صالحی امیری در نشست خبری:

المپیك

المپیك رئیس كمیته ملی المپیك با تاكید بر برگزاری المپیك و عدم مشكل زمانی ایران برای آماده سازی حضور در این رویداد اظهار داشت: استراتژی ما ایجاد ثبات و آرامش برای صاحبان سهمیه است.به گزارش اسب من به نقل از مهر، سید رضا صالحی امیری در نشست خبری که امروز دوشنبه به صورت آنلاین با نمایندگان رسانه ها داشت، توضیحاتی در مورد المپیک و وضعیت ورزش ایران ارائه نمود.
المپیک صد درصد برگزار می شود
وی در آغاز صحبت هایش به دیدار اخیر توماس باخ رئیس کمیته بین المللی المپیک با نخست وزیر ژاپن اشاره نمود و اظهار داشت: بطور صد درصد بازی های ۲۰۲۰ توکیو در زمان مقرر جدید برگزار می شود.
احتمالات برگزاری المپیک؛ با واکسن یا بدون واکسن
وی دراین زمینه افزود: البته برای برگزاری المپیک دو احتمال در نظر گرفته شده است؛ اینکه این بازی ها با واکسن اجرا شود یا بدون آن. ارزیابی خود من این است که تا آخر سال ۲۰۲۰ میلادی به واکسن کرونا دسترسی خواهیم داشت. بدین سبب این طور در نظر می گیریم که المپیک سال آینده با شور و نشاط برگزار می شود.
سال آینده میلادی شرایط عادی می شود
وی با اعلان اینکه میادین کسب سهمیه المپیک هم از آذرماه شروع می شود به تقویم مصوب برای برگزاری خیلی از رویدادهای جهانی و آسیایی در ماه های آینده اشاره نمود و یادآورشد: دنیا اطمینان دارد که در سال ۲۰۲۱ شرایط به صورت کلی عادی خواهد شد و به همین دلیل نهادهای آسیایی و جهانی ورزش هم برای برگزاری رویدادهای شان برنامه ریزی کرده اند.
از فرصت طلایی برای رسیدگی به زیرساخت ها استفاده کردیم
رئیس کمیته ملی المپیک اشاره کرد: در همین راستا ورزش ایران هم توسط برخی فدراسیون ها اردوهای شان را آغاز نموده اند. ما هم از این فرصت طلایی بهره برده ایم، زیر ساخت های آکادمی را نوسازی و بازسازی کرده ایم. تجهیزاتی هم خریداری شده تا به مرور آکادمی را مجهزتر نماییم.
برای آماده سازی المپیک با کمبود زمان مواجه نیستیم
صالحی امیری در مورد وضعیت ورزش ایران برای حضور در المپیک باتوجه به وقفه به وجود آمده در تمرینات و اردوهای المپین ها اظهار داشت: ارزیابی آقای سجادی (سرپرست کاروان) و دیگر کارشناسان این است که زمان باقی مانده مناسب می باشد و بدین سبب دغدغه ای برای آماده سازی نیست به خصوص که مشکل پیش آمده از حیث کرونا در سطح جهانی بود نه فقط ویژه ایران.
کرونا به ورزش ایران شوک داد
وی ادامه داد: تمام کشورها درگیر کرونا و محدودیت فعالیت بودند. ورزشکاران ۲۰۶ کشور برای المپیک توکیو گرفتار افت شدند و این مسئله فقط مختص ایران نبود. کرونا برای ما شوکی در میانه راه بود به خصوص که ۵۲ سهمیه کسب کرده بودیم و کاملا آماده بودیم تا تعداد آنها را به سقف پیش بینی شده برسانیم اما در میانه راه متوقف شدیم. این توقف شوک بزرگی بود اما خودرا قانع می نماییم چون شرایط ما با جهان مشابه است.
ترکیب هیات اجرائی تغییر نمی کند
رئیس کمیته ملی المپیک در ارتباط با ترکیب هیات اجرائی این کمیته و اینکه «برخی از اعضا در فدراسیون ها مسئولیتی ندارند، درحالیکه بعنوان رئیس فدراسیون های المپیکی وارد ترکیب شدند. آیا ضرورتی به تغییر و جابه جایی آنها نیست؟ »، اظهار داشت: پاسخ این سوال منفی است. طبق اساسنامه حضور اعضا تا اختتام دوره چهار ساله است. در این اساسنامه هیچ پیش بینی نسبت به تغییر و جابه جایی افراد نشده است. بنا بر این قصدی برای این کار نداریم.
عضوی از هیات اجرائی استعفا نداده است
او همینطور اشاره کرد: تنها در صورتی نسبت به تغییر افراد تصمیم گیری می شود که طرح استعفا شده باشد. در این صورت بلافاصله برای انتخاب فرد جدید اقدام می شود. تا به امروز هیچ موضوعی در خصوص استعفای عضوی از هیات اجرائی مطرح نشده است.
