صالحی امیری در مهر:

فاجعه ورزش ایران در پكن تكرار نمی گردد

فاجعه ورزش ایران در پكن تكرار نمی گردد اسب من: رئیس كمیته ملی المپیك در تحلیل اتفاقات ماه های اخیر، از سناریویی پرده برداشت كه هدفش سوق دادن ورزش ایران به سمت تعلیق با برنامه ریزی و توطئه برخی عوامل خارجی است.خبرگزاری مهر، گروه ورزش: حواشی اخیری كه ورزش ایران در سطح بین المللی و گسترده با آن مواجه گردید در كنار خیلی از چالش های داخلی این حوزه و به خصوص نزدیك بودن بزرگترین رویداد ورزشی جهان یعنی «المپیك» بهانه های كافی و وافی بود برای گفتگو با سیدرضا صالحی امیری رئیس كمیته ملی المپیك.
البته در فرصت كوتاه كمتر از یك ساعت، وی تنها پاسخگوی قسمتی از سوالات خبرنگار مهر بود. وی در لابلای صحبت های خود به مواردی اشاره كرد; مانند فشار حداكثری برای تعلیق ورزش ایران، گروگان گیری سعید مولایی، تاكید بر كاهش شكاف میان ایران و عربستان، اعلام پیش بینی عملكرد كاروان المپیك تا آخر سال، حذف فوتبال از كاروان ایران برای المپیك بعد، عدم پشیمانی از ورود به ورزش و...
فشار حداكثری برای تعلیق ورزش ایران
سیدرضا صالحی امیری رئیس كمیته ملی المپیك در آغاز گفتگو با خبرنگار مهر در مورد ماجرای جودو كه به برخی رشته های دیگر مانند شطرنج هم كشیده شد و اینگونه به یك سناریو برای ورزش ایران تبدیل شد توضیح داد.
وی اظهار داشت: در چند سال اخیر با پدیده ای مواجه هستیم كه به اعتقاد من قسمتی از استكبار جهانی برای فشار به انقلاب است. در حوزه اقتصادی تحریم حداكثری را نشانه گرفتند، در حوزه سیاسی فشار حداكثری برای انزوای سیاسی ایران اعمال شد. در حوزه اجتماعی ناامیدی و سرخوردگی ملی را اشاعه دادند و در حوزه ورزش هم حداكثر فشار برای «تعلیق» را دنبال می كنند.

نقش پررنگ «ویزر» در تعلیق جودوی ایران
صالحی امیری با اشاره به اینكه استكبار جهانی با این چهار پازل پروژه تعریف شده و جهت گیری خودرا در ارتباط با ایران و انقلاب آن دنبال می كند، اشاره كرد: به اعتقاد من «ویزر» رئیس فدراسیون جهانی جودو قسمتی از پازل و هدف گذاری تعیین شده در تعلیق ورزش ایران است. تلاش حداكثری ما این بود كه مانع تعلیق شویم. بااینكه جودو فعلاً در تعلیق موقت به سر می برد.
۲۰ فروردین تاریخ دادگاه رسیدگی به شكایت ایران است
رئیس كمیته ملی المپیك با اشاره به اینكه ایران و فدراسیون جهانی جودو شكایت هایی از یكدیگر و در ارتباط با مسائل اخیر داشته اند اشاره كرد: بوسیله وكلای معتبر دادخواستی مقابل فدراسیون جهانی جودو تهیه كرده و در آن دلیلهای و مواضع خودرا روشن و شفاف بیان كرده ایم. این موارد را در مسافرت اخیر به لوزان خطاب به «توماس باخ» رئیس كمیته بین المللی المپیك نیز مطرح كردیم. در هر صورت پرونده شكایت ایران به دادگاه بین المللی حكمیت ورزش (CAS) رفته و مقرر است ۲۰ فروردین ماه مورد بررسی و رسیدگی قرار بگیرد.
سعید مولایی را گروگان گرفتند
«وی در واكنش به اینكه محور شكایت ایران از فدراسیون جهانی شامل چه مواردی بود؟»، اظهار داشت: آنچه در شكایت خود عنوان كردیم و امروز هم به آن تاكید می كنم این است كه پروژه اصلی برای گروگان گیری سعید مولایی بود. رئیس فدراسیون جهانی جودو با برنامه از پیش تعیین شده به دنبال اجرای این پروژه بود. آنچه در جریان مسابقات جهانی (ژاپن) صورت گرفت نیز در همین راستا بود.
مقصر جدایی مولایی از جودوی ایران «ویزر» است
صالحی امیری در این رابطه افزود: رئیس فدراسیون جهانی جودو با اقدامی غیراخلاقی و با ایجاد گارد برای سعید مولایی، او را متقاعد كرد از تیم ملی ایران انصراف دهد. در ادامه هم با ستاندن ویزا و تهیه بلیت مسیر حضورش در كشورهای اروپایی را فراهم نمود. در تداوم این پروژه هم جودوكار ایران را به مغولستان اعزام كردند.
مولایی مشكلی برای بازگشت ندارد
رئیس كمیته ملی المپیك اشاره كرد: در كل آنچه صورت گرفت فضاسازی سیاسی و انتقام جویانه «ویزر» از جودوی ایران بود. معتقدم سعید مولایی باید به ایران و تیم ملی بازگردد. برای این بازگشت او مشكلی ندارد.

