در گزارش اسب من مطرح شد:

روایت نزدیكترین شاهد عینی مرگ دلخراش سنگ نورد ایرانی

روایت نزدیكترین شاهد عینی مرگ دلخراش سنگ نورد ایرانی به گزارش اسب من نزدیكترین شاهد عینی حادثه هفته گذشته كوهنوردی كه بعنوان حمایتچی كنار مرحوم مرتضی نادی بود، در مورد این حادثه و علل آن توضیح داد و تصریح كرد كه ایمن نبود شرایط سبب مرگ همراهش شد.به گزارش اسب من به نقل از مهر، در حادثه هفته گذشته مربوط به «پل خواب استان البرز» که منجر به مرگ «مرتضی نادی» در جریان آزمون ورودی مربیگری درجه ۲ سنگ نوردی شد، «زانیار ابراهیمی» نزدیکترین فرد به حادثه بود.
وی بعنوان حمایتچی مرحوم مرتضی نادی را در راه صعود همراهی می کرد و در نزدیکترین فاصله به او- نسبت به دیگر افراد- شاهد سقوط، برخورد سر به سنگ و در نهایت مرگ همراه خود بود.
وی که خود از مربیان فعال در سنگ نوردی است در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن شرح حادثه و آنچه دلیل حادثه بود، تصریح کرد که مهیا نبود شرایط ایمنی سبب این حادثه شد ضمن اینکه هنگام حادثه امکانات پزشکی مانند آمبولانس هم در محل وقوع حاضر نبود!
شرایط ایمنی مهیا نبود
زانیار ابراهیمی در آغاز این گفتگو اظهار داشت: ایراد کلی که وجود دارد این است که به هنگام گرفتن تست باید شرایط ایمنی در نظر گرفته شود. از نام «تست» پیداست که هیچ اطمینانی نسبت به صعود وجود ندارد و بنابراین باید شرایط ایمنی برای فرد به صورت کامل لحاظ شود تا هیچ اتفاقی منجر به صدمه او نشود.
شرایط آزمون برای جان افراد خطر داشت
وی با تاکید بر اینکه در آزمون هفته گذشته این مورد یعنی لحاظ کردن شرایط ایمنی رعایت نشد افزود: شرایط آزمون و صعود در آن به صورت ابزارگذاری مهیا شده بود. این در شرایطی است که احتمال زیپ شدن ابزار (از جا درآمدن) وجود دارد و همین مساله می تواند به سادگی جان فردی که در حال آزمون دادن است را به خطر بیاندازد.
از روش ایمن تر استفاده نشد
ابراهیمی در ادامه به دو شیوه قابل اجرا در صعودها اشاره نمود و اظهار داشت: در یک روش از رول استفاده می شود. به این گونه که طناب در کوئیک ها قرار داده می شود که به رول متصل می شود. شیوه دیگر صعود هم به وسیله ابزار است یعنی همینکه در روز آزمون حادثه مورد استفاده قرار گرفت. در این روش ایمنی زیاد و حداکثری مانند روشی که از رول استفاده می شود وجود ندارد.
دلیل اصلی ایجاد فاجعه
حمایتچی مرحوم مرتضی نادی در روز آزمون ورودی مربیگری درجه ۲ سنگ نوردی همینطور تصریح کرد: البته در مسیری که من و مرحوم مرتضی برای صعود باید طی می کردیم، رول هم وجود داشت. یعنی این امکان برقرار بود که از رول ها بک آپ بگیریم تا ابزارها در صورت خارج شدن از جا یا همان زیپ شدن روی رول های بایستند اما در این آزمون اجازه استفاده از رول به ما داده نشد و دقیقا همین مساله منجر به فاجعه شد.
تشریح آنچه سبب سقوط مرحوم نادی شد
این سنگ نورد با یادآوری اینکه مرحوم مرتضی نادی سومین فردی بود که در آزمون هفته گذشته قصد صعود و تست داشت، تصریح کرد: مرتضی ۶ ابزار کار داشت که در کراکس مسیر پاندول شدند. در حین پاندولی، سه ابزار زیپ شدند صعود و چون امکان استفاده از رول مهیا نشده بود سبب سقوط مرتضی شد. در این سقوط سر او به سنگ برخورد کرد.
مهیا نبود امکانات پزشکی و آمبولانس در محل حادثه
این شاهد عینی مرگ مرگ مرتضی نادی در ادامه گفتگو با خبرنگار مهر، به مهیا نبود امکانات پزشکی و اورژانس در محل حادثه هم اشاره نمود و اظهار داشت: طبق روال قانونی باید در محل آزمون یک دستگاه آمبولانس باشد اما نبود. پس از اینکه مرتضی گرفتار حادثه شد اقدام لازم در این حوزه انجام شد. پس از رسیدن آمبولانس، مرتضی توسط آن به منطقه ای منتقل شد تا توسط هلی کوپتر به بیمارستان البرز منتقل شود.
تاخیر ۱۰ دقیقه ای در انتقال مرحوم نادی به اورژانس
وی در این مورد تصریح کرد: از محل باند هلی کوپتر در بیمارستان تا اورژانس فاصله ۵۰۰ متر تا یک کیلومتری بود، باید بگونه ای هماهنگ می شد که به محض نشستن هلی کوپتر در بیمارستان، مرتضی توسط آمبولانس به اورژانس منتقل شود اما این هماهنگی انجام نشده بود چونکه پس از فرود هلی کوپتر در باند، زمانی حدود ۱۰ دقیقه طول کشیده بود تا آمبولانس حاضر شده و مرتضی به اورژانس منتقل شود.
مرتضی در بیمارستان فوت کرد نه داخل هلی کوپتر
در کل اینکه مرحوم نادی به خاطر مهیا نبود شرایط ایمنی گرفتار سقوط شد. البته وی در لحظه فوت نکرد. در پرونده پزشکی این گونه قید شده که او در راه انتقال و داخل هلی کوپتر جان خویش را از دست داده اما من فکر می کنم زمان مرگ وی در بیمارستان بوده است.
همه در شوک بودند
زانیار ابراهیمی در انتها و در پاسخ به این پرسش که «آیا پس از وقوع حادثه فردی از شرکت کنندگان نسبت به موارد فنی که منجر به سقوط شد و شما به آن اشاره داشتید، اعتراض کرد؟»، اظهار داشت: آن لحظه همه در شوک بوند و هیچ کس به این مورد فکر نمی کرد. تمام افراد شامل آزمون دهندگان و آزمون گیرندگان در کوشش برای رسیدگی به وضعیت مرتضی بودند البته برخی هم تلاش داشتند من را آرام کنند که بعنوان حمایتچی شاهد سقوط همراهم بودم.
به گزارش اسب من به نقل از مهر، حادثه دلخراشی که منجر به مرگ مرتضی نادی شد هفته گذشته (15 مهرماه) در منطقه «پل خواب استان البرز» رخ داد. در همین راستا بعضی از مربیان فعال در این رشته نسبت به نادیده گرفتن شدن مسائل فنی که منجر به ایجاد این حادثه شد، واکنش داشته و حتی انتقاداتی هم نسبت به برخی مسائل حقوقی مطرح کرده اند. خبرگزاری مهر روز گذشته در خبری با عنوان «بیانیه برخی از مربیان در مورد مرگ یک سنگنورد» به این مورد پرداخت.


منبع:

1399/07/22
13:12:05
5.0 / 5
1673
تگهای خبر: پزشك , دستگاه , رشته , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
asbeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اسب من محفوظ است

اسب من

همه چیز درمورد اسب و اسب سواری و سوارکاری