زنان ایرانی که اورست حریفشان نشد!

زنان ایرانی که اورست حریفشان نشد! اسب من: تا حالا پنج بانوی ایرانی موفق شدند بر روی بلندترین نقطه دنیا قدم بگذارند.به گزارش اسب من به نقل از ایسنا، هر ساله کوهنوردان زیادی برای صعود به قله اورست اقدام می کنند اما تعداد کمی از ورزشکاران هستند که می توانند به بام دنیا قدم بگذارند. خطرات راه، هزینه های زیاد و آمادگی بدنی و ذهنی بالا همچون چالش هایی است که یک ورزشکار حرفه ای با آن باید دست و پنجه نرم کند.
باتوجه به سختی های موجود در راه صعود، اما همچنان زنان زیادی هستند که هرساله برای رسیدن به قله اورست تلاش می کنند. در این بین، نام زنان ایرانی هم به چشم می خورد که علی رغم مشکلات فراوان با اراده و برنامه ریزی موفق شده به بام دنیا قدم بگذارند.
باتوجه به شرایط کوهنوردی در ایران و محدودیت های موجود، زنانی بوده که تسلیم نشده و هدف خودرا دنبال کردند. در سال ۱۳۸۹ و در نهم خرداد ماه، فرخنده صادق از تهران و لاله کشاورز از سیستان و بلوچستان دو بانوی ایرانی بودند که توانستند بر بام دنیا بایستند. این دو زن ایرانی، اولین زنان مسلمان جهان بودند که فاتح اورست شدند. کشاور و صادق با تلاش و پشت کار خود توانستند نام خودرا در تاریخ ورزش ایران ثبت کنند.
پس از صعود دو بانوی ایرانی به اورست، در ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۱ پروانه کاظمی دیگر کوهنورد ایرانی بود که توانست بر بام دنیا قدم بگذارد. از این بانوی ورزشکار بعنوان اولین کوهنورد زن مستقل ایرانی که فاتح اورست شد، یاد می شود. او اولین کوهنورد سال ۲۰۱۲ بود که بر روی اورست قرار گرفت.
در سال جاری بازهم زنان ایرانی افتخار آفرینی کرده و توانستند بعد از حدود ۱۰ سال بر بام دنیا پرچم ایران را به اهتزاز در آورند. افسانه حسامی فرد و الهام رمضانی دو کوهنورد ایرانی بوده که توانستند در اردیبهشت ۱۴۰۱ علی رغم مشکلات فراوان و بدون حمایت فدراسیون کوهنوردی و وزارت ورزش اورست را فتح کرده و نام خودرا در تاریخ ورزش ماندگار کنند.
حضور این دو بانوی ایرانی بر بام دنیا با تحسین زنان و مردان ایرانی همراه بود چونکه مشکلات اقتصادی، فرهنگی و محدودیت ها نتوانست هدف این دو کوهنورد را تغییر دهد و آنها توانستند در این اوضاع به همگان ثابت کنند که خواستن توانستن است.
منبع:

1401/03/06
21:51:14
5.0 / 5
193
تگهای خبر: فدراسیون , ورزش , ورزشكار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
asbeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اسب من محفوظ است

اسب من

همه چیز درمورد اسب و اسب سواری و سوارکاری