پنجمی جنجالی فیروزجا در میان قدرت های شطرنج جهان

پنجمی جنجالی فیروزجا در میان قدرت های شطرنج جهان به گزارش اسب من علیرضا فیروزجا، نابغه جوان شطرنج جهان با پوئن شکنی در رده پنجم مسابقات تاتا استیل قرار گرفت.


به گزارش اسب من به نقل از ایسنا، آخرین دور مسابقات حضوری تاتا استیل برگزار شد که در یکی از مهم ترین دیدارها، علیرضا فیروزجا نابغه جوان شطرنج جهان به مصاف سوپر استادبزرگ لهستانی رفت.
این بازی با عنایت به شرایط جدول، برای فیروزجا بسیار حساس دنبال می شد. فیروزجا که در این مسابقات با ریتینگ ۲۷۴۹ شرکت کرده است، مقابل رادوسلاو ویتاشک با ریتینگ ۲۷۰۵ به تساوی رسید.
در دیگر دیدارها، مگنوس کارلسن نروژی نفر اول شطرنج جهان به مصاف ماکسیم واشیه لاگرا رفت و به پیروزی رسید. کارلسن در این مسابقات عملکرد خوبی نداشت و حدود ۱۶ واحد ریتینگ از دست داد.
آنیش گیری، صدرنشین این رقابت ها مقابل شطرنج باز اسپانیایی قرار گرفت و متوقف گردید. با عنایت به اختلاف ریتینگ آنیش گیری به نظر می آمد که او می توانست این شطرنج باز اسپانیایی را شکست دهد اما او به تساوی رضایت داد تا ۸.۵ امتیازی شود. در دیگر رقابت های مهم فان فورست مقابل گرندلیوس به پیروزی ارزشمندی رسید تا این شطرنج باز هلندی هم ۸.۵ امتیازی شود.
با عنایت به نتایج کسب شده در دور سیزدهم این رقابت ها، دو شطرنج باز هلندی ۸.۵ امتیازی شدند تا قهرمان این مسابقات در تای بریک مشخص شود. فینال تمام هلندی این رقابت ها برگزار شد که در آخر فان فورست توانست آنیش گیری را شکست دهد و قهرمان این مسابقات شود.
آندری اسپینکو ستاره روسی این رقابت ها هم موفق شد با هشت امتیاز و با پوئن شکنی در رده سوم این رقابت ها بایستد. فابیو کاروانا هم در این رقابت ها هشت امتیاز به دست آورد و در رده چهارم این مسابقات ایستاد.
علیرضا فیروزجا نابغه جوان شطرنج جهان در این مسابقات عملکرد خوبی داشت و این شطرنج باز با هشت امتیاز و با پوئن شکنی، بالاتر از کارلسن به رده پنجمی رضایت داد. فیروزجا با شرکت در این تورنمنت موفق شد حدود ۱۰ واحد ریتنیگ رسمی خویش را افزایش دهد.
مگنوس کارلسن نفر اول شطرنج جهان با ۷.۵ امتیاز به رده ششمی رضایت داد.
ماکسیم واشیه لاگرا استاد بزرگ فرانسوی بدترین عملکرد خویش را در این رقابت ها داشت و حدود ۲۷ واحد ریتینگ از دست داد! این ستاره فرانسوی که شانس سوم قهرمانی این رقابت ها به شمار می رفت در رده یکی مانده به آخر ایستاد.
نکته ی قابل توجه و جنجالی این رقابت ها که سبب شد اعتراضات شدیدی از سوی تماشاچیان و هواداران شطرنج صورت گیرد این بود که هنوز رقابت فیروزجا ادامه داشت و مسئولین مسابقات تصمیم گرفتند سریع تر مسابقه فینال را بین دو شطرنج باز هلندی برگزار کنند. این تصمیم گیری درست به نظر می آمد چون که فیروزجا حتی در صورت پیروزی با پوئن شکنی نمی توانست در دیدار تای بریک حضور پیدا کند و طبق قوانین، دیدار تای بریک مستقل از نتیجه فیروزجا برگزار گردید. اما سوال اساسی و اصلی خیلی از هواداران شطرنج این بود که چرا مسئولین مسابقات تا اتمام رقابت ها صبر نکرده و با این کار سبب شدند تمرکز لازم از فیروزجا و حریفش گرفته شود!
به گزارش اسب من به نقل از ایسنا، با عنایت به انتشار کرونا بیشتر رقابت های حضوری شطرنج لغو و به زمان دیگری موکول شد که در این دوران شطرنج بازان برای حفظ آمادگی خود در رقابت های آن لاین شرکت کردند. البته در برخی از کشورها هم به علت آمار کم کرونا، رقابت های شطرنج به صورت حضوری مورد پیگیری قرار|گرفت.
در جدید ترین مسابقات، ۱۴ شطرنج باز برتر جهان در سوپرتورنمنت تاتا استیل با یکدیگر به رقابت پرداختند. این مسابقات به صورت حضوری در شهر ویک آن زی هلند کار خویش را شروع کرد.
در این مسابقات چهره های برتر شطرنج جهان دست به مهره شدند. مگنوس کارلسن، نفر اول شطرنج جهان، فابیو کاروانا، آنیش گیری، ماکسیم واشیه لاگرا، یان کریشتف دودا و هم آرین طاری و علیرضا فیروزجا، دو شطرنج باز جوان ایرانی حضور داشتند.
منبع:

1399/11/13
14:47:37
0.0 / 5
740
تگهای خبر: بازی , پیروزی , رسمی , رقابت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
asbeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اسب من محفوظ است

اسب من

همه چیز درمورد اسب و اسب سواری و سوارکاری