احتمال تغییر معادلات انتخاباتی در ۳ فدراسیون!

احتمال تغییر معادلات انتخاباتی در ۳ فدراسیون! به گزارش اسب من با تاخیر در تصویب اساسنامه جدید فدراسیون های ورزشی، معادلات پیشبینی شده انتخاباتی در فدراسیون ورزش های همگانی، فدراسیون پزشكی ورزشی و فدراسیون ورزش روستایی و بازی های بومی و محلی تغییر می كند.


به گزارش اسب من به نقل از ایسنا، اساسنامه جدید فدراسیون های ورزشی بعد از تغییراتی در کمیسیون اجتماعی هیات دولت و طرح در کمیته تطبیق قوانین مجلس در مهرماه سال ۹۸ به تصویب رسید و در آذر ماه هم برای اظهارنظر و تایید نهایی به شورای نگهبان ارجاع شد تا بعد از تایید، جهت اجرا به دولت ابلاغ شود که همچنان در انتظار تصمیم این شورا است. پیش از این قرار بر این بوده، شورای نگهبان تا پیش از آخر سال قبل تکلیف اساسنامه را مشخص کرده تا بر مبنای آن بتوان برگزاری مجامع انتخاباتی فدراسیون های ورزشی را برگزار کرد، اتفاقی که تا کنون رخ نداده و به نظر می آید مقرر است انتخابات فدراسیون هایی که تحت تأثیر از اساسنامه جدید فدراسیون های ورزشی است، کلید بخورد!
فدراسیون پزشکی ورزشی
ششم آبان ماه سالجاری دوره چهارساله ریاست غلامرضا نوروزی به اتمام رسید، اما با عنایت به این که ۱۸ آبان ماه سال ۹۴ حکم ریاست او به امضای وزیر وقت ورزش و جوانان رسیده بود تا ۱۸ آبان ماه ۹۸ به صورت قانونی ریاست این فدراسیون را عهده دار بود و تا ششم آذرماه سال قبل که مهرزاد خلیلیان بعنوان سرپرست فدراسیون پزشکی ورزشی از جانب وزیر ورزش و جوانان انتخاب شد، به فعالیت خود در این سمت ادامه داد.
با توجه به تغییر اساسنامه و ترکیب مجامع چهار فدراسیون ورزشی، انتخابات فدراسیون پزشکی در انتظار اساسنامه جدید است و مجمع این چهار فدراسیون متشکل از فدراسیون های پزشکی ورزشی، پهلوانی و زورخانه ای، ورزش های همگانی و هم فدراسیون ورزش روستایی و بازی های بومی و محلی تابع دستورالعمل وزارت ورزش و جوانان خواهد بود.
با توجه به اتمام دوره شش ماهه سرپرستی مهرزاد خلیلیان در فدراسیون پزشکی ورزشی، ثبت نام نامزدهای ریاست این فدراسیون از دوم تیرماه سالجاری آغاز خواهد شد و تا ۱۵ تیرماه ادامه خواهد یافت و باید منتظر ماند و دید که انتخابات فدراسیون مربوطه بر مبنای اساسنامه جدید فدراسیون های ورزشی برگزار می شود یا همان روال قبلی را به علت عدم تصویب در شورای نگهبان طی خواهد نمود.
فدراسیون ورزش های همگانی
از فروردین ۹۸ تا کنون، فدراسیون ورزش های همگانی بدون رئیس کار خویش را دنبال کرد، اتفاقی عجیب که یا حکایت از عدم توجه جدی به ورزش همگانی در سطح کلان ورزش کشور دارد یا از قحط الرجال مدیریتی خبر می دهد.
دوره ریاست چهارساله علی مجدآرا در فدراسیون ورزش های همگانی بر مبنای قانون باید ۱۹ اسفندماه ۱۳۹۷ به پایان می رسید، با این وجود اما وی تا ۱۹ فروردین ماه سال ۹۸ تصدی ریاست این فدراسیون را بر عهده داشت و وزیر ورزش و جوانان در همین تاریخ افشین مولایی را که مدیرکل ورزش همگانی این وزارتخانه بود بعنوان سرپرست فدراسیون ورزش های همگانی منصوب و بر برگزاری مجمع انتخاباتی فدراسیون در موعد مقرر تصریح کرد.
