خادم الشریعه با مهر مطرح كرد:

بازگشت آرامش به شطرنج با تغییر مدیریت

بازگشت آرامش به شطرنج با تغییر مدیریت نخستین استاد بین الملل شطرنج بانوان ایران با ابراز رضایت از شرایط كلی این رشته اظهار داشت: شرایط فدراسیون نسبت به گذشته و با تغییر مدیریت تا حد زیادی سر و سامان گرفته و آرامش لازم بوجود آمده است.به گزارش اسب من به نقل از مهر، سارا خادم الشریعه که دیماه سال قبل همزمان با تغییر تابعیت برخی ورزشکاران همچون علیرضا فیروزجا و در انتقاد به عملکرد فدراسیون وقت خداحافظی خویش را از تیم ملی شطرنج اعلام کرد، در بازگشت باردیگر به این تیم در مسابقات مختلف همچون المپیاد جهانی حاضر شد و با حریفانش به صورت آنلاین رقابت کرد.
این استاد بزرگ شطرنج بانوان که اردیبهشت ماه و بعد از نشست با سرپرست فعلی فدراسیون شطرنج برای بازگشت به تیم ملی اعلام آمادگی رسمی کرد، از عملکرد خود در رقابت های آنلاینی که شرکت داشته رضایت دارد در صورتی که می گوید مدت هاست تمرین جدی نداشته است. او همینطور از سروسامان گرفتن نسبی اوضاع شطرنج و آرامش بوجود آمده به واسطه تغییر مدیریت ابراز رضایت کرد.
از عملکردم در مسابقات برق آسای فیده راضی نبودم
سارا خادم الشریعه در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه طی ماه های گذشته در سه رویداد شرکت داشته است، اظهار داشت: مسابقات برق آسای آنلاین فیده یادبود «ویلهلم اشتیاینیس» نخستین رویدادی بود که طبق دعوتنامه دریافتی در آن شرکت کردم. در این رقابت ها عملکرد خیلی قابل توجهی نداشتم و نتوانستم از میانه جدول بالاتر بروم.
بازیکنان بزرگی را در رقابت های جایزه بزرگ شکست دادم
وی به حضورش در مسابقات جایزه بزرگ بانوان اشاره نمود و خاطرنشان کرد: تنها بازیکن شرکت کننده در این رقابت ها بودم که در هر سه بخش مسابقات تا مرحله نیمه نهایی پیش رفتم و در نهایت هم چهارم شدم. در مسابقات جایزه بزرگ بازیکنان بزرگی را شکست دادم و در کل از عمکلردم رضایت داشتم.
در المپیاد جهانی شاهکار کردم
استاد بزرگ شطرنج بانوان ایران که از اعضای تیم ملی ایران در مسابقات المپیاد جهانی بود در مورد این رقابت ها هم اظهار داشت: در المپیاد جهانی که واقعا عالی بود. عملکردم در حد شاهکار بود چون از مجموع ۸ صاحب ۷ امتیاز شدم آنهم بدون باخت و تنها با ۲ تساوی؛ به جز نتیجه از کیفیت کارم هم درالمپیاد جهانی خیلی راضی بودم. عملکردم به قدری خود بود که در سایت فدراسیون جهانی هم بعنوان بازتاب زیادی داشت.

