رییس فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی به اسب من اعلام كرد:

جزئیات اعزام کاروان ایران به یونیورسیاد چین

جزئیات اعزام کاروان ایران به یونیورسیاد چین رئیس فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی ضمن اشاره به این که باید ملاحظات سیاسی و جناحی را کنار بگذاریم و صرفاً مصلحت ورزش را در نظر بگیریم، بر ضرورت استفاده از افراد متخصص که ورزش ایران به آنها نیازمند است، تاکید نمود.


هادی بشیریان در گفتگو با ایسنا، در رابطه با مسائل مختلفی همچون سی و یکمین دوره مسابقات تابستانی دانشجویان جهان (یونیورسیاد) که مقرر است سال آینده در کشور چین برگزار شود، مسائل در رابطه با بودجه فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی و مبلغ مورد نیاز بمنظور اعزام دانشجویان در سال ۱۴۰۱ به چنگدو چین، نگاه دولت و حاکمیت به مقوله ورزش دانشگاهی، چالش های اصلی ورزش ایران و پیشنهادات مربوطه در امتداد حل معضلات و مشکلات چه در زمینه ورزش قهرمانی و چه در زمینه ورزش دانشگاهی و هم نگاه فدراسیون ملی ورزش دانشگاهی به ورزش زنان، توضیحاتی را عرضه کرد که در ادامه شرح کامل آن آورده شده است.
سی و یکمین دوره مسابقات تابستانی دانشجویان جهان (یونیورسیاد) چنگدو چین ۲۰۲۱ به سبب شیوع ویروس کرونا با یک سال تعویق زمانی روبرو شد و مقرر است سال آینده برگزار شود، چه برنامه ای برای حضور هر چه قدرتمندتر در این مسابقات خواهید داشت؟
ورزش دانشگاهی هم اکنون جایگاه ویژه ای چه در بعد بین المللی و چه در بعد داخلی دارد و فدراسیون بین المللی ورزش های دانشگاهی (فیزو) پس از کمیته بین المللی المپیک (IOC) دارای قوی ترین ساختار و از ۱۹۰ عضو برخوردارست و تفاوت آن با کارهای کمیته بین المللی المپیک این است که هر ساله مسابقات یونیورسیاد چه بصورت المپیاد زمستانی در سالهای زوج و چه بصورت المپیاد تابستانی در سالهای فرد انجام می شود. همینطور فعالیت جدیدی تحت عنوان لیگ جهانی درحال برگزاری است و هم اکنون رشته های فوتبال و بسکتبال سه نفره از این امکان برخوردار می باشند که در گام اول در رقابت های قاره ای و بعد از آن در صورت صعود، در لیگ جهانی شرکت نمایند که با حضور دانشگاه هاست و تحت عنوان تیم های ملی برگزار نمی گردد. تصمیم بر این است که رشته فوتبال از ایران هم به این مسابقات اعزام شود و در بسکتبال سه نفره هم می توانیم در قالب سه تیم زنان و سه تیم مردان به مسابقات اعزامی داشته باشیم.
مبحث دیگر دوره های داوطلبی است که از جانب فیزو هر ساله برگزار می گردد و از ابتدا تابحال بصورت فعال دانشجویان ایرانی حضور داشته اند. همینطور در سال هایی که یونیورسیاد زمستانی برگزار می گردد در حدود ۵۲ رشته انجام مسابقات جهانی هم مد نظر قرار می گیرد. ساختار مد نظر قرار گرفته در فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی مطابق ساختار فیزو و برپایه کمیته های تشکیل شده است، خوشبختانه فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی در کشور ما از جایگاه خوبی برخوردارست و در بحث فیزو هم دوره قبلی یونیورسیاد که در ناپل ایتالیا انجام شد توانستیم با کسب ۱۷ مدال جایگاه نهم را به دست آوریم و امیدواریم با برنامه ریزی های صورت گرفته نه فقط این مقام را حفظ نماییم بلکه آنرا ارتقاء بخشیم، تصور می کنم همان تعداد مدال را که در ایتالیا کسب کردیم باردیگر به دست آوریم هر چند که رشته ووشو هم به این مسابقات اضافه شده و اوضاع ما در این رابطه مطلوب است.
چه رشته هایی از ورزش ایران به سی و یکمین دوره مسابقات تابستانی دانشجویان جهان اعزام می شوند؟
هیات رییسه فدراسیون ورزش های دانشگاهی مصوب کرده است که شش رشته تکواندو، ووشو، تیراندازی، شمشیربازی، تیراندازی با کمان و جودو به این مسابقات اعزام شوند که صرفاً در رشته جودو مردان اعزام خواهند شد و در پنج رشته دیگر هم زنان و هم مردان اعزامی خواهند داشت، همینطور این امکان وجود دارد که رشته های رکوردی همچون دو و میدانی در صورت کسب حد نصاب مناسب به این دور از مسابقات اعزام شوند و در ارتباط با رشته قایقرانی هم باتوجه به اعلام آمادگی فدراسیون مربوطه، احتمال اعزام وجود دارد.


