كارشناس تیراندازی: نتایج جام جهانی مونیخ رضایت بخش نبود

كارشناس تیراندازی: نتایج جام جهانی مونیخ رضایت بخش نبود به گزارش اسب من حسن ذوالفقاری می گوید كه در كل نتایج مسابقات تیراندازی جام جهانی مونیخ رضایت بخش نبود اما تیراندازی یك رشته لحظه ای است.


كارشناس تیراندازی در گفت و گو با ایسنا، در مورد نتایج كسب شده تیراندازان در مسابقات جام جهانی و كسب سهمیه المپیك در مونیخ اظهار نمود: مسابقات تیراندازی خصوصیت خاصی دارد و با مسابقات ورزشی دیگر فرق دارد. ورزشكاران از نظر روحی و روانی می توانند بسیار تأثیر پذیر باشند. نتیجه مسابقات به عوامل مختلفی بستگی دارد، مثلاً قرار گیری یك رقیب در كنار ورزشكار، فشار كسب سهمیه المپیك، صحبت ها و مصاحبه هایی كه مسئولان حین مسابقه انجام می دهند و ورزشكار را مخاطب قرار می دهند. اینها همگی سبب می شود ورزشكار نتواند در وضعیت مقتدرانه خود قرار بگیرد و تكنیك خویش را به نمایش بگذارد.
او نتایج مسابقات مونیخ را رضایت بخش ندانست و اظهار داشت: در كل نتایج مسابقات راضی كننده نبود و نمی توان گفت رضایت بخش بوده است، اما همانطور كه گفتم تیراندازی یك رشته لحظه ای است. در تیراندازی امتیازات با دهم اندازه گیری می شود و خیلی حساس است. امكان دارد دو ورزشكار هر دو ۱۰ امتیاز ثبت كنند اما یكی ۱۰.۷ بزند و دیگری ۱۰.۴ و این دهم ها نتیجه را تعیین می كند. به هر حال هر چند نتیجه ای نگرفتیم اما مسابقات دیگری هم در پیش است و امیدواریم كه در مسابقات آتی بتوانند نتیجه بگیرند.
ذوالفقاری در مورد عملكرد تیراندازان در ماده تپانچه اظهار داشت: تیراندازان در انفرادی تپانچه خوب عمل كردند. سبقت اللهی به فینال رسید. در بخش جوانان هم ورزشكارمان ۵۸۲ امتیاز گرفت. این ها قابل توجه است و ان شاءالله فرصت بهتری شود و بیشتر بتوانند خویش را بروز دهند و به نتایج خوبی برسند.
مربی اسبق تیم ملی تیراندازی اظهار داشت: در تیراندازی ورزشكار تنها نیست از رئیس فدراسیون، مدیر كادر فنی، مربیان، تماشاچی، حریف كناری، همه در نتیجه تیرانداز تأثیر گذار هستند. اگر بخواهیم اصولی كار نماییم باید مراقب این حواشی باشیم. یك سفارش هم برای رسانه ها دارم كه وقتی انتظارات را از یك ورزشكار بالا می بریم این ها فشار بیشتری به ورزشكار وارد می نماید. ورزشكاران به آرامش بیشتری احتیاج دارند و ما باید در نقد و انتقاد و یا مسائل كارشناسی مراقب باشیم.
او افزود: نقاط ضعف و قوت همه جا هست ولی اگر بخواهیم نقاط منفی را پررنگ نماییم باید زمانی باشد كه تأثیری در روند كاری بچه ها نداشته باشد. این هم به شرطی است كه فدراسیون نقدها را بپذیرد و تغییر ایجاد كند. سال های سال است كه نقد و انتقاد در كمیته فنی و سایر بخش ها بوده ولی تأثیر پذیری لازم صورت نگرفته است. هم اكنون فدراسیون تلاش خویش را كرده و با تمام كمبود امكانات، تیم را اعزام كرده است. مشكلی از نظر مدیریتی وجود ندارد و بیشتر از بعد تبلیغی و فشاری كه روی ورزشكار برای كسب سهمیه وجود دارد باید كمك نماییم تا ورزشكاران به نتیجه برسند.
وی در پاسخ به این سوال كه چرا بعضی از ورزشكاران همچون الهه احمدی و یا گلنوش سبقت اللهی نمی توانند ركوردهای خود در مقدماتی را در مرحله فینال ثبت كنند اظهار داشت: نمی خواهم اسم بیاورم چون ورزشكار در موقعیت خاص قرار می گیرد اما خانم احمدی به آرامش نیاز دارد. در مسابقات سال های قبل در استرالیا سلاحش را به او ندادند و باید با سلاح دیگری تیر می زد. آن موقع این انتظار كه بخواهد به سهمیه برسد ضعیف بود و كسی هم از احمدی انتظاری نداشت اما در آن شرایط چون هیچ فشاری روی او نبود خویش را نشان داد و توانست سهمیه بگیرد.
