خسرو قمری در گفتگو با مهر:

بهترین ركابزنان به مسابقات می روند، نمی خواهیم زنگ تفریح باشیم

بهترین ركابزنان به مسابقات می روند، نمی خواهیم زنگ تفریح باشیم اسب من: رئیس فدراسیون دوچرخه سواری اعزام بانوان ركابزن به مسابقات قهرمانی آسیای پیست را قطعی می داند و می گوید در این فرصت كم تنها باید فكر افزایش سطح آمادگی آنها باشیم نه آموزش تكنیك!به گزارش اسب من به نقل از مهر، این روزها تیم های دوچرخه سواری كشورمان در بخش پیست در حال آماده شدن برای حضور در مسابقات قهرمانی آسیا هستند. كمتر از ۵۰ روز تا برگزاری این رویداد زمان هست اما این دوره رقابتها برای ورزشكاران و مسئولین این رشته از آن بعد دارای اهمیت است كه كسب امتیاز برای حضور در رقابتهای المپیك در هر دو بخش پیست و جاده اهمیت دارد. از بعد دیگر به سبب افزایش بی سابقه هزینه های اعزام و تجهیزات و تاكید وزارت ورزش برای حضور تیم هایی كیفی و اعزام ورزشكارانی كه امید كسب مدال دارند؛انتخاب نفرات نهایی اهمیت زیادی پیدا كرده است. بدین منظور در دو انتخابی تیم ملی بانوان ركوردهایی برای ورود به تیم ملی اعلام گردید اما خیلی از ورزشكاران به این حد نصاب ها نرسیدند و جامانده ها باز از بابت این مسئله به فدراسیون اعتراض كرده اند.
خسرو قمری رئیس فدراسیون دوچرخه سواری در گفتگویی با خبرنگار مهر پیرامون مسائل اعزام تیم به مسابقات قهرمانی آسیا و برگزاری اردوها و انتخابی های ورزشكاران توضیح داد.
نگاه ما به دوچرخه سواری زنان توسعه ای بوده
خسرو قمری در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: ما نزدیك به ۵۰ روز تا برگزاری مسابقات دوچرخه سواری قهرمانی آسیا در بخش پیست زمان داریم. در مجموع رشته هایی كه در این مسابقات برگزار می گردد ما در ۹ رشته در دو بخش سرعت و نیمه استقامت و در دو رده سنی بزرگسالان و جوانان و زنان و مردان به مصاف رقبا خواهیم رفت.
وی اضافه كرد: پیرامون بحث حضور بانوان ركابزن باید این مسئله را توضیح بدهم كه ما در سالهای قبل نگاهمان به حضور بانوان نگاه توسعه ای بود یعنی هر بار كه تیم را اعزام می كردیم هدفمان از حضور دوچرخه سواران كسب تجربه و اینكه كمك بدهیم تا كم كم به سمت مدال آوری بروند. اما امسال در مسابقات قهرمانی آسیا و بازیهای آسیایی به مراحلی رسیده ایم كه روی سكو برویم، مثلا در بخش كوهستان فرانك پرتو آذر آغازین مدال تاریخ دوچرخه سواری در این بخش را بدست آورد. در بخش استقامت و نیمه استقامت ركابزنان شرایط شان به نسبت دیگر رشته ها بهتر شده است.
باید از نگاه توسعه ای دست برداریم به سمت مدال آوری برویم
قمری اشاره كرد: با عنایت به اینكه برای اعزام ها به مسابقات قهرمانی آسیا باید مجوز شورای برون مرزی بگیریم و باید دلیلی برای اعزام هر ورزشكار هم بر طبق سیاست فدراسیون دوچرخه سواری و هم بر طبق سیاست وزارت ورزش و جوانان داشته باشیم. پس رفتن دوچرخه سوار به مسابقات قهرمانی آسیا مستلزم این است كه باید از این نگاه توسعه ای دست برداریم و به سمت و سویی برویم كه روی رشته هایی كه امید كسب مدال داریم سرمایه گذاری نماییم. با این شرایط اعزام افرادی یا رشته هایی كه مدال نمی گیرند و یا اعزام تیم با تعداد زیاد جزء اینكه هزینه ها را بالا می برد و ذهن مفید ما را برای آماده سازی تیم و انجام كارها پراكنده می كند سودی ندارد.
