سمیع زاده:

استخرها مثل سینماها باز شوند

استخرها مثل سینماها باز شوند به گزارش اسب من محسن سمیع زاده ادعا نمود به جهت استفاده از مواد ضدعفونی در استخرها ویروس حیات ندارد و با حفظ پروتكل های بهداشتی می توانند بازگشایی شوند.مدیر فنی تیم ملی شنا در گفتگو با ایسنا درباره تعیین تکلیف نشدن استخرها اظهار نمود: از مدافعان سلامت که دغدغه اصلی آنها سلامت مردم است خواهش می کنم پیرامون وضعیت استخرها هم همانند سینماها تصمیم بگیرند.

او در ادامه مدعی شد: در استخرها از مواد ضدعفونی مانند کلر و گازهای کلر و ازون استفاده می شود. این مواد قابلیت ویروس کشی دارند. ویروس ها با عنایت به استفاده از این مواد در هیچ استخری حیات نخواهند داشت. ازاین رو عاجزانه می خواهم که برای بازگشایی استخرها تصمیم گرفته شود.

وی در ادامه اظهار داشت: باید بپذیریم که قشر عظیمی از مربیان و ناجیان سه ماهی است بی کار هستند. آنها مشکل اقتصادی دارند و بیمه نیستند. مدام با این پرسش که استخرها کی باز می شود با من در ارتباط هستند. از وزارت ورزش و ستاد مقابله با کرونا ضمن تشکر می خواهم که به مبحث استخرها ورود کنند.

وی اضافه کرد: با حفظ پروتکل های بهداشتی، یعتی با فاصله گزاری اجتماعی، پذیرش یک پنجم از ظرفیت موجود استخرها هم می توانند فعالیت خویش را از سر بگیرند. در هیچ استخر سرپوشیده ای ویروس، قارچ و باکتری نمی تواند حیات داشته باشد. من فکر می کنم به جهت عدم شناخت بر روی ماهیت استخر هنوز در مورد بازگشایی آن به اجماع نرسیده باشند اما با حفظ پروتکل های بهداشتی و کنترل دقیق، استخرها هم مانند سینماها می توانند فعالیت خویش را ادامه دهند.

سمیع زاده اظهار داشت: درست است که همچنان ویروس کرونا سلامت را تهدید می کند اما بیشتر فعالیت ها و مشاغل بازگشایی شدند. با کنترل دقیق وزارت ورزش، فدراسیون پزشکی ورزشی و ستاد مقابله با کرونا استخرها هم می توانند با پذیرش تنها یک پنجم ظرفیت و حفظ فاصله گذاری اجتماعی بازگشایی شوند. این بازگشایی نه تنها به علت کیفیت شنا بلکه به جهت امرار و معاش ناجیان و مربیان باید اتفاق بیفتد.

در همین رابطه و بر خلاف اظهارنظر سمیع زاده، فرهاد مرادی شهپر، رئیس کمیته آموزش و پژوهش فدراسیون پزشکی ورزشی در گفتگو با ایسنا در مورد علت تعطیلی استخرها اظهار داشت: هنوز ماهیت این ویروس کاملا مشخص نشده است. مشکل بازگشایی نشدن استخرها هم استفاده از سطوح مشترک است. سطوح مشترک مثل دستگیره درها، کمدها، رختکن و... علت نگرانی است و سبب شده تا تابحال تصمیمی برای بازگشایی استخرها گرفته نشود.

وی اضافه کرد: آب استخر کلر دارد و امکان دارد در از بین بردن ویروس کمک نماید اما در شرایطی که از مقدار مشخصی کلر استفاده شده باشد. گاهی در اپیدمی ها مقدار را کمی هم بالاتر می برند. هم اکنون اما چیزی که سبب نگرانی است سطوح مشترک است که در فضای مرطوب و گرم احتمال زنده ماندن ویروس بیشتر می شود. بنابراین در اپیدمی ها معمولا اول در مورد بازگشایی استخرها تصمیمی گرفته نمی گردد.

وی در مورد بازگشایی استخرها اظهار داشت: متاسفاته هیچ تصمیمی گرفته نشده و باید وزارت بهداشت در این خصوص مجوز بدهد.
1399/02/27
15:14:39
5.0 / 5
2644
تگهای خبر: آموزش , پزشك , تیم , تیم ملی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
asbeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اسب من محفوظ است

اسب من

همه چیز درمورد اسب و اسب سواری و سوارکاری