سه پروژه دیگر برای تعلیق ورزش ایران
صالحی امیری همین طور به دیگر پروژه ها در امتداد هدفگذاری استكبار جهانی برای تعلیق ورزش ایران اشاره نمود و اظهار داشت: پس از جودو، پروژه كشتی آغاز شد كه در قزاقستان با آن مواجه شدیم اما با تدابیر لازم از چالش آن عبور كردیم. پروژه سوم شطرنج است در صورتیكه ما ۱۰ هزار شطرنج باز داریم كه به صورت آزاد در مسابقات مختلف شركت می كنند و می توانند برای هر رقابت تصمیمی برای خود داشته باشند. كاراته هم پروژه بعدی بود كه آن هم با تدابیر لازم ناكام ماند. در كل اینكه استكبار جهانی هر جا بتواند فشار به ورزش ایران را وارد میكند.
كاهش تهدیدات و افزایش فرصت ها
وی اضافه كرد: البته ما در مجموعه وزارت ورزش و كمیته ملی المپیك با استفاده از ظرفیت نخبگان و پیشكسوتان تلاش می نماییم با وجود همه این فشارها تدابیر لازم برای كاهش تهدیدها و افزایش فرصت ها را بیندیشیم.
با كشورهای عربی بر سر فوتبال مناقشه نكنیم
«قطعا مشكلات اخیر فوتبال و سلب حق میزبانی ایران در لیگ قهرمانان آسیا بی ارتباط با این مسائل نیست. در كل دیدگاه شما دراین زمینه و دیپلماسی ورزشی برای آن چیست؟»
پاسخ صالحی امیری به این پرسش خبرنگار مهر این بود: باید تلاش داشته باشیم بوسیله گسترش روابط و دیپلماسی ورزشی، ارتباط با كشورهای اسلامی همسایه را تقویت نماییم. در حقیقت دیپلماسی ورزشی مقوله ای برای دیپلماسی سیاسی كشورهای منطقه بشمار می رود. نمی توانیم با كشورهای عربی در مناظره و مناقشه باشیم. باید در نظر داشت به هر میزان كه «ایران هراسی» توسط استكبار جهانی در منطقه تقویت شود به همان میزان شكاف میان ایران و كشورهای منطقه بیشتر خواهد شد.
تاكید بر بهره گیری از دیپلماسی ورزشی
وی اشاره كرد: می توانیم با دیپلماسی ورزشی شكاف دولت ها و كشورها را كاهش دهیم از این منظر تلاش وزارت ورزش و كمیته ملی المپیك تبیین استراتژی تعامل حداكثری، تبادل تیم ها، همكاری برای اردوی مشترك و مسابقات دوستانه با كشورهای منطقه است و البته همگرایی میان كمیته های المپیك و نهادهای ورزشی این كشورها.
شكاف میان ایران و عربستان كم شود
صالحی امیری همین طور در پاسخ به اینكه «در رابطه با دیدارهای فوتبال میان تیم های ایران و عربستان چه پیشنهادی دارید؟»، اظهار داشت: حتما باید بوسیله دیپلماسی ورزشی و تبادل تیم ها شكاف میان دو كشور ایران و عربستان كاهش پیدا كند.

