هزینه های ارزی و ریالی كمیته ملی المپیك برای كمك به ورزشكاران

هزینه های ارزی و ریالی كمیته ملی المپیك برای كمك به ورزشكاران كمیته المپیك به جز بودجه مصوب فدراسیون ها و پرداخت حقوق به المپین ها، كمك های مالی ویژه ای راهم صرف ورزشكاران می كند، این هزینه ها در هر دو بخش ریالی و ارزی بار مالی قابل توجهی بوجود می آورد.به گزارش اسب من به نقل از مهر، پرونده احسان حدادی و عمل خار پاشنه این دوومیدانی کار با مخالفت هیات اجرایی در کمیته ملی المپیک بسته شد اما در عین حال این کمیته همراهی با حمیده عباسعلی برای اعزام به آلمان و انجام مرحله دوم جراحی اش - خارج کردن پلاتین پا - را مصوب کرده و مقرر است هزینه های این سفر و جراحی پیش رو متقبل شود.
البته این نخستین بار نیست که کمیته ملی المپیک کمک های اینچنینی به ورزشکاران را در برنامه دارد کما اینکه طی سال های گذشته هم بر مبنای درخواست های مطرح شده و با مصوبه هیات اجرایی بودجه های قابل توجهی صرف ورزشکاران و رسیدگی به مسائل آنها شده است.
هزینه های ارزی و ریالی کمیته ملی المپیک برای ورزشکاران
کمیته ملی المپیک در ادوار مختلف کمک حال ورزشکاران حتی برای رسیدگی به امور شخصی آنها بوده است اما این مساله در دوره مدیریت سید رضا صالحی امیری محسوس تر و پُررنگ تر از همیشه دیده شده طوری که ورزشکاران در سطوح مختلف حل و فصل مشکلات مختلف خویش را از کمیته ملی المپیک مطالبه می کنند!
همیشه مساله در طول سال و به غیر از بودجه ای که کمیته ملی المپیک در چارچوب بودجه مصوب سالانه، پرداخت حقوق به المپین ها و … صرف فدراسیون ها و ورزشکاران شان می کند، هزینه های ریالی و ارزی دیگری را هم روی دست کمیته ملی المپیک می گذارد.
رقم ریالی که کمیته ملی المپیک سال ۹۷ خارج از بودجه های مصوب خود صرف ورزشکاران کرد حدود یکصد میلیون تومان بود. این رقم در سال ۹۸ به ۷۰۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرد و طی سالجاری هم تابحال ۵۵۰ میلیون تومان برای کمک به ورزشکاران رشته های مختلف هزینه شده در حالیکه نیم سال دوم هنوز آغاز نشده است.
در بخش ارزی هم کمیته ملی المپیک برای اهالی ورزشکاران و مسائل مربوط به شخصِ آنها کم نگذاشته است. همین سال قبل کمیته ملی المپیک ۱۵ هزار یورو برای تنها دو ورزشکار هزینه کرد؛ ۱۰ هزار یورو از این مبلغ برای دو دوره جراحی و درمان سهراب مرادی در آلمان هزینه شد. قاعدتاً این همراهی کمیته ملی المپیک برای تسریع بهبود وضعیت این ملی پوش وزنه برداری بود که امید کسب سهمیه المپیک توکیو به حساب می آمد باآنکه فعلاً سهمیه مرادی برای توکیو نه تنها قطعی نشده بلکه خیلی هم پیچیده و مبهم است.
حمیده عباسعلی دیگر ورزشکاری بود که سال قبل از کمک ارزی کمیته ملی المپیک بهره مند شد آن هم درست زمانی که سهمیه خویش را برای المپیک توکیو قطعی کرده بود. این کمیته برای جراحی عباسعلی در آلمان ۵ هزار یورو متقبل شد. هزینه ای که مشابه آن و چه بسا بیشتر باید صرف مرحله دوم جراحی اش شود تا پلاتین پای او بیرون برود.
کیکاوس سعیدی: کمیته ملی المپیک کمک حال ورزشکاران است اما اصولی و منطقی
دبیر کل کمیته ملی المپیک در گفتگو با خبرنگار مهر با تاکید بر اینکه هنوز در مورد اعزام حمیده عباسعلی به آلمان و انجام مرحله دوم جراحی وی برآورد هزینه صورت نگرفته است، اظهار داشت: هیات اجرایی با لحاظ کردن شرایط این کاراته و اینکه مرحله اول جراحی وی در آلمان انجام شد، برای اعزام باردیگر به این کشور موافقت کرده است. تا آنجا هم که در توان داشته باشیم از کمک به ورزشکاران و مطالبات اینچنینی آنها کوتاهی نخواهیم کرد.
وی خاطرنشان کرد: در مجموع کمیته ملی المپیک در طول سال برای کمک به پیشکسوتان و ورزشکاران بر مبنای درخواست های مطرح شده از جانب آنها هزینه هایی را متقبل می شود. قاعدتاً اما پاسخ به همه هزینه ها یکسان نخواهد بود. شاید حتی با بعضی از درخواست ها موافقت نشود. مسائل اینچنینی در هیات اجرایی طرح و بررسی شده و در مورد آن تصمیم گیری خواهد شد.
سعیدی با تاکید بر اینکه در شرایط اضطرار همه بخش ها کمک حال پیشکسوتان و ورزشکاران خواهند بود، افزود: بخشی از این حمایت ها با کمیته ملی المپیک است که آن هم بنا به اجبار انجام می شود. قرار نیست با هر درخواستی موافقت شده و هزینه های لازم برای آن پرداخت گردد. لزوم مبحث درخواستی و رسیدگی به آن باید مصوبه هیات اجرایی را بگیرد تا هزینه های لازم برای آن تامین گردد.
دبیرکل کمیته ملی المپیک تصریح کرد: اتفاقاً در این حوزه سازمان برنامه و بودجه و شخص آقای نوبخت هم همراه کمیته است. حتی وی (نوبخت) به صورت ویژه پیگیر اوضاع و احوال برخی ورزشکاران بوده و در یکی دو مورد که رقم هایی را برای کمک به آنها مصوب کرد. به صورت مثال در جریان رسیدگی به وضعیت محمدرضا آقانیا که به سرطان مبتلا شد و برای معالجه وی کمک های ویژه ای شد.
سعیدی اظهار داشت که کمیته ملی المپیک از این بعد از همراه اهالی ورزشکاران و کمک حال آنها خواهد بود اما قرار نیست برای هر درخواستی هزینه شود، این کار باید اصولی و منطقی صورت بگیرد.


منبع:

1399/06/30
22:00:43
5.0 / 5
1896
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
asbeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اسب من محفوظ است

اسب من

همه چیز درمورد اسب و اسب سواری و سوارکاری