند با این وجود ۱۰ جلسه را ضروری می داند.
كلهر هم می گوید معمول آن ۱۰ جلسه است چون در این صورت برنامه وجود دارد و فرد می داند از كجا آغاز كرده و به كجا می رسد. این مدرس اسكی سفارش می كند كه افراد مبتدی آموزش روزانه را انتخاب كنند چون در این صورت ساعتی كه برای استراحت در نظر گرفته می شود جزو ساعت آموزشی نیست و هزینه ای برای آن پرداخت نمی كنند، در نتیجه آموزش از ۹ بامداد آغاز و تا سه پس از ظهر تمام می شود و ساعت آموزشی هم پنج ساعت تعیین می شود اما اگر آموزش ساعتی انتخاب گردد همین بازه زمانی را ۶ ساعته در نظر می گیرند و هزینه آن هم بیشتر می شود.
كلهر می گوید آموزش این رشته مقطعی نیست اما مدت آن به خود فرد بستگی دارد، برخی با دو یا سه جلسه، دوره خویش را ادامه نمی دهند و برخی هم برای اصلاح تكنیك ها آموزش مداوم دارند. البته احتمال صدمه دیدگی برای كسانی كه دوره خویش را نیمه رها می كنند بیشتر است.
هزینه های جانبی
تغذیه و هزینه های پیست دیگر مواردی است كه افراد باید آنها را در نظر بگیرند. از آنجایی كه پیست های اسكی در ارتفاعی بالاتر از سطح دریا قرار دارند امكان افت فشار وجود دارد بنابراین افراد باید نسبت به تهیه مواد قندی اقدام نمایند. علاوه بر این در نظر گرفتن وعده غذایی ناهار هم ضروری می باشد. از آنجایی كه رستوران های پیست های اسكی معمولا غذا را با قیمتی بیشتر از رستوران های سطح شهر عرضه می كنند، افراد می توانند مواد غذایی مورد نیاز خویش را از منزل یا فروشگاه های سطح شهر تهیه كنند.
ورودی پیست ها هم هزینه ی دیگری برای مردم به بار می آورد كه این ورودی معمولا بین ۱۳۰ تا ۱۶۰ هزار تومان است.
در نهایت با در نظر گرفتن میانگین هزینه های مطرح شده، جمع هزینه هایی كه یك فرد باید برای آموزش اسكی صرف كند چیزی بین ۷ تا ۱۰ میلیون تومان است. البته این هزینه شروع كار به حساب می آید و با یك مرتبه تهیه تجهیزات می توان چند سال از آن استفاده نمود.
در بحث آموزش هم فرد بعد از آموزش اولیه به مرور و با كسب تجربه تا حدودی از آموزش مجدد بی نیاز می شود مگر اینكه خواستار یادگیری تكنیك ها و انجام حرفه ای این ورزش باشد.1398/08/28
08:12:36
5.0 / 5
4768
تگهای خبر: آموزش , اسكی , باشگاه , پیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
asbeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اسب من محفوظ است

اسب من

همه چیز درمورد اسب و اسب سواری و سوارکاری