نداشتن پیش بینی از عملكرد كاروان المپیك صحت ندارد
به گزارش اسب من به نقل از مهر، سیدرضا صالحی امیری كه در محل خبرگزاری مهر گفتگو می كرد در ادامه پاسخگوی سوالاتی پیرامون المپیك توكیو و شرایط كاروان ایران برای این رویداد بود.
در آغاز این بخش سوالی عنوان شد در خصوص اینكه «اخیرا برخی سایت های خارجی از عملكرد ورزش ایران در توكیو پیش بینی هایی در ارتباط با مدال آوری ورزشكاران مان و جایگاه كاروان اعزامی در جدول رده بندی داشته اند، چرا خود مسئولان ایران تا به امروز چنین پیش بینی و تحلیلی نداشته اند؟»
وی در پاسخ به این پرسش اظهار داشت: روزانه در كمیته ملی المپیك توسط سرپرست كاروان و همین طور به صورت هفتگی در ستاد عالی به ریاست وزیر ورزش، شرایط كاروان ایران برای المپیك بررسی می شود. جلساتی كه در كمیته داریم به ارزیابی برنامه ها و آمادگی فدراسیون ها برای المپیك اختصاص دارد. در ستاد عالی هم این ارزیابی ها بر اساس وضع موجود، وضعیت مطلوب و مورد نظر یعنی پیش بینی ها و نقاط ضعف موجود و اقدامات لازم برای رفع آن انجام می شود. بدین سبب اینكه ما پیش بینی نداریم درست نیست، شما می توانید بپرسید چرا این مساله رسانه ای نمی گردد.
پاسخ به چرایی رسانه ای نشدن پیش بینی ها
«چرا تا به امروز پیش بینی هایی كه از آن یاد می كنید، مطرح نشده است؟»، وی در پاسخ به این پرسش اظهار داشت: برای اعلام ارزیابی دقیق نیازمند این هستیم از نظر زمانی جلوتر برویم تا اول وضعیت مان در كسب سهمیه مشخص شود، دوم مشخص شود رقبای ورزشكاران مان چه كسانی هستند و سوم اینكه بتوانیم تحلیل واقع بینانه ای از شرایط داشته باشیم.
سهراب مرادی و حسن یزدانی؛ شاخصهای تعیین كننده در پیش بینی
رئیس كمیته ملی المپیك در این بخش از صحبت های خود از سهراب مرادی و حسن یزدانی بعنوان دو فاكتور تعیین كننده در تحلیل ها و پیش بینی عملكرد كاروان ایران یاد كرد.
وی در این رابطه اشاره كرد: در چند ماه اخیر در سه حوزه گرفتار چالش شدیم كه یكی از آنها جودو بود. ما در وزنه برداری با مصدومیت سهراب مرادی رو به رو شدیم كه پیش بینی قطعی مدال طلا به حساب می آمد. بااینكه این روزها سهراب مرادی آماده تر شده و شخصاً امید زیادی به او دارم. در كشتی هم با معضل مربوط به حسن یزدانی مواجه ایم؛ اینها متغیرهای ما در تحلیل ها هستند. در واقع با احتساب سهراب مرادی و حسن یزدانی یك نوع تحلیل خواهیم داشت اما این تحلیل بدون در نظر گرفتن آنها متفاوت می شود.
اعلام پیش بینی و ارزیابی عملكرد كاروان المپیك تا اختتام سال
رئیس كمیته ملی المپیك با اشاره به اینكه نصرالله سجادی سرپرست كاروان المپیك در حال تدوین ارزیابی عملكرد این كاروان در توكیو است، از اعلام نتایج آن تا آخر سال آگاهی داد و اظهار داشت: فعلاً ۴۱ سهمیه داریم اما باید وضعیت مان در سایر رشته ها به خصوص رشته های رزمی و رشته های امیدبخش مانند دو و میدانی مشخص شود. در كل اینكه وضعیت سهمیه، شرایط رقبا و امكانات و منابعی كه ما می توانیم تعیین نماییم سه فاكتور تعیین كننده در تحلیل و پیش بینی ها هستند.
نسبت به عملكرد كاروان ایران در توكیو ناامید نیستیم
«مسئولان كمیته ملی المپیك اخیراً بمنظور تقدیر از ورزشكاران صاحب سهمیه المپیك نشستی با آنها داشتند، در این جلسه صحبت هایی توسط شما و دیگر مسئولان در رابطه با كاروان المپیك عنوان شد كه بعضاً جای نقد داشت، كما اینكه خبرگزاری مهر نیز در گزارشی با عنوان «نظر دو پهلوی مسئولان درمورد نتایج المپیك / تدبیر درست یا فرار رو به جلو» به آن پرداخت. برداشت ها از این صحبت ها این بود كه امید زیادی نسبت به عملكرد كاروان ایران در توكیو وجود ندارد.»
این موضوعی بود كه سیدرضا صالحی امیری در واكنش به مطرح شدن آن توسط خبرنگار مهر اظهار داشت: نه؛ اینگونه نیست. حوزه ورزش تحت تاثیر مسائل روانی و اجتماعی است معتقدم مدیران ورزش نباید ناامیدی را در حوزه قهرمانی پمپاژ كنند. ضعف ها باید در فضای كارشناسی بررسی و نسبت به رفع آن اقدام گردد.

