از احتمال تا واقعیت رسیدن سهراب و كیانوش به سهمیه المپیك

از احتمال تا واقعیت رسیدن سهراب و كیانوش به سهمیه المپیك اسب من: رسیدن سهراب مرادی یا کیانوش رستمی به سهمیه المپیک دسته 96 کیلوگرم به اما و اگرهای فراوانی کشیده است.


به گزارش اسب من به نقل از ایسنا، وزنه برداری ایران در المپیک توکیو تنها دو سهمیه دارد که یک سهمیه آن توسط علی داودی در فوق سنگین قطعی شده است و یک سهمیه دیگر باقی مانده که یا در دسته ۹۶ کیلوگرم خواهد یا در دسته ۱۰۹ کیلوگرم. فدراسیون بیشتر به دنبال این است که در دسته ۹۶ کیلوگرم سهمیه بگیرد چون شانس گرفتن مدال در این وزن بیشتر است و سهراب مرادی و کیانوش رستمی دنبال یک سهمیه این وزن هستند. برای گرفتن این سهمیه یکی از آنها باید یا جزو هشت وزنه بردار اول وزن باشد یا در میان وزنه برداران آسیایی بیشترین امتیاز را داشته باشد که به سبب امتیاز کمی که دارند جزو هشت نفر نمی توانند باشند و تمام امیدشان رسیدن به سهمیه بهترین وزنه بردار قاره است.
بعد از اختتام مسابقات وزنه برداری قهرمانی آسیا ازبکستان، از آنجائیکه سهراب مرادی و کیانوش رستمی نتوانستند حداکثر امتیاز لازم را بگیرند، کسب سهمیه دسته ۹۶ کیلوگرم برای ایران به اما و اگرهای فراوانی کشیده است و انواع احتمالات برای رسیدن به این سهمیه مطرح است.

* قطعی ترین راه، وزنه زدن در کلمبیا

از آنجائیکه وزنه بردار قرقیزستان امتیاز بالاتری نسبت به سهراب و کیانوش دارد و فعلا شانس اصلی کسب عنوان بهترین وزنه بردار قاره آسیا است، بدین سبب یکی از قطعی ترین راه ها برای کسب سهمیه این است که سهراب مرادی یا کیانوش رستمی در مسابقات گزینشی المپیک کلمبیا بتوانند مجموع امتیازات خودرا به امتیازی بالاتر از وزنه بردار قرقیزستان برسانند.
مجموع امتیازات وزنه بردار قرقیزستان بعد از قهرمانی آسیا ۳۲۲۶ امتیاز است.
سهراب مرادی در صورتیکه در کلمبیا مجموع ۳۸۸ کیلوگرم را ثبت کند، ۹۴۱.۱۱۷ امتیاز می گیرد و می تواند مجموع امتیازات خودرا به ۳۲۲۷ برساند و بالاتر از وزنه بردار قرقیز قرار بگیرد.
کیانوش رستمی کارش برایش خیلی مشکل تر است. او برای پیش افتادن از وزنه بردار قرقیزستان باید حدود ۱۲۰۰ امتیاز بگیرد و در حقیقت در کلمبیا باید ۴۰۲ کیلوگرم وزنه بزند که کار بسیار مشکلی شمرده می شود.

حالا اگر این امتیازات در مسابقات کلمبیا پیش نیاید باید چشم و امید این دو وزنه بردار به احتمال تغییرات در رنکینگ باشد.