ماه هاست که تمرین جدی ندارم
خادم الشریعه در مورد شرایط تمرینی خود طی ماه های گذشته و تاثیری که روی روند صعودی عملکرد مثبتش در مسابقات داشته است، خاطرنشان کرد: پس از آخر همکاری با مربی هلندی ام و از سه سال پیش با «متیو کونت» فرانسوی تمریناتم را دنبال می کنم. طی این مدت هم زیر نظر این مربی که هدایت تیم ملی بانوان فرانسه را هم بر عهده دارد، کار کرده ام اما در کل ماه ها است که به صورت جدی تمرین نمی کنم.
با مسابقه خویش را آماده نگه می دارم
وی در این رابطه افزود: کسانی که من را می شناسند، می دانند که در کل تمرین و اردو خیلی روی من و آمادگی ام تأثیر ندارد. این مسابقات مختلف و حضور متوالی در آنهاست که کمک می کنم بتوانم به اصطلاح خویش را روی فرم نگه دارم و آماده تر شوم. همین که در مسابقات اخیر هم به مرور عملکرد بهتری پیدا کردم هم موید همین مساله است.
تاکید بر عدم تأثیر نتایج مسابقات آنلاین بر رده بندی فیده
نخستین استاد بین الملل شطرنج بانوان ایران با تاکید بر اینکه نتایج مسابقات آنلاین برگزار شده از جانب فیده هیچ تاثیری در ریتینگ شطرنجبازان شرکت کننده ندارد، اظهار داشت: فدراسیون بین المللی شطرنج طی ماه های گذشته مسابقات آنلاین زیادی برگزار کرده و اتفاقا جوایز قابل توجهی هم برای آنها در نظر گفته تا اینگونه به گرایش شطرنجبازان جهت شرکت در مسابقات و کمک به حفظ رونق شطرنج کمک نماید اما خیلی حیف است که این حضور در ریتینگ ما تاثیری نمی گذارد.
برگزاری آنلاین دیدارهای فکری امکان پذیر نیست
عضو تیم ملی شطرنج بانوان با اشاره به اینکه ریتینگ بازی های استاندارد (فکری) مهم تر از بازی های برق آسا و سریع است، اظهار داشت: رقابت های این بخش (فکری) خیلی طولانی و به اندازه ۶ - ۵ ساعت است. در رقابت هایی که به صورت آنلاین برگزار می شود، امکان اینکه یک شطرنجبازبرای این مدت زمان رقابت داشته باشد، وجود ندارد. امکان دارد مشکل اینترنت ایجاد شود و بنابراین کنترلی روی بازیکن داشت. ضمن اینکه در این شرایط امکان تقلب هم بیشتر می شود.
در مسابقات آنلاین تقلب می شود
وی ادامه داد: رقابت های آنلاین در بخش سریع و برق آسا برگزار می گردد که مدت زمان کمی نیاز دارند و بازیکنان فرصتی برای استراحت پیدا می کنند. در همین دیدارها هم البته احتمال تقلب وجود دارد چون به جز یک دوربین که صورت شطرنجباز را نشان می دهد، کنترل دیگری نمی توان روی آنها داشت. با همه اینها فیده مسابقات را برگزار می نماید فقط از این حیث که بازیکنان درآمدی داشت باشند و رونق این رشته هم حفظ شود.

دعوتنامه دو رویداد را دارم
خادم الشریعه همینطور در مورد برنامه های پیش روی خود برای حضور در مسابقات اظهار داشت: دعوتنامه حضور در مسابقات سریع کارپف را گرفته ام. این رقابت ها آبان ماه به صورت آنلاین و در دو گروه هشت نفره برگزار می گردد. امیدوارم برخلاف سال گذشته، سال جاری بتوانم در این رقابت ها عملکرد خوبی داشته باشم. دعوتنامه مسابقات جاده ابریشم را هم گرفته ام. مقرر است این رقابت ها اواخر سال میلادی در چین برگزار می گردد اما با عنایت به شرایط کرونا برگزاری آن هنوز صد درصد نشده است.
بازگشت آرامش به شطرنج با تغییر مدیریت
ملی پوش شطرنج بانوان ایران به شرایط این روزهای فدراسیون که با سرپرست فرهاد نیکوخصال اداره می شود و در آستانه برگزاری انتخابات هم قرار دارد، اشاره نمود و اظهار داشت: این روزها فعالیت خاصی صورت نمی گیرد اما در کل شرایط فدراسیون نسبت به گذشته تا حد زیادی سر و سامان گرفته است. خود من به خاطر مشکلاتی که با رئیس قبلی فدراسیون داشتم تصمیم به خداحافظی گرفتم اما پس از تغییر مدیریت وضعیت بگونه ای شد که آرامش بازگشته و هیچ مساله ای سد راه همکاری نیست.
حمایت از شادی پریدر در انتخابات پیش رو
سارا خادم الشریعه در انتها اظهار داشت: امیدوارم انتخابات سالمی برای شطرنج برگزار گردد. پس از آن و مشخص شدن نتیجه انتخابات وضعیت این رشته شکل واقعی خویش را نشان داده است. شخصا از خانم شادی پریدر در این انتخابات حمایت می کنم.

1399/06/23
13:05:29
5.0 / 5
1811
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
asbeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اسب من محفوظ است

اسب من

همه چیز درمورد اسب و اسب سواری و سوارکاری