بررسی علل رفتار اعتراض آمیز ورزشكاران و مربیان ایرانی

كنترل هیجان ضعف بزرگ ورزش ایران

كنترل هیجان ضعف بزرگ ورزش ایران اسب من: عضو كمیسیون روانشناسی كمیته ملی المپیك با اشاره به اینكه پرداختن به نظریه توطئه بجای شناخت علل اصلی رفتار ورزشكاران، مربیان و عوامل فنی ورزش ایران همواره وجود دارد، اظهار داشت: ضعف كنترل هیجانی در ورزش ایران مشهود است.


دكتر خسرو حمزه در گفت و گو با ایسنا، در مورد آفت اعتراض در ورزش ایران كه به رده های پایه ورزش نیز سرایت كرده و بطور مثال سبب شد تا با اعتراض كشتی گیر تیم ملی نوجوانان ایران در رقابت های جهانی، قهرمانی تیم ملی ایران از دست برود، اظهار نمود: مهم ترین مسئله این است كه بتوانیم منشاء مشكلات را به درستی تشخیص دهیم. متاسفانه در ورزش ایران خیلی از مباحث اصلی همچون اعتراض ورزشكاران، مربیان و عوامل فنی ناشی از عوامل ذهنی و روانی است درحالی كه همواره اهتمام بر این است كه بجای پرداختن به مسائل واقعی، به عوامل بیرونی نظیر توطئه و نفوذ رقبا بپردازیم.
ضعف كنترل هیجانی در ورزش ایران
وی افزود: در مورد كشتی گیر تیم ملی نوجوانان نیز باید اعلام نماییم كه كنترل هیجانی این كشتی گیر ضعیف بوده است درحالی كه باید از همان ابتدا چه در خانواده، مدرسه و باشگاه و چه تیم ملی به ورزشكاران آموزش های لازم در این رابطه داده شود.
عضو كمیسیون روانشناسی كمیته ملی المپیك با اشاره به این كه اعتراض به داوران در بخش های مختلف ورزش ایران به یك سوژه شایع تبدیل گشته است، اظهار نمود: شاهد اعتراضات متمادی در رشته های ورزشی همچون فوتبال، والیبال، كشتی، فوتسال و سایر رشته های ورزشی هستیم و خیلی از قهرمانان با وجود ظرفیت های بالای فنی اما مدیریتی بر رفتار هیجانی خود ندارند و نمی توانند چه هیجانات مثبت و چه هیجانات منفی خودرا كنترل كنند.
لزوم ایجاد ساختارهای مناسب آموزشی
حمزه افزود: مساله مهم دیگر كه باید با ایجاد ساختارهای مناسب آموزشی هرچه سریع تر در دستور كار ورزش ایران قرار گیرد، ارائه آموزش های لازم به ورزشكاران، مربیان و سایر عوامل فنی است؛ آموزش هایی كه نه تنها در ارتباط با كنترل هیجان بلكه در مورد مسائل مختلفی همچون خشم، استرس و سایر مسائلی كه سبب بروز كنش ها و واكنش های منفی می شود، است.
وی با بیان این كه باید ضمن پذیرفتن نقایص و مشكلات موجود از پرداخت نظریه توطئه دوری نماییم، اشاره كرد: عدم كنترل هیجان پاشنه آشیل ورزش ایران است و متاسفانه تا زمانی كه از پذیرفتن نقایص و دلیلهای اصلی مشكلات دوری نماییم در مسابقات آتی نیز شاهد اتفاقات مشابه خواهیم بود و این مساله كماكان حل نشده باقی می ماند.
تفاوت اسطوره و ستاره و انتقاد از اسطوره سازی نادرست
رییس كمیسیون ورزشی انجمن روانشناسی ایران در ادامه با اشاره به این كه متاسفانه الگوسازی و اسطوره سازی نامناسب در ورزش ایران شكل گرفته و گاهی رسانه ها در این رابطه نقش دارند، اظهار داشت: نگاه رسانه به ورزش و ورزشكاران دارای اخلاق بسیار مهم می باشد و در هیچ كجای دنیا به ورزشكاران و قهرمانانی كه رفتارهای ناهنجار دارند پاداش داده نمی شود؛ منظور از پاداش در این عرصه توجه رسانه ای به رفتارهای ناهنجار یك ورزشكار است و متاسفانه در كشور ما تا حد بسیاری به ورزشكاران دارای رفتارهای ناهنجار توجه می شود و همین مساله الگو سازی نامناسبی را در ورزش برای ورزشكاران رده سنی پایین شكل می دهد.
