در گزارش اسب من پاسخ داده شد؛

حضور شطرنجبازان ایران در مسابقات جایزه بزرگ چگونه مهیا می‎شود؟

حضور شطرنجبازان ایران در مسابقات جایزه بزرگ چگونه مهیا می‎شود؟ اسب من: رئیس فدراسیون شطرنج تاكید دارد كه تنها ریتینگ جهانی بالا یا میزبانی فدراسیون می تواند شرایط حضور شطرنج بازان ایران در رقابت‎های جایزه بزرگ جهانی را مهیا كند.به گزارش اسب من به نقل از مهر، مسابقات جایزه بزرگ از معتبرترین رویدادها در تقویم فدراسیون بین المللی شطرنج (فیده) است كه هر دو سال یك دفعه با حضور ۱۶ شطرنج باز برتر جهان انجام می شود. پنجمین دوره این رقابت ها - در بخش مردان - از روز جمعه به میزبانی مسكو روسیه شروع شد اما همچون چهار دوره گذشته، هیچ یك از بازیكنان ایرانی در این رقابت ها حضور ندارند.
این در حالی است كه یكی از میادین گزینشی برای كسب سهمیه مسابقات قهرمانی جهان حضور در همین رقابت های جایزه بزرگ است با این وجود شطرنج بازان ایران نمی توانند در این رویداد بزرگ شركت داشته باشند مگر اینكه یكی از دو شرایط لازم برای حضور آنها مهیا شود.
مهرداد پهلوان زاده رئیس فدراسیون شطرنج در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد مسابقات جایزه بزرگ جهان و شرایط حضور بازیكنان ایران در آن كه چرایی غیبت شطرنج بازان ایران را باعث شده است، توضیح داد و اظهار داشت: انتخاب بازیكنان برای حضور در مسابقات جایزه بزرگ برمبنای محاسبه میانگین ریتینگ آنها در یك سال قبل انجام می شود. شطرنج بازانی كه به لحاظ ریتینگ جهانی در بهترین شرایط هستند مجوز حضور در این رقابت ها را كسب می كنند. البته سهمیه ای هم برای كشور میزبان لحاظ می شود همانطور كه ایران در دوره چهارم مسابقات جایزه بزرگ بانوان و به خاطر میزبانی، سه نماینده داشت.
وی اشاره كرد: بدین سبب ریتینگ جهانی یا میزبانی ملاك های تعیین كننده برای حضور شطرنج بازان در مسابقات جایزه بزرگ جهانی است. اگر نمایندگان ایران تابحال در بخش مردان مسابقات جایزه بزرگ حضور نداشتند به خاطر این بوده كه به لحاظ ریتینگ در موقعیت ایده آل برای ورود به این رقابت ها نبوده اند. ایران هم در این بخش میزبانی نداشته است.
رئیس فدراسیون شطرنج در پاسخ به این پرسش كه «فكر می كنید شرایط برای حضور شطرنج بازان ایران در رقابت های جایزه بزرگ چه زمانی مهیا شود؟»، اظهار داشت: من از آینده خبر ندارم. از نظر ریتینگ و رسیدن به حد نصاب لازم، شرایط به خود بازیكنان بستگی دارد. میزبانی هم به فدراسیون مربوط می شود اما فعلاً شرایط برگزاری این رقابت ها مهیا نیست چونكه هزینه های آن بالا است. همین دوره مسابقات جایزه بزرگ فقط ۸۰۰ هزار یورو جایزه نقدی دارد.
وی افزود: برای رقابت های جایزه بزرگ بانوان كه سه سال پیش انجام شد هم فدراسیون هزینه های زیادی متحمل شد. البته كه همین میزبانی و نتایج آن برای شطرنج ایران و پیشبرد خیلی از اهداف مان مثمرثمر بود اما به هر حال تا زمانیكه بودجه لازم مهیا نباشد، برگزاری رقابت هایی در این سطح انجام نخواهد شد.
«فكر می كنید شطرنج بازان ایران بتوانند به ریتینگ لازم برای حضور در رقابت های جایزه بزرگ دست یابند؟»، پهلوان زاده در پاسخ به این پرسش اظهار داشت: چونكه نه؛ هم اكنون علیرضا فیروزجا شرایط ریتینگی خوبی دارد و اگر روال چندماه گذشته خودرا جهت شركت در رقابت های مختلف و كسب امتیاز از آنها ادامه دهد، می تواند به حد نصاب لازم برسد. در بخش بانوان هم سارا خادم الشریعه شرایط ریتینگی خوبی دارد و می تواند با ارتقای آن زمینه حضور خود در این رقابت ها را مهیا كند.


منبع:

1398/02/28
14:20:40
5.0 / 5
4910
تگهای خبر: اسب , بازی , رقابت , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
asbeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اسب من محفوظ است

اسب من

همه چیز درمورد اسب و اسب سواری و سوارکاری