در تعداد ورزشكاران كاهش نداریم
وی افزود: این طور نیست كه در مسابقات قهرمانی آسیای امسال شاهد كاهش تعداد نفرات در بخش بانوان باشیم. در سالهای قبل مسابقات پیست و جاده در كنار هم یا به فاصله بسیار كمی برگزار می شد اما هم اكنون این رقابتها در فاصله زمانی و در دو كشور مجزا برگزار می گردد. با این شرایط اگر قبلا چهار ورزشكار برای حضور در هر دو بخش نیمه استقامت پیست و استقامت جاده انتخاب می شدند حالا این نفرات به صورت جدا برای هر مسابقه انتخاب می شوند و این یعنی فرصت خوبی برای اعزام نفرات بیشتر بوجود آورده است.
شانس موفقیت مان بیشتر شده است
قمری با اشاره به اینكه ما برای اعزام نفرات درصد گذاری كرده ایم به طوریكه برای بخش مردان ۸۰ درصد و در بخش بانوان ۶۰ درصد شانس كسب مدال بعنوان مبنای اعزام ما قرار گرفته است، اظهار داشت: در سال قبل این درصد در بخش بانوان كمتر از ۳۰ درصد بود. با نگاه توسعه ای كه در این چند سال به بخش نیمه استقامت داشتیم بانوان ركابزن به بازیهای آسیایی اعزام شدند و در بخش نیمه استقامت رتبه های چهارم و پنجم و ششم را كسب كردند. سطح بازیهای آسیایی از مسابقات قهرمانی آسیا بالاتر هست و همین سبب شده تا به جهت اینكه بتوانند مدال بگیرند امیدوار شویم. از آن طرف مسابقات پیست و جاده از هم جدا شده است كه این افزایش درصد موفقیت در هر دو بخش افزایش یافته است.
بهترین ها راهی مسابقات آسیایی می شوند
وی توضیح داد: بعضی از ورزشكارانی كه انتخاب نشده اند می گویند كه مقرر است تعداد ورزشكاران اعزامی كم شود اما نه تنها تعداد كم نشده بلكه بیشتر هم شده است چونكه دو مسابقه پیست و جاده از هم جدا شده اند. اما باید تاكید كنم كه نگاه ما این است كه ورزشكار ما برای انتخاب و اعزام یك ورزشكار باید حداقل ها را داشته باشد. ما باید به این سمت برویم كه بهترین ها راهی رقابتها شوند. هم اكنون بانوان دوچرخه سوار استقامتی ما نشان داده اند كه شرایط ایده آلی دارند و می توانند به مدال آوری نزدیك شوند.
رئیس فدراسیون دوچرخه سواری اشاره كرد: ورزشكاری كه در همین انتخابی ها ركورد هفتم و هشتم مسابقات آسیا را می زند بردن اش به رقابتها چه معنا دارد؟ پس ما باید به سراغ ورزشكارانی برویم كه حداقل ۵۰ تا ۶۰ درصد آمادگی را داشته باشند. اما این مسئله این طور هم نیست كه بعضی می گویند كه ورزشكاران شرایط خوبی ندارند؛ همه در حال تمرین هستند. هم اكنون ۱۰ تا ۱۵ ورزشكار خانم در اردوی بخش پیست حضور دارند و تمرین می كنند. این نفرات در حالی انتخاب شده اند كه رقابتهای قهرمانی كشور، لیگ و دو ركوردگیری را پشت سر گذاشته و بارها مورد ارزیابی قرار گرفته اند و پس از آن برای حضور در اردوی تیم ملی انتخاب و دعوت به اردو شده اند. ما نمی توانیم همه نفرات را به اردو دعوت نماییم چونكه اگر تعداد زیاد شود كیفیت اردو كم خواهد شد و هم اینكه برای آنهایی كه شرایط خوبی دارند و باید روی آنها سرمایه گذاری بیشتری نماییم عقب می مانیم.