البته در صورتیکه سهراب مرادی بهر دلیلی به کلمبیا نرود یا در کلمبیا نتواند وزنه بزند، کیانوش رستمی با مجموع ۳۷۸ کیلوگرم و کسب ۱۰۵۰ امتیاز بالاتر از سهراب مرادی می گیرد و می تواند به تغییرات رنکینگ چشم داشته باشد.
*بررسی احتمال تغییرات در رنکینگ دسته ۹۶ کیلوگرم
در صورتیکه سهراب مرادی و کیانوش رستمی در مسابقات کلمبیا نتوانند اختلاف امتیاز با وزنه بردار قرقیز را جبران کنند، شاید باید امیدوار باشند که تغییرات رنکینگ به نفع آنها باشد که البته این رنکینگ هم پیچیدگی های خاص خودرا دارد. در صورتیکه رنکینگ ریزش داشته باشد و وزنه بردار قرقیز بتواند جزو هشت نفر رنکینگ باشد، یکی از دو وزنه بردار ایران می تواند سهمیه بهترین وزنه بردار قاره را بگیرد.
*مهمترین وزنه برداران حال حاضر رنکینگ:
۱-تائو تیان از چین
۲-فارس الباخ از قطر
۳-جاناتان ریواز از کلمبیا
۴-آنتون پلیسنوی از گرجستان
۵-رابرت سانتاوی از کانادا
۶-دانگ جو یو از کره جنوبی
۷-کیدومار والنیلا از ونزوئلا
۸-یاماموتو از ژاپن
۹- الفیدس ویرا از کوبا
۱۰- تسیخانتسو از بلاروس
۱۱-رسول بیکف از قرقیزستان

*چین در اوزان المپیکی ۶۱، ۶۷، ۷۳، ۸۱، ۹۶ و ۱۰۹ سهمیه دارد اما از آنجائیکه فقط چهار نفر را می تواند به المپیک بفرستد، می توان این احتمال را داد که دسته ۹۶ کیلوگرم انتخابی چینی ها نباشد.
*سه وزنه بردار کلمبیا در ششم اسفند ۹۸، تست دوپینگشان مثبت شد و آنها تعلیق شدند تا پرونده شان بیشتر بررسی شود. طبق قانون، کشوری که سه نمونه دوپینگ در سال داشته باشد، یک سال محروم است اما نکته این است که هنوز فدراسیون جهانی نتیجه پرونده این سه وزنه بردار را اعلام نکرده است و حتی کلمبیا در مسابقات پان امریکن هم که دو روز پیش به انتها رسید، شرکت کرد. بدین سبب حذف وزنه بردار کلمبیا از رنکینگ کاملا نامشخص است.
* وزنه بردار کوبا برای کسب سهمیه یک مسابقه در دسته ۸۱ و سپس بقیه مسابقاتش را در دسته های ۸۹ و ۹۶ کیلوگرم وزنه زده است.
نکته ای که در مورد این وزنه بردار مطرح است چون در دسته ۹۶ کیلوگرم در مسابقه ای که سطح آن طلایی باشد، شرکت نکرده است پس نمی تواند مجوز المپیک بگیرد. اما طبق قوانین کسب سهمیه المپیک بنظر می رسد مشکلی نداشته باشد.


در ماده ۷ انتخاب دسته وزنی، آمده است برای وزنه بردارانی که واجد شرایط رفتن به المپیک هستند، تنها شرطی که قید شده، وزنه بردار حداقل دو مرتبه در مسابقات گزینشی المپیک وزن المپیکی وزنه زده باشد. درواقع در این شرط رنگ رویداد قید نشده که حتما باید طلایی باشد.
وزنه بردار کوبا هم در سه مسابقه گزینشی در دسته ۹۶ کیلوگرم وزنه زده است که البته امتیازاتی که از این مسابقات گرفته به او کمکی نکرده اند و تنها امتیازات مسابقات دسته ۸۹ برای او محاسبه شده اند. نکته مهم این است که وی در مسابقات پان امریکن که سطح طلایی داشت نیز باز هم در دسته ۸۹ وزنه زد و اگر این قانون که حتما باید در یک مسابقه طلایی دسته ۹۶ شرکت می کرد، وجود داشت، منطقی این بود در این مسابقات بجای ۸۹ در ۹۶ وزنه می زد حالا باید دید می تواند مجوز را بگیرد یا خیر.
*بلاروس در المپیک توکیو یک سهمیه دارد که در دسته ۷۳، ۹۶ و ۱۰۹ می تواند سهمیه بگیرد. بدین جهت احتمال حذف وزنه بردار بلاروس در ۹۶ کیلو هم هست اما نکته ای که وجود دارد، وزنه بردار دسته ۷۳ بلاروس آخرین مسابقه ای که شرکت کرده سال ۲۰۱۹ است و هر چند امتیاز لازم را دارد اما با غیبت وی در مسابقات اوایل سال ۲۰۲۰ و قهرمانی اروپا ۲۰۲۱ این احتمال را می توان داد که شاید برنامه ای برای المپیک نداشته باشد.
*حضور ژاپن، میزبان المپیک در رنکینگ هم سوالاتی را ایجاد کرده بود اما طبق قوانین، ژاپن می تواند خودش سهمیه بگیرد و اگر حداکثر سهمیه را نگیرد، سه سهمیه تضمین شده در بخش مردان دارد. اگر میزبان از سهمیه اش استفاده نکند در این صورت سهمیه باردیگر تخصیص داده می شود آن هم به ورزشکاری که بالاترین امتیاز را دارد و کشورش در آن وزن صاحب سهمیه نشده باشد.