برای مطالبه از ورزشكاران در حق شان ظلم نكنیم
وی در این رابطه افزود: دیگر اینكه ایجاد مطالبه و انتظارات غیرقابل جذب، ظلم بزرگی در حق ورزشكاران است. وقتی از ورزشكاری كه پیش بینی ما از عملكرد او حداكثر مدال برنز است، مدال طلا مطالبه نماییم فقط او را در استرس قرار داده ایم. فشار غیرمنطقی نتیجه عكس خواهد داشت. شخصاً با این رویه مخالفم.
واكنش به صحبت های وزیر ورزش در خصوص مطالبه مدال المپیك
رئیس كمیته ملی المپیك در واكنش به اینكه «این صحبت شما نقطه مقابل اقدام وزیر ورزش است كه در بازدید از برخی اردوها مطالبه مدال المپیك از ورزشكاران و مربیان شان كرده بود»، اشاره كرد: شایسته است در مورد وزیر ورزش از خود او بپرسید اما بطور قطع مسعود سلطانی فر از مدیران شایسته، باتجربه و قدیمی است كه با نگرشی مبتنی بر مجموعه مشاهدات، تجربیات و شناخت از حوزه ورزش صحبت می كند. در مورد دیدگاه های وی از خودش بپرسید.
تاكید بر برنامه های فرهنگی به خاطر احتمال عدم نتیجه گیری!؟
رضا صالحی امیری در ادامه گفتگو با خبرنگار مهر اشاره ای مجموعه كارهای فرهنگی انجام شده و پیش بینی شده برای المپیك توكیو داشت. این صحبت ها در واكنش به این مساله كه «برای اولین بار برنامه های فرهنگی المپیك در یك وزارتخانه دیگر پیگیری می شود آنكه با گستردگی قابل توجه؛ بنظر می رسد تاكید بر اجرای پررنگ این برنامه ها بی ارتباط با عملكرد كاروان ایران نیست و اینكه احتمال عدم نتیجه گیری دور از ذهن نمی باشد.» وی در واكنش به این مساله اشاره كرد: این تحلیل با واقعیت انطباق ندارد. بعنوان كسی كه به حوزه فرهنگ علاقمند بوده و هستم به این بخش از برنامه ها برای المپیك تاكید دارم.
كاستی تاریخی در حوزه ورزش قهرمانی رئیس كمیته ملی المپیك با تاكید بر اینكه عناصر فرهنگی، كاستی تاریخی در حوزه ورزش قهرمانی است، اشاره كرد: در كنار ورزش ظرفیت جدیدی در سطح ملی ایجاد كردیم كه تاثیری از ظرفیت فرهنگی ایران اسلامی را در جهان به نمایش بگذاریم فراموش نكنیم سوم مرداد ماه سال آینده نمایندگان ۲۰۶ كشور جهان در افتتاحیه المپیك حضور خواهند داشت. این بازی ها ۴۰ میلیون توریست از كشورهای مختلف دارد. این فرصت و بستری برای معرفی فرهنگ و تمدن ایران اسلامی است.
پیش بینی برنامه های فرهنگی گسترده برای المپیك ۲۰۲۰
صالحی امیری اشاره كرد: مجموعه ای گسترده از برنامه های فرهنگی، هنری، نمایشگاه صنایع دستی، نمایش فیلم و… و. تعریف شده به شكلی كه بتوانیم ایرانیان مقیم ژاپن و دیگر افرادی كه به خاطر المپیك به توكیو سفر می كنند را با فرهنگ ایران بیشتر آشنا نماییم.
گذر از مرحله شعار برای برنامه های فرهنگی المپیك
«پیش از این هم برای دوره های مختلف بازی های المپیك برنامه هایی ویژه فرهنگی پیش بینی می شد اما این برنامه ها در عمل نه خروجی داشت و نه تاثیرگذاری»؛ وی در واكنش به این مساله اظهار داشت: برای این دوره از بازی های المپیك و برنامه های فرهنگی آن ساختارسازی شده و از مرحله شعاری عبور كرده ایم. بنا بر این ستاد فرهنگی المپیك ۲۰۲۰ را تشكیل دادیم.
اجرای برنامه های فرهنگی در دانشگاه توكیو
رئیس كمیته ملی المپیك در ادامه مروری بر كارهای مصوب فرهنگی برای المپیك توكیو داشت و اظهار داشت: دانشگاهی در توكیو اجاره شده كه محل اجرای برنامه های فرهنگی است. در حوزه داخلی و توسط آقای جمالی نژاد در سازمان شهرداری به تمام استانها ابلاغ گردیده كه یك فرهنگ سازی و تولید شور و شعف المپیكی در سطح استانی خود داشته باشند. همین طور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در توكیو كارهایی در ارتباط با كاروان ایران خواهد داشت.

