مهر در گزارشی منتشر كرد؛

دغدغه های مالی كمیته المپیك برای ۱۰ ورزشكار بورسیه IOC

دغدغه های مالی كمیته المپیك برای ۱۰ ورزشكار بورسیه IOC به گزارش اسب من كمیته ملی المپیك مرحله اول از كمك مالی ۱۰ ورزشكار ایرانی كه بورسیه كمیته بین المللی المپیك شده اند را پرداخت كرده اما هنوز مرحله دوم كه برای یك دوره چهار ماهه است، پرداخت نشده است.خبرگزاری مهر - گروه ورزش: بورسیه شدن ورزشکاران المپیکیِ کشورهای مختلف طرحی است که کمیته بین المللی المپیک (IOC) برای هر یک از ادوار بازی های المپیک اجرا می کند تا ورزشکاران بورسیه شده را تحت حمایت مالی قرار دهد.
طبق اعلام کمیته بین الملل المپیک، اجرای این طرح برای المپیک توکیو شامل بیشتر از ۱۶۰۰ ورزشکار از ۱۸۵ کشور می شود. ایران و برخی ورزشکارانش هم همچون آنها به حساب می آیند طوری که از ماه ها پیش و بعد از سپری شدن مراحل قانونیِ داخلی و پس از آن تاییدیه IOC، تعداد ۱۰ ورزشکار ایرانی از رشته های مختلف بورسیه شدند تا از حمایت مالی IOC بهره مند شوند.
این حمایت مالی می تواند صرفِ اموری مانند تأمین کمک هزینه تمرین و اردوی برون مرزی، کمک هزینه جذب مربی اختصاصی خارجی، کمک هزینه تهیه تجهیزات تخصصی، کمک هزینه درمان و.... شود. بر این اساس کمیته بین المللی المپیک ماهانه مبلغ مشخصی را به ورزشکاران بورسیه شده اختصاص می دهد. این مبلغ در اختیار کمیته ملی المپیک کشورها قرار داده می شود تا از راه مدیران آنها به دستِ صاحبان اصلی شان برسد. این در شرایطی است که محدودیت های ترانسفر ارز، کمیته ملی المپیک ایران را در این حوزه با چالش هایی مواجه کرده است.
اختصاص ماهانه ۵۰۰ دلار به ورزشکاران منتخب
کمیته بین المللی المپیک در طرح حمایتی خود از ورزشکاران المپیکی که بورسیه این کمیته می شوند، ماهانه مبلغ ۵۰۰ هزار تومان به آنها اختصاص می دهد که البته به صورت ۴ ماه یک مرتبه در اختیارشان قرار می گیرد. بدین ترتیب IOC در هر مرحله از واریزی به کشورهای عضو رقمی معادل ۲ هزار دلار - به ازای هر ورزشکار بورسیه شده - در اختیار کمیته ملی المپیک کشور مربوطه قرار می دهد.
دریافتیِ «صفر» ایران از IOC بابت بورسیه شدگان المپیکی
کشتی (۲ نفر)، کاراته، تکواندو، تنیس روی میز، تیراندازی، دوومیدانی، شمشیربازی، قایقرانی و وزنه برداری (یک نفر) رشته هایی هستند که ورزشکاران آنها برای المپیک توکیو، بورسیه کمیته بین المللی المپیک شده اند.
۱۰ ورزشکار منتخب بابت بورسیه شدن خود یک مرحله - معادل چهار ماه - از کمیته ملی المپیک کمک ایران مالی دریافت کرده اند اما این کمیته بابت این کمک، هیچ تخصیصی از کمیته بین المللی المپیک نداشته است. تحریم و محدودیت هایی که در ترانسفر ارز برای ایران ایجاد شده، امکان ورود و خروج مالی را از کمیته ملی المپیک گرفته است. بنابراین این کمیته بر خلاف کمیته های فعال در دیگر کشورها نتوانسته بابت بورسیه شدن ورزشکارانش، از کمیته بین المللی المپیک دریافتی داشته باشد.
