كارشناس تیراندازی:

در ماده خفیف باید برای المپیكی ها تمرین حضوری گذاشت

در ماده خفیف باید برای المپیكی ها تمرین حضوری گذاشت به گزارش اسب من حسن ذوالفقاری اظهار داشت: در مورد تیراندازانی كه سهمیه المپیك را در بخش خفیف گرفته اند این گردنگیر وجود دارد كه تمریناتشان حضوری باشد.


کارشناس تیراندازی در گفت و گو با ایسنا، در مورد اثرات مثبت و منفی تمرینات خانگی و خشک ملی پوشان تیراندازی اظهار نمود: باید برای تمرینات، برنامه ریزی هدفمند وجود داشته باشد، تا افراد پس از تمرین به خاصیت ها یا آمادگی هایی که مد نظر است برسند. هم اکنون بیشتر اعضای تیم ملی سهمیه المپیک گرفته و از نظر فیزیکی به حد کمال رسیده اند و نیازی به حضور مربی ندارند. گاها ممکنست حتی مربیان آنها در سنوات قبل سهمیه یا مدال المپیک نداشته باشند، اما با این ورزشکاران کار می کنند و آنها را به مسابقات می رسانند. این افراد خبره و صاحب سبک هستند و فرق آنچنانی ندارد که در خانه یا باشگاه تمرین کنند. نظر من مخالف نظر بسیاری از افراد است که معتقدند تمرین المپین ها در خانه سبب دور ماندن آنها از میادین خواهد شد. هم اکنون که مسابقات در هیچ کجای دنیا صورت نمی گیرد.
ذوالفقاری در ادامه اظهار داشت: این ورزشکاران در دورانی هستند که کسب فرم کرده اند و باید آن فرم را حفظ کنند. در این شرایط نیازی نیست که مربی کنار آنها باشد تا ایراد آنها را بگیرد. در این شرایط نیازی نیست که مسافتی را طی کنند به سالن بیایند و برگردند. به نظرم هیچ ایرادی ندارد که در خانه تمرین کنند خودشان صاحب سبک اند و نیازی به مربی ندارند. اگر مربی هم هست عملکرد آنها را ارزیابی می نماید تا انگیزه و تلاششان کم نشود.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا تمرینات خشک نیز تاثیری در روند تمرینی آنها نخواهد داشت اظهار داشت: تمرینات آنها خشک نیست. می توان روی دستگاه اسکتی که با آن تمرین می کنند ساچمه زد. آنها می توانند بین 10 متر اتاق تیر بزنند. تیر جنگی که نیست، تیر ساچمه ای است. هیچ کس تمرین خشک نمی نماید. در زمان قدیم ما در خانه تمرین می کردیم و تیر می زدیم. البته آنها نیاز به یک انگیزه در تمرینات دارند. اگر در یک جمع و گروه باشند اساسا حس رقابت بهتری خواهند داشت و می توانند در اردوهای حضوری تمرینات رقابتی هم داشته باشند.
کارشناس تیراندازی در پاسخ به این پرسش که آیا باتوجه به مجوز فعالیت در رشته های انفرادی نباید اردوهای تیم ملی تیراندازی آغاز شود اظهار داشت: مجموعه فدراسیون، رئیس فدراسیون، کمیته فنی و مربیان باید در این خصوص مشورت کنند تا ببینند چطور می توان جلو رفت. نظر شخصی من این است که اساسا اگر اردوی حضوری اجرا شود و نظارت بیشتری وجود داشته باشد تاثیرش بیشتر است. افرادی که باید با فشنگ در المپیک حاضر شوند گردنگیر دارد که تمریناتشان حضوری باشد. اگر همه ی المپین ها را هم جمع کنند 6 نفر بیشتر نیستند و می توانند با فاصله زیاد و دو خط در بین تمرین کنند و مشکل خاصی نیست. اگر همه به اردو دعوت شوند ساچمه ای که مقرر است در خانه بزنند در اردو خواهند زد. اساسا اگر تمرینات در سالن باشد بهتر و تاثیر گذارتر است، اما اینکه بگویند تمرین در خانه خشک و بدون ساچمه است درست نیست.
ذوالفقاری در پاسخ به این پرسش که آیا شرایط برای تیراندازان در رشته خفیف هم همین گونه است و می توانند در خانه با فشنگ تمرین کنند اظهار داشت: بیشتر سهمیه های المپیک به جز صداقت و کرم زاده در بادی گرفته شده است و تنها می توان گفت این دو نفر تمرین خشک می کنند. نجمه خدمتی، هانیه رستمیان، آرمینا صادقیان و جواد فروغی همگی سهمیه خودرا در بادی گرفته اند. بدین سبب تنها بایستی دو نفر تمرین با فشنگ داشته باشند. اگر نظر مربیان این باشد که بخواهند در ماده سه وضعیت هم در المپیک تیر بزنند نیاز به کار با فشنگ است و باید برنامه تمرینی با فشنگ گذاشته شود.
وی در مورد کمبود فشنگ تمرینی و مشکلات موجود دراین زمینه اظهار داشت: باید فلسفه تمرین خشک را توضیح دهم. زمانی که تیر می زنیم خود تیر هیچ آموزشی برای ما ندارد. نحوه گرفتن، نگه داشتن و حرکت دادن سلاح است که به ما ـموزش می دهد. شلیک تیر، بیشتر شبیه یک انگیزه است که ببینیم تیر را کجا زده ایم تا بتوانیم نشانه گیری را درست نماییم. در حقیقت فشنگ معیار تشخیص صحت اجرای تمرین ما است. وقتی 100 تیر می زنیم عضلات، دقت و تکنینک 100 بار اتفاق می افتد و این است که موجب پیشرفت می شود. شلیک تیر شاخص اندازه گیری و عامل ثانویه است. نمی توان گفت اگر فشنگ نباشد تمرین هیچ چیز نیست.
کارشناس تیراندازی اضافه کرد: مگر زمانی که محروقی مدال ارتش های جهان را گرفت سلاح و فشنگ داشتیم؟ سلاحش که قدیمی بود، 300 فشنگ هم در محل مسابقه خریدیم اما رکوردی زد که هنوز در ایران باقی مانده است. اگر فکر نماییم فشنگ عامل اصلی است پس چرا انگلستان یا آلمان که سازنده آن هستند قهرمان دنیا نمی شوند.
وی در پاسخ به این پرسش که پس آیا کمبود فشنگ را محدودیتی برای تمرینات تیراندازان نمی دانید اظهار داشت: نمی خواهم منکر این شوم که تیراندازان ما حق تمرین با فشنگ ندارند. البته که باید بهترین تمرینات، امکانات و تجهیزات را داشته باشند تا بهترین نتایج را بگیرند اما باتوجه به محدودیت هایی که وجود دارد و موضوع کرونا اگر بگوییم کمبود فشنگ دلیل اصلی است ذهن تیراندازان را بمباران کرده ایم. باید به آنها بگوییم درست است که فشنگ کم است و باید به میزان کافی باشد اما اصل خودشان و صحت انجام تکنیکشان است. اگر بگوییم فشنگ عامل اصلی است به آنها فشار آورده ایم. باید حالا به آنها انگیزه دهیم که اگر کمترین امکانات را هم دارند بیشترین انگیزه را داشته باشند.
منبع:

1399/04/05
20:29:07
5.0 / 5
2546
تگهای خبر: آموزش , اردو , المپیك , باشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
asbeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اسب من محفوظ است

اسب من

همه چیز درمورد اسب و اسب سواری و سوارکاری