آغاز فعالیت پیست اسكی توچال مجوز قانونی دارد؟

آغاز فعالیت پیست اسكی توچال مجوز قانونی دارد؟ در صورتیکه ستاد مقابله با گسترش کرونا در ورزش بعنوان متولی اصلی کارهای ورزشی با همکاری وزارت بهداشت عمل کرده است، اما اینبار بازگشایی پیست اسکی توچال بدون اطلاع این ستاد و با مداخله اداره کل ورزش و جوانان استان تهران، درحالی که هنوز پروتکل های بهداشتی رشته اسکی به تایید وزارت بهداشت نرسیده، قابل تامل است.


به گزارش اسب من به نقل از ایسنا، با شیوع ویروس کرونا در کشور ستادی تحت عنوان «ستاد مقابله با گسترش کرونا در ورزش» تشکیل شد تا مسائل مربوط به ورزش ایران را در جدال با نتایج ناشی از این ویروس پیگیری و در مورد تکلیف رشته های ورزشی، تمرینات و مسابقات تصمیم گیری کند و تا کنون نیز روال اینطور بوده که با همکاری فدراسیون های مربوطه و بعد از تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، مجوزهای لازم بمنظور فعالیت صادر گردیده است.
اسفندماه سال قبل بود که «ستاد مقابله با گسترش کرونا در ورزش» با دستور وزیر ورزش و جوانان تشکیل و در نخستین اطلاعیه خود اعلام نمود که به تمام مسئولان و ورزشکاران مراکز ورزشی و باشگاه های عمومی و خصوصی و نیز فضاهای ورزشی واقع در مراکز مسکونی هشدار داده می شود تا بمنظور پیشگیری موثرتر در مقابل مبتلاشدن به ویروس کرونا، تمام نکات لازم بهداشتی را که از طرف وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ابلاغ گردیده است، به دقت اجرا کنند.
اعضای اصلی ستاد مقابله با گسترش کرونا در ورزش، شامل مسئولان ارشد وزارت ورزش و جوانان، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و نیز مسئولان فدراسیون پزشکی ورزشی و نمایندگان فدراسیون های ورزشی هستند و تا کنون روال اینطور بود که بعد از تدوین پروتکل بهداشتی رشته های ورزشی و ارجاع آن به وزارت بهداشت، در صورت تایید، مجوز فعالیت رشته مربوطه صادر می شد.
مجوز ستاد مقابله با کرونا در ورزش گرفته نشده است
اتفاقی که در مورد بازگشایی پیست اسکی توچال رخ داده بر خلاف رویه قبلی در مورد از سرگیری کارهای رشته های ورزشی بوده و با مداخله اداره کل ورزش و جوانان و بدون هماهنگی و اطلاع ستاد مقابله با گسترش کرونا در ورزش همراه شده است؛ آن هم در شرایطی که هنوز پروتکل های بهداشتی رشته اسکی که از طرف این ستاد به وزارت بهداشت ارجاع شده بود تایید نشده است.
محمد اسد مسجدی، سرپرست فدراسیون پزشکی ورزشی در این رابطه به ایسنا اعلام نمود که برای رشته های اسکی و ژیمناستیک پروتکل های بهداشتی مربوطه با همکاری فدراسیون های ذی ربط تهیه و به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ارجاع شده است تا در امتداد تایید و اجرای آن اقدام گردد.
بدین سبب هنوز پروتکل های بهداشتی تدوین شده بمنظور فعالیت رشته اسکی به تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نرسیده و معین نیست اداره کل ورزش و جوانان استان تهران بر چه اساسی چنین مجوزی را بمنظور بازگشایی پیست اسکی توچال صادر کرده است.
ستاد مقابله با گسترش کرونا در ورزش اعلام نمود که از جانب این ستاد و فدراسیون پزشکی ورزشی مجوزی برای بازگشایی پیست های اسکی صادر نشده است و ستاد مذکور در هماهنگی کامل با وزارت بهداشت و ستاد ملی مبارزه با کرونا عمل می کند.