به زودی از لباس كاروان المپیك رونمایی می شود
وی همین طور تصریح كرد: با همكاری ستاد مد و لباس درباب طراحی لباس كاروان المپیك اقدامات موثری انجام شده است. از مجموع نمونه های ارسالی چند نمونه به مرحله نهایی رسیده و به زودی با یك فعالیت رسانه ای از لباس نهایی كاروان رونمایی می نماییم.
فضای شهر المپیكی می شود
به گفته صالحی امیری و بوسیله هماهنگی با شهرداری تهران فضای پایتخت به زودی حال و هوای المپیكی به خود می گیرد، همین طور با همكاری وزارت میراث فرهنگی و گردشگری برای اعزام تور به توكیو و تشویق ورزشكاران مان در المپیك برنامه هایی اجرای خواهد شد.
اجرای برنامه های هفته المپیك در تپه های عباس آباد
وی اشاره كرد: دیگر برنامه فرهنگی پیش بینی شده برای المپیك اجرای برنامه های ویژه هفته المپیك در تپه های عباس آباد است كه با همكاری سازمان نوسازی عباس آباد انجام می شود. برای معرفی فرهنگ و تمدن ایران هم تولیدات فرهنگی در چارچوب سی دی و فلش تهیه شده است. در مجموع ظرفیتی گسترده درگیر مسائل مربوط به توكیو است تا در كنار این رویداد ورزشی یك رویداد فرهنگی هم شاهد باشیم اما این مسائل ارتباطی به آنچه شما گفتید-برجسته كردن مسائل فرهنگی برای كمرنگ شدن عدم نتیجه گیری احتمالی كاروان ایران- ندارد.
فاجعه كاروان ایران در پكن برای توكیو تكرار نمی شود
«عملكرد كاروان اعزامی ایران به المپیك ۲۰۰۸ پكن از حیث منفی بودن تاریخی شد، گمانه زنی ها اینگونه است كه آن عملكرد برای المپیك توكیو هم تكرار می شود»، وی در واكنش به این مساله اظهار داشت: خیر؛ راجع به المپیك توكیو ارزیابی منفی نداریم. ارزیابی ما واقعاً مثبت است. این را به نقل از سجادی سرپرست كاروان ایران می گویم كه هم سهمیه ها و هم نتایج كمتر از قبل نخواهد شد.
تیم فوتبال امید اولویت فدراسیون نبود
«شما بر عملكرد مثبت كاروان ایران در توكیو تاكید دارید، در صورتیكه برای این دوره هم مانند ادوار گذشته تیم فوتبال امید از كسب سهمیه بازماند»؛ این مقام مسئول در ورزش ایران دراین زمینه اظهار داشت: بنظر می رسد تیم امید اولویت فدراسیون نیست در صورتیكه استراتژیی فدراسیون باید در راه توسعه و گسترش حمایت حداكثری از تیم امید باشد بعنوان كانونی وابسته و نزدیك به نسل جوان.
واكنش به جدایی «كرانچار» و به كارگیری استیلی
صالحی امیری همین طور در پاسخ به این پرسش كه «در مجموع نسبت به تغییرات كادر فنی تیم فوتبال امید، جدایی كرانچار و به كارگیری حمید استیلی چه نظری داشتید؟»، اظهار داشت: در هیچ مقطعی در انتخاب اعضای كادر فنی امید مداخله نداشتیم، از ابتدا هم طی نامه ای مسئولیت هدایت و انتخاب اعضای كادرفنی امید را به فدراسیون واگذار كردیم روالی كه در گذشته هم مرسوم بود اما در عین حال سیاست كمیته ملی المپیك و وزارت ورزش حمایت حداكثری از تیم امید بود.

