مهر در گزارشی بررسی كرد؛

سناریوی تكراری برای میزبانی شطرنج، كابوس بدهی و تعلیق دوباره

سناریوی تكراری برای میزبانی شطرنج، كابوس بدهی و تعلیق دوباره اسب من: فدراسیون شطرنج در حالی برای میزبانی پیش رو و تامین هزینه‎های مالی آن از استاندار اصفهان قول همكاری گرفته كه وی به علت بازنشستگی باید ترك پست كند.خبرگزاری مهر - گروه ورزش: كنفدراسیون شطرنج آسیا در نشست اخیر خود كه در حاشیه مسابقات المپیاد جهانی به میزبانی باتومی گرجستان برگزار شد، امتیاز میزبانی رقابت های انفرادی آسیا در سال ۲۰۱۹ میلادی را به ایران واگذار كرد. در همین راستا و طبق توافقاتی كه میان مهرداد پهلوان زاده رئیس فدراسیون شطرنج با محسن مهرعلیزاده استاندار اصفهان صورت گرفته، مقرر است بهمن ماه و همزمان با ایام دهه فجر و چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، این رقابت ها در اصفهان برگزار گردد.
رقابت های انفرادی شطرنج آسیا حكم انتخابی برای مسابقات جهانی دارد. در انتها این رقابت ها ۵ شطرنجباز برتر سهمیه جهانی می گیرند و بابت آن هم ۵۰ هزار دلار جایزه نقدی تعیین شده است. فدراسیون شطرنج در حالی میزبانی مسابقاتی با این اهمیت را گرفته كه بابت آخرین میزبانی بزرگ خود و به خاطر بدهی هایی كه به جا ماند، با حاشیه ها و مشكلات زیادی روبرو شد. البته كه به قول پهلوان زاده و طبق رایزنی های صورت گرفته با استاندار اصفهان، هزینه های لازم برای میزبانی آینده با كمك مقامات استانی به موقع و به اندازه تامین خواهد شد.
این در حالی است كه استاندار اصفهان ترك پست كرده است. نام محسن مهرعلیزاده در لیست انتشار یافته از جانب وزارت كشور قرار داشت كه به خاطر بازنشسته بودن و عمل به قانون منع به كارگیری بازنشسته ها، صندلی خویش را ترك كرده است. با این حساب تكلیف میزبانی مسابقات شطرنج انفرادی آسیا و وعده های داده شده استاندار اصفهان برای كمك به برگزاری این رقابت ها چه می شود؟
امروز شنبه آخرین مهلت قانونی تعیین شده برای ترك پست بازنشسته ها است و با این حساب تا بهمن ماه و در زمان برگزاری مسابقات شطرنج انفرادی آسیا با تغییرات مدیریتی در استانداری مواجه خواهد شد. این در شرایطی است كه مهرعلیزاده در مذاكراتی كه با رئیس فدراسیون شطرنج داشت به وی قول كمك ۷۰۰ میلیون تومانی برای برگزاری مسابقات انفرادی آسیا را داده بود اما حالا با شرایط پیش آمده هیچ ضمانتی برای عرضه این كمك مالی از جانب مدیریت جدید نیست و همین مسئله می تواند میزبانی پیش روی شطرنج را به چالشی دیگر برای این رشته و ورزش ایران تبدیل كند.
به گزارش اسب من به نقل از مهر، فدراسیون شطرنج دو سال پیش هم میزبان مسابقات قهرمان بانوان جهان بود. قبل از این رقابت ها نصرالله سجادی معاون وقت وزارت ورزش قول همكاری به فدراسیون برای برگزاری این رقابت ها را داده بود اما قبل از آغاز میزبانی ایران، محمدرضا داورزنی جایگاه وی را در وزارت ورزش گرفت. طبیعتا معاون جدید به هیچ یك از وعده هایی كه توسط سجادی داده شده بود، عمل نكرد و همین مسئله بود كه شطرنج ایران را به خاطر بدهی تا آستانه تعلیق ومحرومیت هم پیش برد. (البته چند ماه پس از اتمام مسابقات، فدراسیون شطرنج با كمك وزارت ورزش بخشی از بدهی های خود به فیده را پرداخت كرد)
با این اوصاف بعید نیست اتفاقات تلخی كه پس از میزبانی مسابقات زنان جهان برای شطرنج ایران افتاد دوباره به خاطر میزبانی جدیدِ پیش رو و تغییرات مدیریتی كه برای استانداری اصفهان در راه می باشد، تكرار شود و همین مبحث ابعاد مربوط به ابهامات این رقابت ها را بیشتر كرده است.
برگزاری مسابقات انفرادی قهرمانی آسیا در بهمن ماه به خودی خود عجیب و دارای ابهام است چراكه این رقابت ها درست دو ماه پس از برگزاری مسابقات ۲۰۱۸ قهرمانی انفرادی آسیا در فیلیپین برگزار می گردد. در هر صورت مقرر است این رقابت ها بهمن ماه و در اصفهان برگزار گردد و حتی پهلوان زاده از «آركادی دووركوویچ» رئیس جدید فیده دعوت كرده تا همزمان با برگزاری مسابقات به ایران سفر كند.

1397/08/26
15:30:09
5.0 / 5
4600
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
asbeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اسب من محفوظ است

اسب من

همه چیز درمورد اسب و اسب سواری و سوارکاری