افزایش ۳۰ درصدی كم تحركی دانش آموزان ایرانی در دوران كرونا

افزایش ۳۰ درصدی كم تحركی دانش آموزان ایرانی در دوران كرونا به گزارش اسب من رئیس فدراسیون دانش آموزی اعلام نمود: حدود پنج میلیون دانش آموز، درگیر مسابقات ورزشی هستند. امیدواریم بتوانیم جامعه مخاطب خودرا به ۱۵ میلیون دانش آموز ارتقا دهیم.


به گزارش اسب من به نقل از ایسنا، حسین بابویی در نشستی خبری که به مناسبت چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در محل وزارت ورزش و جوانان و با محوریت تبیین برنامه های المپیاد دانش آموزی در سال ۱۴۰۰ برگزار شد، اظهار نمود: برنامه ریزی، ساماندهی و اجرای مسابقات دانش آموزی بین مدارس شهرها برگزار می گردد و ریشه آن المپیادهای ورزشی درون مدرسه ای است و استعدادهای برتر در رشته های مختلف اینطور توسط معلمان تربیت بدنی شناسایی می شود.
وی افزود: بعد از آن تیم قهرمان یا منتخب به سطح مسابقات کشوری اعزام می شود که سهمیه هر استان یک تیم است تا در نهایت قهرمان کشور انتخاب گردد و در صورت وجود مسابقات آسیایی یا جهانی یا المپیاد دانش آموزی حضور پیدا می کنند.
رییس فدراسیون دانش آموزی با اشاره به غربالگری صورت گرفته بمنظور استعدادیایی در حوزه ورزش دانش آموزی، بیان کرد: حدود پنج میلیون دانش آموز در ۱۵ رشته ورزشی موفق به حضور در مسابقات ورزشی درون مدرسه ای شرکت می شوند، بعد از آن یک میلیون و ۴۰۰ هزار دانش آموز در سطح شهرها به رقابت می پردازند که منتخب پنج میلیون دانش آموز است، در مرحله بعد ۶۰۰ هزار نفر در سطح استانها و ۱۵ هزار نفر در سطح کشور به مراحل نهایی راه پیدا می کنند.
بابویی اضافه کرد: امیدواریم روزی بتوانیم ۱۵ میلیون دانش آموز را در حوزه مسابقات ورزشی درگیر نماییم که هم اکنون به عدد پنج میلیون نفر رسیده ایم.
وی با تاکید بر ظرفیت استانها در حوزه ورزش دانش آموزی، بیان کرد: فدراسیون دانش آموزی باید در ۳۰ رشته ورزشی فعالیت کند، این درحالی است که خیلی از فدراسیون ها، تک رشته ای هستند و باید فعالیت گسترده ای از طرف فدراسیون دانش آموزی مدنظر قرار گیرد.
رییس فدراسیون دانش آموزی با اشاره به اینکه برگزاری مسابقات ورزش یک ظرفیت تربیتی و مسیری برای فعالیت بدنی دانش آموزان در سبک زندگی آپارتمان نشینی است، عنوان کرد: یکی از اهداف اصلی فدراسیون ورزشی درگیر کردن دانش آموزان در مسابقات با سطح بالاتر از مدارس است که هم اکنون به عدد یک میلیون و ۴۰۰ هزار دانش آموز دست یافته ایم.
بابویی افزود: سامانه جامع مسابقات دانش آموزی پروسه کلی مسابقات را رصد می کند و اطلاعات کامل دانش آموزان و مسابقات را به صورت بانک اطلاعاتی در اختیار ما قرار می دهد.
وی با اشاره به اینکه برگزاری مسابقات ورزشی آموزشگاهی فرصت بی نظیری در حوزه استعدادیابی است، اظهار نمود: سال قبل حدود ۱۴ هزار استعداد برتر در تمامی سطوح شهر و استان و در سطح کشور نیز حدود ۷۰۰ استعداد برتر شناسایی شدند و طی نامه های رسمی به فدراسیون های ملی ورزشی و دفتر استعدادیابی وزارت ورزش و جوانان عرضه شدند و فدراسیون های ورزشی مختلف می توانند از این ظرفیت بهره برداری کنند.
رییس فدراسیون دانش آموزی در پاسخ به سوال ایسنا در خصوص میزان کم تحرکی دانش آموزان از زمان شیوع ویروس کرونا در کشور، بیان کرد: باتوجه به شیوع ویروس کرونا و تعطیلی آموزشگاه ها و ورزشگاه ها پیش بینی می شود حدود ۳۰ درصد دانش آموزان گرفتار کم تحرکی شده اند و امیدواریم در قالب پروژه کوچ و مسابقات دانش آموزی بتوانیم شرایط بهتری را رقم بزنیم.
وی افزود: پیش بینی می نماییم مسابقات مجازی را در رشته های ۱۰ گانه در تابستان سال آینده برگزار نماییم و امسال نیز مسابقات تعطیل نشد، بلکه به صورت مجازی در سطح شهرها و استانها انجام شد.
رییس فدراسیون دانش آموزی اشاره کرد: هیچ روشی نمی تواند اینطور در حوزه استعدادیابی ورزشی عمق و اثربخشی داشته باشد و تصور ما این است که طی چند سال آینده بخش عمده استعدادهای ورزشی کشور، بوسیله مسابقات دانش آموزی شناسایی شوند.
بابویی با اعلان اینکه رشته های ورزشی در مجموع به صورت ۵۰ درصدی در بخش پسران و دختران فعالیت ها دنبال می شود، هرچند که در بعضی رشته ها رشته ورزشی دختران وجود ندارد، اظهار داشت: در عین حال با تبعیض مثبت به سمت دختران در حال جبران عقب ماندگی ها هستیم و ۶۰ درصد توسعه ورزش دختران در مناطق محروم و ۴۰ درصد توسعه ورزش پسران در این مناطق در دستور کار قرار دارد.

منبع:

1399/11/19
23:48:36
0.0 / 5
928
تگهای خبر: آموزش , اسب , پیروزی , تیم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
asbeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اسب من محفوظ است

اسب من

همه چیز درمورد اسب و اسب سواری و سوارکاری