مهر در گزارشی منتشر كرد؛

لیست كامل ورزشكاران ایران برای حضور در المپیك ۲۰۲۰ توكیو

لیست كامل ورزشكاران ایران برای حضور در المپیك ۲۰۲۰ توكیو در فاصله یازده روز مانده تا شروع بازی های المپیک توکیو ترکیب کاروان ورزش ایران برای حضور در این دوره از بازی ها با حضور 56 ورزشکار مرد و 10 ورزشکار زن نهایی شده است.به گزارش اسب من به نقل از مهر، به فاصله پنج سال پس از برگزاری آخرین دوره بازی های المپیک تابستانی، دوره جدید این بازی ها از اول مردادماه با برگزاری مراسم افتتاحیه بصورت رسمی شروع می شود تا استثنایی ترین دوره المپیک در تاریخ این بازی ها به ثبت برسد.
توکیو محل برگزاری سی و دومین دوره بازی های المپیک است که مقرر است محل رقابت حدود ۱۱ هزار ورزشکار از ۲۰۶ کشور جهان باشد. در این ترکیب، ۶۶ نفر ورزشکاران ایرانی هستند که در ۱۷ رشته سهمیه حضور در بازی های را به دست آورده اند.
اولین سهمیه ورزش ایران برای این دوره بازی های المپیک اردیبهشت ماه دو سال پیش توسط نجمه خدمتی به دست آمد. این تیرانداز کشورمان از حضور در جام جهانی ۲۰۱۹ چین و کسب جایگاه پنجم در مرحله فینال این رقابت ها، نخستین سهمیه المپیکی ورزش ایران برای بازی های ۲۰۲۰ را از آن خود کرد.
پریسا جهانفکریان هم آخرین ورزشکار ایرانی بود که صاحب سهمیه این بازی ها شد. این وزنه بردار کشورمان که در چهار رویداد گزینشی برای المپیک شرکت کرده بود بواسطه انصراف نماینده ساموا وارد لیست المپیکی های فوق سنگین شد اما در نهایت وی به سبب مصدومیت و جراحی فاقد شرایط لازم برای حضور در المپیک تشخیص داده شد و بنا بر این از لیست مسافران ایرانیِ توکیو خارج شد.
بدین ترتیب یک سهمیه ورزش ایران برای المپیک توکیو از دست رفت در صورتیکه قبل از آن هم یک سهمیه دیگر سوخت شده بود. بهمن عسگری کاراته ۷۵- کیلوگرم کشورمان که اتفاقاً از امیدهای طلایی کاروان ایران هم به حساب می آمد دو سال پیش (بهمن ماه ۹۸) از حضور در لیگ جهانی به سهمیه المپیک دست یافت اما دو هفته پیش مثبت اعلام شدن نتیجه تست دوپینگ او موجب حذف نامش از لیست المپین های کشور شد.
اینگونه دو سهمیه قطعی ورزش ایران برای حضور در بازی های المپیک تابستانی توکیو روی هوا رفت تا ترکیب ورزشکاران ایرانی حاضر در توکیو از ۶۸ نفر به ۶۶ نفر کاهش پیدا کند.
سهمیه ای که اعطا نشد
مسئولان ورزش ایران امیدوار بودند بواسطه رایزنی های انجام شده با فدراسیون جهانی کاراته بتوانند در این رشته توسط رزیتا علیپور صاحب یک سهمیه دیگر شوند و اینطور تعداد سهمیه های خودرا بازهم بالا برند. حتی دراین زمینه مکاتباتی هم از جانب کمیته ملی المپیک با کمیته بین المللی المپیک صورت گرفت و مدارک و مستندات لازم هم در اختیار این نهاد بین المللی قرار گرفت اما در نهایت پیگیری های انجام شده به نتیجه مورد نظر منتهی نشد و سهمیه جدیدی به ورزش و کاراته ایران اختصاص پیدا نکرد.
