مهر در گزارشی منتشر كرد؛

تیر نایب رییس انگلیسی به سنگ خورد

تیر نایب رییس انگلیسی به سنگ خورد اسب من: فدراسیون جهانی شطرنج ضمن پشتیبانی از فدراسیون ایران با انتشار متنی به کوشش های نایب رییس انگلیسی خود برای تعلیق شطرنح ایران پاسخ منفی داد و خواهان رفع برخی ابهامات شد.به گزارش اسب من به نقل از مهر فدراسیون جهانی شطرنج (فیده) روز گذشته نود و یکمین مجمع عمومی خودرا به صورت وبینار برگزار کرد.
فرهاد نیکوخصال سرپرست فدراسیون شطرنج و شادی پریدر نایب رییس این فدراسیون در حالی بعنوان نمایندگان کشورمان در این جلسه آنلاین شرکت داشتند که تعلیق شطرنج ایران و کوشش های «نایجل شورت» نایب رییس انگلیسی فیده دراین زمینه یکی از موضوعات مطرح شده بود و حتی کشوری مثل کانادا هم دراین زمینه همراه شده بود.
با این حال رئیس فدراسیون جهانی شطرنج که ریاست مجمع را برعهده داشت با ورود بموقع به بحث مربوط به ایران و تهدید تعلیق آن، مدیریت لازم را اعمال کرد.
در این جلسه فرهاد نیکوخصال با یادآوری اینکه فدراسیون شطرنج ایران ۶ ماه پیش پاسخ نامه فیده را با تاکید بر اینکه ایران تخلفی در خصوص عدم رعایت منشور المپیک مرتکب نشده داده است از مطرح شدن باردیگر برخی مسائل در ارتباط با شطرنج ایران انتقاد نمود.
سرپرست فدراسیون شطرنج ایران ضمن تاکید بر اینکه طی ماه های اخیر تلاش این فدراسیون حفظ رونق شطرنج در وضعیت کرونائی بوده اینطور عنوان داشت که در طول این مدت هیچ اتفاق جدیدی در ارتباط با شطرنج ایران اتفاق نیفتاده است. بدین سبب چرا نایب رییس فیده مجدداً نسبت به طرح موضوع اقدام نموده است.
نیکوخصال حتی به این مساله اشاره نمود که کشورهایی مثل انگلیس و کانادا که مقابل شطرنج ایران توطئه کرده اند عضو کمیته ملی المپیک کشور خود نیستند و بهتر است بجای ورود به این مسائل برای عضویت خود و رعایت منشور المپیک دراین زمینه اقدام نمایند.
مهمترین اتفاق در جریان مجمع عمومی فدراسیون جهانی شطرنج اطلاعیه ای بود که از جانب رئیس این فدراسیون تحت عنوان «پیشنهاد رئیس فیده» درباب موضوع ایران عنوان شد. بااینکه این طرح پیشنهادی با نام ایران منتشر گردید اما شامل دیگر کشورهایی هم که با معضلاتی مثل ایران مواجهند، می شود. چونکه طبق آنچه توسط یکی از اعضای فیده و در مجمع روز گذشته عنوان شد بازیکنان کشوری مثل عربستان هم بعضاً از رقابت با رژیم صهیونیستی امتناع می کنند اما معین نیست چرا نایب رییس فیده دراین زمینه فقط ایران را تهدید کرده است؟
در طرح پیشنهادی رئیس فدراسیون جهانی شطرنج درباب موضوع ایران آمده است:
«این پیشنهاد خطاب به فدراسیون شطرنج جمهوری اسلامی ایران و همه فدراسیون های کشورهای دیگر سفارش می شود که به بازیکنان کشورشان بیاموزند که به اصول المپیک و فیده احترام بگذارند. شطرنج، ملت ها، فرهنگ ها و سنت ها را به هم متصل می کند و نباید بعنوان ابزاری برای جداسازی بایکوت و یا تحریم استفاده گردد.
مجمع فدراسیون جهانی شطرنج از فدراسیون جهانی اسلامی ایران می خواهد که اطمینان حاصل کند که در آینده مواردی از بایکوت بویژه در مسابقات رسمی فیده اتفاق نیفتد و علاوه بر آن از مسئولین یا بازیکنان خواسته شود که از تبلیغ مثبت در مورد تحریم اجتناب کنند و وب سایت فدراسیون شطرج از این بعد از انتشار دیدگاه های سیاسی که با اصول فدراسیون جهانی منافات دارد اجتناب کند.
چنین مواردی می تواند به اعمال تنبیه هایی از جانب فدراسیون جهانی شطرنج منجر شود که ممکنست به بازیکنان ایران لطمه برساند. در حین اینکه از روش های دیپلماتیک برای حل اختلاف باقیمانده استفاده می نماییم و مجمع عمومی به هیئت رئیسه تفویض اختیار می کند. برای حل اختلافات باقیمانده و هر کار لازم برای اعمال هرگونه سختگیری جهت حل این مساله اعمال نظر کند.
تمامی این موارد به تمام فدراسیون های ملی کشورها، بازیکنان و مسئولان بدون استثنا یا تبعیض اعمال می شود».
به گزارش اسب من به نقل از مهر در نهایت اینکه اعلام این طرح پیشنهادی تنها نتیجه ای بود که از طرح موضوع تعلیق شطرنج ایران در مجمع جهانی بدست آمد. بدین ترتیب کوشش های نایب رییس فیده دراین زمینه بی نتیجه ماند و تعلیق شطرنج ایران منتفی است.


منبع:

1399/09/19
14:22:05
5.0 / 5
1161
تگهای خبر: آنلاین , المپیك , بازی , رسمی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
asbeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اسب من محفوظ است

اسب من

همه چیز درمورد اسب و اسب سواری و سوارکاری