المپین اسكی در گفتگو با مهر:

وزیر ورزش اجازه ندهد قهرمانان اسكی ناامید شوند

وزیر ورزش اجازه ندهد قهرمانان اسكی ناامید شوند به گزارش اسب من پیشكسوت المپین اسكی اظهار داشت: من، سلطانی فر را ندیده ام اما بعنوان یك پیشكسوت از وی می خواهم كه اجازه ندهد فدراسیون اسكی، قهرمانان و ملی پوشان این رشته را ناامید كنند.علی ساوجی پیشكسوت المپین اسكی كه سابقه حضور در دو المپیك زمستانی ۱۹۶۸ فرانسه و ۱۹۷۲ ژاپن را در كارنامه خود دارد، در گفت گو با خبرنگار مهر ضمن انتقاد از عملكرد اخیر فدراسیون اسكی تصریح كرد: ما از آغاز انقلاب اسلامی، حدود ۱۸ سال بدون هیچ چشم داشت و به صورت مجانی با فدراسیون اسكی همكاری كردیم. من به شخصه زندگی ام را برای اسكی گذاشتم و حتی یادم می آید كه مغازه ام را می بستم و به فدراسیون می رفتم اما در سال های اخیر حتی یك مرتبه هم نگفتند این پیشكسوتان در چه وضعیتی هستند، چه می كنند و آیا پیشنهادی برای برنامه ریزی بهتر در اسكی دارند؟
وی اضافه كرد: من هم رئیس كمیته مسابقات بودم و هم سرمربیگری و مربیگری تیم های ملی را تجربه می كردم. ما شب و روز كار می كردیم، در زمان جنگ و در زمان بمباران با شمع در فدراسیون می نشستیم و تا ۱۲-۱۱ شب كار می كردیم اما حالا حتی حالمان هم نمی پرسند.
پیشكسوت اسكی با انتقاد از افراد حاضر در فدراسیون این رشته اظهار داشت: من چند سال است كه خودم را كنار كشیده ام. متأسفانه آدم هایی را به فدراسیون آورده اند كه از اسكی هیچ چیز نمی دانند. برای شما یك مثال می زنم و آن هم در مورد انتخابی تیم ملی است. در همه جای دنیا رقابت های انتخابی تیم ملی، آزاد است. این به نفع ورزشكاری است كه همیشه تمرین كرده است و اگر در رقابت های انتخابی حضور پیدا كند، نتیجه بهتری می گیرد. حالا چه شده است كه حسین ساوه شمشكی كه همیشه در انتخابی ها نتیجه خوبی می گیرد و به علت مصدومیت، نتوانست در چند مسابقه انتخابی شركت كند، به همین سادگی از تیم ملی خط خورد. ظاهراً آقایان اصلاً قانون اسكی را نمی دانند و به دنبال بهانه هستند تا برخی نفرات را خط بزنند و یك عده افراد دیگر را دور خودشان نگه دارند.
وی در مورد اینكه دبیر فدراسیون علت حذف ساوه شمشكی را رعایت نكردن عُرف تیم ملی بیان كرده است، خاطرنشان كرد: این مورد اصلاً درست نیست. ما چیزی به اسم عُرف تیم ملی نداریم. جالب است كه برایتان بگویم آقایانی كه امروز عنوان می كنند ساوه شمشكی با سرمربی تیم رابطه خوبی ندارد، چندی قبل سرمربی سابق را هم به علت اختلافات موجود با خودشان، بیرون كردند. تمام این حرف ها بهانه است. خواهش جامعه اسكی این است كه به صورت شفاف بگویند مشكل چیست. اگر ورزشكار بی انضباطی كرده است، آنرا بیان كنند نه اینكه از خودشان هر روز یك حرف دربیاورند.
تصمیم گیرندگان در فدراسیون باید المپیك رفته ها باشند
