از چه سنی شطرنج را شروع کنیم؟

از چه سنی شطرنج را شروع کنیم؟ به گزارش اسب من، قم رییس هیات شطرنج استان قم اظهار داشت: در هر سنی می توان این رشته را یاد گرفت و همه روزه در سالن هیات شطرنج استان قم از نونهالان 6 ساله تا پیرمردهای بالای 60 سال حضور دارند و تمرین و بازی شطرنج می کنند؛ البته بهترین سن شروع سنی از 5-6 سالگی است چون بیشتر قهرمانان از همین سن آغاز نموده اند.


حسین رحمتی نشاط در گفت و گو با ایسنا عنوان کرد: سالن هیات شطرنج استان قم واقع در ورزشگاه شهید حیدریان در تمام طول سال فعال است و در تمام رده های سنی بانوان و آقایان کلاس های فعال دارد.
وی بیان کرد: مسابقات قهرمانی استان در بخش آقایان و بانوان و اعزام نفرات برتر به مسابقات قهرمانی کشور، برگزاری مسابقات قهرمانی رده های سنی استان در رده های سنی زیر ۸ سال، زیر ۱۰ سال، زیر ۱۲ سال، زیر ۱۴ سال، زیر ۱۶ سال و زیر ۱۸ سال پسران و دختران و اعزام نفرات برتر به مسابقات قهرمانی کشور، برگزاری لیگ باشگاه های استان با حضور بهترین شطرنج بازان آقا و خانم و برگزاری لیگ نوجوانان همچون کارهای هیات شطرنج قم است.
وی با اعلان اینکه حدود ۵۰۰ شطرنج باز در قم فعال می باشند و بیش از ۱۰۰ نفر از بازیکنان دارای ریتینگ بین المللی هستند، افزود: شطرنج قم در جایگاه متوسطی قرار دارد؛ اما این جایگاه رو به رشد است و در آینده ای نزدیک شاهد درخشش چند بازیکن نوجوان در سطح کشور خواهیم بود.
وی افزود: کسب مقام نایب قهرمانی در مسابقات شطرنج سمپاد ( تیزهوشان)، کسب مقام سوم در مسابقات المپیاد دانش آموزی کشور، کسب رتبه های چهارم و هفتم در مسابقات سریع و برق آسای قهرمانی رده های سنی کشور همچون نشانه های آینده ای روشن برای شطرنج قم است.
رییس هیئت شطرنج استان قم با اعلان اینکه استان قم حدود ۳۰ داور و ۲۰ مربی رسمی فدراسیون شطرنج دارد، اشاره کرد: استان قم دارای یک داور بین المللی، یک داور ملی ( فیده)، ۳ داور درجه ۲ و بیش از ۲۰ داور درجه ۳ است همین طور بین مربیان نیز نفر ۵ مربی دارای مدرک درجه ۲ و بقیه دارای مدرک درجه ۳ هستند.
وی اظهار داشت: در هر سنی می توان این رشته را یاد گرفت و همه روزه در سالن هیات شطرنج استان قم از نونهالان ۶ ساله تا پیرمردهای بالای ۶۰ سال حضور دارند و تمرین و بازی شطرنج می کنند؛ البته بهترین سن شروع سنی از ۵-۶ سالگی است چون بیشتر قهرمانان از همین سن آغاز نموده اند.
رحمتی نشاط تصریح کرد: دوره های جدید کلاس های آموزش شطرنج در سه رده سنی زیر ۸ سال، زیر ۱۲ سال و بالای ۱۲ سال از خرداد ماه شروع شده است و علاقه مندان می توانند برای ثبت نام به آدرس ابتدای ۴۵ متری صدوقی، پشت ایستگاه اتوبوس، هیات شطرنج استان قم مراجعه کنند یا با شماره ۳۲۹۰۶۷۰۰ تماس بگیرند.
چرا شطرنج یاد بگیریم؟
وی در ارتباط با فواید شطرنج اظهار داشت: شطرنج IQ را افزایش می دهد؛ همیشه تصور می شد که شطرنج برای کسانی که قوه تعقل بهتر و IQ بالاتری دارند استفاده می شود. با اینحال درباره ی شطرنج مسئله مرغ و تخم مرغ مطرح است. این که آیا افراد باهوش تر به سمت شطرنج می روند یا بازی کردن شطرنج موجب باهوش تر شدن می شود؟
رییس هیئت شطرنج استان قم اضافه کرد: در مطالعات اخیر مشخص شده است که بازی شطرنج موجب افزایش هوش می شود. در این مطالعات ۴ هزار فرد اهل ونزوئلا مورد بررسی قرار گرفتند و مشخص شد که پس از ۴ ماه آموزش شطرنج IQ آنها بالا رفته است.
