بازیكن تیم ملی هاكی در گفتگو با مهر:

ایران مدعی قهرمانی جام جهانی هاكی است، امیدوارم لژیونر شوم

ایران مدعی قهرمانی جام جهانی هاكی است، امیدوارم لژیونر شوم اسب من: گرگان – بازیكن گلستانی تیم ملی هاكی سالنی ایران با اشاره به اینكه مدعی قهرمانی در جام جهانی برلین هستیم ابراز امیدواری كرد بعد از این رقابت ها لژیونر شود.خبرگزاری مهر، گروه استان ها – محمد صالحی: رقابت های جام جهانی هاكی سالنی ۲۰۱۸ از چهارشنبه در برلین آلمان آغاز می گردد كه تیم ملی ایران در گروه دوم با تیم های اتریش، سوئیس، روسیه، بلژیك و آفریقای جنوبی هم گروه است.
هاكی بازان ایرانی كه در جام جهانی ۲۰۱۵ لایپزیگ آلمان در كمال شگفتی موفق به كسب مقام چهارم شدند، اكنون به دنبال كسب مقامی بهتر از دوره گذشته و رفتن روی سكو هستند.
یكی از بازیكنانی كه ایران برای كسب موفقیت در جام جهانی لایپزیگ حساب ویژه ای روی آن باز كرده «نوید طاهری راد» بازیكن ۲۵ ساله و گلستانی تیم ملی هاكی است كه دومین جام جهانی خویش را تجربه می كند.
طاهری راد پیش از اعزام به آلمان برای حضور در جام جهانی هاكی سالنی، میهمان خبرگزاری مهر بود كه گفتگوی مفصل ما با این ورزشكار با اخلاق را در ادامه می خوانید.
* تیم ملی هاكی ایران در جام جهانی ۲۰۱۵ لایپزیگ شگفتی آفرین شد و مقام چهارم را به دست آورد، در طول این سه سال تا جام جهانی ۲۰۱۸ برلین اوضاع تیم ملی چگونه پیش رفت؟
پس از كسب مقام چهارمی جام جهانی ۲۰۱۵ لایپزیگ، دو مقام قهرمانی جام ملت های آسیا را كسب كردیم و در چند تورنمنت بین المللی حضور یافتیم. برنامه اصلی تیم ملی هاكی برای حضور در جام جهانی ۲۰۱۸ برلین از شهریور امسال شروع شد و ۹ اردو و شركت در تورنمنت بین المللی اتریش را بری حضور در جام جهانی پشت سر گذاشتیم و به جرات می گویم ایران یكی از مدعیان قهرمانی در جام جهانی لایپزیگ است.
* با كسب مقام چهارم در جام جهانی گذشته، انتظارات از تیم ملی هاكی بالا رفته است.
بله، ایران در جام جهانی ۲۰۱۱ لهستان در جایگاه نهم ایستاد و در جام جهانی ۲۰۱۵ لایپزیگ مقام چهارم را به دست آورد و امسال تمام برنامه های تیم ملی برای رفتن روی سكوی جام جهانی برلین تدارك دیده شد. در تورنمنت بین المللی اتریش هم كه تیم های خوبی حضور داشتند عنوان سوم را كسب كردیم و تمام تلاش مان این است تا مقام دوره قبلی مان را ارتقا دهیم و با رفتن روی سكو تمام خستگی این چند سال از بدن مان خارج شود.
* كادر فنی و تركیب تیم ملی هاكی ایران هم اكنون چه تفاوت هایی با دوره های قبل كرده است؟
سرمربی تیم همچنان آقای صفایی هستند و مسعود بهلولی كاپیتان تیم ملی در دوره قبل اكنون بعنوان دستیار آقای صفایی فعالیت می كند. از مجموع ۱۲ بازیكن تیم ملی هاكی ایران در جام جهانی، ۱۱ بازیكن حداقل یك بار جام جهانی را تجربه كرده اند و فقط یك بازیكن اولین حضورش در جام جهانی را تجربه می كند.
* پس ایران تیم با تجربه ای را راهی جام جهانی برلین كرده است.
بله، در جام جهانی لایپزیگ هدف تیم ملی كسب تجربه بود و الان تیمی سرشار از تجربه داریم و باید از این تجربه در جام جهانی برلین بهره برداری نماییم. البته بازیكنان تیم ملی در كنار با تجربه بودن سن زیادی ندارند و تلفیق تجربه و جوانی كمك زیادی به ما خواهد نمود. ما ۱۲ نفر آماده برای حضور در مسابقات داریم و بازیكنان اصلی و نیمكت نشین در یك سطح قرار دارند. من هفتمین سال حضور در تیم ملی هاكی را تجربه می كنم اما هیچ سالی تیم ملی را به این آمادگی و شادابی ندیده بودم.* البته یقینا تیم های دیگر هم پیشرفت كرده اند، چه شناختی از آنها و به خصوص هم گروهی های ایران دارید؟