ساوجی در ادامه گفتگویش با خبرنگار مهر در مورد انصراف محمد كیادربندسری از رقابت های قهرمانی جهان به علت مبحث تبانی در مسابقات دیزین تصریح كرد: تا زمانی كه من خودم ورزشكار و سرمربی بودم، بحث تبانی در اسكی وجود نداشت، اما من هم در این سال ها مبحث تبانی در رقابت های مختلف داخلی اسكی را شنیده ام. در زمان اسكی ما، تعداد انگشت شماری بودیم كه تركیب تیم را تشكیل می دادیم. ما سال ها در اسكی زحمت كشیدیم ولی شرایط پس از آنرا كه دیدیم، كنار رفتیم. باید بگویم كه ورزش اسكی با هر ورزش دیگری فرق می كند. ورزشكاران شرایط بسیار سختی را تجربه می كنند. كسی كه می خواهد در اسكی مدیریت كند و تصمیم بگیرد، باید خودش این كاره باشد و به المپیك رفته باشد و باید سرد و گرم ورزش اسكی را چشیده باشد؛ نه اینكه مدام لابی كنند و كانال بزنند و این و آنرا به فدراسیون بیاورند.
وی در پاسخ به این سؤال كه آیا شما هم مقصر این اتفاقات را دبیر فدراسیون می دانید؟ اظهار داشت: من هم فقط شنیده ام و چون حضور نداشتم، دقیق نمی توانم اظهارنظر كنم. به هر حال در اسكی، كارشناسان و صاحبنظران زبده زیادی وجود دارند كه می توانند با فدراسیون همكاری كنند اما آنها را قبول نكردند. به نظرم این افراد به كسانی نیاز دارند كه هر مدلی كه خودشان می خواهند و دستور می دهند، اجرا كنند. مسئولان فدراسیون كننده ی كار نمی خواهند بلكه بله قربان گو می خواهند. ما خودمان هم مانده ایم كه چه كسی در اسكی تصمیم می گیرد، هركسی كه بامداد از خواب بیدار می شود، یك دستور می دهد. متأسفانه شرایط این روزهای فدراسیون اسكی بسیار آشفته است.
وی افزود: در نخستین المپیك زمستانی و بعد از انقلاب اسلامی، من مربی بودم و با حسن شمشكی راهی مسابقات شدیم. خود من پیش از آن، دو المپیك زمستانی را تجربه كرده بودم و در دو بازی های آسیایی زمستانی هم شركت كرده بودم. در آن زمان تمام زندگی مان را برای این رشته گذاشته بودیم. آن روزها ما با ژاپن برابر بودیم اما وضعیت امروز ما را ببینید؛ تمام تیم های آسیایی پیشرفت كرده اند ولی ما درجا می زنیم. وقتی افرادی باشند كه نتوانند مدیریت كنند و فدراسیون را بچرخانند، همین می شود. مسئولان باید كننده ی كار باشند و درد ورزشكار را بفهمند نه اینكه آنها را آزار بدهند.
اگر افتخاری نمی تواند فدراسیون را بچرخاند، برود
المپین اسكی در پاسخ به این سؤال كه خواسته شما بعنوان یك المپین پیشكسوت از وزیر ورزش چیست؟ اظهار داشت: من سلطانی فر را ندیده ام ولی از او خواهش می كنم كه نگذارد بیشتر از این جوانان و قهرمانان اسكی ناامید شوند. چرا باید بهترین های ایران را به سادگی از تیم ملی خط بزنند؟ وقتی به ورزشكار فشار می آورند و او را ناراحت كرده و اعصابش را به هم می ریزند، مجبور می شود كه از ورزش حرفه ای خداحافظی كرده و برود.
ساوجی تاكید كرد: در زمان ما اصلاً چنین حاشیه هایی وجود نداشت. ما آنقدر خوب بودیم كه دوست داشتیم تایم نفر بعدی هم به ما برسد اما امروز كاری می كنند كه همه زده شوند. آنقدر ورزشكاران ما را اذیت می كنند كه اسكی را رها كرده و از این رشته بروند.
وی در انتها خطاب به افتخاری رئیس فدراسیون اسكی تصریح كرد: متأسفانه شما خودتان تصمیم گیرنده نیستید و از دیگران خط می گیرید. جامعه اسكی انتظار دارد كه افتخاری كه این مسئولیت را قبول كرده، اگر نمی تواند فدراسیون را بچرخاند و مستقل عمل كند، برود.

1397/11/24
15:54:05
5.0 / 5
4687
تگهای خبر: اسكی , المپیك , بازی , پیشكسوت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
asbeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اسب من محفوظ است

اسب من

همه چیز درمورد اسب و اسب سواری و سوارکاری