حمزه افزود: موفقیت ورزشی بجای خود محترم است اما اینكه یك ورزشكار چه رفتاری را از خود بروز می دهد، چگونه هیجانات خودرا كنترل می كند و چه روشی را جهت زندگی خود انتخاب نموده است همچون مسائل مهمی است كه باید به آن توجه كرد. حتی لباس پوشیدن، حرف زدن و دیگر رفتارهای یك ورزشكار بسیار مهم می باشد و اسطوره فردی است كه هم از نظر فنی و هم از نظر اخلاقی خاصیت های مناسبی دارد و نباید با یك ورزشكار كه بعنوان ستاره مطرح است یكی باشد.
وی با بیان این كه ورزشكاری همچون حمید سوریان كه از نظر مرغوبیت مدال برترین ورزشكار ایران است شخصیت دلپذیری دارد، اظهار نمود: هرچند حمید سوریان بعنوان یك انسان عاری از نقص نیست اما با وجود موفقیت های بی شمار هیچ گاه گرفتار خودشیفتگی نشده و رفتار نامناسبی در سطح جامعه نشان نداده است.
قهرمان پروری بیجا در ورزش و رسانه های ایران
رییس كمیسیون ورزشی انجمن روانشناسی ایران با اشاره به این كه قهرمان پروری بی جا در ورزش و رسانه های ایران شكل گرفته كه باعث شده شاهد خودشیفتگی بعضی از ورزشكاران باشیم و این گونه الگوسازی نامناسب برای ورزشكاران در رده های سنی شكل بگیرد، اظهار داشت: مساله مهم دیگر فرهنگ قالب در یك كشور است و این كه مردم آن سرزمین چه نگاهی به گرفتن حق و حقوق خود دارند.
حمزه اضافه كرد: دیگر نكته حائز اهمیت مقوله "فلسفه" در ورزش است، در سایر كشورها اصولی برای مربیان تعریف شده و در راس آنها فلسفه ورزشی وجود دارد؛ این كه موفقیت و هدف در ورزش جای خودرا دارد اما برد و باخت همه چیز نیست و نباید به هر شكل پیروز میدان شد، در صورتیكه تلاش ۱۰۰ درصدی برای كسب موفقیت در راس آموزش ها تعریف شده است اما هیچ گاه رفتارهای نابهنجار مورد توجه قرار نمی گیرد.
وی با اشاره به فینال رقابت های لیگ قهرمانان اروپا در سال ۱۹۸۵ میلادی، اظهار داشت: در این رقابت شاهد مرگ ۳۸ نفر از طرفداران تیم یونتوس بودیم درحالی كه لیورپول درانتها قهرمان شد، اما بعد از اختتام این مسابقه تیم های انگلیسی به مدت چند سال از حضور در رقابت های لیگ قهرمانان اروپا منع شدند و در صورتیكه برخی از مربیان یوفا بریتانیایی بودند اما هیچ گونه مداخله و لابی برای كاهش محرومیت در نظر گرفته شده اعمال نشد.
عضو كمیسیون روانشناسی كمیته ملی المپیك درانتها صحبت هایش با انتقاد از صدور احكام انضباطی در ورزش ایران، بیان كرد: بعد از هر حكم انضباطی شاهد اعمال فشار از طرف نمایندگان، استانداران و مسئولان فدراسیون های مختلف هستیم كه این مساله باعث شده هیچ گاه حكمی به درستی اعمال نشود و همواره مشكلات در پس داد و ستدها باقی بماند.
منبع:

1398/05/14
13:54:36
5.0 / 5
4443
تگهای خبر: آموزش , اسب , المپیك , باشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
asbeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اسب من محفوظ است

اسب من

همه چیز درمورد اسب و اسب سواری و سوارکاری