در گفتگو با مهر مطرح شد؛

توضیح درباره ورزشگاه شاهرود، طرح هایی كه در انتظار سفر روحانی است

توضیح درباره ورزشگاه شاهرود، طرح هایی كه در انتظار سفر روحانی است اسب من: ورزش و جوانان به واسطه طیف وسیع خدماتی كه عرضه می كند همواره در زمره مهم ترین ارگان ها قرار دارد اما تحقق مطالبات ورزش و جوانان شاهرود در گرو توجه مسئولان است.خبرگزاری مهر، گروه استان ها: ورزش و جوانان دو مقوله ای كه هركدام می توانند اداره ای عریض و طویل باشند امروز در زیر یك سقف جمع شده اند و بنابراین طبیعی است كه مملو از طیف های وسیع خدمت رسانی و البته اعتبارات اندك قطره چكانی باشد اما در آستانه سفر رئیس جمهور به شهرستان شاهرود و استان سمنان مطالبات ورزش و جوانان از شخص نخست اجرایی مملكت چیست؟
قطعاً سفر رئیس جمهور همواره با مطالباتی همراه بوده و هر اداره كل دنبال احصاء پروژه ها و طرح های خود است، دراین بین اما نقش نهادهایی كه بیشتر با مردم سروكار دارند مانند تأمین اجتماعی، ورزش و جوانان، تعاون كار و رفاه اجتماعی و ارگان هایی ازاین دست، در مطالبات هم بیشتر خواهند بود.
دراین بین شاهرودی ها هرچه پروژه نیمه كاره و طویل المدت را به چشم می بینند به حوزه ورزش و جوانان بازمی گردد از استادیوم ۱۵ هزارنفری تا سالن سه هزارنفری و چندین طرح دیگر كه كم كم سنشان در حال دورقمی شدن است سفر روحانی به شاهرود اما می تواند آخر انتظار شاهرودی ها در این پروژه ها باشد؟
برای بررسی پروژه ها و حال و هوای این روزهای اداره ورزش و جوانان شاهرود با محمدی رئیس این اداره به گفتگو نشستیم.

