نقدی بر اعزام به جام جهانی اهداف پروازی در فنلاند

میلیون ها تومان هزینه فدراسیون تیراندازی برای هیچ!

میلیون ها تومان هزینه فدراسیون تیراندازی برای هیچ! به گزارش اسب من نتایج تیم ملی تیراندازی به اهداف پروازی ایران در جام جهانی فنلاند، ضعف این رشته را نشان داد و انتقاداتی را به فدراسیون تیراندازی برای هزینه های میلیونی در این رشته وارد كرده است.


به گزارش اسب من به نقل از ایسنا، تیم ملی تیراندازی به اهداف پروازی ایران از تاریخ ۲۱ مرداد ماه به مسابقات جهانی فنلاند و كسب سهمیه المپیك ۲۰۲۰ توكیو اعزام شد اما با كسب نتاج بسیار ضعیف از دور رقابت ها كنار رفت تا ضعف ایران در این رشته بیشتر از پیش آشكار شود. بهترین نتیجه ای كه تیراندازان ایران در دو بخش تراپ و اسكیت كسب كردند چهل و پنجمی جهان بود كه نتیجه ای ناامید كننده است و انتقادات و سوالاتی را بوجود آورده است.
در این گزارش به بررسی وضعیت تیراندازی به اهداف پروازی ایران پرداخته می شود. ابتدا و برای عرضه تصویری روشن از عملكرد تیم های ملی نتایج نمایندگان ایران را ذكر می نماییم.
نتایج رشته تراپ
محمدحسین پرورش نیا، نریمان نیك خو و سیدبابك یگانه سه نماینده ایران در این رشته بودند كه بهترین نتیجه در این بخش را پرورش نیا به دست آورد. او با ۱۱۱ امتیاز در جایگاه ۴۵ قرار گرفت، نیك خو با ۱۰۶ امتیاز هشتاد و پنجم شد و یگانه با ۹۹ امتیاز در میان ۱۵۷ ورزشكار در رتبه ۱۳۱ قرار گرفت كه بدترین نتیجه نمایندگان ایران بود.
نتایج رشته اسكیت
در این بخش ۱۳۵ تیرانداز حضور داشتند كه ۶ نفر آنها مسابقه خویش را شروع نكردند یكی از این افراد، رامتین بشارتی، نماینده ایران بود. ناصر رسولی، مدیرتیم های ملی ایران دلیل شركت نكردن این تیرانداز را به وجود آمدن مشكل برای سلاحش عنوان نمود. با این وجود به صورت كامل مشخص نشد كه چه مشكلی برای سلاح این ورزشكار به وجود آمده كه قادر به شركت در مسابقات نبوده و چرا باید با سلاحی كه از نظر كیفیت اطمینان چندانی ندارد در مسابقه شركت نماید و میلیون تومان هزینه برای اعزام او به هدر برود.
در این بخش ۱۲۹ تیرانداز مسابقه دادند كه علی دوستی با ۱۰۸ امتیاز در جایگاه ۱۰۳ قرار گرفت كه در واقع بهترین نتیجه ایران در این رشته بود چون كه امیرمحمد دادگر (پسر رئیس فدراسیون)، با ۱۰۰ امتیاز جایگاهی بهتر از ۱۲۷ جهان كسب نكرد، یعنی از پائین جدول سوم شد!
در واقع تیراندازان اسكیت ایران در میان ۱۲۹ نفر نتوانستند حتی در میان ۱۰۰ نفر قرار گیرند و نتایج كاملا گواه است كه شایستگی و آمادگی لازم برای حضور در چنین مسابقاتی را نداشتند اما میلیون ها تومان خرج نفرات این رشته شد.
هزینه های بی نتیجه فدراسیون ممنوع المعامله!
هرچند اعزام ملی پوشان رشته های مختلف به مسابقات برون مرزی به پیشرفت آنها كمك می نماید اما در شرایطی كه مشكلات اقتصادی فدراسیون های ورزشی را گرفتار مشكل كرده است؛ به خصوص فدراسیون تیراندازی كه به علت بدهی های مالیاتی و كمبود بودجه طبق گفته دادگر ممنوع الخروج و ممنوع المعامله است و در حالیكه در سال منتهی به المپیك به سر می بریم آیا نباید با اولویت بندی بودجه به رشته هایی كه شانس بیشتری برای كسب سهیمه المپیك دارند بها داده شود؟
تیم های ملی تفنگ و تپانچه ایران در دوره های قبل چندین سهمیه المپیك كسب كردند اما هم اكنون تنها نجمه خدمتی موفق شده است سهمیه المپیك توكیو را بگیرد چون كه مشكلات مختلفی همچون كمبود فشنگ بر كار آنها تاثیر گذاشته است. علاوه براین كمبود بودجه سبب شده تا خدمتی به مسابقات جهانی ریو اعزام نشود، در حالیكه میدان خوبی برای كسب تجربه و آماده شدن این تیراندازی در راه المپیك بود. در این شرایط آیا بهتر نبود به این رشته ها كه شانس بیشتری برای كسب سهمیه دارند توجه ویژه تری شود و میلیون ها تومان پولی كه در اهداف پروازی هزینه شد، صرف تفنگ و تپانچه شود؟
در این زمینه نباید از نقش شورای برون مرزی چشم پوشی كرد چون در حالیكه اولویت ورزش كشور كسب سهمیه المیپك ۲۰۲۰ توكیو در رشته های گوناگون است و از سویی فدرسیون ها با كمبود بودجه و مشكلات مالی دست و پنجه نرم می كنند، این انتقاد به شورای برون مرزی وارد است كه چطور به رشته ای مانند اهداف پروازی برای حضور در مسابقات پرهزینه و البته بدون دستاورد در فنلاند مجوز اعزام می دهد؟ وظیفه شورای برون مرزی است كه كارشناسی دقیقی از اعزام ها داشته باشد و از صرف هزینه های میلیونی كه نتیجه ای در برندارد جلوگیری كند.
با این حال اعزام تیم اهداف پروازی در شرایطی كه شانس خیلی كمی برای كسب سهمیه از جام جهانی داشتند این شائبه را بیان كرد كه حضور پسر رئیس فدراسیون در تیم اهداف پروازی و در ماده اسكیت دلیلی برای این اعزام بوده است هر چند كه پسر رئیس فدراسیون باز هم ضعیف ترین نتیجه را در میان نفرات اعزامی داشت و در بخش اسكیت بین ۱۲۹ نفر رتبه ۱۲۷ را بدست آورد.
با وجود مشكلات مالی عدیده در فدراسیون تیراندازی و وضعیت بودجه كشور، فدراسیون تیراندازی باید پاسخگو باشد چرا به جای پرداختن بهتر به رشته های تفنگ و تپانچه كه شانس كسب مدال جهانی و سهمیه المپیك داریم، این همه در اهداف پروازی هزینه می كند و نتایج جام جهانی فنلاند هم گویای همه چیز است.