چه تعداد ورزشکار به این مسابقات اعزام خواهند شد؟
در ارتباط با تعداد ورزشکاران اعزامی هنوز تصمیم قطعی صورت نگرفته است، هر چند ممکنست باتوجه به هزینه های بالا محدودیت هایی در اعزام داشته باشیم اما تعداد ورزشکاران اعزامی به چین از تعداد ورزشکارانی که دوره قبل به ایتالیا اعزام شدند کمتر نیست.
از سوی فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی چه برنامه ای بمنظور آمادگی ورزشکاران طی یک سال آینده مدنظر قرار می گیرد؟
باتوجه به انتشار ویروس کرونا، برنامه ای در ارتباط با برگزاری المپیاد استانی طراحی شده است که از شروع آبان ماه سال جاری در تمامی استانهای کشور برگزار می شود و رشته های یونیورسیاد بعنوان رشته های اصلی آن حضور خواهند داشت و در ارتباط با سایر رشته ها هم بسته به علاقه مندی و توان دانشگاه ها در استانهای مربوطه مسابقات انجام می شود. این اتفاق علاوه بر تقویت ساختار هیأت های استانی باعث می شود تا فعالیت منسجمی صورت گیرد و باتوجه به شرایط شیوع ویروس کرونا رفت و آمدها کاهش و به همان نسبت هم از هزینه های مازاد کم شود.
شرایط بودجه ای فدراسیون در سال منتهی به برگزاری یونیورسیاد چین چگونه است؟
عمده بودجه فدراسیون بوسیله وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تأمین می شود و علاوه بر این کمیته ملی المپیک هم همواره کمک حال فدراسیون بوده است. همینطور تعامل خوبی با فدراسیون های مختلف در ارتباط با برگزاری اردوها و موارد فنی وجود دارد که رقم قابل توجهی است. در نهایت امیدواریم که کاروان چابکی را به سی و یکمین دوره مسابقات تابستان دانشجویان جهان در چین اعزام نماییم. بمنظور اعزام کاروان ورزشی جمهوری اسلامی ایران برای شرکت در یونیورسیاد چین در سال ۱۴۰۱ حدود ۱۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم هر چند که بودجه فدراسیون خیلی کم است و نیازمند حمایت وزارت علوم و کمیته ملی المپیک هستیم.
نگاه دولت و حاکمیت را به ورزش دانشگاهی چگونه ارزیابی می کنید؟
تا آن زمان که به ورزش مدارس توجه نشود ورزش قهرمانی لنگ خواهد زد. دانش آموزان بعد از کسب آموزش های لازم به دانشگاه ها ورود پیدا می کنند و این یک زنجیره است که اگر می خواهیم در زمینه ورزش موفق عمل نماییم باید به آن توجه ویژه داشته باشیم. همواره ورزش دانشگاهی کشور ورزشکاران خوب و مستعدی را به جامعه ورزشی ایران معرفی کرده است اما باتوجه به کمبود اعتبارات امکان حفظ این ورزشکاران وجود ندارد، بدین سبب تصمیم گرفته ایم تا در بعضی رشته ها لیگ های ورزشی دانشگاهی را برگزار نماییم که در گام اول این مساله مربوط به رشته های اصلی مسابقات دانشجویان جهان است.
در مجموع بنظر می رسد دانشگاه ها برای ورزش همگانی و ورزش قهرمانی اهمیت بسیاری قائل بوده اما متأسفانه آن گونه که باید در مورد آن فعالیت رسانه ای صورت نمی گیرد چون که مسابقات خوابگاهی، ورزش بین دانشکده ای، ورزش درون دانشکده ای، اتاق های تندرستی و... تحت عنوان کلی ورزش دانشگاهی درحال فعالیت هستند.
مساله دیگری که باید به آن توجه داشت آگاهی بخشی به دانشجویان است تا بدانند چقدر فعالیت ورزشی برای سلامت و زندگی آنها مفید می باشد، هر چند که این مساله صرفاً به دانشگاه ها مربوط نمی گردد و از شروع عمر یک انسان چه در خانواده و چه در مدرسه باید مدنظر قرار گیرد و کشورهای توسعه یافته در این راه گام برداشته اند، اما هم اکنون می بینیم که دانشجویان آن گونه که باید و شاید از امکانات ورزشی دانشگاه ها استفاده نمی کنند و شاید عمده دلیل این مساله عدم نهادینه شدن اهمیت ورزش برای افراد در کشور ما است.
چالش های اصلی ورزش کشور را در چه می بینید و تصور می کنید چطور میتوان در امتداد حل این مشکلات گام برداشت؟
بنده به شخصه به آینده امیدوار هستم و باتوجه به روی کار آمدن دولت سیزدهم و انتخاب وزیری که از بدنه ورزش تلقی می شود و چند دوره هم در مسابقات یونیورسیاد حضور داشته تصور می کنم آینده روشنی را در زمینه ورزش قهرمانی پیش رو داشته باشیم. در زمینه همگانی هم کارهای مختلفی مدنظر قرار گرفته است و خوشبختانه فدراسیون های مختلف از بودجه ای در زمینه ورزش همگانی برخوردار شدند که این مساله قبلا وجود نداشت و در مجموع ظرفیت، اماکن و فضاهای ورزشی بسیاری برای فعالیت وجود دارد که باید با برنامه ریزی صحیح، به بهترین شکل از آن استفاده نمائیم.