تیم های دیگر هم در این چند سال خواب نبودند و با آمادگی پای به جام جهانی خواهند گذاشت، ما در گروه سختی قرار داریم و به جز آفریقای جنوبی، چهار تیم دیگر رنكینگ بالاتری از ایران دارند. مقابل روسیه بازی های زیادی برگزار كردیم و همواره پیروز بودیم، سه بار با اتریش بازی كردیم كه یك مساوی و دو شكست حاصل كارمان بود، یك بار با سوئیس بازی كردیم كه مساوی شد، با آفریقای جنوبی یك بار بازی كرذیم كه پیروز شدیم اما مقابل بلژیك تا كنون بازی نكرده ایم.
* اگر بعنوان تیم اول یا دوم به مرحله یك چهارم نهایی صعود كنید كار راحت تری خواهید داشت.
ما در جام جهانی گذشته با كسب مقام چهارم نشان دادیم كه می توانیم با ابرقدرت های هاكی دنیا رقابت نماییم و الان به دنبال این هستیم تا بعنوان تیم اول یا دوم به مرحله بعدی صعود نماییم تا با قرعه بهتری در مرحله یك چهارم نهایی رو به رو شویم. از نظر روحی و روانی بهتر است كه تا دیدار فینال به آلمان نخوریم زیرا دو بار مقابل این تیم بازی كردیم و با نتایج خوبی ما را شكست داد. هر ۱۲ تیم حاضر در جام جهانی از بهترین های دنیا هستند و ما هم هیچ تیمی را دست كم نمی گیریم اما یقینا قرعه آسان تر در مراحل بعدی كمك زیادی به هر تیمی خواهد نمود.
امیدواریم بازیكنان ما بعد از جام جهانی لژیونر شوند و یكی از آرزوهای من حضور در بوندسلیگا آلمان است زیرا حضور بازیكنان ایرانی در اروپا كمك زیادی به هاكی كشورمان خواهد كرد
* آیا برنامه های فدراسیون هاكی برای حضور در جام جهانی راضی كننده بود؟
فدراسیون هاكی برنامه های خوبی برای حضور در جام جهانی تدارك دید و حقوق ملی پوشان هم افزایش پیدا كرد، تمام امكانات لازم برای تیم ملی فراهم گردید و در چندین تورنمنت بین المللی هم شركت كردیم. برنامه ریزی های فدراسیون هم برای كسب مدال در جام جهانی است.
* مقام چهارم جام جهانی گذشته كار بزرگی بود كه رسانه ها خیلی به آن توجهی نكردند، این مورد چفدر روی اعضای تیم ملی تاثیر گذاشت؟
هیچ كدام از بازی های ما در جام جهانی گذشته حتی با تاخیر هم پخش نشد. فكر نمی كنم دلیلی وجود داشته باشد كه این مسابقات از تلویزیون پخش نشود اما ما عادت كرده ایم و دیگر توقعی هم نداریم. چند بار بازی های لیگ جهانی هاكی چمن كه تیم های دیگر در آن حضور دارند را پخش كردند اما بازی های ایران هیچ گاه پخش نشده و حتی خانواده های ما هم تا كنون بازی های ما را ندیده اند. امیدواریم رسانه ها در این دوره از جام جهانی توجه بیشتری به تیم ملی هاكی ایران داشته باشند.
* با وجود درخشش در جام جهانی گذشته، چرا هیچ بازیكنی از ایران به تیم های اروپایی ترانسفر نشد؟
برخی از بازیكنان همچون خودم پیشنهادهای غیر رسمی داشتیم اما فكر می كنم ارتباط لازم برای ترانسفر بازیكنان ایرانی به تیم های اروپایی برقرار نشد، البته در این دوره تیم ایران بیشتر زیر ذره بین است و امیدواریم بازیكنان ما بعد از جام جهانی لژیونر شوند و یكی از آرزوهای من حضور در بوندسلیگا آلمان است زیرا حضور بازیكنان ایرانی در اروپا كمك زیادی به هاكی كشورمان خواهد نمود.* به تازگی چند بازیكن گلستانی به تیم هایی در لیگ هاكی تركیه پیوستند.
بله، دو بازیكن گلستانی در لیگ تركیه بازی می كنند و دو بازیكن دیگر هم در حال مذاكرات نهایی هستند. یقینا این اتفاق كم كم پای بازیكنان ایرانی و گلستانی را به لیگ های اروپایی باز خواهد نمود و امیدواریم این اتفاق هر چه زودتر رخ دهد. البته در مسابقات شرق آسیا كه تابستان امسال برگزار گردید سرمربیان تیم های تایلند، اندونزی و ویتنام از كشورمان بودند و به شكلی پای مربیان ایرانی هم به دیگر كشورها باز شده است.
* یعنی بعد از جام جهانی می توانیم شاهد حضور بازیكنان ایرانی در اروپا باشیم؟
مطمئن باشید بعد از جام جهانی اتفاقات خوبی رخ خواهد داد و امیدواریم با كسب مقام بتوانیم لژیونر شویم.
* هیئت هاكی استان چه حمایت هایی بعنوان یك بازیكن گلستانی از شما انجام داد؟
