مهر در گزارشی منتشر كرد؛

جزئیات کاروان پارالمپیکی در ۹ دوره

جزئیات کاروان پارالمپیکی در ۹ دوره به گزارش اسب من پس از پارالمپیک ۲۰۰۰ سیدنی که ایران با ۴۱ ورزشکار در آن حاضر شده بود، کاروان کشورمان در مقایسه با چهار دوره گذشته با کمترین تعداد ورزشکار در پارالمپیک توکیو شرکت می کند.به گزارش اسب من به نقل از مهر، شانزدهمین دوره بازی های پارالمپیک از ۲ تا ۱۴ شهریور ۱۴۰۰ به میزبانی توکیو برگزار می گردد. ایران تابحال در هشت دوره از این بازی ها حضور داشته و در تلاش است نهمین حضورش در پارالمپیک با یک اتفاق ویژه همراه شود.
کاروان ایران در توکیو تنها ۶۲ ورزشکار خواهد داشت که این تعداد نسبت به چهار دوره گذشته، پایین ترین میزان ورزشکار خواهد بود. مدیران کمیته ملی پارالمپیک باوجود این که می توانستند ورزشکاران بیشتری را به توکیو اعزام کنند اما به علت سیاست های تعیین شده، از این کار خودداری کردند.
پیش بینی کمیته ملی المپیک این است که با ۶۲ ورزشکار، صاحب ۲۸ مدال شود. این پیشبینی به صورت جزئی تر شامل ۱۱ مدال طلا، ۱۱ نقره و ۶ برنز می شود.

والیبال نشسته ایران در پارالمپیک ریو
هادی رضایی سرپرست کاروان اعزامی ایران به پارالمپیک در آخرین نشست خبری خود شفاف بر این مورد تصریح کرد و حتی از فشارهای بیرونی برای افزایش تعداد ورزشکاران اطلاع داد.
وی اظهار داشت: «ما بر اساس سیاست مان در نحوه اعزام مورد هجمه قرار گرفتیم. اگر این سیاست نبود، می توانستیم ۱۰۰ نفر اعزام نماییم که البته پیشبینی مدال همین (۲۸ مدال) بود و فرقی نمی کرد. بحث ما در اعزام به پارالمپیک، کیفی گرایی است که این بر مبنای شرایط جامعه بود. در واقع نمی خواستیم کاروانی برای تماشا کردن و به صورت توریستی داشته باشیم. حاضریم همه اطلاعات لازم را هم اعلام نماییم، چون نیاز می بینیم که همه چیز روشن باشد. ما نه شعار می دهیم، نه چیز دیگر. یک نهاد نظارتی و نماینده مجلس به ما می گوید که چرا فلان نفر را می بریم و فلان نفر را نمی بریم. ما این سیاست را از قبل آغاز کرده ایم و هم اکنون کامل شده است. پارالمپیک جای کسب تجربه، سفر توریستی و تماشا کردن نیست و با بازی های پاراآسیایی فرق دارد. افتخار است که کاروان با ۲۰۰ نفر برود، ولی همین نتیجه در پارالمپیک مهم می باشد.» اما کاروان ایران در هشت دوره گذشته با چه تعداد ورزشکار در پارالمپیک شرکت کرده و صاحب چه جایگاه هایی شده بود؟ در پارالمپیک ۱۹۸۸ سئول که ایران اولین حضورش در این بازی ها را تجربه می کرد، ۳۶ ورزشکار از کشورمان به سئول اعزام شدند و در نهایت ایران در رده بیست و هفتم قرار گرفت.

در پارالمپیک ۱۹۹۲ بارسلون، جمع ورزشکاران ایران به ۲۹ نفر کاهش پیدا کرد و ایران در مجموع با کسب ۴ مدال، در جدول ۱۰ پله سقوط کرد و به رده سی و هفتم رسید.


سومین حضور ایران در پارالمپیک ۱۹۹۶ آتلانتا رقم خورد. در آن دوره، ایران ۳۰ ورزشکار در چهار رشته به مسابقات اعزام کرد که نتیجه آن بسیار قابل توجه بود. در آن دوره ایران با ۹ مدال طلا، ۵ نقره و ۳ برنز (در مجموع ۱۷ مدال) به رده بیستم جدول توزیع مدال ها صعود کرد.
پارالمپیک ۲۰۰۰ سیدنی با حضور ۴۱ ورزشکار ایران برگزار شد و ایران در چهار رشته ۲۳ مدال به دست آورد و در رده شانزدهم قرار گرفت.

در سال ۲۰۰۴ تعداد ورزشکاران ایران برای پارالمپیک آتن افزایش قابل ملاحظه ای داشت و یکباره به ۹۰ نفر رسید اما نتیجه آن نسبت به دوره قبل بهتر نبود و کشورمان با ۲۲ مدال بیست و سوم شد.
پارالمپیک پکن با ۷۲ ورزشکار ایرانی و در ۵ رشته برگزار شد اما تغییر چندانی نسبت به آتن در جایگاه ایران به وجود نیامد و کاروان کشورمان با ۱۴ مدال بیست و دوم شد.
مدیران کمیته پارالمپیک هرچند در بازی های ۲۰۱۲ لندن تعداد ورزشکاران را نسبت به پکن هفت نفر بالا بردند اما بهترین نتیجه کشورمان از نظر جایگاه رده بندی در لندن رقم خورد. کاروان کشورمان با ۷۹ ورزشکار صاحب ۲۴ مدال شد و در رده یازدهم قرار گرفت.

اما رکورد تعداد حضور ورزشکاران ایران در پارالمپیک در سال ۲۰۱۶ شکست. کاروان کشورمان با ۱۱۱ ورزشکار در هفت رشته پای به ریو گذاشت اما باوجود افزایش چشم گیر ورزشکاران، ایران در هفت رشته ۲۴ مدال به دست آورد و در جدول رنکینگ هم به رده پانزدهم سقوط کرد تا بدین سان مشخص شود افزایش ورزشکاران لزوماً به معنای کسب مدال بیشتر و جایگاه بهتر نیست.
شاید همین عملکرد کاروان ایران در دوره گذشته بازی های پارالمپیک مسؤلان کمیته ایران را به این فکر انداخت تا دست به سیاست کیفی گرایی بزنند. نهمین دوره حضور ایران در پارالمپیک با ۶۲ ورزشکار در حالی صورت می گیرد که پیشبینی ها از عملکرد ۱۰ رشته اعزامی به این شرح است: تیراندازی یک طلا و یک نقره
وزنه برداری سه طلا، یک نقره و یک برنز
والیبال نشسته یک طلا
بسکتبال با ویلچر قرار گرفتن در رتبه هشتم
دوومیدانی دو طلا، دو نقره نزدیک به طلا، سه نقره و چهار برنز
جودو دو نقره
تکواندو یک طلا و یک نقره
تیراندازی با کمان سه طلا، یک نقره و دو برنز پاراکانو و دوچرخه سواری رشته هایی است که از عملکرد آنها ارزیابی مدالی و جایگاهی صورت نگرفته است.


منبع:

1400/05/30
13:40:05
5.0 / 5
288
تگهای خبر: المپیك , بازی , تیراندازی , تیم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
asbeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اسب من محفوظ است

اسب من

همه چیز درمورد اسب و اسب سواری و سوارکاری