پیش بینی اساسنامه جدید در مورد غیبت اعضای هیات اجرایی
صالحی امیری در مورد اینکه «عضوی مانند کیهانی چند جلسه غیبت داشته است، آیا همین مسئله هم موجب کنار رفتن وی نمی شود؟»، اشاره کرد: در اساسنامه جدید در مورد این مساله و غیبت های متوالی اعضا پیش بینی هایی شده است. طبق این اساسنامه در صورتی که عضوی بیش از ۶ ماه متوالی غیبت غیر موجه داشته باشد، کنار می رود.
ایران می تواند مدعی کرسی در IOC باشد
رئیس کمیته ملی المپیک در مورد انتخابات پیش روی کمیته بین المللی المپیک که احتماال پیروزی توماس باخ در آن زیاد است و اینکه ایران چه زمان می تواند در این انتخابات صاحب کرسی شود نیز اظهار داشت: زمانی می توانیم که مدعی کرسی باشیم که ظرفیت های لازم را به وجود آورده باشیم. برای ایران امکان کسب کرسی در IOC وجود دارد اما نیازمند درنوردیدن فرآیند سختی است.
لازمه های کسب کرسی چیست؟
وی به نیاز ورزش ایران برای کسب کرسی در کمیته بین المللی المپیک اشاره نمود و اظهار داشت: اول اینکه باید اراده لازم دراین زمینه وجود داشته باشد. دوم اینکه باید در سطح ملی از ظرفیت هایی مانند وزارت امورخارجه برای نتیجه گیری در سطح بین المللی کمک گرفته شود. عامل سوم هم به میزان تعامل ما با کمیته بین المللی المپیک و نهادهای مشابه مانند شورای المپیک آسیا بستگی دارد که بسیار موثر است.
اتفاقات اخیر دستیابی به کرسی IOC را سخت کرده است
صالحی امیری در عین حال اشاره کرد: فضای فعلی و باتوجه به اتفاقات اخیر پروژه کسب کرسی در IOC را سخت کرده اما تاکید می کنم که ناممکن نیست. موانعی البته وجود دارد که در جلسات پیش رو در مورد آنها صحبت می نماییم.
احسان حدادی را وارد حاشیه نکنید
رئیس کمیته ملی المپیک در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر که در ارتباط با «احسان حدادی و موضوعات مربوط به عمل خارپاشنه این ورزشکار در آلمان مطرح شد»، نیز اظهار داشت: اجازه دهید احسان در شرایط آرامش تمرین کند. او یکی از امیدهای ما در توکیو است. ترجیح می دهم در شرایط ثبات و آرامش باشد و تا المپیک وارد حاشیه نشود. نقدهای خودرا دراین زمینه به من وارد کنید.
تاکید بر ثبات و آرامش برای صاحبان سهمیه المپیک
وی در واکنش به اینکه «درخواست احسان حدادی برای جراحی در آلمان توسط کمیته ملی المپیک رد شد اما فدراسیون پزشکی ورزشی با آن موافقت کرد»، نیز اشاره کرد: من معتقدم برای قهرمانان که الان کسب سهمیه کرده اند باید فضای ثبات و آرامش ایجاد شود. نگاه من ۳ مردادماه ۱۴۰۰ در توکیو است. من واقعا تخصص پزشکی ندارم که قضاوت کنم. از اول تاکید کردم که مسئله احسان موضوع مالی نیست. فدراسیون پزشکی تشخیص داد که باید اعزام شود.
صالحی امیری دراین زمینه افزود: ما از سهراب مرادی در چند مرحله حمایت کردیم تا برای درمان به آلمان اعزام شود. به مشکلات منابع ارزی برای وی رسیدگی کردیم و اقدام لازم هم انجام شد. حمید عباسعلی هم با قدرت کسب سهمیه کرد، پس از آن برای جراحی در آلمان از او حمایت لازم را داشتیم. برای ریکاوری وی در ایران هم شرایط ویژه را مهیا کردیم. وقتی هم قرار شد که ایشون برای درمان تکمیلی به آلمان اعزام شود هزینه ها را تقبل کردیم.
رویکرد قهرمان سالاری نداریم
وی با اعلان اینکه بحث تبعیض میان ورزشکاران و رویکرد قهرمان سالاری نداریم، اشاره کرد: این لزوم ورزش قهرمانی است. ما در مورد مشکلات پزشکی تخصص نداریم اما اگر کمیسیون پزشکی تشخیص اعزام داشته باشد و مشکل منابع ارزی وجود داشته باشد، کمک می نماییم. باور داریم ۱۰ هزار یورو حتی ۱۰۰ هزار یورو با رویکرد بلند ما برای المپیک قابل قیاس نیست.
