بررسی عملكرد ایران در المپیك زمستانی؛

آخر المپیك اولی ها با نتایجی ضعیف تر از قبل، قبولی مشروط كاروان

آخر المپیك اولی ها با نتایجی ضعیف تر از قبل، قبولی مشروط كاروان اسب من: كاروان المپیكی ایران درحالی با چهار ورزشكار راهی المپیك زمستانی در كره جنوبی شد كه نسبت به دوره قبل نتایج ضعیف تری به دست آورد و نتوانست انتظارات را برآورده كند.به گزارش اسب من به نقل از مهر، شاید برای خیلی از كشورها كسب مدال المپیك هدفی چهار ساله باشد اما برای ایران تنها حضور در المپیك زمستانی یك افتخار به حساب می آید. با شرایط خاص آب و هوایی، عدم برنامه ریزی مناسب، كمبود امكانات و بسیار كوتاه بودن فصل اسكی طبیعی است كه حداقل در خلال چندین سال آینده هم حتی فكر كسب مدال در رشته های زمستانی برای ایرانیان یك آرزو باشد اما نكته مهم این است كه به نظر می رسد مسئولان ورزش هم نسبت به این مورد و حتی پیشرفت در كسب نتایج تنها رشته المپیكی زمستانی ایران(اسكی) بی تفاوت شده اند.
كاروان المپیكی ایران در بیست و سومین دوره المپیك زمستانی با تنها چهار ورزشكار (یك ورزشكار كمتر از دوره قبلی) در این بازیها شركت كرد. چهار سهمیه ای كه به اذعان خیلی از كارشناسان حتی اگر فدراسیون اسكی در این چهارسال تعطیل بود هم كسب می شد. كاهش یك سهمیه المپیك در رشته آلپاین سبب شد تا حسین ساوه شمشكی قهرمان اسكی آسیا و نماینده دو دوره حضور در المپیك زمستانی در گفتگو با خبرنگار مهر بیان كند كه فدراسیون اسكی هیچ تلاشی برای كسب سهمیه پنجم نكرد. خوش بینانه ترین تفكر در این مورد این بود كه فدراسیون اسكی برای كسب این سهمیه كوشش كرد اما راه كسب آن را كه دشوار هم نبود نمی دانست. تنها چند اعزام برون مرزی به رقابتهایی كه نمایندگانی با پوئن فیز(امتیاز جهانی ) بالا در آن حضور داشتند می توانست ایران را حداقل همچون دوره قبلی با ۵ سهمیه المپیك نگاه دارد.
مسئولان المپیك اولی و اشتباه كاروان ایران
سید ستار صید، محمد كیادربندسری، قروغ عباسی و سمانه بیرامی باهر نمایندگان المپیكی ایران در پیونگ چانگ كره جنوبی بودند. تنها فردی كه سابقه حضور در المپیك را داشت و این تیم را همراهی می كرد كسی نبود جز علیداد ساوه شمشكی سرمربی مردان آلپاین. به جز او همه همراهان و مسئولان كاروان ایران برای اولین بار حضور در المپیك زمستانی را تجربه می كردند و شاید علت اشتباه عجیب در تصور اینكه سمانه بیرامی می تواند در دو ماده المپیك شركت كند(در حالی كه تنها در یك ماده حق شركت را داشت) ناشی از همین تجربه كم بود.
در اینكه سید عبدی افتخاری رئیس فدراسیون اسكی درگیری های موجود در این ورزش زمستانی را به حداقل رساند و برای توسعه اسكی در شهرستان ها تلاش ویژه دارد شكی نیست اما به نظر می رسد اعتماد بسیار وی به برخی مهره های نه چندان محبوب در بین خانواده اسكی مشكلاتی بوجود آورده است.
یكی از اتفاقات عجیب این دوره از المپیك تعداد سهمیه های كاروان اعزامی بود. هرچند در صورت شركت بیرامی در ۱۰ كیلومتر هم نتیجه ای بهتر از اسپرینت متصور نمی گردد ولی نقد كارشناسان به دلیل بروز چنین اشتباه ابتدایی در یك كاروان كم تعداد المپیكی است. بیرامی باهر كه نخستین حضور خود در المپیك زمستانی را تجربه می كرد و حتی در مصاحبه با كمیته ملی المپیك و خبرگزاری مهر به صراحت اعلام نمود در دو ماده اسپرینت و ۱۰ كیلومتر بانوان حضور دارد بعد از رقابتهای اسپرینت با شوك عظیمی مواجه گردید. وی تنها یك سهمیه داشت و پیدا كردن مقصر این اشتباه كار دشواری نیست.
حفظ آرامش كاروان ایران و كوشش برای رفع مشكل دریافت هدایای حامی مالی از اقدامات مثبت عبدی افتخاری سرپرست این كاروان بود. هرچند شاید رسانه ای شدن این مورد و قهرمان سازی در انتها آن توجیه منطقی نداشته باشد اما تلاش شخص رئیس فدراسیون اسكی برای سربلندی نمایندگان شایسته ایران قابل تقدیر است.
وقتی المپیك سوچی رویا می شود
تنها مدتی پس از سرپرستی ناصر طالبی در فدراسیون اسكی بود كه كاروان ایران در سال ۲۰۱۴ به المپیك سوچی اعزام شد و یكی از بهترین نتایج تاریخ این رشته را به دست آورد. رتبه هایی كه بعد از چهارسال در كره جنوبی تكرار نشد و سوچی روسیه را به رویایی نسبتا دست نیافتنی تبدیل كرد. هرچند برخی بهبود ركوردها در المپیك زمستانی ۲۰۱۸ می تواند قبولی مشروطی به كاروان ایران بدهد اما مسیر افت اسكی ایران در خلال چهارسال گذشته(كه البته بخشی از آن به فدراسیون فعلی بازمی گردد) بر كسی پوشیده نیست.
