اعلام نتیجه كمیسیون بررسی سقوط مرگبار مربی سنگنوردی

اعلام نتیجه كمیسیون بررسی سقوط مرگبار مربی سنگنوردی نتیجه کمیسیون بررسی حادثه درگذشت مربی گرانقدر زنده یاد «مرتضی نادی» توسط فدراسیون کوهنوردی اعلام گردید.


به گزارش اسب من به نقل از ایسنا، سه شنبه ۱۵ مهر، در منطقه پلخواب استان البرز آزمون ورودی مربیگری درجه ۲ سنگنوردی طبیعت زیر نظر فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی برگزار گردید. در این آزمون چهار خانم و ۲۸ آقا حضور داشتند که در یکی از آیتم های صعود در این آزمون که به مسیر "دوستت دارم" معروف بود و باید به روش ابزارگذاری انجام می شد، یکی از مربیان در طول مسیر گرفتار حادثه شد و سقوط کرد. متاسفانه مرتضی نادی از مربیان خوب سنگنوردی ایران در این حادثه جان خویش را از دست داد.
فدراسیون کوه نوردی طی اطلاعیه اعلام نمود که بعد از حادثه تلخ فقدان زنده یاد «مرتضی نادی» از مربی ارجمند فدراسیون، کمیسیون پیشگیری و بررسی حوادث کوه نوردی متشکل از ۷ عضو مستقل از فدراسیون با برگزاری بیشتر از ۲۰ جلسه کارشناسی و دعوت از مربیان، پیشکسوتان و کارشناسان کوه نوردی، در نهایت روز دوشنبه ۱۳ بهمن ۹۹، نتایج بررسی حادثه فوق را در حضور خانواده گرانقدر «نادی» اعلام نمود.
فدراسیون کوه نوردی و صعودهای ورزشی ضمن تسلیت مجدد این رخداد تأثرانگیز و آرزوی صبر و بردباری برای این خانواده گرامی و جامعه کوه نوردی، از یکایک اعضای محترم کمیسیون مذکور، کارشناسان و جامعه کوه نوردی بابت نقدهای سازنده در مورد این حادثه، قدردانی نموده، امید است با کسب تجربه از این حوادث، دیگر شاهد چنین رخدادهایی نباشیم.
لازم به ذکر است نتایج کارشناسی کمیسیون پیشگیری و بررسی حوادث، در اختیار کمیته انضباطی «وزارت ورزش و جوانان» قرار داده خواهد شد و درحضور رئیس کمیسیون مذکور، افرادی که به هر نحوی در این گزارش نامی از ایشان ذکر گردیده، مورد بررسی انضباطی قرار خواهند گرفت.
بخشی از بیانیه و گزارش نتیجه بررسی کمیسیون به شرح زیر است:
در نهایت کمیسیون به این نتیجه رسید:

بدون شک اقدامات، تصمیمات و نگاه های مدیریتی جزئی از عوامل موثر و انکار ناپذیر در افزایش یا کاهش بروز حوادث است.
توجه به جایگاه ها و تصمیمات مدیریتی بی گمان به جهت جلوگیری از بروز حوادث در آینده بسیار مهم و با ارزش است، اما تأثیر حضور کادر برگزاری در محل وقوع و مداخله و در نتیجه پیشگیری از وقوع فاجعه بر کسی پوشیده نیست.
از منظر عوامل مدیریتی، ریاست فدراسیون آقای رضا زارعی ۳.۸ درصد، دبیر فدراسیون آقای حسین مقدم ۱۴.۲ درصد، رئیس کمیته آموزش آقای محمد جدائیان ۴۴.۸ درصد، دبیر کمیته آموزش آقای میرعلی آقا سیدی ۲۷.۷ درصد، رئیس بخش سنگنوردی آقای حسن جواهرپور ۹.۵ درصد مقصر شناخته شده اند.

بدیهی است بیشترین تأثیر و مسئولیت متوجه افرادی ست که مستقیما در محل حادثه حضور و مسئولیت داشته اند که براین اساس آقای حسن جواهر پور بعنوان سرپرست و آزمون گیرنده به میزان ۸۴.۸۰ درصد و آقای محمد جدائیان بعنوان ناظر ۱۵.۲۰ درصد مقصر دانسته شده اند.
از آنجایی که آزمون دهندگان شامل حمایتچی و صعود کننده، به منظور سنجش میزان توانایی در آزمون شرکت می نمایند بدیهی ست، هرگونه اشتباه و یا خطا توسط ایشان امری طبیعی و تبعات ناشی از این اشتباهات باید توسط کادر برگزاری کنترل شده و صرفاً باعث کسر نمره از شرکت کنندگان شود.
ازاین رو کمیسیون هیچ سهم تقصیری برای شرکت کنندگان قائل نیست. شایان ذکر است مطابق نظر کارشناسان حاضر در صحنه بازسازی و همینطور نظر کارشناسی شرکت ویونا عملکرد حمایتچی مطابق آموزش های عرضه شده توسط فدراسیون بوده و قصور یا اشتباهی از جانب حمایتچی صورت نگرفته است. در مورد امداد رسانی توسط نیرو های امدادی همچون هلال احمر و اورژانس، با عنایت به شدت حادثه عملا امکان انجام اقدامات اثرگذار دور از ذهن بود. باآنکه بهبود سرعت و کیفیت عملیات امدادی همواره از نیاز های پر اهمیت جامعه کوهنوردی ست.
می توانید با کلیلک بر روی این متن کل اطلاعیه انتشار یافته توسط فدراسیون کوهنوردی را مشاهده کنید.1399/11/14
23:36:32
0.0 / 5
929
تگهای خبر: آموزش , پیشكسوت , شركت , طبیعت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
asbeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اسب من محفوظ است

اسب من

همه چیز درمورد اسب و اسب سواری و سوارکاری