اقدامات انجام شده برای کسب کرسی جهانی در کشتی
صالحی امیری در ادامه این جلسه و در پاسخ به دیگر پرسش های مطرح توسط خبرنگاران در مورد ورود کمیته ملی المپیک به انتخابات جهانی فدراسیون های مختلف اظهار داشت: در مورد کشتی قبل از این آقای سوریان بعنوان کاندیدای ایران معرفی گردید. ظرفیت ورزش ایران و نهادهای داخلی را بسیج کردیم تا بتوانیم کسب کرسی نماییم. با خود سوریان هم نشست داشتیم. صحبت هایی هم با نناد لالوویچ داشتیم. در کل باید مسیرهای لازم را طی نماییم که رایزنی های انجام شده با کمیته ملی المپیک دیگر کشورها نخستین آن است. گام دوم لابی است که این هم انجام شده است. در مجموع رابطه من با لالوویچ خوب است و با او چند دیدار داشتم که مثبت بود.
حمایت از وزنه برداری برای دستیابی به کرسی جهانی
او همینطور در مورد انتخابات جهانی وزنه برداری و اقدامات انجام شده برای کسب کرسی در این فدراسیون اظهار داشت: آقای علی مرادی به علت سابقه و تجربه مدیریتی اش چهره ای شناخته شده در وزنه برداری جهان است. نقش ما از وی کاملا حمایتی است اما قاعدتا فدراسیون هم باید رایزنی کند.
انتخاب پوشش نهایی کاروان المپیک تا دو هفته دیگر
رئیس کمیته ملی المپیک همین طور توضیحاتی در مورد پوشش اعضای کاروان ایران برای المپیک توکیو ارائه داد و با تاکید بر اینکه به خاطر کرونا رونمایی از لباس کاروان سال قبل انجام نشد، اظهار داشت: طی هفته های گذشته با مسئولان ستاد سازماندهی مد و لباس در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نشست داشتیم. تا دو هفته دیگر نمونه های نهایی شده که سال قبل در مورد آنها به جمع بندی رسیدیم باردیگر در سالن آکادمی ملی المپیک به معرض نمایش گذاشته می شوند تا با حضور داوران انتخاب از میان آنها صورت گیرد. این انتخاب برای المپیک توکیو، بازی های آسیایی و ساحلی آینده است. پس از آن برای تولید انبوه نمونه هایی نهایی شده بوسیله فراخوان جذب اسپانسر خواهیم داشت.
به تمام تعهدات خود برای پرداخت پاداش قهرمانان عمل کرده ایم
او همینطور در واکنش به پرسشی که در ارتباط با پرداخت پاداش سال ۹۷ قهرمانان و انتقاد برخی چهره ها مانند حسن یزدانی عنوان شد، اظهار داشت: پرداخت پاداش های ریالی با وزارت ورزش است و کمیته هم مسئول پرداخت پاداش پای سکوی قهرمانان است و این برمبنای تقسیم کاری بوده که صورت گرفته است. کمیته ملی المپیک تا به امروز به صد درصد تعهدات خود عمل کرده است.
آخرین وضعیت اساسنامه کمیته ملی المپیک
صالحی امیری در مورد آخرین وضعیت اساسنامه کمیته ملی المپیک نیز اظهار داشت: شورای نگهبان ایراداتی به اساسنامه وارد کرده بود که ما هم در هفت صفحه به صورت مکتوب پاسخ آنرا اعلام کردیم. نکته ای وجود دارد و اینکه معاونت حقوقی ریاست جمهوری تاکید دارد فدراسیون ها و کمیته ملی المپیک مشمول اصل ۸۵ قانون اساسی برای ارسال اساسنامه به شورای نگهبان نمی شوند. مصوبه مجلس در مورد اساسنامه هم یک جمله است و اینکه اصلاحات باید به تصویب دولت برسد. در قانون انتزاع به این مساله تاکید گردید. از طرفی ما طی دو سال در پنج مرحله اساسنامه را به تصویب رساندیم. این اساسنامه به تایید دولت هم رسیده و از نظر ما لازم الاجراست اما قائل به تفاهم هستیم و بنا بر این پاسخ شورای نگهبان را دادیم. در واقع وارد مباحث حقوقی نمی شویم اما اساسنامه کمیته ملی المپیک قابلیت اجرا را دارد.

1399/07/21
14:35:47
5.0 / 5
1399
تگهای خبر: آنلاین , اردو , اسب , المپیك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
asbeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اسب من محفوظ است

اسب من

همه چیز درمورد اسب و اسب سواری و سوارکاری