بانوان اساسا در تركیب تیم اعزامی قرار دارند
وی بیان داشت: دو سه نفری كه از لحاظ تمرین خوب بوده اند اما در مسابقات جا مانده اند اعتراض دارند. بانوان دوچرخه سوار صد درصد در تركیب تیم اعزامی ما به مسابقات قهرمانی آسیا قرار دارند و حداقل چهار تا پنج نفر خواهند بود. اما مطمئنا تلاش میگردد تا جوانان و با استعدادها انتخاب شوند و از آن سو با عنایت به شرایط ایده آل ركابزنان بخش نیمه استقامتی نگاه ما به این سمت است.
فرصت آموزش تكنیك را نداریم !
قمری با اشاره به اینكه منطق هم می گوید كه نفراتی انتخاب شوند كه سطح آمادگی خوبی داشته باشند چونكه ما فرصت نداریم تا بخواهیم در فرصت كمتر از ۵۰ روز ورزشكار را به شرایط ایده آل برسانیم یا اینكه تازه به آنها تكنیك یاد بدهیم اشاره كرد: این فرصت زمانی به ما این اجازه را نمی دهد تا بتوانیم آنها را آماده نماییم بنا بر این نفراتی انتخاب شده اند كه در چندین مسابقه شركت كرده و به ما این اطمینان را داده اند كه از نظر تجربه و تكنیك وضعیت خوبی دارند و در این فرصت به شرایط بهتری از لحاظ آمادگی می رسند.
ورزشكار نباید زنگ تفریح باشد
وی اشاره كرد: در این شرایط دلاری و ارزی و فضایی كه برای حضور در رقابتهای برون مرزی وجود دارد نباید ورزشكار در مسابقات زنگ تفریح باشد. یك ورزشكاری كه می بریم به جز جوانان ما در رده سنی امید و بزرگسال سالیان سال است كه در مسابقات تجربه كسب كرده و انگیزه دارند. پس الان دیگر ضرورتی به این نیست كه كسی را ببریم كه نیازی به این انگیزه داشته باشد. این انگیزه باید سالها قبل بوجود آمده باشد و حالا به فكر افتخار و مدال باشد.
باید مدیریت هزینه كنیم
رئیس فدراسیون دوچرخه سواری درانتها اظهار داشت: ما باید مدیریت هزینه در فضای كاری مان داشته باشیم و از آن سو پیشرفت را در بخش زنان و مردان در بخش پیست دنبال نماییم. اگر الان ۴۰ ورزشكار به اردو بیاوریم جز اینكه كیفیت كارمان را پایین می آورد سودی برای ما ندارد. به همین لحاظ هم با نظرات كمیته فنی در ابتدای اردوها افراد زیادی را آورده ایم و تست گرفته ایم و در نهایت به این نفرات نهایی رسیده ایم. در این فرصت زمانی كم دیگر باید روی تكنیك بچه ها ها بالخصوص جوانان و بانوان كار نماییم. پیست رشته بسیار تخصصی است و خیلی از این ورزشكارانی كه انتخاب شده اند در استانهایشان پیست ندارند.
مسابقات دوچرخه سواری قهرمانی آسیا در بخش پیست دی ماه سال جاری در اندونزی برگزار می گردد.

1397/09/05
20:30:21
5.0 / 5
4450
تگهای خبر: آموزش , اردو , المپیك , بازی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
asbeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اسب من محفوظ است

اسب من

همه چیز درمورد اسب و اسب سواری و سوارکاری