امیدواری پارالمپیك برای ارتقاء جایگاه ایران در توكیو

امیدواری پارالمپیك برای ارتقاء جایگاه ایران در توكیو کاروان کشورمان در حالی سال آینده در بازیهای پارالمپیک توکیو شرکت خواهدنمود که به سبب شیوع بیماری کرونا و لغو کلیه مسابقات برون مرزی و کسب سهمیه ورودی به بازیهای پارالمپیک، مسئولان کمیته در تلاش هستند تا کاروان کیفی و مدال آور راهی توکیو کنند تا رتبه خودرا در این دوره از بازیها به جایگاه بهتر از ریو ارتقاء دهند.


به گزارش اسب من به نقل از ایسنا، کاروان ورزش جانبازان و معلولان در پارالمپیک ریو با تلفیقی از ۹۵ ورزشکار در ۱۱ رشته ورزشی (والیبال نشسته زنان و مردان، بسکتبال با ویلچر، فوتبال پنج نفره، دوومیدانی، تیروکمان، وزنه برداری، تیراندازی، جودو، شنا، قایقرانی و دوچرخه سواری) شرکت کرد و با کسب ۲۴ مدال، (۸ مدال طلا، ۹ نقره و ۷ برنز) در جدول رده بندی پانزدهم شد. در این دوره از بازیها مسئولان کمیته ملی پارالمپیک در تلاش هستند کاروان کیفی، مدال آور و تنها در ۹ رشته ورزشی با ۵۰ ورزشکار و ۲۰ مربی در توکیو شرکت نمایند تا به جایگاه بهتر از ریو دست یابند. هر چند امکان دارد این ترکیب به علت فرصت کسب سهمیه در رشته های دوومیدانی، جودو و تیراندازی و یا به علت افت رکورد ورزشکاران، دستخوش تغییرات شود.
در ادامه مهم ترین اتفاقات کمیته ملی پارالمپیک را در سال ۹۹، مرور می نماییم.


* انتشار کرونا و بلاتکلیفی ورزشکاران پارالمپیکی با تعطیلی اردوها
با شیوع کرونا از اسفند سال ۹۸ و تشدید آن امسال سبب تعطیلی اردوها، لغو کلیه مسابقات برون مرزی و به تعویق افتادن بازیهای المپیک و پارالمپیک توکیو شد.
تعطیلی اردوها برای ورزشکاران نپارالمپیکی به علت شرایط خاص آنها تا ۶ ماه اول سال ادامه داشت و مجوز برگزاری اردو از طرف ستاد ملی مبارزه با کرونا وزارت ورزش و جوانان داده نمی شد. هر چند ورزشکاران بصورت غیرمتمرکز و بوسیله فضای مجازی تمرینات را پیگیری می کردند، اما مربیان معتقد بودند که دوری از اردو و تمرینات از نظر روانی سبب افت شدید رکورد ورزشکاران شده است.
البته با عنایت به تعویق المپیک و پارالمپیک، فدراسیون جانبازان و معلولان و کمیته ملی پارالمپیک نیز عجله ای برای برگزاری اردو نداشتند و حفظ سلامتی ورزشکاران را مهم تر از برگزاری اردو عنوان می کردند، و همین مساله سبب بلاتکلیفی ورزشکاران برای آماده سازی برای شرکت در پارالمپیک توکیو شده بود.