امسال تنها سالی بود كه واقعا از جانب هیئت هاكی استان حمایت شدم و در تمامی اردوها از نظر مالی، معنوی و امكانات چیزی كم نگذاشتند و باید از آقایان طبرسا و رضایی رئیس و دبیر هیئت هاكی گلستان تشكر كنم. برای نخستین بار حس كردم پشتوانه قدرتمندی در استان دارم و امیدوارم با كسب مقام در جام جهانی پاسخ این محبت ها را بدهم.
* آیا هیئت هاكی گرگان هم از شما حمایت كرده است؟
متاسفانه رئیس هیئت هاكی گرگان از اولین اردو تا كنون هیچ تماسی با من نداشتند و من به دبیر ایشان هم این گله را گفتم اما باز هم اتفاقی رخ نداد. البته من توقع آنچنانی از مسئولان ندارم اما گاهی اوقات یك خسته نباشید ساده روحیه زیادی به یك ورزشكار می دهد.
* اداره كل ورزش استان و اداره ورزش گرگان از شما به اندازه كافی حمایت كردند؟
آقای طیبی مدیركل ورزش استان یك مدیر ورزشی بوده كه حامی ورزشكاران است و آقای تربتی نژاد رئیس ورزش گرگان همواره جویای احوال بنده هستند و خوشبختانه حمایت های خوبی از من انجام شد.* سال قبل به خدمت سربازی اعزام شدید، آیا مشكلی برای ورزش حرفه ای شما پیش نیامده است؟
بزرگ ترین دغدغه من بعد از جام جهانی، مشكل سربازی است. من شهریور سال قبل به خدمت سربازی اعزام شدم و با وجود اینكه مقام های زیادی در كارنامه ورزشی ام داشتم اما من را حتی بعنوان سرباز قهرمان هم محسوب نكردند. با وجود اینكه مسئولان تربیت بدنی نیروهای مسلح در تهران همكاری خوبی با بنده داشتند اما در استان كوچك ترین همكاری را ندیدم و گفتند دو سال باید خدمت سربازی را بگذرانی و سپس هاكی را ادامه دهی. سال قبل پیش از اعزام تیم ملی به كرواسی به من پاسپورتم را نداند و گفتند چون سربازی فقط سفر زیارتی می توانی بروی.
بزرگ ترین دغدغه من بعد از جام جهانی، مشكل سربازی است. من شهریور سال قبل به خدمت سربازی اعزام شدم و با وجود اینكه مقام های زیادی در كارنامه ورزشی ام داشتم اما من را حتی بعنوان سرباز قهرمان هم محسوب نكردند
* در این مدت با این مشكل چگونه كنار آمده اید؟
دی ماه سال قبل بعد از چهار ماه و ۱۵ روز خدمت در دانشگاه ثبت نام كردم و الان بعنوان دانشجو فعالیت می كنم و بعد از فارغ التحصیلی مجددا باید به خدمت سربازی برگردم. اگر دو سال ورزش را رها نماییم و به سربازی برویم، دوران ورزشی ما تمام خواهد شد.
* آیا درآمد دیگری به جز ورزش دارید؟
خیر، ما درآمد دیگری جز ورزش نداریم و اگر دو سال ورزش را كنار بگذاریم دیگر هیچ درآمدی نخواهیم داشت. اگر در جام جهانی جزو سه تیم شویم به احتمال زیاد از خدمت سربازی معاف خواهیم شد.
* در دو سال قبل مصدومیت سختی را پشت سر گذاشتید، چطور خودتان را به سطح قبلی رساندید؟
رباط صلیبی پای راستم سال ۹۲ دچار پارگی شد و با همان مصدومیت در جام جهانی لایپزیگ شركت كردم، سال ۹۴ بعد از جام ملت های آسیا در قزاقستان رباط صلیبی پای چپم هم در تمرینات دچار پارگی شد و از همان زمان روند درمان هر دو زانو را آغاز كردم. چهار ماه بعد از عمل جراحی تمریناتم را آغاز كردم و كم كم خودم را به سطح آمادگی رساندم و مجددا به اردوهای تیم ملی دعوت شدم. جراحی های موفقی داشتم و خیلی اصولی طول درمان را طی كردم و هم اكنون هیچ مشكلی ندارم.
* حمایت ها از شما در زمان مصدومیت چگونه بود؟
در آن زمان فدراسیون هاكی تمام هزینه های من را تقبل كرد و هیئت هاكی استان هم كمك های زیادی داشت اما هیئت پزشكی ورزشی فقط یك میلیون تومان از سه میلیون تومان هزینه های شخصی كه برای درمان كرده بودم را پرداخت كرد.
* در انتها اگر صحبتی باقی مانده بفرمایید.
خوشبختانه رسانه های استان گلستان به خصوص خبرگزاری مهر همواره از من حمایت كردند و از هیئت هاكی استان گلستان هم باید تشكر ویژه داشته باشم.

1396/11/17
15:32:02
5.0 / 5
4956
تگهای خبر: تیم , رقابت , سرمربی , فدراسیون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
asbeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اسب من محفوظ است

اسب من

همه چیز درمورد اسب و اسب سواری و سوارکاری