وی با اشاره به این که شطرنج از آلزایمر جلوگیری می کند، افزود: از آنجا که مغز مانند یک ماهیچه عمل می کند، نیاز به ورزش دادن دارد. مطالعات انتشار یافته در مجله پزشکی انگلیسی نشان داده است افرادی که بالای ۷۵ سال سن دارند اگر شطرنج بازی کنند و کارهای مغزی از این دست داشته باشند، کمتر مشکل اختلال حواس پیدا می کنند. در این بررسی ها مشخص شده است بافت های مغزی که از آنها استفاده نمی شود قدرت خودرا از دست می دهند؛ بدین سبب دلیل کافی برای روی آوردن به شطرنج پیش از رسیدن به سن ۷۵ سالگی وجود دارد.
رحمتی نشاط با اعلان اینکه شطرنج هر دو طرف مغز را پرورش می دهد، افزود: در مطالعات پژوهشگران آلمانی مشخص شده است افرادی که شطرنج بازی می کنند هر دونیم کره مغز را پرورش می دهند. آنها انتظار داشتند که در بررسی ها ببینند نیمکره چپ مغز افرادی که شطرنج بازی می کنند قوی تر است اما در کمال ناباوری دریافتند که نیم کره راست مغز این افراد نیز با همان کیفیت کار می کند.
وی با تأکید بر این که شطرنج خلاقیت را بیشتر می کند، اظهار داشت: از آنجا که نیم کره راست مغز مربوط به خلاقیت می شود، انجام شطرنج خلاقیت را نیز می افزاید. شطرنج بازی کردن ابتکار را بیشتر می کند. مطالعات بر روی دانش آموزان که یک روز در هفته شطرنج بازی می کردند و مقایسه آنها با افرادی که یک روز در هفته با کامپیوتر کار می کردند یا کارهای مختلف دیگری انجام می دادند نشان داد افرادی که شطرنج بازی می کنند ذهن خلاق تری نسبت به دیگران دارند.
رییس هیئت شطرنج استان قم بیان کرد: شطرنج حافظه را افزایش می دهد؛ برای خوب شطرنج بازی کردن نیاز به حافظه خوب داریم برای اینکه باید حرکات حریف را به خاطر بسپاریم و در حرکات بعد آنها را به یاد بیاوریم. در مطالعات مشخص شده است دانش آموزانی که بطور مرتب شطرنج بازی می کنند حافظه و توانایی سازماندهی بیشتری دارند.
وی اظهار داشت: شطرنج توانایی حل مسئله را افزایش می دهد؛ بازی شطرنج مانند یک پازل بزرگ است که نیاز به حل دارد. برای یک آزمایش مطالعاتی، دانش آموزان به سه گروه تقسیم شدند؛ گروه اول از سطح یک برنامه ریاضی عادی خودرا انجام دادند. گروه پس از سطح اول ریاضی را با یادگیری شطرنج همراه کردند و گروه سوم از همان سطح یک آغاز به یادگیری و انجام شطرنج کردند. نتایج نشان داد که توانایی حل مسئله در گروه سوم ۸۱.۲ درصد، در گروه دوم ۶۲ درصد و در گروه اول ۲۱.۴۶ درصد است.
رییس هیئت شطرنج استان قم با اعلان اینکه شطرنج توانایی خواندن را بیشتر می کند، عنوان کرد: در مطالعات انجام شده مشخص شده است افرادی که شطرنج بازی می کنند توانایی خواندن بهتری دارند.
وی با اشاره به این که شطرنج تمرکز را بیشتر می کند، اضافه کرد: تمرکز عمیق در شطرنج موجب پیشرفت نتایج بازیکنان می شود. اگر در حین مسابقه حتی چند ثانیه حواس فرد پرت شود می تواند بر نتیجه بازی موثر باشد. با توجه به این که شطرنج نیاز زیادی به تمرکز دارد توانایی تمرکز افرادی که این ورزش را انجام می دهند نیز بیشتر است.
رحمتی با اعلان اینکه شطرنج رشد سلول های عصبی را بیشتر می کند، افزود: سلول های عصبی به شکل درخت هستند و سیگنال های عصبی را منتقل می کنند. هرچقدر سلول های عصبی بیشتر باشند، سیگنال های بیشتری جابه جا می شوند. انجام کارهای پیچیده مغزی همچون شطرنج رشد سلول های عصبی را بیشتر می کند.
وی با اشاره به این که شطرنج قدرت برنامه ریزی و پیش بینی را بیشتر می کند، اظهار داشت: شطرنج موجب گسترش قشر جلوی مغز می شود، این قسمت مربوط به برنامه ریزی، قضاوت و کنترل می شود. گسترش این قسمت از مغز موجب انجام تصمیم گیری های بهتر در وضعیت پیچیده میشود.
منبع:

1402/03/17
09:50:39
5.0 / 5
241
تگهای خبر: آموزش , بازی , باشگاه , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
asbeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اسب من محفوظ است

اسب من

همه چیز درمورد اسب و اسب سواری و سوارکاری