* اعزام ۹ رشته ورزشی به پارالمپیک توکیو
هادی رضایی سرپرست کاروان ایران در بازیهای پارالمپیک توکیو معتقد می باشد که با تغییر زمان برگزاری بازیهای پارالمپیک سیاست کمیته ملی پارالمپیک برمبنای همان سیاست قبلی بوده و هیچ تغییری در سیاست کمیته ملی پارالمپیک در اعزام ورزشکاران به وجود نیامده است.
بدین سبب در این سیاست، ورزشکاران شانس کسب طلا، نقره و برنز و کسانی که در جایگاه اول آسیا قرار دارند جزو ورزشکاران اعزامی به پارالمپیک توکیو هستند.
*حضور کاروان ایران با ۵۰ ورزشکار
کاروان پارالمپیک ایران با ۵۰ ورزشکار و ۲۰ مربی در ۹رشته در بازی های توکیو شرکت خواهد داشت. به نقل از رضایی این ترکیب امکان دارد برمبنای کسب سهمیه های جدید در رشته هایی مانند دوومیدانی، جودو و تیراندازی یا افت رکوردها، دستخوش تغییراتی شود.
وی ترکیب مصوب برای اعزام کاروان به بازی های پارالمپیک را به شرح زیر اعلام نمود.
پاراتکواندو: ۲ ورزشکار و یک مربی
اگر مسابقاتی برای خانم ها برگزار گردد و کسب سهمیه صورت بگیرد و سیاست های کمیته اجازه بدهد، سهمیه موردنظر اضافه می شود.
پاراتیراندازی: ۳ ورزشکار خانم و ۲ مربی
در بخش مردان ۲ سهمیه کسب شده که مطابق با سیاست ها نیستند، در صورتیکه طی ماههای آینده رکوردها ارتقا داشته باشد، حتما اعزام می شوند.
پاراتیروکمان: ۴ ورزشکار مرد، یک ورزشکار زن، ۳ مربی
البته در این بخش ۶ سهمیه کسب شده، در صورتیکه وضعیت سهمیه های باقی مانده بر طبق سیاست ها به حد نصاب برسد، اضافه خواهد شد.
جودو نابینایان: ۲ ورزشکار مرد، یک مربی
دوومیدانی جانبازان و معلولان: ۵ ورزشکار، ۳ مربی
۴ سهمیه دیگر هم کسب شده که یا باید کلاس بندی آنها تایید گردد یا رکورد خودرا ارتقا دهند. ضمن اینکه همین طور فرصت برای کسب سهمیه وجود دارد.
دوومیدانی نابینایان: ۲ ورزشکار مرد، یک مربی
قایقرانی: یک ورزشکار خانم، یک مربی
والیبال نشسته: ۱۲ ورزشکار، ۳ مربی
بسکتبال با ویلچر: ۱۲ ورزشکار، ۲ مربی، یک تکنسین.
* حذف ۳ رشته ورزشی از بازیهای پارالمپیک توکیو
هادی رضایی سرپرست کاروان ایران در بازیهای پارالمپیک توکیو درباره علت عدم اعزام فوتبال پنج نفره، دوچرخه سواری و شنا به پارالمپیک توکیو با وجود کسب سهمیه می گوید؛ فوتبال ۵ نفره با وجود کسب سهمیه و به علت عدم مطابقت با سیاست های مصوب سال قبل از ترکیب کاروان کنار گذاشته شد.
در دو رشته شنا و دوچرخه سواری هم رکورد ورودی برای بازی های پارالمپیک کسب شد، اما با بررسی های صورت گرفته این دو رشته هم کنار گذاشته شدند.


* رژه ورزشکاران برای نخستین بار با دو پرچمدار در پارالمپیک توکیو
سرپرست کاروان ایران در پارالمپیک توکیو ضمن اشاره به حضور ورزشکاران در مراسم رژه با دو پرچمدار می گوید؛ اولین بار کاروان هر یک از کشورها با دو پرچمدار زن و مرد رژه خواهند رفت.
رضایی همین طور زمان افتتاحیه و اختتامیه بازی های پارالمپیک را به ترتیب ۲ و ۱۴ شهریورماه ۱۴۰۰ عنوان نمود و گفت؛ به خاطر کرونا تغییراتی در ظرفیت برخی اماکن مانند غذاخوری بازی های پارالمپیک بوجود آمده است، در کل تمام پیش بینی ها بر طبق بیماری کرونا صورت خواهد گرفت.
* فرصت کسب سهمیه در رشته های دوومیدانی، قایقرانی، جودو و تیراندازی
هر چند فهرست نهایی نفرات اعزامی به توکیو از طرف ستاد بازیهای پارالمپیک نهایی شده و مقرر است این فهرست اواخر فروردین به کمیته برگزاری مسابقات اعلام گردد، اما هنوز هم تعدادی از رشته ها امسال به علت لغو مسابقات از طرف فدراسیون جهانی و نداشتن فرصت کافی برای کسب سهمیه ورودی، در سال آینده به دنبال کسب سهمیه و افزایش تعداد ورزشکاران اعزامی خود به توکیو هستند. هر چند سیاست کمیته ملی پارالمپیک در این دوره از بازیها، تنها اعزام ورزشکاران مدال آور به توکیو و ارتقای جایگاه خود نسبت به پارالمپیک ریو است.

1400/01/13
15:46:25
5.0 / 5
692
تگهای خبر: اردو , المپیك , بازی , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
asbeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اسب من محفوظ است

اسب من

همه چیز درمورد اسب و اسب سواری و سوارکاری