*برای شروع به طوركلی نمایی از اعتبارات ورزش و جوانان شاهرود عرضه كنید
در سال ۹۵ از محل اعتبارات تملك دارایی سهم ورزش و جوانان شاهرود ۷۵۰ میلیون تومان بود كه ۲۰۰ میلیون تومان آن به اعتبارات تعمیرات ۵۵ اماكن ورزشی شهرستان شامل كف پوش، وسایل گرمایشی، سرمایشی، تهویه و... برمی گشت و درواقع عملاً ۵۵۰ میلیون تومان تمام اعتبار تملك دارایی ورزش و جوانان شاهرود محسوب می شد در كنار این امر ۵۵۰ میلیون تومان اعتبار ویژه زورخانه تختی هم در نظر گرفته شده بود كه در هفته دولت سال۹۶ شاهد بهره برداری از آن بودیم اما استنباط ما این بود كه نسبت سرانه ورزشی شاهرود همچنان از میانگین كشوری پائین تر است و بنابراین می بایست درزمینهٔ پروژه ها گام های اساسی تری برداشت.
تا آخر برنامه پنجم توسعه سرانه ورزشی كشور میانگین یك مترمربع است كه ما در شاهرود هم اكنون ۸۳ سانتی متر مربع سرانه ورزشی در اختیارداریم درنتیجه با عنایت به رعایت قانون بودجه و هماهنگی با اسناد بالادستی بخصوص رئیس كمیته برنامه ریزی شهرستان و اداره كل ورزش و جوانان استان سمنان و همراهی حسینی شاهرودی نماینده مردم در مجلس اعتبارات ما افزایش بسیار چشم گیری پیدا كرد.
اعتبارات ورزش و جوانان شاهرود با تصویب لایحه تخصیص ۲۷ صدم درصد مالیات بر ارزش افزوده به ورزش از ۷۵۰ میلیون تومان به سه میلیارد و ۹۴۰ میلیون تومان رسید از جانب دیگر لایحه تخصیص ۲۷ صدم درصد مالیات بر ارزش افزوده به ورزش خوشبختانه در مجلس به تصویب رسید و سبب شد تا اعتبارات ورزش و جوانان استان سمنان به ۱۲ میلیارد تومان افزایش پیدا كند، این اعتبارات همینطور ۱۰۰ درصد تخصیص دارند و به صورت نقدی هر سه ماه یا چهار ماه توسط اداره كل امور مالیاتی آنرا در اختیار ورزش و جوانان قرار می دهد، درباره شهرستان شاهرود هم باید گفت این سرفصل اعتباری سبب شد تا اعتبارات ما از ۷۵۰ میلیون تومان به سه میلیارد و ۹۴۰ میلیون تومان برسد.
این افزایش اعتبارات سبب شد تا ما بتوانیم هم زمان ۱۰ پروژه را آغاز نماییم و هم سایر پروژه هایی كه در آنها پیمانكار از اداره طلبكار بود تصفیه شد، برای مثال پیمانكار استخر بسطام از سال۸۹ رقمی معادل ۴۰۰ میلیون تومان از ورزش و جوانان طلب داشت كه خوشبختانه توانستیم این بدهی را هم بپردازیم از جانب دیگر هشت پروژه در شاهرود در دست اجرا است كه چهار پروژه برای فجر ۴۰ آماده بهره برداری است.
*اعتبارات تملك دارایی ۹۷ شما چه میزان است؟
اعتبارات تملك دارایی امسال با شرایطی كه بیان شد، سه میلیارد و ۶۷۵ میلیون تومان خواهد بود كه حدود ۲۷۰ میلیون تومان از سال قبل كسری داریم كه دلیل آن این است كه بسیاری منابع اعتباری كمیته اعتبارات شهرستان از همه دستگاه ها ازجمله ورزش و جوانان به سمت آب و خشك سالی و كشاورزی و... سوق داده شد.
*درباره این طرح های قابل افتتاح بیشتر توضیح دهید
استخر بیارجمند همچون طرح هایی كه مدت زمانی است تكمیل شده و تنها منتظر حضور وزیر ورزش و جوانان برای افتتاح آن هستیم، دیگر پروژه ها هم چمن مصنوعی خانخودی بیارجمند، چمن مصنوعی بسطام و كلینیك پزشكی، ورزشی شاهرود هستند كه اساساً در روزهای دهه فجر افتتاح می شوند.
همچنین زمین اسكیت در مجموعه ورزشی شهید اكبری در دست طراحی است و به علت فقط سرمای شش ماهه دوم سال است كه نمی تواند به بهره برداری برسد چراكه آسفالت ریزی در این فصل مشكلاتی را برای زمین به وجود می آورد وگرنه این طرح هم كاملاً انجام شده و آماده افتتاح است، دیگر پروژه تكمیل شده شاهرود، نخستین زمین تنیس وارد كور منطقه است كه جنس طراحی آن متفاوت قلمداد می گردد و در صورت افتتاح می تواند امكان خوبی را برای مردم شهرستان شاهرود فراهم آورد، عملیات اجرایی این طرح از هفته اول آذرماه آغاز می گردد.
پیست موتور كراس بااعتبار ۱۰۰ میلیون تومان در جوار ورزشگاه ۱۵ هزارنفری ایجاد می شود آخرین پروژه های قابل ذكر پیست استاندارد ملی موتور كراس شاهرود و زمین خاكی شهید اكبری هستند كه پیست موتور كراس بااعتبار ۱۰۰ میلیون تومان در جوار ورزشگاه ۱۵ هزارنفری ایجاد می شود تا بتوانیم میزبانی مسابقات این رشته مهیج را هم داشته باشیم. درباره بهسازی زمین خاكی شهید اكبری هم باید گفت این مجموعه ورزشی سال های سال به شكلی رهاشده است و ما خوشبختانه در نظر داریم تا این طرح را به زمینی استاندارد با چمن مصنوعی بدل نماییم تا بتوانیم استفاده بهینه ای از این مجموعه صورت گیرد كه امیدواریم چمن مصنوعی آن در سفر رئیس جمهور دیده شود.
در كنار اماكن ورزشی پروژه راه اندازی خانه جوان شاهرود در حوزه تشكل های مردم نهاد است كه این طرح هم امیدواریم در زمره طرح های صفر رئیس جمهور گنجانده شود چراكه می تواند به ساماندهی تشكل های مردم نهاد حوزه جوانان شهرستان اثرگذار باشد البته در مجموعه ورزش و جوانان پروژه های دیگری هم هستند كه ازجمله آنها می توان به خانه تیراندازی، پروژه های روستایی و... اشاره نمود كه امیدواریم به سرانه اعتبارات افزوده شود.