اما روح الله امداد، مدیرعامل توچال نیز در این رابطه می گوید مجوز استفاده از پیست اسکی توچال توسط اداره کل ورزش و جوانان استان تهران صادر شده است! وی همین طور معتقد می باشد ستاد مقابله با کرونا در مورد گروه های مختلف مجوزی صادر کرده که بر اساس آن ورزش در فضای آزاد در گروه ۲ قرار دارد و کوهنوردی و اسکی هم در این گروه هستند و در ورزش فقط فعالیت در استخرهای سرپوشیده ممنوع می باشد.
اما سوال قابل طرح این که مگر اداره کل ورزش و جوانان تهران و مدیریت پیست اسکی توچال در جریان روند صدور مجوز فعالیت در رشته های ورزش مختلف نبوده اند که به گونه دیگری عمل کرده اند؟
واکنش ستاد مقابله با کرونا در ورزش چیست، انفعال یا برخورد؟
ستاد مقابله با گسترش کرونا در ورزش که با دستور وزیر ورزش و جوانان تشکیل شد در مقاطع زمانی مختلف ترمز تصمیمات خودسرانه را کشید؛ بطور مثال اوایل فرودین ماه سال ۱۳۹۹ بود که برخی تیم های فوتبال خودسرانه تمرینات خودرا آغاز کردند، مسئله ای که بلافاصله با واکنش ستاد مقابله با گسترش کرونا در ورزش همراه شد و این ستاد در اطلاعیه شماره هفتم خود از باشگاه ها و تیم های ورزشی درخواست نمود که همچنان به تصمیمات این ستاد همچون تعطیلی مسابقات و تمرینات پایبند بوده و از آغاز تمرینات که تهدیدی برای سلامت ورزشکاران است، اجتناب کنند و با توجه به این که تصمیمات ستاد مقابله با کرونا در ورزش با هماهنگی کامل با ستاد ملی اتخاذ شده بدین سبب تعطیلی مسابقات و تمرینات تیم های ورزشی در سراسر کشور کماکان لازم الاجراست.
حال باید منتظر ماند و دید اینبار ستاد مقابله با گسترش کرونا در ورزش در مورد فعالیت پیست اسکی توچال که با مجوز اداره کل ورزش و جوانان تهران فعالیت خودرا آغاز نموده و در شرایطی که مجوزی از طرف این ستاد بمنظور فعالیت رشته اسکی صادر نشده است و پروتکل های تدوین شده نیز هنوز به تایید وزار بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نرسیده است، ورود و برخورد خواهدنمود یا خیر؟ مسئله ای که در صورت انفعال ستاد مقابله با گسترش کرونا در ورزش مسیر جدیدی را برای فعالیت رشته های ورزشی باز خواهدنمود که نگران کننده بوده و موجب آشفتگی در روند کارهای ورزشی می شود.
به گزارش اسب من به نقل از ایسنا، اخیرا تصاویری در فضای مجازی منتشر گردید که نشان می داد صف انتظار تله کابین در توچال تهران شکل گرفته و جمعیت زیادی بدون رعایت فاصله اجتماعی منتظر تله کابین سوار شدن هستند. به دنبال انتشار این تصاویر که حاکی از بازگشایی پیست اسکی توچال و ازدحام جمعیت در ایستگاه پنجم تله کابین توچال در بحبوحه شیوع ویروس کرونا در تهران بود، ستاد مقابله با کرونا در ورزش اعلام نمود از جانب ستاد مقابله با کرونا در ورزش و فدراسیون پزشکی ورزشی مجوزی برای بازگشایی پیست های اسکی صادر نشده است.1399/09/23
14:00:28
5.0 / 5
1111
تگهای خبر: آموزش , اسكی , باشگاه , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
asbeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اسب من محفوظ است

اسب من

همه چیز درمورد اسب و اسب سواری و سوارکاری