در گزارش اسب من مطرح شد

نقش آگاه سازی مردم از خطرات چاقی را جدی بگیریم

نقش آگاه سازی مردم از خطرات چاقی را جدی بگیریم به گزارش اسب من عضو هیئت علمی پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی تصریح كرد: مردم باید خطرات ناشی از چاقی و بی تحركی را جدی بگیرند و آگاه سازی نقش مهمی در این حوزه دارد.خبرگزاری مهر - گروه ورزشی: ماشینی شدن زندگی و حرکت ناخواسته به سمت «آپارتمان نشینی» بهداشت و سلامتی مردم را با خطراتی مواجه کرد که استارتش از حدود دو دهه پیش خورد و حالا تبعاتش گریبان خیلی از افراد را گرفته است. کم تحرکی و به دنبال آن چاقی مفرط که از مدتها پیش لایه های مختلف جامعه را در بر گرفته بود حالا به سنین پایین رسیده تا زنگ خطر برای سلامتی مردم به صدا در آید.
گروه ورزشی خبرگزاری مهر در تلاش است در گفتگو با کارشناسان، صاحب نظران، مسؤلان و افراد در رابطه با ورزش، راهکارهای خروج از این وضعیت و توجه بیشتر از گذشته مسؤلان به «تهدید بزرگ» سلامتی مردم را بررسی کند تا شاید اتفاق تازه ای در این بخش رخ بدهد.
معصومه هلالی زاده عضو هیئت علمی پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره عوارض چاقی و کم تحرکی و خطرات احتمالی آن برای مردم اظهار داشت: چاقی یکی از معضلاتی است که روز به روز شاهد افزایش آن در جوامع هستیم. مخصوصاً جوامع پیشرفته بیشتر با این مورد گریبانگیر هستند و در طبقه اجتماعی مرفه و دارای سطح درآمد بالا، شیوع آن بیشتر است. چاقی یک بیماری به حساب می آید. گذشته از اینکه خودش بعنوان یک بیماری صدمه های زیادی برای بدن بوجود می آورد به صورت غیرمستقیم هم زمینه ساز بروز خیلی از بیماری های غیر واگیر دیگر هم می شود که می تواند به مراتب سلامتی افراد را به خطر بیندازد.
عضو هیئت علمی پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی در ادامه تاکید کرد: متأسفانه بعضی از افراد طبق باورهای سنتی خود از دارا بودن بدن فربه و دارای اضافه وزن و حتی چاق لذت می برند اما متأسفانه از عوارض بسیار زیادی که در انتظارشان است، بی اطلاع هستند. بیماری هایی که در اثر چاقی ناشی می شوند را بررسی می نماییم. در درجه نخست بیماری های غیر واگیردار هستند. برای مثال بیماری های قلبی- عروقی که بر اثر چاقی، افزایش یا فشار خون و یا کلسترول خون را به دنبال دارد که هر دو عامل می توانند بیماری های قلبی و عروقی را ایجاد کند.
وی در ادامه اظهار داشت: همینطور دیابت که لایه چربی اضافی می تواند روی سطح سلول ها را بپوشاند سبب کاهش حساسیت انسولین و افزایش مقاومت انسولینی و زمینه ساز مبتلا شدن به دیابت نوع دو می شود.
هلالی زاده تصریح کرد: عارضه دیگر از دست رفتن توده استخوان و در واقع خطر پوکی استخوان است که هرچه کم تحرکی بیشتر باشد، وزن افزایش می یابد و توده استخوانی و مواد معدنی استخوان ها کاسته می شود که می تواند یکی از معضلات مهم در سلامت افراد به حساب آید. همینطور افسردگی هم یکی از عوامل خطرزایی است که روز به روز در جامعه افزوده می شود ارتباط مستقیم با چاقی و کم تحرکی دارد. در مورد ابتلاء به سرطان، آمارها نشان داده است که چاقی و کم تحرکی عواملی هستند که به صورت مستقیم خطر مبتلا شدن به سرطان (سرطان پستان و سرطان کولون) را زیاد می کند.
عضو هیئت علمی پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی در ادامه درباره راهکارهای جلوگیری از عوارض چاقی، خاطرنشان کرد: به جهت اینکه از شر عوارض چاقی و کم تحرکی در امان بمانیم، بهترین و منطقی ترین چاره افزایش سطح فعالیت روزانه در کنار رژیم غذایی مناسب می باشد. از سوی دیگر با سبک زندگی ماشینی، بدن برای سوزاندن کالری با مشکل مواجه می شود. خیلی از افراد به سمت روش های تهاجمی مثل پیکرتراشی و روش های دیگر برای کاهش وزن می روند.
وی در ادامه تاکید کرد: این روش های تهاجمی بسیار برای سلامت افراد خطرآفرین هستند و از سوی دیگر هم هزینه گزافی به خانواده ها تحمیل می کنند و عمدتاً برگشت پذیر هستند. تا زمانی که سبک زندگی خویش را اصلاح نکنید متأسفانه چاقی و اضافه وزن گریبانگیر جامعه خواهد بود.