*مزیت هاردكور در زمین های تنیس چیست؟
برخلاف زمین های شنی كه پس از هر تایم استفاده نیازمند زه كشی، آب دهی، شن كشی و... هستند زمین های هاردكور می توانند در تعداد سانس بالا میزبان ورزشكاران باشند از جانب دیگر بادهایی كه در شاهرود شاهد آنها هستیم همیشه بلای جان زمین های شنی هستند كه در زمین هارد كور به واسطه كف پوش این امر دیده نمی گردد و مزیت سوم هم این است كه در زمین های هارد كور وقتی ورزشكار ضربه ای می بیند به واسطه جنس ارتجاعی ضربه را دفع كرده و نمی گذارد صدمه ورزشی ورزشكار تشدید شود.
*درباره پیست اسكیت توضیح بیشتری دهید
برای این پیست طی سال قبل ۱۷۰ میلیون تومان و امسال ۲۰۰ میلیون تومان اعتبار در نظر گرفتیم كه ۱۰۰ درصد تخصیص می یابند بنابراین دنبال آنیم كه یكی از بهترین پیست های منطقه را با اجرای این طرح به مردم هدیه دهیم، این پیست در ابعاد مختلف طراحی شده و طرحی بسیار بزرگ به حساب می آید كه می تواند میزبانی اردوهای تیم ملی و مسابقات قهرمانی كشور را هم در خود ببیند البته باید گفت این پیست در سال های آتی امكان گسترش با تخصیص اعتبارات را دارد.
*درباره پروژه های كلیدی هم توضیح دهید
با پیگیری های نماینده شهرستان در مجلس امسال ۳۰۰ میلیون تومان برای سالن سه هزارنفری سرپوشیده در نظر گرفته شده است ما در شاهرود دو پروژه محرك و كلیدی داریم كه هم فرماندار و هم نماینده به شدت پیگیر آن هستند یكی مجموعه ۱۵هزارنفری شاهرود و دیگری سالن سه هزارنفری است. برای این طرح ها مكاتباتی با وزیر انجام و برخی اعتبارات هم برای این طرح ها گذاشته شده است اما متأسفانه به واسطه شرایطی كه نرخ ارز و دلار و... به آن گرفتار شد، طرح را طولانی كرد چراكه هزینه هایی مانند میل گرد و آهن به صورت یك شبه چندین برابر شد.
برای سالن سه هزارنفری خبر خوش این است كه از همان سال ۸۸ كه مجموع كلنگ زنی و تابحال یك میلیارد تومان برای آن هزینه شده، زمین مورد تملك ورزش و جوانان نبوده است امروز اما خوشبختانه با پیگیری های صورت گرفته درصدد این هستیم كه سند زمین را دریافت نماییم و در صورت تخصیص اعتبارات می توانیم شاهد اجرا و تكمیل طرح باشیم.
*آیا اعتباراتی برای این طرح ها گذاشته شده است؟
با پیگیری های نماینده شهرستان در مجلس امسال ۳۰۰ میلیون تومان برای سالن سه هزارنفری سرپوشیده در نظر گرفته شده است، در سفر مدیرعامل توسعه و تجهیز اماكن ورزشی كشور هم در حوزه ورزشگاه ۱۵ هزارنفری قول مساعد پرداخت ۱۰ میلیارد تومان اعتبار به شاهرود داده شده است كه مقرر شد پنج میلیارد تومان آن نقد و مابقی اسناد خزانه باشد و هم اكنون اما پیمانكار آمادگی ادامه كار را ندارد.
*دلیل این امر چیست؟
امروز پیمانكار با ۱۰ میلیارد تومان هم نمی تواند مجموعه را تكمیل كند چراكه توان خرید میل گرد و آهن و... را ندارد آن هم در شرایطی كه مصالح به صورت یك شبه ۱۰۰ تا ۲۰۰ درصد گران شدند، بنابراین پیمانكار اعتقاد دارد كه باید صبر كرد تا بازار با كاهش التهاب روبرو و سپس تصمیم گیری بهتر و منطقی تری برای ادامه كار گرفته شود اما نماینده شاهرود به شدت پیگیر این است كه ما با وزیر، پیمانكار و شركت توسعه اماكن ورزشی جلسه ای مشترك داشته باشیم تا به یك جمع بندی بهتری از این طرح دست یابیم، دو هفته گذشته معاون وزیر در حوزه توسعه منابع با پیمانكار و شركت توسعه اماكن ورزشی جلسه ای داشتند و گویا مقررشده تا محدوده زمانی برای تكمیل پروژه از جانب پیمانكار تولید شود.

