مهر منتشر كرد؛

كاهش سن دوپینگ در ورزش ایران

كاهش سن دوپینگ در ورزش ایران اسب من: استفاده از مواد ممنوعه توسط یكی از ورزشكاران فدراسیون شنا محرز و حكم محرومیت او صادر شده است؛ نام این ورزشكار اما به سبب صغر سنی اعلام نمی گردد.به گزارش اسب من به نقل از مهر، دوپینگ و گرایش ورزشكاران به این پدیده شوم طی سال های گذشته عواقب جبران ناپذیری برای ورزش ایران بهمراه داشته است با این وجود این اقدام غیراخلاقی در بین ورزشكاران كشورمان نه تنها ریشه كن نشده بلكه سن گرایش به آن پایین هم آمده طوریكه اخیراً یك ورزشكار «صغر سنی» مرتكب دوپینگ شده است.
نمونه گیری این ورزشكار كه در رشته «شنا» فعالیت دارد از طرف آزمایشگاه كلن آلمان مثبت اعلام شده و نادو ایران نیز بعد از طی مراحل بررسی و صدور حكم، رأی خودرا در مورد او صادر كرده است اما بدون اطلاع رسانی!
طبق قوانین آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ (وادا) كه ستاد ملی مبارزه با دوپینگ (نادو) ایران هم از آن تبعیت می كند، اسامی ورزشكاران خاطی كه سن آنها كمتر از ۱۸ سال است نباید اعلام گردد. بنا بر این نادو ایران هم با وجود صدور حكم محرومیت ۴ ساله برای شناگر دوپینگی، نام او را رسانه ای نكرده است.
آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ با لحاظ كردن شرایط متخلفان «صغر سنی»، سن و سال كم آنها و فرصت كافی كه برای بازگشتِ «پاك» به دنیای ورزش قهرمانی دارند اعلام اسامی این دسته ورزشكاران را ممنوع كرده است اما این مساله و اینكه ورزشكاری با این شرایط سنی پایین مبادرت به استفاده از مواد نیروزا كرده، می تواند زنگ خطری جدی برای ورزش ایران و مسئولانش باشند كه تجربه تلخ مواجهه با عواقب دوپینگ را دارد.
از زمانی كه وزنه برداری ایران به خاطر دوپینگ ۹ نفر از ورزشكارانش دو سال از حضور در میادین محروم شد و در نهایت هم همین مسئله كاهش سهمیه های المپیكی این رشته را سبب شد، خیلی نمی گذرد. از زمان تا به امروز شاید آمار دوپینگ ایرانیها كمتر شده باشد اما هنوز صفر نشده و بدتر اینكه حالا شاهد گرایش ورزشكارانی با سن و سال كم به آن هستیم.
مسئولان مربوطه با لحاظ كردن این مهم باید برنامه های گسترده تر و جدی تری برای مبارزه با این پدیده در ورزش ایران داشته باشند.


منبع:

1398/10/18
18:42:06
5.0 / 5
4478
تگهای خبر: المپیك , تیم , رشته , فدراسیون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
asbeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اسب من محفوظ است

اسب من

همه چیز درمورد اسب و اسب سواری و سوارکاری