*سه نفر پیش روی وزنه بردار قرقیز برای حضور در رنکینگ هشت نفره
بدین سبب با این شرایط فعلا سه نفر باید از رنکینگ بیرون بروند تا وزنه بردار قرقیزستان وارد رنکینگ هشت نفره شود تا در صورت نتیجه نگرفتن در کلمبیا، باز هم عنوان بهترین وزنه بردار قاره به ایران برسد.
*فاصله علی هاشمی تا سهمیه المپیک فقط یک مسابقه است
علی هاشمی تنها یک مسابقه دیگر می خواهد تا بتواند سهمیه المپیک را بگیرد و باتوجه به ۳۵۶۰ امتیازی که دارد از لحاظ امتیازی مشکلی ندارد و فقط باید تعداد مسابقات گزینشی المپیکی خودرا به شش مسابقه برساند.
بحثی که در مورد علی هاشمی مطرح شده این است که اگر او به مسابقات کلمبیا برود و وزن کشی کند، سهمیه را به دست می آورد و اگر سهراب مرادی یا کیانوش رستمی هر کدام بتوانند در دسته ۹۶ به سهمیه برسند، چون علی هاشمی امتیاز مجموع بالاتری دارد، اتوماتیک وار او انتخاب می شود.
اما قانون کسب سهمیه المپیک چیز دیگری می گوید.


طبق بند ۴ قوانین سهمیه ها: اگر کشوری بیشتر از ظرفیت مجاز تعریف شده در سیستم انتخابی، سهمیه گرفته باشد، کمیته ملی المپیک باید از بین افراد واجد شرایط، ورزشکار را انتخاب نماید و سهمیه قابل انتقال هم نیست.
بدین سبب علی هاشمی می تواند در مسابقات کلمبیا شرکت و شش مسابقه گزینشی خودرا کامل کند.

*کلمبیا آخرین شانس ایران
مسابقات کلمبیا از ۲۰ اردیبهشت شروع می شود و ایران نباید آنرا از دست بدهد چون تمام تغییر و تحولات در رنکینگ ۹۶ و ریزش های احتمالی پس از اختتام مسابقات گزینشی المپیک اتفاق می افتد. آخرین مسابقه گزینشی المپیک نیز جوانان جهان است که اوایل خرداد برگزار می گردد و بعد از آن فدراسیون جهانی به کشورها اعلام می کند که حداکثر چند ورزشکار واجد شرایط برای کسب سهمیه المپیک دارند و سپس کشورها باید اسم و دسته وزنی ورزشکار خودرا تایید کنند.
اگر ما در دسته ۹۶ کیلوگرم بهر دلیلی نتوانیم سهمیه بگیریم، با حضور علی هاشمی در مسابقات کلمبیا هنوز این شانس را داریم که با دو وزنه بردار به المپیک توکیو برویم.
منبع:

1400/02/07
11:12:06
5.0 / 5
351
تگهای خبر: اسب , المپیك , سیستم , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
asbeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اسب من محفوظ است

اسب من

همه چیز درمورد اسب و اسب سواری و سوارکاری