*پس پروژه ۱۵ هزارنفری امسال هم افتتاح نمی شود
درست است؛ نامه ای كه سال قبل برای وزیر هم ارسال شد مقرر بود تا سال قبل این پروژه ۱۵ هزارنفری تا پنج هزار نفر در فاز نخست تا آخر سال جاری افتتاح شود كه عملاً بنا به مسائلی كه بیان شد این پروژه افتتاح نخواهد شد اما به هرحال دو تا از مهم ترین درخواست های ورزش و جوانان از ردیف اعتبارات ملی كه از سالیان دور باقی مانده همین دو طرح ۱۵ و سه هزارنفری در شاهرود هستند.
*آیا شما راضی به تكمیل ورزشگاه به صورت ۵۰۰۰نفری هستید؟
ما هیچ گاه راضی به این مورد نشدیم كه ورزشگاه ۱۵ هزارنفری به شكل پنج هزارنفری افتتاح شود خیر؛ ما هیچ گاه راضی به این مورد نشدیم كه ورزشگاه ۱۵ هزارنفری به شكل پنج هزارنفری افتتاح شود. جلسه ای كه با نماینده شاهرود و وزیر ورزش و جوانان داشتیم عنوان شد كه تمام ورزشگاه های ۱۵ هزارنفری كه مثل شاهرود ۱۵ درصد پیشرفت فیزیكی دارند مقرر است با پنج هزار نفر عرضه خدمات كند، تمام مجموعه های پنج هزارنفری با یك هزار نفر؛ اما مجموعه پنج هزارنفری یكی از شهرستان های استان تكمیل و راه اندازی شد و مقررشده تا در سال های آتی سكوی پنج هزارنفره آن هم تكمیل شود بنابراین ما هم با دیدن این تجربه زیر بار نرفتیم البته وزارت خانه هم بارها كوشش كرد تا ورزشگاه را به شكل پنج هزارنفری به نماینده شاهرود در مجلس بقبولاند كه مورد موافقت ما و دكتر حسینی قرار نگرفت.
حسینی شاهرودی در نشست با وزیر هم بیان كرد كه اگر مقرر است این ورزشگاه با پنج هزار نفر ساخته شود اصلاً آنرا نمی خواهیم اما اگر مقرر است با پنج هزار نفر در فاز نخست افتتاح و هم زمان فاز دوم هم شروع شود ما می پذیریم و مقرر است چنین اتفاقی هم رخ دهد.
*آیا قرارداد فاز دوم هم با همین پیمانكار صورت می گیرد؟
بله
*چه میزان هزینه تابحال در این مجموعه ۱۵ هزارنفری صورت گرفته است؟
حدود هشت میلیارد تومان تابحال در این مجموعه هزینه شده است اما مبحث این است كه سال ها این طرح خوابیده بود، تا پیش از سال ۹۲ تمام كاری كه پیمانكار كرده بود دونیم میلیارد تومان بود اما بعد از سال ۹۵ و با پیگیری های صورت گرفته به یك باره حجم اقدامات به بیشتر از شش میلیارد تومان رسید.
*چه میزان اعتبار دیگر برای این طرح نیاز است؟
طبق بیان شركت توسعه اماكن ورزشی ۱۰ میلیارد تومان دیگر برای تكمیل این طرح كفایت می كند اما با این شرایط به نظر می آید این میزان اصلاً كافی نیست و من معتقد هستم برای تكمیل فاز اول ۲۰ میلیارد تومان پول نیاز است.

*ورزشگاه ۱۵ هزارنفری شاهرود همین الان هم ۱۰ سال عمر دارد
درست است كه ورزشگاه در روز افتتاح ۱۰ سال عمر دارد اما باید گفت خوشبختانه عملیات عمرانی این ورزشگاه فقط بتون و شناژ است كه نگرانی از فرسودگی وجود ندارد اگر پیمانكار سقف و ایزوگام و آهن آلات و... در این طرح كار می كرد درست است ما هم معتقد بودیم كه این ورزشگاه فرسوده می گردد اما تمام عملیات اجرایی این طرح تابحال بتون ریزی و ستون زنی بوده است، خوشبختانه پیمانكار به نحوی كاركرده كه اگر قرار باشد این پروژه طولانی شود بخش های زیربنایی انجام شده باشد.
یك اقدام دیگر كه موردتقدیر است این است كه پیمانكار وقتی ستون ها را می ساخت نسبت به ایجاد جایگاه تماشاگران هم كه مربوط به فاز دوم بود اقدام و این امر سبب شد تا بتوانیم در فاز بعد این ورزشگاه را تا ۱۵ هزار نفر گسترش دهیم و می توان به جرئت گفت اگر این اقدام هوشمندانه صورت نمی گرفت اساساً شاهد این امر نبودیم و با وجود اینكه كار بسیار طولانی شد اما برای این اقدام باید از مسئولان امر و پیمانكار پروژه قدردانی نمود.
*در نهایت
در نهایت امیدواریم این دو طرح كلیدی و سایر طرح های مذكور بتواند دارای اعتبارات خوبی باشد و از جانب دیگر بتوانیم شاهد تعیین تكلیف ورزشگاه ۱۵ هزار نفری و سالن سه هزار نفری شاهرود در سفر رئیس جمهور باشیم.

1397/09/10
22:42:49
5.0 / 5
4811
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
asbeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اسب من محفوظ است

اسب من

همه چیز درمورد اسب و اسب سواری و سوارکاری