در اسكی آلپاین فروغ عباسی كه حرف و حدیث های زیادی در اعزام وی به المپیك وجود داشت و در رقابتی میلیمتری با عاطفه احمدی خویش را به كره جنوبی رساند یك رتبه بدتر از المپیك سوچی نتیجه گرفت و چهل و نهم شد. هرچند در اسكی ركورد زمانی و اختلاف فاصله با نفر نخست هم معیاری مورد توجه به حساب می آید اما نتایج بر روی ورق رتبه را پراهمیت تر می داند چون كه هدف از توجه به اختلاف زمانی بدست آوردن رتبه ورزشكار است. عباسی در المپیك سوچی در میانه اسكی زمین خورد و همین ركورد وی را بدتر از ركورد المپیك كره جنوبی كرد، اما در این دوره وی با حفظ تعادل با ركوردد ۲: ۰۴.۰۶ به خط آخر رسید اما ركوردی شكسته نشد چون كه اگر قرار باشد به موفق ترین نماینده المپیكی بانوی ایران اشاره شود مرجان كلهر كه سهمیه دو ماده مارپیچ بزرگ و كوچك را در المپیك زمستانی ونكوور ۲۰۱۰ كسب كرده بود هنوز با فاصله ركورددار است.
در بخش مردان اسكی آلپاین محمد كیادربندسری تنها نماینده ایران بود. بدون شك كیادربندسری موفق ترین نماینده المپیكی ایران در كره جنوبی به حساب می آید. او كه بسیاری پرچمداری كاروان ایران را حق وی می دانستند در مارپیچ بزرگ پنجاه و یكم شد و در مارپیچ كوچك به رتبه سی و چهارم رسید. كیادربندسری در المپیك سوچی موفق شده بود با ركورد ۱: ۵۸.۸۷ در رتبه سی ام قرار گیرد اما در این المپیك باآنكه سی و چهارم شد اما ركورد خویش را تا ۱: ۵۲.۶۹ بهبود بخشید.
در اسكی صحرانوردی سمانه بیرامی باهر پرچمدار كاروان ایران در رشته دشوار و غیر تخصصی اسپرینت در بین ۶۸ شركت كننده آخر شد. تلاش بیرامی برای رسیدن به خط آخر این رقابتها از دید رسانه های غربی هم پوشیده نماند. بیرامی از نمایندگان باآتیه اسكی صحرانوردی است اما شاید اگر وی در رشته ۱۰ كیلومتر شركت می كرد در رتبه ای غیر از رتبه پایانی قرار می گرفت.
در بخش مردان اسكی صحرانوردی هم سید ستار صید با تجربه ترین عضو كاروان ایران با حضور در سه دوره المپیك زمستانی شركت كرده بود. صید در اسپرینت هفتاد و هفتم شد و در ۱۵ كیلومتر مردان با ركورد ۳۹: ۳۹.۱ به رتبه نود و یكم بسنده كرد در صورتی كه در المپیك سوچی با ركورد ۴۷: ۱۶.۱ در جایگاه هفتاد و نهم قرار گرفته بود. صید در این دوره بهبود زمانی در عملكرد خود داشت.
رسانه عضو بیگانه كاروان ایران در المپیك زمستانی
تصمیم كادر سرپرستی ایران بدرقه خاموش و بدون حضور اصحاب رسانه از چهار نماینده ورزش های زمستانی ایران بود. حتی كمیته ملی المپیك و فدراسیون اسكی از اعزام یك نماینده رسانه در كنار تیم اسكی به بهانه مشكلات مالی خودداری كردند در صورتی كه این بهانه ها در المپیك تابستانی مطرح نشد و این نشان از بی اهمیت بودن جایگاه رسانه در كاروان ایران در المپیك زمستانی است. هرچند امسال پخش زنده همه مسابقات نمایندگان ایران و حتی دیگر رقابتها از رسانه ملی(صدا و سیما) در نوع خود بی نظیر بود و این جای خالی و كم كاری رسانه ای در كاروان ایران را پوشش داد.
همین حالا هم برای المپیك ۲۰۲۲ دیر است
این شعار تكراری می باشد اما تكرارش واجب. اگر همین حالا هم برای المپیك زمستانی ۲۰۲۲ شروع به كار نماییم دیر است. وقتی مسیر حركت اسكی در المپیك زمستانی بعد از انقلاب اسلامی همواره مسیری صعودی هرچند با شیبی كم بود چرا در المپیك ۲۰۱۸ به این مسیر آخر داده شد. هم افزایش سهمیه المپیك و هم بهبود نتایج نمایندگان ایران تمام آن چیزی است كه انتظار می رود سید عبدی افتخاری كه مورد قبول خانواده اسكی است به آن توجه كند. دیگر فرصت آزمون و خطای برخی در اسكی به آخر رسیده است و كارنامه و عملكرد همه مشخص است، حالا باید كاری نماییم تا با درجا زدن همین چهارسهمیه المپیكمان هم كم نشود.

1396/12/05
19:27:42
5.0 / 5
4555
تگهای خبر: اسكی , المپیك , تیم , رقابت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
asbeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اسب من محفوظ است

اسب من

همه چیز درمورد اسب و اسب سواری و سوارکاری