گزارش خبری - تحلیلی مهر؛

ابلاغ وزارت ورزش و انتقاد برخی روسا

ابلاغ وزارت ورزش و انتقاد برخی روسا به گزارش اسب من ابلاغی که وزارت ورزش به فدراسیون های ورزشی داشته مورد اعتراض و انتقاد بعضی از آنها قرار گرفته چون که برپایه این اعلام روسا بیشتر از سه دوره نمی توانند در مسئولیت خود فعالیت کنند.به گزارش اسب من به نقل از مهر، اساسنامه جدید فدراسیون های ورزشی که بعد از ۲۰ ماه کش و قوس دولتی به صورت رسمی ابلاغ گردید، طی ماه های گذشته به واسطه برخی ابهامات در مورد ریاست مجمع، تدوین پیوست ۷ بندی، تدوین آیین نامه انتخاباتی و... با انتقاداتی مواجه بود. این ابهامات و انتقادات اما همچنان در مورد این اساسنامه و برخی بندهای آن ادامه دارد.
«نحوه محاسبه ادوار ریاست فدراسیون ها» اگر مهم ترین چالش و ابهام در اساسنامه جدید فدراسیون های ورزشی نباشد بطور قطع یکی از آنهاست تا جاییکه وزارت ورزش را مجبور به استعلام از نهادهای بالاتر هم کرده است.
در بند دوم از ماده ۲۲ (شرایط عمومی نامزدها) اساسنامه جدید فدراسیون های ورزشی آمده است: رئیس فدراسیون توسط مجمع برای یک دوره چهارساله انتخاب می شود، انتخاب مجدد وی برای حداکثر دو دوره دیگر (جمعا سه دوره متوالی یا متناوب) بلامانع است.

محمد پولادگر سابقه سه دوره ریاست تکواندو را دارد اما در فدراسیون جهانی صاحب مسئولیت است
طبق این بند، متقاضیان ریاست در فدراسیون ها می توانند طی سه دوره چهارساله - به صورت متوالی یا منقطع - متصدی این مسئولیت شوند اما این که «ریاست آنها تا پیش از ابلاغ اساسنامه جدید هم محاسبه می شود یا نه؟» پرسشی است که پاسخ آن بحث برانگیزشده است.
در این زمینه حتی این گونه عنوان شد که سازمان بازرسی کل کشور در پاسخ به استفساریه صورت گرفته تاکید داشته که «سوابق حضور افراد بعنوان رئیس فدراسیون در دوره های گذشته هم در احتساب سه دوره یاد شده محاسبه می شود.»
البته از زمان ابلاغ اساسنامه تا به امروز، وزارت ورزش انتخاباتی را برگزار نکرده تا این بند را ملاک عمل در اجرای آن قرار دهد اما از آنجائیکه محاسبه شدن ریاست ادوار گذشته، موقعیت بسیاری از روسای فعلی برای ادامه کار را به خطر می اندازد، محاسبه این چنینی سوابق کاری روسا انتقادات جدی تر آنرا به همراه داشت.
محمد پولادگر رئیس فدراسیون تکواندو، محمد علیپور رئیس فدراسیون انجمن های ورزشی، محمدرضا داورزنی رئیس فدراسیون والیبال و فضل الله باقرزاده رئیس فدراسیون شمشیربازی همچون مدیرانی هستند که اجرای این چنینی بند ۲ از ماده ۲۲ اساسنامه پای آنها را برای ادامه فعالیت امروزشان روی پوست موز قرار می دهد.

محمدرضا داورزنی هم در والیبال سه دوره حضور داشته اما مسئولیت جهانی دارد
همین مساله به اختلاف نظرهای مطرح در مورد محاسبه یا عدم محاسبه دوره ریاست افراد پیش از ابلاغ اساسنامه دامن زد چون که منتقدان مدعی بودند که زمان پس از ابلاغ اساسنامه باید ملاک عمل در اجرای آن باشد و بر همین مبنا دوره ریاست قبلی افراد در یک فدراسیون نباید محاسبه شود.
خبرنگار مهر کسب اطلاع کرده که وزارت ورزش برای رفع این ابهام و دستیابی به پاسخ شفاف قانونی در مورد آن، بنا به درخواست روسای معترض و مکاتبه رسمی آنها مبادرت به دریافت استعلام از معاونت حقوقی ریاست جمهوری کرده است.
این معاونت هم در پاسخ تاکید داشته که اساسنامه فدراسیون های ورزشی و قوانین آنها همچون دیگر قوانین «عطف به ماسبق نمی شود».
با این حال وزارت ورزش در نامه ای که برای روسای فدراسیون های ورزشی ارسال کرده تاکید کرده است که حضور سه دوره شامل سوابق گذشته روسای فدراسیون ها هم می شود. ابلاغی که سبب موضع گیری و انتقاد برای روسا شده است.

فضل الله باقرزاده سه دوره در شمشیربازی است اما مسئولیت جهانی ندارد
بر همین اساس«نحوه محاسبه ۳ دوره متوالی ریاست فدراسیون های ورزشی» از زمان ابلاغ اساسنامه فدراسیون های ورزشی محاسبه می گردد. این اساسنامه ۲۰ تیرماه توسط اسحاق جهانگیری معاون وقت رئیس جمهور ابلاغ گردید. وزارت ورزش هم ۲۸ مردادماه آنرا جهت اجرا به فدراسیون های ورزشی ابلاغ نمود.

1400/09/06
21:01:18
5.0 / 5
248
تگهای خبر: اسب , بازی , رسمی , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
asbeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اسب من محفوظ است

اسب من

همه چیز درمورد اسب و اسب سواری و سوارکاری