از طرفی ۵ جولای (۱۴ تیرماه) ثبت نام نهایی کاروان کشورها برای حضور در بازی های المپیک انجام شد. پس از آن و تا به امروز هیچ عاملی مانند لطمه دیدگی، دوپینگ و … موجب جابه جایی در ترکیب المپیکی کشورها شد تا راه و روزنه ای برای دستیابی به سهمیه جدید ایجاد شود.
ترکیب کاروان ایران در المپیک توکیو؛ ۵۶ ورزشکار مرد و ۱۰ ورزشکار زن
سی و دومین دوره بازی های المپیک طی روزهای اول تا ۱۷ مردادماه به میزبانی توکیو برگزار می گردد.
کاروان ورزش ایران با لحاظ کردن دو سهمیه سوخته خود با ۶۶ ورزشکار شامل ۵۶ ورزشکار در بخش مردان و ۱۰ ورزشکار در بخش بانوان در این دوره بازی ها شرکت خواهد داشت. این ورزشکاران در ۱۷ رشته (۱۶ فدراسیون) دوومیدانی، تیراندازی، کشتی آزاد، کشتی فرنگی، دوچرخه سواری، تیروکمان، تکواندو، شمشیربازی، کاراته، بوکس، تنیس روی میز، قایقرانی، وزنه برداری، شنا، بدمینتون، والیبال و بسکتبال در المپیک توکیو شرکت خواهند کرد.
ترکیب ۶۶ نفره ورزشکاران ایران جهت شرکت در سی و دومین دوره بازی های المپیک به این شرح اعلام شده است: رشتهمادهنام ورزشکاردوومیدانیپرتاب دیسکاحسان حدادیدوومیدانی۱۰۰ متر سرعتحسن تفتیاندوومیدانی۴۰۰ متر بامانعمهدی پیرجهاندوومیدانی۱۰۰ متر سرعتفرزانه فصیحیتیراندازی۱۰ متر تفنگ بادی بانواننجمه خدمتیتیراندازی۱۰ متر تفنگ بادی بانوانآرمینا صادقیانتیراندازی۱۰ متر تفنگ بادی بانوانهانیه رستمیانتیراندازی۵۰ متر تفنگ سه وضعیت زنانفاطمه کرم زادهتیراندازی۵۰ متر تفنگ سه وضعیت مردانمهیار صداقتتیراندازی۱۰ متر تپانچه بادی مردانجواد فروغیکشتی آزاد۵۷- کیلوگرمرضا اطریکشتی آزاد۸۶- کیلوگرمحسن یزدانیکشتی آزاد۱۲۵ کیلوگرمامیرحسین زارعکشتی آزاد۶۵ کیلوگرممرتضی قیاسیکشتی آزاد۷۴ کیلوگرممصطفی حسین خانیکشتی آزاد۹۷ کیلوگرممحمد حسین محمدیانکشتی فرنگی۶۰ کیلوگرمعلیرضا نجاتیکشتی فرنگی۷۷ کیلوگرممحمد علی گراییکشتی فرنگی۱۳۰ کیلوگرمامین میرزازادهکشتی فرنگی۶۷ کیلوگرممحمدرضا گراییکشتی فرنگی۹۷ کیلوگرممحمدهادی سارویدوچرخه سواریجاده - تایم تریلسعید صفرزادهتیروکمانریکرو مردانمیلاد وزیریتکواندو۵۸- کیلوگرمآرمین هادی پورتکواندو۶۸- کیلوگرممیرهاشم حسینیتکواندووزن ۵۷- کیلوگرمناهید کیانیشمشیربازیاسلحه سابرمجتبی عابدینیشمشیربازیاسلحه سابرعلی پاکدامنشمشیربازیاسلحه سابرمحمد رهبریشمشیربازیاسلحه سابرمحمد فتوحیکاراته۶۸+ کیلوگرمحمیده عباسعلیکاراته۸۴+ کیلوگرمسجاد گنج زادهکاراته۵۵- کیلوگرمسارا بهمنیاربوکس۵۷ تا ۵۲ کیلوگرمدانیال شه بخشبوکس۷۵ تا ۶۹ کیلوگرمسید شاهین موسویتنیس روی میزانفرادینیما عالمیانقایقرانیکایاک یک نفره هزار متر مردانعلی آقا میرزاییقایقرانیروئینگ تک نفرهنازنین ملاییوزنه برداریدسته ۱۰۹ کیلوگرمعلی هاشمیوزنه برداریدسته ۱۰۵+ کیلوگرمعلی داودیشنا۲۰۰ متر پروانهمتین بالسینیبدمینتونانفرادیثریا آقاییوالیبالتیمی مردانسعید معروفوالیبالتیمی