اما ۲۱ مهرماه سال قبل بود که با آخر دوره سرپرستی افشین مولایی در فدراسیون ورزش های همگانی، وزیر ورزش و جوانان، احمد گواری را بعنوان سرپرست این فدراسیون انتخاب کرد تا کماکان صندلی ریاست در فدراسیون ورزش های همگانی بلاتکلیف باشد.
هشتم آبان ماه سال قبل بود که احمد گواری- سرپرست فدراسیون ورزش های همگانی در حاشیه مجمع انتخاباتی هیات ورزش های همگانی آذربایجان غربی اعلام نمود انتخابات این فدراسیون تا پیش از آخر ۹۸ برگزار می شود، جالب اینکه ثبت نام از کاندیداها ۱۹ مهر به پایان رسید و مسؤلان منتظر اساسنامه جدید بودند و هستند.
به تازگی اعلام گردید این دفعه مقرر است در تاریخ ۲۵ تیرماه سالجاری در نهایت مجمع انتخاباتی فدراسیون ورزش های همگانی با حضور ۹ نامزد تایید صلاحیت شده برگزار شود، هر چند هنوز تاریخ رسمی از جانب وزارت ورزش و جوانان ابلاغ و اعلام نشده است.
طبق اعلام یک مقام مسئول در فدراسیون ورزش های همگانی به ایسنا، ۱۱ نفر برای تصدی سمت ریاست فدراسیون ورزش های همگانی ثبت نام کرده بودند که از این تعداد ۹ نفر تایید صلاحیت شده و صلاحیت دو نفر دیگر هم رد شده است؛ رضا شجیع، عباسعلی اکبری، فاطمه ابوالقاسمی، ولی الله شجاع پوریان، افشین مولایی، محمد بابایی، شهرام علم، فرهاد نیکو خصال، میرزمانی و اصلانی ۱۰ نامزد تایید صلاحیت شده به منظور شرکت در انتخابات ریاست فدراسیون ورزش های همگانی هستند و در این بین محمدرضا اسد تایید صلاحیت نشد.
فدراسیون ورزش روستایی وبازی های بومی و محلی
۹ خردادماه سالجاری بود که وزیر ورزش و جوانان در حکمی عباسعلی اکبری را بعنوان سرپرست فدراسیون ورزش روستایی وبازی های بومی و محلی انتخاب کرد و اعلام نمود که ضروریست با هماهنگی معاونت امور فرهنگی و توسعه ورزش همگانی ضمن انجام امور محوله حداکثر ظرف مدت شش ماه نسبت به فراهم نمودن مقدمات و برگزاری انتخابات فدراسیون اقدام فرمائید.
سوم مهرماه سال ۱۳۹۶ بود که غلامرضا جعفری بعد از برگزاری مجمع انتخاباتی فدراسیون ورزش روستایی و بازی های بومی بعنوان رئیس این فدراسیون انتخاب شد، اما به علت بازنشستگی باید دو سال زودتر از موعد قانونی صندلی خویش را ترک می کرد و طبق حکم صادر شده از جانب وزارت قرار بود ۳۱ اردیبهشت ماه آخر دوره کاری وی باشد که در نهایت ۹ خردادماه اکبری بعنوان جانشین وی انتخاب شد. حال این فدراسیون به مدت شش ماه فرصت خواهد داشت تا مجمع انتخاباتی خویش را برگزار کند، ازاین رو باید منتظر ماند و دید آیا اساسنامه جدید فدراسیون های ورزشی تا آن زمان مصوب خواهد شد یا خیر؟
فدراسیون ورزش پهلوانی و زورخانه ای