اعزام تیم بدون مربی!
نكته قابل توجه دیگر در این مورد، اعزام تیم اسكیت بدون مربی به مسابقات بود. هدایت این تیم را هنریك آواكیان برعهده دارد اما او به فنلاند اعزام نشد. وی در این مورد به ایسنا اظهار داشت: " یكی از علل آن كمبود بودجه فدراسیون و دیگر قبول نكردن شرایطی بود كه بعنوان مربی تعیین كرده بودم. قرار بود فدراسیون به این شرایط فكر كند اما هنوز جواب نداده است."
با این حال فدراسیون ادعا نمود یك مربی ارمنستانی كه برای آموزش تیراندازان اسكیت یك هفته به ایران آمده بود، "بدون هیچ هزینه ای و بر مبنای تفاهم نامه فدراسیون دو كشور" كنار تیم ملی حضور دارد و راهنمایی های لازم را انجام می دهد اما چرا زمانی كه تیم ملی مربی دارد باید شخص دیگری كنار تیم باشد؟ چگونه امكان دارد یك مربی دو تیم را هدایت كند؟ و بر چه اساسی فدراسیون ارمنستان قبول كرده كه مربی كشورش بدون دریافت هزینه ای هدایت ورزشكاران تیم دیگری را برعهده بگیرد؟
البته هاواكیان در این زمینه بیان كرد كه در تماس تلفنی با این مربی متوجه شده كه بر خلاف ادعای فدرسیون، در انتها رقابت تیم بانوان ارمنستان این مربی هم به كشورش بازگشته است در نتیجه نیاز است كه فدراسیون در این زمینه روشنگری كند.1398/06/02
13:21:41
5.0 / 5
4328
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
asbeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اسب من محفوظ است

اسب من

همه چیز درمورد اسب و اسب سواری و سوارکاری