مربیان تیم فوتبال امید برای صعود تلاش داشتند اما...
وی افزود: باید شهادت دهیم كه هر سه مربی منتخب برای تیم فوتبال امید تلاش حداكثری در راه صعود به المپیك داشتند، اما در این راه همكاری باشگاه ها به میزان انتظار نبود. بازیكنان به اندازه كافی در اختیار تیم نبودند، موضوعی كه حتی حمید استیلی هم به آن اشاره داشت این بود كه بازیكنان حداكثر دو ماه باید كنار هم باشند تا به معنای واقعی تیم امید شكل بگیرد. اما مشكلاتی دراین زمینه وجود داشت البته كه باشگاه ها هم با موانعی رو به رو بودند. نكته مهم دیگر رقبا بودند و اینكه ازبكستان، چین و كره جنوبی رقیبان اصلی به حساب می آمدند.
پیشنهاد برای حضور فوتسال در المپیك
صالحی امیری همین طور در پاسخ به سوالی «پیرامون فوتسال، شرایط نامساعد تیم ملی برای جام ملت ها و حتی گله مندی بازیكنان از پرداخت نشدن كامل پاداش هایشان» پیشنهادی بیان كرد در خصوص اعزام فوتسال به المپیك.
وی اظهار داشت: پیشنهاد ما این است كه پیگیری نماییم فوتسال بجای فوتبال در المپیك راه اندازی شود چون ما می توانیم از این طریق مدعی باشیم.
از فوتسال حمایت مادی و معنوی نمی شود
وی همین طور تصریح كرد: فوتسال می تواند در آسیا و جهان كارنامه ای درخشان داشته باشد اما آنچنان كه شایسته است از این تیم حمایت مادی و معنوی نمی گردد. باید این مساله را به صورت حداكثری داشته باشیم.
صالحی امیری اضافه كرد: تا به امروز در مورد فوتسال و شرایط تیم ملی ورودی نداشته ام اما در نظر دارم پس از انتخابات فدراسیون فوتبال این مساله را در گفتگوی دوجانبه دنبال كنم.
سیاست سكوت در مورد فوتبال
رئیس كمیته ملی المپیك از پاسخ به پرسش های مطرح پیرامون فدراسیون فوتبال و انتخابات آن امتناع و اشاره كرد: تصمیم گرفته ام در ارتباط با این مساله هیچ صحبتی نداشته باشم و سیاست سكوت را دنبال كنم.
نسخه صالحی امیری برای ورزش ایران
«برای ورزش ایران با تجربه ای كه از مدیریت در این عرصه داریم چه نسخه ای تجویز می كنید»؛ وی در پاسخ به این پرسش اظهار داشت: داشتن برنامه راهبردی با رویكرد ۲۰ ساله، برنامه كلان تحول فرهنگی و همین طور تحول در مدیریت سه فاكتور اساسی است كه ورزش ایران به آن نیاز دارد.
دوری از روزمرگی در ورزش
وی در توضیح برنامه راهبردی اظهار داشت: داشتن برنامه راهبردی به این معناست كه كلان نگری همه جانبه فكری و آینده نگری داشته باشیم. باید بدانیم در چه نقطه ای هستیم، وضع مطلوب چیست و مثلاً ۲۰ سال آینده باید كجا باشیم و در این راه چه اقداماتی باید صورت گیرد. در غیر این صورت ورزش گرفتار روزمرگی و تصمیمات سلیقه ای و احساسی می شود.
پروسه لازم برای داشتن برنامه استراتژیك
این مدیر ورزشی در پاسخ به اینكه «برنامه مورد نظر چگونه باید تدوین شود» اظهار داشت: مدیران فدراسیون ها باید پیش نویس لازم را تهیه كنند. ستادی آشنا به مبانی علمی برنامه های راهبردی تدوین كننده آن باشد سپس شورای عالی برنامه مورد نظر را مصوب كند، دولت هم نسبت به ابلاغ آن و تامین بودجه لازم اقدام نماید و در عین حال مجلس هم نیازهای قانونی برای تحقق برنامه را پاسخ دهد. ممكنست در نگاه اول این مساله امری ذهنی به نظر برسد اما شدنی است. ژاپن، كره و چین و همه آنهایی كه امروز در این قاره آسیا حرفی برای گفتن در ورزش دارند كارشان را از برنامه راهبردی شروع كردند. هند و قزاقستان هم در آغاز این راه است.

