اسب اصیل كردی در مسابقات سواركاری

اسب اصیل كردی در مسابقات سواركاری به گزارش اسب من، به نقل از ایانا معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد كشاورزی استان كرمانشاه گفت: اسب اصیل كرد از نژادهای قدیمی در منطقه كرمانشاه است كه بسیار مورد توجه سواركاران حرفه‌ای قرار دارد.


بهرام خانی با اشاره به اینكه اسب نژاد كرد از نظر خصوصیات ظاهری بسیار زیبا است افزود: این اسب از نظر نوع پرورش به سه تیره جاف، افشار و سنجابی تقسیم می‌شود كه اسب تیره جاف از دیرباز الگوی نقاشی های سنتی ایران بوده است.
 
خانی با بیان اینكه اسب نژاد كرد از لحاظ خصوصیات عمومی دارای بدنی قدرتمند  و عضلانی است خاطرنشان كرد: اسب كرد دارای سر بزرگ با ستیغ های برجسته گونه، فاصله دو استخوان فك در ناحیه حلق زیاد، اتصال سرو گردن قوی، سینه از جلو عضلانی، سم های محكم و قوی، یال و دم پرپشت و افراشته، بسیار باهوش و مطیع و صبور است.
 
وی با اشاره به سایر خصوصیات اسب نژاد كرد؛ توانایی این نژاد را برای استفاده در مسافت های بلند و مسیرهای كوهستانی كم نظیر دانست.
 
وی جمعیت اسب نژاد كرد در استان كرمانشاه را بیش از ۲ هزار رس بیان  و تصریح كرد: با علاقه ای كه مردم كرد و استان كرمانشاه نسبت به سواركاری و این نژاد دارند جمعیت اسب نژاد كرد در مسیر توسعه قرار دارد.
 
خانی با بیان اینكه اسب نژاد كرد یكی از نژادهای اصیل اسب است كه در حال آماده كردن تبارنامه آن هستیم اضافه كرد: با توجه به اینكه زیستگاه اسب كرد در استان كرمانشاه است و پتانسیل مناسبی برای استان محسوب می شود، تبارنامه آن یكی از ضروریات صنعت پرورش اسب نژاد كرد در استان است.
 
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد كشاورزی استان كرمانشاه خاطر نشان كرد: در حال حاضر بیش از ۲۵ واحد دارای مجوز در زمینه پرورش اسب در استان كرمانشاه فعالیت دارند كه هر واحد دارای مكانی جهت سواركاری نیز هست.
 
خانی با بیان اینكه احداث یك پیست مخصوص سواركاری در استان در حال اجراست افزود: با راه اندازی و افتتاح این پیست ورزش سواركاری و صنعت پرورش اسب خصوصا نژاد كرد رونق می گیرد.
1396/04/19
15:10:21
5.0 / 5
5823
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
asbeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اسب من محفوظ است

اسب من

همه چیز درمورد اسب و اسب سواری و سوارکاری