مردانجواد کریمیوالیبالتیمی مردانسید محمد موسویوالیبالتیمی مردانعلی اصغر مجردوالیبالتیمی مردانمسعود غلامیوالیبالتیمی مردانامیر غفوروالیبالتیمی مردانصابر کاظمیوالیبالتیمی مردانمیلاد عبادی پوروالیبالتیمی مردانمیثم صالحیوالیبالتیمی مردانمرتضی شریفیوالیبالتیمی مردانمهدی مرندیوالیبالتیمی مردانآرمان صالحیبسکتبالتیمی مردانبهنام یخچالیبسکتبالتیمی مردانمحمد حسن زادهبسکتبالتیمی مردانآرون گرامی پوربسکتبالتیمی مردانمایک رستم پوربسکتبالتیمی مردانحامد حدادیبسکتبالتیمی مردانصمد نیکخواه بهرامیبسکتبالتیمی مردانمحمد جمشیدیبسکتبالتیمی مردانارسلان کاظمیبسکتبالتیمی مردانمحمدسینا واحدیبسکتبالتیمی مردانپویان جلال پوربسکتبالتیمی مردانسعید داورپناهبسکتبالتیمی مرداننوید رضایی فر
رکوردهایی که شکسته شد
به گزارش اسب من به نقل از مهر، ورزش ایران برای المپیک ۲۰۱۶ ریو صاحب ۶۴ سهمیه در ۱۵ رشته (۱۴ فدراسیون) شد و در نهایت هم با ۶۳ ورزشکار عازم ریودوژانیرو شد. وعده مسئولان ورزش ایران برای سی و دومین دوره بازی های المپیک و اعزام کاروان به این بازی ها «رکوردشکنی» نسبت به المپیک ریو بود.
البته که هدف رکوردشکنی در تعداد سهمیه ها بود اما در نهایت این مهم در دو بخش دیگر هم حاصل شد چونکه نه فقط تعداد سهمیه های ایران برای المپیک توکیو از رکورد ریو گذشت بلکه این رکوردشکنی در تعداد سهمیه های بانوان و رشته های المپیکی هم حاصل شده است.
در ترکیب کاروان اعزامی به بازی های ریو ۹ ورزشکار در بخش بانوان حضور داشتند. حضور این تعداد ورزشکار زن در ترکیب کاروان المپیک رکورد بی سابقه در تاریخ ورزش ایران بود. برای المپیک توکیو اما این رکورد مجدد شکسته شد و به ۱۰ ورزشکار در بخش بانوان ارتقا یافت.
البته هر ۹ سهمیه ورزش بانوان ایران برای المپیک ریو با حضور در میادین گزینشی و ثبت رکوردهای لازم به دست آمد اما برخی بانوان ورزشکار سهمیه خودرا برای المپیک توکیو به روش های دیگر حاصل شد مانند فرزانه فصیحی که بوسیله سهمیه یونیورسالیتی المپیکی شد یا ثریا آقایی و پریسا جهانفکریان که بواسطه انصراف رقبا وارد لیست المپیکی ها شدند.
علاوه بر این مجموع سهمیه های المپیکی ایران در ۱۷ رشته به دست آمد و این خود رکورد دیگری بود که برای المپیک توکیو شکسته شد.
بسکتبال، بدمینتون و کاراته رشته هایی هستند که در المپیک ریو حضور نداشتند اما برای این دوره بازی ها صاحب سهمیه شدند (البته کاراته رشته جدید در المپیک توکیو به حساب می آید). ضمن این که درالمپیک ریو جودو با ۲ نماینده حضور داشت اما برای این دوره سهمیه ای ندارد.

1400/04/22
10:17:46
5.0 / 5
611
تگهای خبر: المپیك , بازی , بوكس , پرتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
asbeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اسب من محفوظ است

اسب من

همه چیز درمورد اسب و اسب سواری و سوارکاری