مربی تپانچه:

نهادینه شدن تكنیك اشتباه پیامد تمرینات خانگی است

نهادینه شدن تكنیك اشتباه پیامد تمرینات خانگی است به گزارش اسب من سكینه خدابنده لو اظهار داشت: یكی از نتایج منفی تمرین تیراندازی در خانه نهادینه شدن تكنیك اشتباه خواهد بود.مربی تیم ملی تپانچه در گفت و گو با ایسنا درباب نتایج منفی تمرینات خانگی تیراندازان اظهار نمود: رشته تیراندازی رشته ای کاملا تخصصی و تکنیکی و ذهنی است. اگر ورزشکاری تکنیک خودرا درست انجام ندهد آن اشتباه در ذهن نهادینه خواهد شد. اشتباه در تمرین را بایستی یا خود ورزشکار یا مربی متوجه شوند و یا بوسیله دستگاه اسکت به آن پی برد. وقتی ورزشکار زیر نظر مربی تمرین نکند و به اشتباه خود پی نبرد مدام آنرا تکرار خواهدنمود. رفع کردن آن اشتباه که در ذهن نهادینه شده کار بسیار دشوار و زمان بری خواهد بود. مدت زیادی طول می کشد تا آن تکنیک اشتباه اصلاح و فراموش شود و تیرانداز بتواند تکنیک صحیح را انجام دهد. ممکنست ورزشکار در طول این مدت افت کند و این افت سبب بی انگیزگی ورزشکار شود. این ها مشکلاتی است که بخصوص در قشر کم تجربه تر بیشتر اتفاق می افتد.
سکینه خدابنده لو اضافه کرد: همانطور که گفتم نهادینه شدن یک تکنیک خطا در ذهن بچه هایکی از مشکلات تمرین در خانه است. علاوه بر آن وقتی تمرین در سالن نیست، چون شرایط تمرین واقعی نیست، بهره برداری هم اندازه تمرین واقعی نیست. تیراندازان خشک تمرین می کنند که این تنها از افت آنها جلوگیری می شود. اگر فوق العاده تمرین کنند ممکنست کمی پیشرفت داشته باشند. تیراندازی سالن و وسایل تخصصی می خواهد که همه ملی پوشان این ها را در اختیار ندارند. این ها سبب می شود که افت کنند و مدت زیادی طول می کشد تا آنها را به شرایط قبل برگردانیم و بعد هم بتوانند روند صعودی داشته باشند.
ایشان سپس در مورد شرایط تمرینی تیم ملی تپانچه اظهار داشت: ما از شروع دوران قرنطینه (اول اسفند) با برنامه پیش رفتیم. طبق برنامه فاز اول بدنسازی بود، فاز دوم تکنیک و بدنسازی بود که به صورت مجازی پیگیری کردیم. فاز سوم ساخت کلیپ آموزشی و نحوه تمرین در منزل بود و فاز چهارم که تازه شروع شده طبق آن هر روز با دو تیرانداز آنلاین ارتباط می گیریم و تمرینات تیراندازان را در خانه آنالیز کرده و ایرادها را رفع می نماییم. در فاز بعدی هم مقرر است تیراندازان بیایند و حضوری رفع اشکال کنند و بعد به شهر خود برگردند.
خدابنده لو اضافه کرد: پس از فاز پنجم اگر شرایط مساعد شود و شیوع بیماری کرونا تحت کنترل درآید مقرر است اردوهای متمرکز از اواسط تیرماه با حفظ پروتکل های بهداشتی آغاز شود. لیگ تیراندازی هم به تعویق افتاده و اگر مشکلی پیش نیاید و یا آمار مبتلایان بیشتر نشود می توانیم در تیرماه آنرا ادامه دهیم. ادامه لیگ یا از سرگیری اردوهای متمرکز مستلزم کنترل شیوع ویروس کرونا است و اگر شرایط مساعد شود از اواسط تیر می توانیم برگزاری مسابقات و اردوها را داشته بایم.
مربی تیم ملی تپانچه درباب افزایش کسب سهمیه المپیک اظهار داشت: در ۲۵ متر تپانچه هنوز سهمیه نگرفتیم و سبقت اللهی در این ماده شانس کسب سهمیه بوسیله رنکینگ دارد. اگر شرایط پیش بیاید و اگر بتواند از شرایط استفاده بهینه کند می تواند مسافر المپیک شود.
خدابنده لو درباب برگزاری مسابقات جام جهانی تیراندازی در این سال اظهار داشت: همه چیز در اما و اگر است. فدراسیون جهانی هنوز هیچ برنامه دقیقی ندارد. برنامه مشخصی برای شروع مسابقات نداده اند و همه منتظر هستند ببینند در ماه های آینده نتیجه بیماری کرونا چه خواهد شد. اگر شرایط کنترل نشود ممکنست مسابقات جهانی مدت ها برگزار نشود. میزبان المپیک هم می خواهد سریعتر تکلیفش مشخص شود که المپیک برگزار می گردد یا خیر. المپیک رویداد بزرگ و بی همتایی است و نیاز به حضور تماشاگر دارد. اگر بیماری در دنیا کنترل نشود ممکنست برگزاری المپیک هم ممکن نباشد. هیچ چیز قطعی نیست باید ببینیم چه خواهد شد.
وی در پاسخ به این پرسش که اگر المپیک به جهت شیوع ویروس کرونا برگزار نشود تغییر نسل در این رشته خواهیم داشت اظهار داشت: رشته تیراندازی رشته ای نیست که بالا رفتن سن یا وزن در آن تاثیر داشته باشد. اگر ورزشکار در اوج باشد و خوب عمل کند هیچ منعی برای حضور در المپیک ندارد. از طرفی هم ورزشکارانی که سهمیه المپیک گرفتن سن کمی دارند و هنوز جوان هستند. هرچند که سن در این رشته مطرح نیست. حضور در المپیک در این رشته تنها به شرایط ورزشکار در سال المپیک دارد. اگر در افت نباشد، رکوردهای خوبی داشته باشد و کسی بهتر از او نباشد می تواند باز هم در المپیک حضور داشته باشد.
خدابنده لو در ادامه اظهار داشت: اگر المپیک برگزار نشود احیانا در این برهه زمانی بیشتر روی تیم های پایه کار نماییم و ورزشکاران جدیدی را به تیم ملی اضافه نماییم. همین طور یکی دیگر از کارهایی که انجام خواهیم داد تقویت جوانان و نوجوانان پسر در ماده ۲۵ متر خواهد بود. باید این رشته که در بخش آقایان ضعیف تر عمل شده را از پایه شروع نماییم و رده های پایه را به میادین بین المللی بفرستیم تا این ماده تقویت شود. افراد توانمند در این ماده هست که باید آنها را تقویت کرد.
منبع:

1399/03/29
21:57:22
5.0 / 5
2550
تگهای خبر: آموزش , آنلاین , اردو , المپیك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
asbeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اسب من محفوظ است

اسب من

همه چیز درمورد اسب و اسب سواری و سوارکاری