شطرنج سبب اختلال قدی می شود؟

شطرنج سبب اختلال قدی می شود؟ عضو هیات علمی پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی تصریح كرد: هر رشته ورزشی كه در دوران كودكی و نوجوانی به صورت پرفشار دنبال شود حتی اگر شطرنج باشد سبب اختلال در ساختار قامتی خواهد شد.


امین غلامی در گفتگو با ایسنا، در ارتباط با تأثیر مثبت یا منفی ورزش بر رشد قدی کودکان و نوجوانان، اظهار نمود: عملا مفهوم «ورزش کردن» از هشت سالگی به بعد آغاز می شود و در مورد «فعالیت بدنی» هم اگر از ۲ تا سه سالگی به بعد به صورت هدفمند بازی های حرکتی صورت گیرد، معنا پیدا خواهد نمود و منظور از بازی های حرکتی هدفمند ورزش های مناسب سازی شده برای کودکان کم سن و سال است.
وی افزود: اگر شدت ورزش زیاد باشد در دوران کودکی و نوجوانی برای رشد کودکان و نوجوانان صدمه زا است و مربوط به یک رشته خاص نمی گردد، به این معنا که اگر حتی رشته شطرنج به تعداد ساعات بالایی از جانب کودکان و نوجوانان صورت گیرد به علت این که گردن و ستون فقرات آنها درگیر است، سبب انحراف ستون فقرات خواهد شد، ازاین رو حتی رشته ای مانند شطرنج اگر با فشار زیاد و به مدت طولانی صورت گیرد سبب اختلالات ساختار قامتی خواهد شد.
به قول مدیرکانون علمی بازی و ورزش کودکان ورزش همانند یک تیغ دو لبه است که اگر در زمان مناسب و با شدت کافی صورت گیرد سبب تحریک صفحات رشد و اگر با شدت و مدت نامناسب مدنظر قرار گیرد سبب صدمه رساندن به رشد قامتی کودکان و نوجوانان خواهد شد.
غلامی با بیان این که در دوران کودکی و نوجوانی استخوان ها، غضروفی است و تحت ورزش های پرفشار و وزنه های سنگین به صفحات رشد لطمه وارد می شود، اظهار نمود: این مسئله باعث خواهد شد که ورزشکار کودک یا نوجوان طی بازه زمانی ژنتیکی اش به حداکثر ظرفیت رشد قدی خود نرسد، اما اگر ورزش مناسب سازی شده برپایه سن مدنظر قرار گیرد، نه تنها صدمه زننده نیست بلکه محرک بوده و می تواند کودک یا نوجوان را به حداکثر ظرفیت رشد قدی از نظر ژنتیکی برساند.
وی افزود: بطور حتم ورزش مناسب، در کنار تغذیه مطلوب و شرایط روانی ایده آل کمک می نماید تا کودکان و نوجوانان به حداکثر ظرفیت رشد قدی خود برسند، در غیر این صورت ورزش شدید و پرفشار نه تنها به رشد قامتی کمک نخواهد کرد بلکه قدرت بازدارندگی دارد.
عضو هیات علمی پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی در پاسخ به این که برخی معتقدند رشته های نظیر والیبال و بسکتبال عامل رشد قامتی و ورزش هایی نظیر وزنه برداری، ژیمناستیک یا فوتبال سبب پیشگیری از رشد قدی کودکان و نوجوانان می شود، خاطرنشان کرد: اینگونه نیست که اگر کودکان یا نوجوانان رشته هایی مانند والیبال یا بسکتبال را انتخاب نماید قد آنها رشد خواهد کرد، اما در مجموع پریدن ها، محرک های قوی تری برای رشد قدی هستند.
غلامی با تاکید بر این که هیچ رشته ورزشی سبب نمی گردد که یک نفر از ظرفیت رشد قدی خود عبور کند، اظهار نمود: ورزش در صورتیکه مناسب و محرک صفحات رشد باشد کمک می نماید تا یک فرد زودتر به ظرفیت رشد قدی خود برسد، اما ورزش نمی تواند بیشتر از ظرفیت ژنتیکی، افزایش قدی ایجاد کند و اساسا این تفکر اشتباه است که به بعضی می گویند رشته ورزشی کشتی را انتخاب نکن چون که باعث کوتاه شدن قد شده و به بسکتبال یا والیبال برو تا قدت افزایش پیدا کند.
وی ادامه داد: به صورت مثال در مورد ژیمناستیک به علت این که قد کوتاه باعث می شود مرکز ثقل بدن به زمین نزدیک تر باشد کنترل تعادل برای ورزشکار راحتتر است، ازاین رو افرادی که قد کوتاه تری دارند در رشته های مانند ژیمناستیک و کشتی که تعادلی تر هستند مناسب تر است.1399/04/12
13:45:06
5.0 / 5
2771
تگهای خبر: اسب , بازی , رشته , رشد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
asbeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اسب من محفوظ است

اسب من

همه چیز درمورد اسب و اسب سواری و سوارکاری