در گزارش اسب من مطرح شد

راهکارهای فدراسیون شطرنج برای جلوگیری از تغییر تابعیت شطرنجبازان

راهکارهای فدراسیون شطرنج برای جلوگیری از تغییر تابعیت شطرنجبازان رییس فدراسیون شطرنج با اشاره به عنوان قهرمانی و سوپر استاد بزرگی نمایندگان ایران در مسابقات اخیر اظهار داشت: تلاش ما حمایت گسترده از شطرنجبازان است بطوریکه حتی به فکر تغییر تابعیت هم نیفتند.به گزارش اسب من به نقل از مهر، مسابقات شطرنج «مسترز» شارجه در حالی سه روز پیش با قهرمانی محمد امین طباطبایی به انتها رسید که پرهام مقصودلو در همین رقابت ها با عبور از ریتینگ ۲۷۰۰، بعنوان «سوپر استاد بزرگی» دست یافت.
مقصودلو دومین اما تنها شطرنجباز ایرانی بشمار می رود که هم اکنون این عنوان نادر در شطرنج جهان را در اختیار گرفته است چونکه قبل از این علیرضا فیروزجا بعنوان سوپر استاد بزرگی دست یافته بود اما وی با اقدامی که برای تغییر تابعیت داد از لیست شطرنجبازان ایران خارج شد.
البته حسن تامینی رییس فدراسیون شطرنج تاکید دارد که پشتیبانی از شطرنجبازان و مهیا کردن شرایط مناسب برای آنها محور اصلی فعالیت هایش در این فدراسیون است بطوریکه از این پس فکر خروج از ایران و بازی کردن زیر پرچم کشور دیگر به ذهن شطرنجبازان حتی خطور هم نکند.
وی در گفتگو با خبرنگار مهر، با تاکید بر نتایج قابل توجهی که شطرنجبازان در مسابقات مسترز شارجه به دست آوردند، اشاره کرد: محمد امین طباطبایی در حالی قهرمان این رقابت ها شد که دو ماه پیش در مسابقات جهانی روسیه هم تا مرحله یک چهارم پیش رفت و در جمع هشت بازیکن برتر قرار گرفت. طباطبایی با قهرمانی خود بر عملکرد خوبش در سوچی صحه گذاشت.
رئیس فدراسیون شطرنج اشاره کرد: عنوان سوپر استاد بزرگی که مقصودلو به آن دست یافت هم افتخار کمی نیست، کمتر شطرنجبازی در جهان موفق به کسب این عنوان شده است و حالا پرهام در کنار این تعداد اندک قرار گرفته است. البته شطرنج ایران قبل از این فیروزجا را هم بعنوان سوپر استاد بزرگی در اختیار داشت که متاسفانه او را از دست داد اما از این پس شاهد چنین رفتن هایی در شطرنج ایران نخواهیم بود.
تامینی در پاسخ به این پرسش که «برای عدم تکرار تغییر تابعیت ها و حفظ همه شطرنجبازان چه ضمانتی وجود دارد؟» اظهار داشت: طوری از شطرنجبازان حمایت می نماییم و شرایط لازم برای رشد وترقی را برای شان مهیا خواهیم کرد که اصلا فکر رفتن و بازی در کشور دیگر حتی به ذهن شان هم خطور نکند. این وظیفه ذاتی فدراسیون است که مبنای کارمان برای شروع فعالیت ها هم بود اما در عین حال برای ادامه آن به کمک دیگر نهادها مانند وزارت ورزش هم نیاز داریم.
وی اشاره کرد: فدراسیون شطرنج تا آنجا در که توان داشته باشد در مورد شطرنجبازان، پشتیبانی از آنها، اعزام های شان و... کوتاهی نخواهد کرد و حتی المقدور شرایط را به بهترین نحو مطلوب برای آنها مهیا خواهدنمود اما واقعیت این است که بودجه فدراسیون پاسخگوی تمام نیازها و برنامه ها نیست بنا بر این از بخش خصوصی کمک می گیریم اما در عین حال به همراهی و حمایت بخش های دولتی مانند وزارت ورزش هم نیاز داریم. خوشبختانه در دیداری که با وزیر ورزش داشتم، ایشان مشتاق شطرنج و برنامه های این رشته نشان دادند. امیدوار هستم این حمایت ها در عمل هم وجود داشته باشد به ویژه که برنامه های شطرنج خیلی گسترده است.
رئیس فدراسیون شطرنج اشاره کرد: در هر صورت این که تلاش این فدراسیون مهیا کردن بهترین شرایط ممکن برای شطرنجبازان است تا بتوانیم همه آنها را در لیست بازیکنان خود حفظ نماییم در رویدادهای معتبر از توان و تجربه شان برای کسب نتیجه بهره ببریم نه این که تماشاگر موفقیت آنها برای دیگر کشورها باشیم. تا به امروز هم نتیجه لازم از این هدف و برنامه را گرفتیم. به جز نتایجی که بازیکنان در مسابقات مسترز به دست آوردند، در مسابقات جهانی هم شاهد نتایجی بودیم که شطرنج ایران به خود ندیده بود.
وی در همین زمینه تصریح کرد: در سوچی، پویا ایدنی و سارا خادم الشریعه برای اولین بار تا مرحله چهارم مسابقات جهانی پیش رفتند، اتفاقی که تا حالا در شطرنج ایران رخ نداده بود. در همین رقابت ها طباطبایی هم در جمه هشت بازیکن برتر قرار گرفت. این موفقیت ها در تاریخ شطرنج ایران کم سابقه بوده است.
تامینی اشاره کرد: در هر صورت به شکلی برنامه ها را پیش خواهیم برد که تمام شطرنجبازان انگیزه لازم را داشته باشند نه این که تغییر تابعیت آنها را شاهد باشیم. در همین زمینه به این فکر هستیم که باتوجه به در پیش بودن بازی های آسیایی مربی خارجی برای شطرنجبازان جذب نماییم. مقدمات کار فراهم شده و گزینه مورد نظر را هم با نظر خود شطرنجبازان جذب خواهیم کرد.


منبع:

1400/07/08
11:07:49
5.0 / 5
218
تگهای خبر: اسب , بازی , تیم , رشته
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
asbeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اسب من محفوظ است

اسب من

همه چیز درمورد اسب و اسب سواری و سوارکاری