مهر در گزارشی بررسی كرد؛

وزنه برداری ایران همچنان تنیده در دوپینگ

وزنه برداری ایران همچنان تنیده در دوپینگ به گزارش اسب من آمار نتایج مثبت نمونه گیری های به عمل آمده از ورزشكاران ایران امسال میلادی حكایت از آن دارد كه وزنه برداری كماكان در صدر رشته های آلوده به مواد نیروزا قرار دارد.به گزارش اسب من به نقل از مهر، ستاد ملی مبارزه با دوپینگ (نادو) همزمان با شروع سال میلادی جاری و به رغم ادامه کش و قوس ها در ارتباط با پرونده دوپینگ ورزش ایران در سال ۲۰۱۹، کنترل دوپینگ ورزشکاران در این سال را با اعزام افسر به محل مسابقات و اردوها در برنامه قرار داد.
البته در میانه راه ظهور کرونا و فراگیری جهانی این ویروس منجر به توقف ۴ ماهه فعالیتهای نادو شد اما این فعالیت ها از اوایل تیرماه مجدد از سر گرفته شد.
۱۶۶ تست دوپینگ امسال میلادی
در مجموع تا به امروز که سال ۲۰۲۰ میلادی از نیمه گذشته، ۱۶۶ تست دوپینگ توسط ماموران نادو از ورزشکاران رشته های مختلف گرفته شده است. این آمار حکایت از این دارد که از ۱۱۶ ورزشکار در جریان مسابقه نمونه گیری شده و ۵۰ تست هم خارج از میادین گرفته شده است. همینطور افرادی که از آنها نمونه گیری شده شامل ۱۳۹ ورزشکار مرد و ۲۷ ورزشکار از بخش بانوان می شود.
دیگر اینکه مجموع ۱۶۶ تست دوپینگ نادو امسال میلادی، نمونه گیری از ورزشکاران لیست RTP را هم شامل می شود؛ نادو ۷۲ ورزشکار را در این لیست قرار داده تا کنترل دوپینگ ویژه روی آنها داشته باشد. از این تعداد ورزشکار و طی سالجاری میلادی تا به امروز از ۷ نفر (رشته های دوومیدانی و قایقرانی) نمونه گیری شده است.
۵ نمونه مثبت
از مجموع نمونه هایی که افسران ستاد ملی مبارزه با دوپینگ (نادو) تا به امروز در چارچوب پرونده دوپینگ ۲۰۲۰ ورزش ایران از ورزشکاران گرفته اند، بعضی از نمونه ها هنوز برای آنالیز به آزمایشگاه های کلن و قطر ارسال نشده اند. اینها نمونه هایی هستند که طی همین دو سه هفته گذشته و پس از سر گیری باردیگر فعالیتهای نادو از فینال فوتسال، دیدارهای لیگ برتر فوتبال و ورزشکاران حوزه نظارت ویژه گرفته شد.
سایر نمونه ها که قبل از بحران کرونا گرفته شده بود به صورت کامل به آزمایشگاه های طرف قرارداد نادو ارسال شده و نتایج آنها هم مشخص شده است. بر مبنای اعلام پزشکان دو آزمایشگاه کلن و قطر، نتیجه ۵ نمونه از مجموع ۱۴۶ نمونه ارسالی برای آنها - از پرونده ۲۰۲۰ میلادی - مثبت است.
وزنه برداری همچنان پیشتاز در دوپینگ
به گزارش اسب من به نقل از مهر، محسن رسایی (هندبال) و علیرضا مصلح آبادی (والیبال) دو نفر از ورزشکارانی هستند که نمونه تست دوپینگ آنها امسال مثبت اعلام شده است. نادو هفته گذشته رای خویش را در مورد هر یک از دو ورزشکار - به ترتیب ۴ سال محرومیت و توبیخ کتبی - اعلام نمود.
در مورد سه ورزشکار متخلف دیگر هنوز اعلام رای نشده و بنابراین نادو اشاره ای به نام آنها نکرده است اما خبرنگار مهر کسب اطلاع کرده که ۲ نفر از این ورزشکاران وزنه بردار هستند یک نفر هم کشتی گیر.
با این حساب وزنه برداری با دو ورزشکار دوپینگی از میان ۵ ورزشکاری که تخلف آنها امسال میلادی محرض شده، صدرنشین رشته های آلوده است. این در شرایطی است که از مجموع ۵۷ نمونه مثبت تشخیص داده شده ایران در سال گذشته، ۱۲ نمونه متعلق به وزنه برداری بود و از این حیث وزنه برداری در صدر ۱۵ رشته آلوده ورزش ایران در سال ۲۰۱۹ میلادی قرار داشت.
البته که سال قبل وزنه برداری (۲۸۰ نمونه) پس از فوتبال (۳۰۰ نمونه) دومین رشته ای بود که افسران نادو بیشترین نمونه گیری را از ورزشکاران شان داشتند. این اقدام هم بنا به درخواست مسؤلان وزنه برداری و به منظور کنترل دوپینگ این رشته در برنامه نادو قرار داده شد. با این اوصاف شاید تعداد نمونه های مثبت به نسبت مجموع نمونه گیری ها در وزنه برداری، قابل توجه نباشد اما به هر حال این رشته پیشینه ای ناخوشایند در دوپینگ دارد چونکه به خاطر دوپینگ ۹ نفر از ورزشکارانش دو سال از حضور در میادین محروم شد و در نهایت هم همین مساله کاهش سهمیه های المپیکی این رشته را به همراه داشت.
بنابراین به جا است مسؤلان نظارت و برنامه ویژه تری برای دوپینگ وزنه برداری و کنترل آن داشته باشند.


منبع:

1399/05/02
23:48:01
5.0 / 5
2385
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
asbeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اسب من محفوظ است

اسب من

همه چیز درمورد اسب و اسب سواری و سوارکاری