هلالی زاده اظهار داشت: نکته حائز اهمیت درباره میزان خطرزایی و کشندگی، کم تحرکی است. کم تحرکی بسیار برای بدن خطرزا است و در کنار رژیم غذایی غیر سالم، غیر اصولی و پرکالری می تواند خطرات را چند برابر کند. نتایج تحقیقات جدید نشان داده است ارتباط بالایی بین کم تحرکی و مرگ زودرس وجود دارد که همه اینها در ارتباط با چاقی می باشد. حتی افراد غیر چاق از خطر مرگ زودرس بر اثر کم تحرکی در امان نیستند و در افراد چاق این خطر بیشتر می شود. به صورت کلی هرچه سطح فعالیت افراد به سطح نرمال نزدیک تر شود خطر مرگ زودرس کاسته می شود و عمدتاً افرادی که هیچ فعالیتی ندارند و در مشاغل کم تحرک هستند نسبت به دیگر افراد آمار مرگ بالاتری دارند.
عضو هیئت علمی پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی افزود: صحبت های زیادی از جانب وزارت بهداشت، علوم و ورزش درباره خطرات کم تحرکی مطرح می شود اما متأسفانه افراد جامعه توجهی به آن ندارند. اسم فعالیت ورزشی که می آید می خواهند به صورت کلی آنرا نادیده بگیرند. فرمول ساده ای برای افزایش سطح تحرک جسمانی می گویم و آن این است که هر فعالیتی که تعداد تنفس و عمق تنفسی بالایی داشته باشد سبب افزایش میزان کالری مصرفی می شود. باید این حداقل ها را انجام دهیم تا از گزند بیماری ها همچون بیماری چاقی و کم تحرکی در امان باشیم. (کم تحرکی یک بیماری است) برای مثال انجام حداقل یک ورزش ۲۰ دقیقه ای سازمان یافته و هدف مند در طول روز داشته باشیم که مزایای بسیاری برای بدن به دنبال دارد. با فاجعه ای که در سطح جامعه شاهد آن هستیم افراد روز به روز بیشتر به سمت بی تحرکی می روند مخصوصاً در دوران قرنطینه و انتشار کرونا که متأسفانه در آینده عواقب ناشی از کم تحرکی این دوران بروز خواهد نمود.
هلالی زاده تصریح کرد: به هر حال شاهد می باشیم در دوران کنونی و ۸ ماه گذشته، افراد برای فرار از گزند بیماری واگیرداری مثل کووید ۱۹ به هر راهی متوسل می شوند پس چطور می توانند اینقدر ساده و سهل انگارانه چشم های خویش را بر روی چهارمین عامل خطرزای مرگ و میر در سطح دنیا یعنی بی تحرکی ببندند. این یک درد در جامعه است.
وی در پاسخ به این سؤال که به جهت اینکه حس احتیاج به ورزش در مردم ایجاد شود و آنها سبک زندگی خویش را تغییر دهند کدام نهاد تأثیرگذار است و راهکار شما چیست؟ اظهار داشت: وزارت ورزش و فدراسیون ورزش همگانی می توانند نقش پررنگی در جامعه ایجاد کنند. وزارت بهداشت هم متولی سلامت جامعه است. شاهد می باشیم بی تحرکی یکی از عواملی است که سلامت افراد را به خطر می اندازد. مگر بزرگترین ریزفکتورها و عوامل خطرزای مرگ ومیر در دنیا چه هستند؟ اولین عامل خطرزای مرگ و میر در دنیا، فشار خون با ۱۳ درصد مرگ و میر است. دومین عامل مصرف سیگار با ۹ درصد، سومین عامل قند خون با ۶ درصد می باشد. با فاصله بسیار کمی، چهارمین عامل کم تحرکی با ۶ درصد است. سالانه چیزی حدود ۵ میلیون نفر در کل دنیا بر اثر کم تحرکی جان خویش را از دست می دهند و شاهد می باشیم هم اکنون دنیا مهمترین مساله خویش را کووید ۱۹ می داند که تا این لحظه بیشتر از یک میلیون نفر از افراد، جان خویش را از دست داده اند.