قهرمانان فقط به دنبال سكه و سكو نباشند
وی همین طور در توضیح تحول فرهنگی اظهار داشت: قهرمان كسی است كه علاوه بر سكه و سكو مرام پهلوانی داشته باشد. چنین ورزشكاری می تواند مرجع و نماد اسطوره ملی باشد. با سخنرانی، بحث احساسی، پوستر و تبلیغ و اقدامات فرعی هم نمی توانیم از قهرمانی به پهلوانی برسیم. دراین زمینه به برنامه ای جامع نیازمندیم.
مدیران توانایی حل مشكلات را داشته باشند
صالحی امیری همین طور در توضیح تكمیلی برای تحول در مدیریت تصریح كرد كه ورزش به مدیرانی با توانایی حل مسائل اصلی نیاز دارد. مدیرانی كه علاوه بر شناخت حوزه ورزش توانایی لازم برای حل معضلات و مشكلات آنرا در سطح ملی داشته باشند. در واقع یك مدیر ورزشی باید قدرت اجرایی، اقناعی، اجماعی برای كسب منابع، اسپانسر و … داشته باشد.
از ورود به ورزش و مدیریت آن پشیمان نیستم
«دو سال پیش در بدو ورود به كمیته ملی المپیك به پرسشی در خصوص اینكه از ورود به حوزه ورزش پشیمان نیستید پاسخ منفی دادید. دوست داریم بدانیم بعد از دو سال و مواجه شدن با چالش های زیاد در این عرصه چه پاسخی برای این پرسش دارید؟».
این پرسش پایانی خبرنگار مهر از رئیس كمیته ملی المپیك بود كه وی در پایسخ به آن اظهار داشت: خدمت به جامعه ورزش را افتخاری بزرگ برای خود می دانم. معتقدم هر آنچه تجربه و توان دارم باید در این عرصه هزینه كنم. كمك به توسعه ورزش قهرمانی با هدف ایجاد نشاط، غرور و هویت ملی قسمتی از سیاست فرهنگی كشور است. افتخار می كنم در این حركت ملی سهمی داشته باشم. بطور طبیعی مدیرانی مانند من كه نزدیك به ۴ دهه با همه تلخی ها، سختی ها و شیرینی ها دوران مدیریتی را طی كردند به طور قطع از انجام كار خود پشیمان نمی شوند. من وابسته و دلبسته به نظام هستم.


منبع:

1398/11/19
19:50:27
5.0 / 5
4052
تگهای خبر: اردو , المپیك , بازی , باشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
asbeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اسب من محفوظ است

اسب من

همه چیز درمورد اسب و اسب سواری و سوارکاری