یك مدیر ورزشی در گفت وگو با اسب من مطرح كرد

چرا باشگاه های ورزشی دنیا از كرونا لطمه دیدند اما ایرانیها نه!

چرا باشگاه های ورزشی دنیا از كرونا لطمه دیدند اما ایرانیها نه! به گزارش اسب من یك مدیر ورزشی در مورد علت عدم تاثیرپذیری اقتصادی تیمهای ورزشی ایران در بحران شیوع ویروس كرونا اظهار داشت: وقتی زیرساخت درآمدزایی نداشته باشید، در دوران بحران نیز تاثیر چندانی نخواهید پذیرفت.


منصور قنبرزاده در گفت و گو با ایسنا، در مورد تفاوت وضعیت اقتصادی باشگاه های ورزشی در ایران نسبت به سایر کشورهای توسعه یافته در برهه زمانی بحران انتشار ویروس کرونا، اظهار نمود: ورزش ایران را نمی توان با هیچ یک از کشورهای توسعه یافته در ورزش و حتی با کشورهای آسیایی و همسایگان نزدیک خود از نظر اقتصادی مقایسه کرد و باید اذعان نماییم که زیرساخت های لازم در ورزش ایران وجود ندارد و به هیچ وجه با ساختار درآمدزایی مواجه نیستیم و مبالغ کسب در حوزه ورزش بسیار اندک هستند.
وی افزود: کشورهای توسعه یافته در ورزش دنیا از منابع درآمدی مختلفی همچون حق پخش تلویزیونی، فعالیت شبکه های خصوصی، فروش پیراهن و نمادهای باشگاه، بلیت فروشی و مواردی از این دست برخوردار می باشند، اما آیا در ورزش ایران حق پخش تلویزیونی به باشگاه های ورزشی تعلق می گیرد؟ آیا با مقوله بلیت فروشی واقعی روبرو هستیم؟ آیا باشگاه ها از فروش پیراهن و نمادهای خود درآمدزایی دارند؟
این مدیر ورزشی با تاکید بر این که درآمدهای باشگاه های ایرانی از محل حق پخش تلویزیونی صفر است و در سایر زمینه ها نظیر بلیت فروشی و یا فروش پیراهن نیز با مبالغ اندکی روبرو هستند، اظهار نمود: بدین سبب وقتی چنین مسائلی را کنار یکدیگر قرار داده و ارزیابی می نماییم به این نتیجه دست می یابیم ورزش در ایران برخلاف کشورهای دنیا پولساز نیست و در برهه زمانی کنونی که به سبب شیوع ویروس کرونا اقتصاد باشگاه های ورزشی در دنیا با چالش جدی مواجه و منابع درآمدی آنها متوقف شده است، تیمهای باشگاهی در ورزش ایران بدون تغییر چندان در شرایط اقتصادی پیش آمده کار خودرا دنبال می کند.
علت عدم تاثیر جدی شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد باشگاه های ورزش ایران؛ نبود زیرساخت های لازم درآمدی
قنبرزاده با اشاره به این که علت عدم تاثیر جدی شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد باشگاه های ورزشی ایران ناشی از نبود زیرساخت های لازم درآمدی و نیز درآمدزا نبودن ورزش در کشور است، اشاره کرد: در کشور ما فقط منبع درآمدی به تبلیغات محیطی دور زمین و یا بلیت فروشی محدود می شود که در برهه زمانی کنونی درآمدهای حاصله از این طریق نیز متوقف شده است و باید بدانیم که اعداد و ارقام در این رابطه چندان نیست و ورزش ایران در مجموع درآمد خاصی ندارد.
وی با اشاره به این که شرایط اقتصاد در ورزش ایران همانند وضعیت فروش نفت کشور در دوران تحریم است، اظهار نمود: کشورهای تولید کننده نفت در دنیا به سبب شیوع ویروس کرونا با مشکلات جدی مواجه گشتند اما در این برهه زمانی شرایط برای کشور ما در این عرصه تغییر چندانی نکرد، چونکه از قبل با پدیده تحریم ها روبرو شده بودیم، بدین سبب شاهد اتفاقی مشابه در این عرصه هستیم به این علت که درآمدهای ما در حوزه نفت نیز محدود شده بود و در حوزه اقتصاد ورزش هم به سبب این که از قبل درآمدزایی نداشتیم با شیوع ویروس کرونا تغییر چندانی ایجاد نشده است.
این مدیر ورزشی افزود: به یک مثال جالب اشاره می کنم؛ باشگاه های بزرگ دنیا بلیت های فصل خودرا تا هفته آخر پیش فروش کرده بودند، حال تصور کنید که مقرر است رقابت ها بدون حضور تماشاگر به سبب شیوع ویروس کرونا دنبال شود، خودتان بروید و محاسبه کنید که چه مبالغ هنگفتی از جیب باشگاه ها خواهد رفت و اقتصاد آنها تا چه حد دستخوش چالش می شود اما آیا باشگاه های ایرانی لطمه کمرشکنی از لغو بلیت فروشی دیده اند؟
ورزش ایران از ابتدا سنگ بنای مناسب اقتصادی نداشت
قنبرزاده با اشاره به این که در ورزش ایران نه درآمدی از محل حق پخش تلویزیونی وجود دارد، نه قانون کپی رایت در امتداد پیراهن فروشی رعایت می شود و نه قیمت بلیت ها واقعی است، عنوان کرد: شاید تنها چالش اقتصادی در ورزش ایران مربوط به تبلیغات محیطی و اسپانسرهای باشگاه ها باشد که این ارقام نیز بالا نیست.
وی با تاکید بر این که ورزش ایران از ابتدا سنگ بنای مناسب اقتصادی نداشت و بر اساس سود و زیان نبوده است، اظهار نمود: هیچ فعالیت تجاری بدون لحاظ سود و زیان تشکیل نمی گردد و این یک قانون است که متاسفانه در ورزش ایران لحاظ نشده و صنعت ورزش در کشور ما درآمدزا نیست و هیچ توجیه اقتصادی نیز برای بخش خصوصی وجود ندارد.
رویه اقتصادی در ورزش ایران مستهلک شده است
این مدیر ورزشی افزود: رویه اقتصادی در ورزش ایران مستهلک شده و دیگر نمی توان با این روش فعالیت ها را ادامه داد، دولت باید دستش را از سر ورزش بردارد و دست از تزریق های غیرمستقیم مالی بکشد چونکه با روش در پیش گرفته شده حتی اگر تعدادی باشگاه خصوصی نیز ریسک بالای اقتصادی را بپذیرند و قصد فعالیت در ورزش ایران را داشته باشند بعد از مدتی با چالش مالی روبه رو شده و در ادامه ی حیات خود به مشکل بر می خورند.
منبع:

1399/02/14
20:38:27
5.0 / 5
2778
تگهای خبر: اسب , باشگاه , تیم , رقابت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
asbeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اسب من محفوظ است

اسب من

همه چیز درمورد اسب و اسب سواری و سوارکاری