عضو هیئت علمی پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی اضافه کرد: پس در ابتدا آگاه سازی جامعه نقش مهمی دارد. نمی گویم پارک ها و سالن های ورزشی را مجهز کنید بلکه باید با آگاه سازی جامعه را نسبت به این خطرات هوشیار نماییم. این مهمترین وظیفه ای است که بر دوش وزارت بهداشت، وزارت ورزش و وزارت علوم است. وزارت علوم با تربیت نیروهای متخصص در حیطه علوم ورزش و سایر علومی که با این مهم در ارتباط هستند نقش مهمی دارد. این ارگان ها، سازمان ها و وزارتخانه ها بسیار حائز اهمیت هستند و نقش نخست آنها آگاه سازی جامعه است.
وی افزود: مردم باید با چشمان باز عوامل خطرزای مرگ و میر را رصد کنند، کرونا مهم می باشد اما بی تحرکی از آن مهمتر می باشد. سطح فعالیتهای ورزش خانگی را افزایش دهیم. حداقل حدود ۲۰ دقیقه در منزل حرکات کششی، یوگا و پیاده روی تند را انجام دهیم که بسیار کمک کننده می باشد. برای مثال استفاده از پله به جای آسانسور و راه رفتن در هنگام صحبت با تلفن همچون فعالیتهایی است که در منزل قابل انجام است تا سطح کالری مصرفی بالا رود تا آمار مرگ و میر ناشی از کم تحرکی در دنیا که اتفاقاً کشور ما از این حیث در رتبه بالایی قرار دارد، فاصله بگیریم.
هلالی زاده در پاسخ به این سؤال که طبق آمارها ۸۲ درصد مرگ و میرهای ایران به علت بیماری های غیر واگیر ناشی از کم تحرکی است، نظر شما در مورد این آمار چیست؟ اظهار داشت: یک سری ارگان ها این آمارها را در اختیار مردم قرار می دهند. طبق آخرین آمار ۴ بیماری که علت مرگ و میر ۸۲ درصد مردم کشور را به خود اختصاص می دهد، بیماری های غیر واگیر است که چاقی یکی از آنها می باشد. این آمار را وزارت بهداشت منتشر می کند و همان عوامل خطرزای بیماری می تواند زمینه بروز ۸۲ درصد مرگ و میرهای ایران باشد.
عضو هیئت علمی پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی در انتها تصریح کرد: افرادی که حتی پای بند به حداقل های بسیار ساده نیستند باید در انتظار عواقب سنگین بی تحرکی و چاقی باشند.


منبع:

1399/08/03
10:56:03
5.0 / 5
1548
تگهای خبر: اسب , بیماری , تخصص , تیم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
asbeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اسب من محفوظ است

اسب من

همه چیز درمورد اسب و اسب سواری و سوارکاری