نقش پررنگ كرونا بر ركوردهای دوومیدانی

نقش پررنگ كرونا بر ركوردهای دوومیدانی بررسی ركوردهای به دست آمده از مسابقات جایزه بزرگ دوومیدانی نشان میدهد كه تعویق مسابقات به سبب شیوع ویروس كرونا موجب كاهش ركورد دوومیدانی كاران شده است.


به گزارش اسب من به نقل از ایسنا، مسابقات مختلف ورزشی بعد از شیوع ویروس کرونا به مدت چندین ماه به تعویق افتاد؛ دوومیدانی نیز تحت تاثیر این ویروس رقابتی نداشت تا اینکه مسابقات جایزه بزرگ این رشته در ایام سوم و چهارم شهریور ماه انجام شد.
فدراسیون دوومیدانی برای رعایت پروتکل های بهداشتی فقط به ۱۰ نفر برتر هر ماده مجوز شرکت در مسابقات را داده بود که از این تعداد هزینه سه نفر برتر با فدراسیون بود و سایر نفرات نیز می توانستند با هزینه شخصی یا هزینه هیات استانی خود شرکت نمایند.
اما بررسی رکوردهایی که در این مسابقات به دست آمد و مقایسه آن با مرحله نهایی قهرمانی باشگاه های کشور بعنوان آخرین مسابقه داخلی که در فضای باز برگزار شد، نشان میدهد که دوومیدانی کاران در بیشتر ماده ها افت کرده اند و این وقفه در کارشان اثرگذار بوده است.

بانوان؛ افت در ۸ ماده و رکوردشکنی بعد از ۴۵ سال

رقابت بانوان دوومیدانی سوم شهریور ماه در ۱۴ ماده ورزشی انجام شد که طی آن ریحانه مبینی با پرشی به طول ۶.۱۷ متر بعد از ۴۵ سال رکورد پرش طول بانوان را که متعلق به توران شادرو بود را شکست.
زهرا عرب رستمی در پرتاب چکش با ثبت پرتابی به طول ۵۵.۶۹ رکورد این ماده را که قبل از این در اختیار ریحانه آرانی بود، ۲۳ سانتی متر ارتقا داد. در دوی ۵ هزار متر نیز شقایق خطیبی با ثبت زمان ۱۸: ۵۰، ۳۴ دقیقه رکورد ملی جوانان را که قبل از این متعلق به پریچهر شاهی بود، جابه جا کرد و سارینا ساعدی در پرش سه گام هم با ثبت نتیجه ۱۲٫۶۸ متر رکورد ملی رده سنی نوجوانان را شکست.
با این وجود بانوان در هشت ماده دوی ۸۰۰ متر، ۱۰۰ متر بامانع، ۴۰۰ متر بامانع، پرش با نیزه، پرش ارتفاع، پرتاب وزنه، پرتاب نیزه و پرتاب دیسک افت داشتند و در ماده های دوی ۱۰۰ متر، ۴۰۰ متر، ۵ هزار متر، پرش طول، پرش سه گام و پرتاب چکش رکوردها را ارتقا دادند.
مردان؛ رکوردی در رده بزرگسالان شکسته نشد
مردان دوومیدانی هم روز چهارم شهریور ماه رقابت خودرا در ۱۶ ماده آغاز کردند که در آخر نتایج به دست آمده نشان داد که آنها نسبت به مرحله نهایی قهرمانی باشگاه های کشور در ۱۰ ماده افت داشته اند. البته در این بخش دو رکورد در رده نوجوانان و جوانان شکسته شد اما در بخش بزرگسالان شاهد رکوردشکنی نبودیم.
مردان در بیشتر دوهای جایزه بزرگ(۱۰۰، ۲۰۰، ۸۰۰، ۱۵۰۰ و ۵ هزار متر) به جز دوی ۴۰۰ متر، ۱۱۰ متر با مانع و ۴۰۰ متر بامانع نتیجه بدتری نسبت به مرحله نهایی قهرمانی باشگاه های کشور ثبت کردند. در دوی ۴۰۰ متر بامانع مهدی پیرجهان زمان ۵۰.۱۸ را ثبت نمود که نسبت به زمان قبلی اش(۵۰.۵۳) بهبود داشت اما در مقایسه با بهترین رکورد خود(۴۹.۳۳) که رکورد ملی این رشته نیز هست، فاصله داشت و باید دید در مسابقات پیش رو چه زمانی را ثبت می کند.
در پرش با نیزه، پرش سه گام، پرش ارتفاع، پرتاب چکش و پرتاب دیسک نیز افت دیده شد. در این میان رکورد بهنام شیری، حسین رسولی(پرتاب گران دیسک) و کیوان قنبرزاده(پرش ارتفاع) بیشتر مورد توجه قرار گرفت چونکه این ورزشکاران به اردوی برون مرزی اعزام شده بودند.
شیری که بگفته خود چند پرتاب بالای ۶۰ متر داشت اما توسط داوران خطا اعلام شد، رکورد ۵۷.۵۷ را ثبت نمود در صورتیکه رکورد وی در مرحله نهایی قهرمانی باشگاه های کشور ۵۸.۷۰ بود. حسین رسولی نیز پرتابی زیر ۵۵ متر داشت و نشان داد که از آمادگی لازم برخوردار نیست. کیوان قنبرزاده در پرش ارتفاع ۲ متر و ۱۵ سانتی متر پرید در صورتیکه قبل از این در لیگ ۲ متر و ۱۸ سانتی متر را ثبت کرده بود. باید دید که این ورزشکاران در مسابقات پیش رو می توانند رکورد خودرا ارتقاء بدهند یا خیر.
از طرفی مردان در ۶ ماده دوی۴۰۰ متر، ۱۱۰ متر با مانع، ۴۰۰ متر بامانع، پرش طول، پرتاب نیزه و پرتاب وزنه عملکرد بهتری داشتند و در دو ماده نیز رکوردشکنی صورت گرفت؛ ارشیا مصدقی، ۲۰ سانتی متر رکورد پرش با نیزه رده سنی نوجوانان را که قبل از این در اختیار مسعود کریمی بود، ارتقاء داد و علی فتحی گنجی نیز با ثبت ۷۳.۱۲ رکورد ملی جوانان پرتاب نیزه کشور را که قبل از این با حد نصاب ۷۲.۳۸ در اختیار خودش بود، جابه جا کرد.
در آخر باید به چند نکته توجه کرد؛ مسابقات بعد از ماه ها وقفه انجام شد و دوومیدانی کاران شاهد نخستین رقابت فصل خود بودند که این مساله می تواند نوید ارتقاء رکورد در مسابقات پیش رو و رسیدن به اوج آمادگی باشد. از طرفی آخرین مرحله نهایی قهرمانی باشگاه های کشور، آخرین مسابقه داخلی در فضای باز بود که ورزشکاران به سبب شرکت در دو مرحله قبل و کسب آمادگی بیشتر، نسبت به جایزه بزرگ رکوردهای بهتری دارند. همین طور باید به این نکته اشاره نمود که همه دوومیدانی کاران اجازه شرکت در این مسابقات را نداشتند و تنها به ۱۰ نفر برتر هر ماده مجوز حضور داده بودند.1399/06/06
14:30:10
5.0 / 5
2009
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
asbeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اسب من محفوظ است

اسب من

همه چیز درمورد اسب و اسب سواری و سوارکاری