مهر در گزارشی بررسی كرد

مرگی كه می تواند ایران را رئیس كبدی جهان كند

مرگی كه می تواند ایران را رئیس كبدی جهان كند کبدی ایران که سه سال پیش اقتدار هندی ها را در آسیا گرفت بعد از مرگ رئیس جهانی و آسیایی این رشته به دنبال ریاست این رشته است اما به نظر می آید کار رئیس فدراسیون سخت خواهد بود.به گزارش اسب من به نقل از مهر، پیشینه ورزش سنتی کبدی در ایران به سال ۱۳۷۵ بازمی گردد که با عنوان «انجمن کبدی» آغاز به فعالیت کرد. این رشته بعد از ۹ سال و گذر از مسیری که با موفقیت های آسیایی و جهانی همراه بود، از سال ۸۴ با تشکیل «فدراسیون» به صورت رسمی تر فعالیتهای خویش را دنبال کرد.
کبدی ایران از همان ابتدا رقیب کشورهایی مانند پاکستان و هند شد که دارای بیشترین طرفدار این رشته در آسیا هستند و زمانی قدرت های اول قاره به حساب می آمدند.
البته این رقابت دیرینه که این اواخر بیشتر با هند دنبال می شد، در بازی های آسیایی اندونزی کاملاً به نفع ایران تمام شد؛ آنجا که تیم های ملی کشورمان در هر دو بخش مردان و بانوان مدال طلای این بازی ها را با اقتدار از آنِ خود کردند و به سلطه هندی ها آخر دادند.
حال کبدی ایران به دنبال این است که اقتدار خویش را از «سکوهای برتر آسیا» به «بالاترین صندلی مدیریت» در قاره آسیا و حتی جهان بکشاند. مرگ رئیس هندی کبدی آسیا و جهان هم ایران را در این مهم مصمم تر کرده است.
مرگ مدیر دو دهه ای کبدی آسیا و جهان
هفته گذشته «جانارسینگ کهلوت» رئیس فدراسیون جهانی کبدی (IKF) که همزمان ریاست این رشته در آسیا را هم بر عهده داشت، بر اثر عارضه قلبی دارفانی را وداع گفت. این در شرایطی است که کهلوت از بیشتر از دو دهه پیش ریاست جهانی کبدی را بر عهده داشت اما مرگ او به اجبار منجر به معرفی متصدی جدید برای این رشته خواهد شد. همین مساله و احتمال سرپرستی وی حداقل برای کبدی آسیا بویژه با اقداماتی که پیش از این آغاز کرده، توجهات را به سمت نایب رییس ایرانی کبدی جهان جلب کرده است.

جا برای ایران باز شد
قرار است طی هفته جاری جلسه ای به صورت وبینار برگزار گردد تا با حضور تصمیم گیرندگان مربوطه در مورد متصدی جدید کبدی در جهان و آسیا تصمیم گیری شده و سرپرست جدید معرفی شود.
یکی از افراد تصمیم گیرنده در این جلسه عباس اورسجی است؛ رئیس فدراسیون کبدی کشورمان که از سه سال پیش بعنوان نایب رییس فدراسیون جهانی در این فدراسیون آمد و رفت دارد. البته کبدی جهان علاوه بر اورسجی، چهار نایب رییس دیگر هم دارد که در تعیین سرپرست جدید نقش داشته و حتی برای عهده دار شدن این مسئولیت شانس دارند. این شانس را میتوان برای اورسجی هم قائل شد بویژه که او پیش از این هم ریاست کبدی خارج از ایران را دنبال می کرد و مترصد فرصت برای دستیابی به آن بود.
رایزنی های داخلی برای ریاست آسیایی و جهانی
ریاست عباس اورسجی در فدراسیون کبدی ایران آذر سالجاری تمام می شود با این وجود او از ماهها پیش پیگیر تصدی ریاست این رشته در سطح آسیا و حتی جهان بود. در همین زمینه اقداماتی اصولی و پایه ای هم داشت تا آنجا که برنامه های مد نظرش را با ریاست کمیته ملی المپیک و همزمان با معاونت توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش در میان گذاشته و خواهان حمایت این دو نهاد برای پیگیری آنها شده بود.
اورسجی در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن تائید این خبر اظهار داشت: به علت مرگ رئیس جهانی و آسیایی کبدی و ضرورت تعیین مسئول جدید، خیلی جدی تر این مساله را پیگیری می کنم.
کبدی ایران برای مدیریت آسیا و جهان حرف های زیادی دارد
رئیس فدراسیون کبدی کشورمان در بخش دیگری از گفتگو با خبرنگار مهر، با یادآوری قهرمانی این رشته در بازی های آسیایی تاکید کرد: به لحاظ فنی اثبات کردیم که قدرت برتر آسیا هستیم. در بخش مدیریتی هم به واسطه برگزاری رویدادهای بسیار و میزبانی های مختلف، این مورد را نشان داده ایم. به صورت کلی، شرایط کبدی ایران بگونه ای است که از هندی ها که سال ها اقتدار کبدی آسیا را به دست داشتند، خیلی جلوتر است. به لحاظ مدیریتی هم حرف های زیادی برای گفتن داریم که باید به جای خود و با مهیا شدن شرایط، آنها را نشان دهیم.

برای مدیریت آسیا و جهان شانس داریم
اورسجی با یادآوری اینکه نشست مورد نظر برای تعیین سرپرست جدید در کبدی آسیا و جهان بزودی برگزار می شود، تصریح کرد: اینکه بگوییم ایران برای تصدی این مسئولیت شانس دارد، خیلی بی ربط نیست. به هر حال یکی از پست های نایب رئیسی جهان در اختیار ایران است و احتمال اینکه سرپرست جدید از میان آنها انتخاب شود، بعید به نظر نمی رسد.
وی در این رابطه افزود: اینکه یک نفر بعنوان سرپرست همزمان کبدی آسیا و جهان مشخص شود یا برای این دو کرسی دو سرپرست تعیین شود، هنوز معلوم نیست، اما به هر حال یکی از شانس ها متعلق به ایران است.
رایزنی با هندی ها برای رسیدن به هدف
رئیس فدراسیون کبدی در بخش دیگری از گفتگو با خبرنگار مهر تصریح کرد: شخصاً به این مورد که رئیس فدراسیون جهانی کبدی همزمان ریاست این رشته در قاره آسیا را هم عهده دار بود، معترض بودم. درست تر آن است که متصدی قاره ای متفاوت از جهانی باشد و امیدوار هستم که در انتخاب های جدید، این مساله لحاظ شود.
اورسجی در عین حال تاکید کرد: برای رسیدن به هدفی که کبدی ایران دارد، علاوه بر حمایت های داخلی، به حمایت های خارجی هم نیاز داریم. بر این اساس، با هندی ها رایزنی خواهیم داشت تا حمایت آنها را هم برای کسب رأی داشته باشیم. به نظر می آید هندی ها در بین تمام کشورهای آسیایی نسبت به ایران و مدیریت نماینده ای از این کشور رغبت بیشتری داشته باشد.


منبع:

1400/02/12
20:21:15
5.0 / 5
532
تگهای خبر: المپیك , بازی , تیم , رسمی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
asbeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اسب من محفوظ است

اسب من

همه چیز درمورد اسب و اسب سواری و سوارکاری