كارشناس تیراندازی اظهار داشت: احمدی در جام جهانی قبل كه مدال طلا گرفت در فینال هشتم شده بود و فشاری روی او نبود. اگر وی در مقدماتی اول و دوم می شد باز روی او فشار می آوردند و به مدال نمی رسید. همینطور پیش از مسابقات تیراندازی در المپیك ریو با احمدی مصاحبه كردند كه مردم از شما انتظار دارند. اینها روی ورزشكار فشار بوجود می آورد. ورزشكار غیرتی است وقتی اینها را می شنود روی او تأثیر می گذارد. همه مسائل در نتیجه نقش دارد.
وی در پاسخ به این سوال كه گاهی ورزشكاران با بی برنامگی هایی هم در اعزام و اردوها از جانب فدراسیون مواجه می شوند این ها باعث استرس آنها نیست اظهار داشت: اغلب كشورها یك یا دو روز پیش از مسابقات اعزام می شوند، اینكه ما زودتر به اردو می رویم یك امتیاز است كه برای ورزشكاران می گیریم. هیچكدام از تیم ها ۱۰ روز قبل مسابقه به اردو نمی روند.
وی در پاسخ به این سوال كه اغلب كشورها مشكل فشنگ ندارند اما تیراندازان ما دارند اظهار داشت: از نظر فشنگ ما محدودیت داریم اما همانطور كه گفتم نمی خواهیم نقاط منفی را بزرگ نماییم. اینكه امكانات ضعیف تری داریم درست است. یك ورزشكار باید در روز ۲۰۰ یا ۳۰۰ تیر بزند اما ورزشكار ما روزی ۳۰ -۵۰ و شاید هم كمتر بزند. همه مشكلات هست فدراسیون هم نهایت تلاش را كرده و بیشترین نفرات را اعزام كرده است. اما نتیجه در تیراندازی همانطور كه گفتم به مویی بسته است و نمی توان گفت چرا ورزشكاری در رویداد قبل مقام گرفته و در این مسابقه نگرفته است. تیراندازی حساس است و نمی توان روی ثبات آن خیلی تكیه كرد.
وی در مورد تمرینات خشك كه می تواند تأثیری در روند آماده سازی ورزشكاران داشته باشد اظهار داشت: تمرینات خشك یعنی ورزشكار بدون فشنگ حالت گیری می كند و تیر می زند. اغلب تیراندازان جهان هم بیشتر وقت تمرینی خویش را با تمرینات خشك می گذرانند. تمرین خشك قسمتی از تمرینات است اما پوشش دهنده تمام كمبودهای تكنیكی نیست. برای حالت گیری، استقامت دست، ریتم تیراندازی و تعادل می توان از آن استفاده نمود. اما در آن هیچ اتفاقی نمی افتد و تیری شلیك نمی گردد، اگر بخواهیم ارزیابی از عملكرد داشته باشیم نیاز است تا تیر شلیك شود تا بتوان ارزیابی كرد.
ذوالفقاری در مورد مسابقات و رویدادهای باقی مانده برای كسب سهمیه المپیك اظهار داشت: چندین مسابقه و موقعیت هنوز باقی مانده است. در چند مسابقه و ورلدكاپ دیگر می توان شركت كرد و همینطور مسابقه قاره ای هم وجود دارد. هر چه به موقعیت های آخر نزدیك می شویم شانس كسب سهمیه بیشتر می شود. چون اغلب ورزشكاران سهمیه گرفتند و حتی اگر مدال هم بگیرند سهمیه به نفرات بعدی می رسد. در قاره ای هم اغلب تیراندازان جهانی برای قاره آسیا هستند كشورهای هند، چین، كره و ژاپن كشورهایی هستند كه بیشترین سهمیه را می گیرند اما خوب اكثراً این ها سهمیه ها را گرفته اند. اگر در آسیا شركت نماییم شانس كسب سهمیه مان بیشتر است چون افرادی كه در خط آتش می ایستند سهمیه گرفته اند. در مسابقات قبل رده های ۱۲ و یا ششمی ما سهمیه گرفتند. خدمتی هم با پنجمی در چین سهمیه گرفت.1398/03/12
15:34:34
5.0 / 5
4708
تگهای خبر: اردو , اسب , المپیك , تیراندازی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
asbeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اسب من محفوظ است

اسب من

همه چیز درمورد اسب و اسب سواری و سوارکاری