همزمان با آغاز سال ۲۰۱۹ میلادی؛

اعمال لیست جدید مواد ممنوعه وادا از ۱۱ دی‎ماه، اخطار به ورزشكاران

اعمال لیست جدید مواد ممنوعه وادا از ۱۱ دی‎ماه، اخطار به ورزشكاران اسب من: لیست جدید مواد ممنوعه آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ (وادا) از هفته آینده و همزمان با شروع سال میلادی ۲۰۱۹ با تغییرات جزئی بوجود آمده در ورزش ایران اعمال می‎شود.به گزارش اسب من به نقل از مهر، هیات اجرایی آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ (وادا)، سه ماه پیش لیست جدید مواد ممنوعه این آژانس را برای اجرا در سال جدید میلادی نهایی و در اختیار تمام كشورهای عضو قرار داد.
بر این اساس از هفته آینده و همزمان با شروع سال ۲۰۱۹ میلادی كه با سه شنبه ۱۱ دی ماه مصادف خواهد شد، وادا این لیست را با تغییرات اعمال شده در آن ملاك عمل قرار خواهد داد.
البته به قول غلامرضا نوروزی رئیس فدراسیون پزشكی ورزشی این تغییرات بسیاری جزئی بوده اما در هر صورت ورزشكاران از هفته آینده باید لیست جدید را ملاك قرار دهند تا در آنالیز نمونه گیری های انجام شده از آنها، مشكلی پیش نیاید.
دبیركل ستاد ملی مبارزه با دوپینگ (نادو) در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: سه ماه پیش كه لیست جدید مواد ممنوعه وادا با تغییرات اعمال شده نهایی شد، آنرا ترجمه كرده و در اختیار تمام فدراسیون ها قرار دادیم. علاوه بر این یك نسخه از این لیست را هم بر روی سایت اطلاع رسانی نادو قرار دادیم تا منبعی باشد برای كسانی كه به لیست جدیدی دسترسی پیدا نكرده اند.
وی تصریح كرد: همزمان با شروع سال میلادی جدید، این لیست را ملاك عمل برای نمونه گیری، آنالیز تست ها و مدیریت نتایج قرار می دهیم. ورزشكاران خیلی جدی باید به این مسئله توجه داشته باشند.
نوروزی تصریح كرد: البته لیست مواد ممنوعه ۲۰۱۹ نسبت به لیست فعلی تغییر گسترده ای ندارد. برخی تغییرات اعمال شده كه بسیار جزئی است اما در هر صورت ورزشكاران از همه آینده باید این لیست و باید و نباید های آنرا در نظر داشته باشند به خصوص اینكه از سال آینده میلادی، نمونه گیری خونی از ورزشكاران هم در برنامه نادو ایران قرار دارد.
رئیس فدراسیون پزشكی ورزشی افزود: برای نمونه گیری خون كه تابحال در ورزش ایران انجام نشده است، مذاكرات خوبی با قطری ها داشته ایم تا بتوانیم از همكاری آزمایشگاه آكردیته این كشور برای آنالیز تست ها استفاده نماییم. آنها شرایط خویش را برای این همكاری اعلام نموده و ما هم در پاسخ، نظرات خویش را مشخص كرده و تفاهم نامه موردنظر را امضا كرده ایم. منتظر هستیم تا مسئولان آزمایشگاه قطر پاسخ نهایی را به ما اعلام كنند تا پس از امضای قرارداد همكاری توسط آنها، به صورت رسمی كارمان را برای نمونه گیری خون آغاز نماییم.
نوروزی خاطرنشان كرد: بطور قطع باید وضعیت همكاری با آزمایشگاه قطر مشخص شود و پس از آن نمونه گیری خونی صورت گیرد چراكه اینگونه تست ها خیلی سریع و در فاصله ۲۴ ساعت باید در اختیار آزمایشگاه قرار بگیرد تا آنالیز شود. نتیجه بررسی روی نمونه گیری خونی به مراتب دقیق تر و قابل استنادتر از نمونه ادرار است. بنابراین این نوع نمونه گیری را در برنامه قرار داده ایم.

1397/10/04
14:28:16
5.0 / 5
4919
تگهای خبر: پزشك , تیم , رسمی , فدراسیون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
asbeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اسب من محفوظ است

اسب من

همه چیز درمورد اسب و اسب سواری و سوارکاری