اما فدراسیون ورزش پهلوانی و زورخانه ای در این حوزه نسبت به سایر فدراسیون ها شرایط بهتری دارد و به نظر می آید تا زمان برگزاری مجمع انتخاباتی آن، اساسنامه جدید فدراسیون ها ورزشی در شورای نگهبان تصویب و رئیس جدید این فدراسیون طبق اساسنامه جدید انتخاب گردد.
۱۴ دیماه سال ۱۳۹۵ بود که انتخابات فدراسیون ورزش های پهلوانی و زورخانه ای با حضور وزیر ورزش و جوانان برگزار گردید که بعد از رای گیری در دور دوم، مجتبی جوهری برای چهار سال بعنوان رئیس فدراسیون انتخاب گردید.
آخرین وضعیت اساسنامه جدید فدراسیون های ورزشی
گفتنی است در صورت طی روند قانونی و تایید نهایی اساسنامه تیپ فدراسیون های ورزشی، به وزارت ورزش و جوانان اجازه داده خواهد شد تا انتخابات چهار فدراسیون ورزشی را متمایز از سایر فدراسیون ها برگزار کند، ازاین رو با عنایت به تغییر اساسنامه و ترکیب مجامع چهار فدراسیون ورزشی، قرار بر این است که روسای این چهار فدراسیون که متشکل از فدراسیون های پزشکی ورزشی، پهلوانی و زورخانه ای، ورزش های همگانی و هم فدراسیون ورزش روستایی و بازی های بومی و محلی است با اساسنامه ای متفاوت و بر مبنای ترکیب جدید مجمع انتخاب شوند.
مجمع این چهار فدراسیون ورزشی تابع دستورالعمل وزارت ورزش و جوانان خواهد بود و درحالی که انتخابات در مورد آنها برگزار می گردد اما مجمع آنها مشابه با سایر فدراسیون های ورزشی نیست چون که وزرات ورزش و جوانان اعتقاد دارد که جنس این فدراسیون ها با سایر فدراسیون های ورزشی متفاوت می باشد و اختیار آن به وزارتخانه واگذار شده تا ترکیب مجمع را طراحی نموده و مدل برگزاری انتخابات بر همان اساس مشخص شود. وزارت ورزش و جوانان اعتقاد دارد که این چهار فدراسیون دارای شرایط خاص هستند و بیشتر جنبه داخلی دارند، در حالیکه سایر اساسنامه ها بیشتر با نگاه بیرونی تدوین شده اند.
به تازگی یک مقام مسئول در وزارت ورزش و جوانان در گفتگو با ایسنا اعلام نمود که اگر اساسنامه جدید فدراسیون های ورزشی فعلا در شورای نگهبان به تایید نرسد، مبنای برگزاری انتخابات اساسنامه فعلی فدراسیون ها است و در ارتباط با چهار فدراسیون پزشکی ورزشی، پهلوانی و زورخانه ای، ورزش های همگانی و هم فدراسیون ورزش روستایی و بازی های بومی و محلی بر همان اساس عمل خواهد شد، هرچند که طبق مصوبه اخیر دولت ترکیب مجمع عمومی به وزارت ورزش و جوانان محول شده است و بر مبنای دستورالعمل این وزارتخانه فعالیت ها پیش می رود.
با این وجود به نظر می آید طولانی شدن روند تصویب اساسنامه جدید فدراسیون های ورزشی در شورای نگهبان، وزارت ورزش و جوانان را مجاب کرده که انتخابات فدراسیون هایی که سرنوشت آنها با اساسنامه جدید، متفاوت رقم می خورد را هم برگزار کند.
منبع:

1399/04/02
13:59:14
5.0 / 5
2692
تگهای خبر: بازی , پزشك , ثبت نام , رسمی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
asbeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اسب من محفوظ است

اسب من

همه چیز درمورد اسب و اسب سواری و سوارکاری