دبیر كل شطرنج آسیا:

باید ایران نسل جدیدی را به دنیای شطرنج معرفی کند

باید ایران نسل جدیدی را به دنیای شطرنج معرفی کند به گزارش اسب من، دبیر کل فدراسیون شطرنج آسیا اظهار داشت: باید یک نسل جدید همانند زمان فیروزجا و مقصودلو شکل بگیرد که البته به این راحتی نیست.


هشام علی محمد طاهر دبیر کل فدراسیون شطرنج آسیا در گفت و گو با ایسنا در مورد پیشرفت شطرنج ایران در آسیا و جهان اظهار داشت: ایران یکی از فعال ترین فدراسیون ها است و حدود ۱۰۰ مسابقه ریتد در هر ماه در ایران انجام می شود. ایران از نظر بازیکن ریتینگ دار چهارم جهان و دوم آسیا پس از هند است که از این نظر هم پیشرفت خوبی است. باید حالا یک نسل جدید همانند زمان فیروزجا و مقصودلو شکل بگیرد. البته به این راحتی نیست و این اتفاق به مسابقه و چلنج زیادی نیاز دارد. امیدوار هستم با این پتانسیل و فعالیت زیاد باردیگر شطرنج ایران روی ریل بیفتد و نسل جدیدی از بازیکنان را به دنیای شطرنج معرفی نماید.
شرایط رقابت در مسابقات زون غرب آسیا جذاب تر شد
وی در حاشیه مراسم اختتامیه مسابقات شطرنج زون غرب آسیا اظهار داشت: سطح مسابقات بالا و خوب بود. استاد بین المللی و استاد بزرگان خوبی در آن شرکت داشتند. این مسابقات چون بصورت آزاد انجام شد خیلی خوب بود. همیشه این مسابقات سهمیه ای بود و یکی دو نفر می توانستند در آن شرکت نمایند و بسیاری از ورزشکاران امکان حضور در آنرا نداشتند. با این شرایط رقابت ها جذاب تر شد و بازیکنان بیشتری حضور داشتند. در آخر هم چندین بازیکن نورم بین المللی گرفتند.
اکثر ستاره های شطرنج جهان از آسیا هستند
هشام در ادامه درباب این که باردیگر قهرمانی جهان به شطرنج بازان آسیایی رسید، اظهار داشت: خیلی خوب شد که باردیگر قهرمان بخش زنان و مردان جهان از میان آسیایی ها انتخاب شدند. روسیه هم به شطرنج آسیا افزوده شد و الان بازیکنان و ستاره های زیادی از آسیا هستند. هند، چین، قزاقستان، روسیه، ایران، ازبکستان و ویتنام ستاره های خوبی در شطرنج دارند و رقابت زیادی بین آسیایی ها هست. این رقابت سخت موجب پیشرفت زیادی خواهد شد.
شطرنج در بازی های آسیایی ۲۰۲۲ و ۲۰۳۰ و بازی های داخل سالن آسیا حضور دارد
دبیر کل شطرنج آسیا درباب سابقه حضور شطرنج بازی های آسیایی اظهار داشت: شطرنج در ادوار مختلف در بازی های آسیایی و بازی های داخل سالن آسیا حضور داشت. شطرنج در بازی های آسیایی ۲۰۰۶ و ۲۰۱۰ و بازی های داخل سالن ترکمنستان حضور داشت. حالا هم در بازی های آسیایی هانگژو و بعد هم در بازی های داخل سالن که حدود آذر در بانکوک تایلند برگزار می گردد حضور خواهد داشت. همین طور در بازی های آسیایی ۲۰۳۰ قطر هم شطرنج حضور خواهد داشت و ما در تلاشیم که برای بازی های آسیایی ۲۰۲۶ ژاپن نیز مجوز حضور بگیریم.
همکاری چند جانبه میان فدراسیون جهانی و آسیایی وجود دارد
ایشان سپس درباب نفوذ آسیایی ها در فیده اظهار داشت: همکاری چند جانبه میان فدراسیون جهانی و آسیایی وجود دارد و روسای این دو مدام با هم مشورت می کنند. روسیه هم قسمتی از آسیا شده است و می توان گفت همه چیز با آسیا است. نمی توان زیاد این ها را از هم جدا کرد.
میزبانی نوجوانان غرب آسیا به ایران داده شد
ایشان سپس درباب میزبانی های ایران اظهار داشت: میزبانی قهرمانی نوجوانان غرب آسیا را نیز به ایران داده اند.
منبع:

1402/03/11
14:01:34
5.0 / 5
221
تگهای خبر: بازی , رقابت , شركت , شطرنج
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
asbeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اسب من محفوظ است

اسب من

همه چیز درمورد اسب و اسب سواری و سوارکاری