مهر منتشر كرد؛

تمام پرچمداران كاروان‎های آسیایی ورزش ایران، كیمیا دومین بانو شد!

تمام پرچمداران كاروان‎های آسیایی ورزش ایران، كیمیا دومین بانو شد! اسب من: كیمیا علیزاده در حالی بعنوان دوازدهمین پرچمدار كاروان ایران در ادوار مختلف بازی‎های آسیایی انتخاب شده كه قبل از این تنها یك ورزشكار از جمعِ بانوان عهده دار آن بوده است.خبرگزاری مهر - گروه ورزش: ورزش ایران در هجدهمین دوره بازی های آسیایی كه تا یك ماه دیگر در جاكارتا و پالمبانگ اندونزی آغاز می شود، پانزدهمین حضور خود در ادوار مختلف این بازی ها را تجربه خواهد نمود. برای این حضور اعضای هیات اجرایی كمیته ملی المپیك در نشست امروزكیمیا علیزاده را بعنوان پرچمدار كاروان اعزامی انتخاب و معرفی كردند.
علیزاده در واقع دوازدهمین پرچمدار ایرانی در ادوار مختلف بازی های آسیایی است و البته دومین پرچمداری كه از رشته تكواندو و جمعِ ورزشكاران زن برای بازی های آسیایی انتخاب شده است.
۱۲ پرچمدار از ۶ رشته
كاروان ورزش ایران طی ۶ دهه گذشته در ۱۴ دوره بازی های آسیایی شركت داشت اما فقط ۱۱ نفر را بعنوان پرچمدار معرفی نمود. این تعداد پرچمدار برای این تعداد حضور از آن جهت است كه دو نفر از پرچمداران كاروان ورزش ایران در بیشتر از یك دوره مسئولیت این كار را بر عهده داشتند.
محمود نامجو نخستین پرچمدار كاروان ورزش ایران در نخستین دوره بازی‎های آسیایی بود كه از میان اعضای تیم ملی وزنه برداری عهده دار این مسئولیت شد. مرحوم نامجو در بازی‎های آسیایی ۱۹۵۸ ژاپن هم به هنگام رژه ورزشكاران ایرانی پیشاپیش همه آنها پرچم به دست حركت كرد.
از سال ۱۹۶۶ كه ایران برای سومین‎بار در بازی‎های آسیایی شركت كرد تا سال ۱۹۹۴ و بازی‎های آسیایی ژاپن همه پرچمداران ایران از میان كشتی گیران انتخاب شدند. در این میان رضا سوخته سرایی طی سه دوره متوالی عهده دار این مسئولیت بود.
اما برای نخستین‎بار در بازی‎های آسیایی ۱۹۹۸ تایلند بود كه ورزشكاری غیر از رشته‎ های وزنه برداری و كشتی بعنوان پرچمدار كاروان ایران انتخاب گردید. آرش میراسماعیلی پرچمدار ایران در این بازی‎ها بود. علی دایی هم نخستین پرچمدار ایران در نخستین بازی های آسیایی برگزار شده در هزاره سوم بود.
در مجموع و از میان ۱۱ نفری كه تا قبل از این بعنوان پرچمدار كاروان ورزش ایران در بازی های آسیایی انتخاب شدند، هفت نفر از آنها كشتی گیر بوده اند كه اتفاقا همگی هم به مدال طلا در بازی‎های آسیایی دوره خود دست پیدا كردند. چهار بار هم پرچمدار كاروان ایران از میان وزنه بردارها انتخاب گردید و فوتبال، جودو و بسكتبال هم رشته هایی بودند یك نماینده در بین پرچمداران آسیایی داشتند.
كیمیا دومین بانو
كاروان ورزش ایران در رویدادهایی مانند بازی های المپیك ریو، بازی های كشورهای اسلامی و بازی های داخل سالن با پرچمداری بانوان در مراسم افتتاحیه رژه رفت. این هم برای دومین بار است كه یك ورزشكار از جمع بانوان بعنوان پرچمدار كاروان بازی های آسیایی انتخاب می گردد.
علیزاده در حالی عهده دار این مسئولیت شده كه در بازی های المپیك ریو با كسب مدال برنز مسابقات تكواندو، ورزش زنان ایران را برای اولین بار در طول تاریخ صاحب مدال المپیك كرد.
همه پرچمداران آسیایی ایران
اسامی ورزشكارانی كه در ادوار گذشته بازی‎های آسیایی پرچمدار كاروان ورزش ایران بوده اند و رنگ مدال های به دست آمده توسط آنها به شرح زیر است:
* بازی‎های آسیایی ۱۹۵۱ هند
پرچمدار: محمود نامجو (مدال طلا - وزنه برداری)
* بازی‎های آسیایی ۱۹۵۴ فیلیپین
- ایران غایب بود
* بازی‎های آسیایی ۱۹۵۸ ژاپن
پرچمدار: محمود نامجو (مدال نقره - وزنه برداری)
* بازی‎های آسیایی ۱۹۶۲ اندونزی
- ایران غایب بود
* بازی های آسیایی ۱۹۶۶ تایلند
پرچمدار: منصور مهدی زاده (مدال طلا - كشتی)
* بازی های آسیایی ۱۹۷۰ تایلند
پرچمدار: عبدالله موحد (مدال طلا - كشتی)
* بازی های آسیایی ۱۹۷۴ ایران
پرچمدار: اسكندر فیلابی (مدال طلا - كشتی)
* بازی های آسیایی ۱۹۷۸ تایلند
- ایران غایب بود
* بازی های آسیایی ۱۹۸۲هند
پرچمدار: رضا سوخته سرایی (مدال طلا - كشتی)
* بازی های آسیایی ۱۹۸۶ كره جنوبی
پرچمدار: رضا سوخته سرایی (مدال طلا - كشتی)
* بازی های آسیایی ۱۹۹۰ چین
پرچمدار: رضا سوخته سرایی (مدال طلا - كشتی)
* بازی های آسیایی ۱۹۹۴ ژاپن
پرچمدار: امیررضا خادم (مدال طلا - كشتی)
* بازی های آسیایی ۱۹۹۸ تایلند
پرچمدار: زهرا محروقی (تیراندازی)
* بازی‎های آسیایی ۲۰۰۲ كره جنوبی
پرچمدار: علی دایی (مدال طلا - فوتبال)
* بازی های آسیایی ۲۰۰۶ قطر
پرچمدار: حسین رضازاده (مدال طلا - وزنه برداری)
* بازی های آسیایی ۲۰۱۰ گوانگجو
پرچمدار: صمد نیكخواه بهرامی (مدال برنز - بسكتبال)
* بازی های آسیایی ۲۰۱۴ اینچئون كره جنوبی
پرچمدار: بهداد سلیمی (مدال طلا - وزنه برداری)

1397/04/17
13:30:09
5.0 / 5
5499
تگهای خبر: المپیك , بازی , ورزش , ورزشكار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
asbeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اسب من محفوظ است

اسب من

همه چیز درمورد اسب و اسب سواری و سوارکاری