اگر تعدادی از ملاحظات را در بخش های سیاسی و جناحی کنار بگذاریم و صرفاً مصلحت ورزش را در نظر بگیریم و از افراد متخصص و آن هایی که ورزش ایران به آنها نیاز دارد استفاده نمائیم، می توانیم شرایط مطلوب تری را رقم بزنیم. دانشگاه های کشور می توانند بعنوان بازوی ورزش قهرمانی و ورزش همگانی فعالیت کنند و همواره نگاه ملی به ورزش ایران داشته اند و اینگونه نبوده که نگاه بخشی در آنها حاکم باشد. مبحث دیگری که باید به آن توجه داشت تمرکززدایی از ورزش در پایتخت است؛ متأسفانه تمامی مربیان باشگاه ها در تهران متمرکز شده اند و باید ظرفیت های ورزشی در تمامی استانهای توزیع شود و ورزش دانشگاهی با بهره مندی از ۵۵ دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی و نیروهای متخصص در تمام استانها، می تواند کمک حال ورزش قهرمانی و ورزش همگانی کشور باشد.
آیا باتوجه به همکاری دوجانبه فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی با وزارت علوم و وزارت ورزش، چالشی ایجاد نمی گردد و توقع فدراسیون متبوع شما از هر یک از این دو وزارتخانه چیست؟
خوشبختانه تابحال مشکلی در این رابطه وجود نداشته است و همواره با تعامل مسائل را حل کرده ایم. امیدواریم از جانب این دو وزارتخانه که از بدنه دولت هستند، ورزش دانشگاهی بیشتر از پیش مد نظر قرار گیرد و در ارتباط با مقوله بودجه اهتمام بیشتری به خرج دهند، اما به هر صورت ما در فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی به دنبال منابع درآمدی پایدار هستیم و باتوجه به جمعیت چهار میلیون نفری دانشجویان کشور که در سن مناسب ۱۹ تا ۲۵ سال قرار دارند در تلاشیم تا بتوانیم با جذب اسپانسر درآمدزایی نماییم و در همین راستا برگزاری لیگ های دانشجویی با تبلیغات رسانه ای مناسب را در دستور کار قرار داده ایم.
رویکرد فدراسیون شما در زمینه ورزش زنان چگونه است؟
ورزش زنان برای فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی از اهمیت بالایی برخوردارست و نگاه ما اینگونه است که اگر ورزش زنان و مردان شرایط برابری برای اعزام داشته باشند، بخش زنان در اولویت قرار گیرد، علاوه بر این طی سالیان گذشته اعزام زنان به مسابقات ورزشی از جانب فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی روند افزایشی داشته و امیدواریم در این دوره هم شاهد افزایش اعزام زنان باشیم چون که آنها نتایج بسیار خوبی را در دوره قبل خصوصاً در رشته تیراندازی و تکواندو کسب کردند.
منبع:

1400/07/10
09:46:21
5.0 / 5
219
تگهای خبر: آموزش , اردو , اسب , المپیك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
asbeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اسب من محفوظ است

اسب من

همه چیز درمورد اسب و اسب سواری و سوارکاری