ذخیره شدن پولِ ایرانیان در حساب کمیته بین المللی المپیک
در واقع کمیته ملی المپیک از منابع داخلی خود، بودجه لازم برای کمک مالی به ۱۰ ورزشکار بورسیه شده - برای چهار ماه - را تأمین کرده و در اختیارشان گذاشته است اما این ابهام ایجاد می شود که «دسترسی به بودجه ای که توسط IOC برای ایرانیان تعیین شده، چگونه امکان پذیر می شود؟ این پول سوخت می شود یا …؟»
کیکاووس سعیدی دبیرکل کمیته ملی المپیک در پاسخ به این پرسش مطرح توسط خبرنگار مهر، با تاکید بر اینکه ورزشکاران بورسیه شده ایران معادل چهار ماه از رقم مصوب برای حمایت مالی خویش را دریافت کرده اند، با عرضه توضیح لازم این ابهامات را برطرف کرد.
وی خاطرنشان کرد: این اعتبار به نام ایران در حساب کمیته بین المللی المپیک ذخیره می شود. کمیته ملی المپیک به خاطر مشکلات ترانسفر امکان برداشت این پول را ندارد اما می تواند از آن برای برنامه های مربوط به المپیک و پیمودن مراحل مختلف مانند ثبت نام و … و پرداخت هزینه های آنها استفاده نماید. ازاین رو این پول به هیچ عنوان سوخت نمی گردد.
دبیرکل کمیته ملی المپیک تصریح کرد: البته ذخیره شدن پول ایران بر مبنای مستندات انجام می شود. در واقع کمیته ایران مدارک لازم در خصوص حمایت مالی از ورزشکاران بورسیه را به کمیته بین المللی المپیک عرضه می هد. این کمیته هم با لحاظ کردن آنها، ذخیره پول ایران را در دستور کار قرار می دهد.
تامین ۲۰ هزار دلار معوقه برای بورسیه شده ها
بورسیه ۱۰ ورزشکار المپیکی ایران در کمیته بین المللی المپیک و حمایت مالی از آنها در هر دوره چهارماهه، نیازمند بودجه ۲۰ هزار دلاری است که کمیته ملی المپیک باید از منابع داخلی خود آنرا تأمین کند.
سال گذشته و تقریباً همزمان با شارژ مالی ورزشکاران بورسیه شده دیگر کشورها توسط IOC، کمیته ملی المپیک ایران هم از محل اعتبارات ۹۸ خود مبلغ لازم برای حمایت مالی ورزشکاران بورسیه شده را تأمین و در اختیارشان قرار داد اما هنوز برای مرحله دوم (چهار ماهه دوم) اقدامی نشده در حالیکه فرایند مرحله در کمیته بین المللی به سرانجام رسیده است.
در واقع روال کار به این صورت است که کمیته ملی المپیک باید طبق مستندات دریافتی از فدراسیون های مربوطه، گزارشی از فعالیت ورزشکاران بورسیه شده به کمیته بین المللی المپیک عرضه نماید. این نهاد بین المللی هم طبق گزارش دریافتی و تایید آن، مبلغ اختصاص داده شده به ورزشکاران ایران را ذخیره می کند.
این فرایند برای چهار ماهه دوم انجام شده اما شروع سال جدید و کش و قوس های مالی ابتدایی سال، سبب شده که کمیته ایران هنوز برای پرداختی این مرحله اقدامی نکرده باشد.
پرداخت همزمان بودجه مرحله دوم و سوم
بورسیه ورزشکاران المپیکی و حمایت کمیته بین المللی المپیک از آنها وارد مرحله سوم شده است. ازاین رو کمیته ملی المپیک ایران هم در حال انجام مقدمات لازم برای عرضه گزارش های این مرحله است تا همچون دو مرحله دیگر، بودجه این مرحله هم برای ایرانیان کنار گذاشته شود حال آنکه به صورت دقیق معلوم نیست ورزشکاران بورسیه شده ایران، حق و حقوق مالی خود از مرحله دوم را چه زمانی دریافت نمایند.
شاید هم با آخر با تکمیل اقدامات لازم برای مرحله سوم و شارژ مالی کمیته، اعتبار معوقه مرحله دوم و اعتبار مرحله سوم همزمان در اختیار ورزشکاران قرار بگیرد. این نتیجه پیگیری خبرنگار مهر در این مورد بود باآنکه چالش اصلی در ارتباط با بورسیه ورزشکاران و حمایت مالی از آنها، چگونگی محاسبه ریالی حقوق ۵۰۰ دلاری ماهانه است نه زمان پرداخت.
سعیدی: حقوق ماهیانه بورسیه شده با قیمت روز «ارز نیمایی» محاسبه می شود
«ارز نیمایی» ملاک کمیته ملی المپیک برای محاسبه ریالی حقوق ورزشکاران بورسیه شده است که نرخ آن در بازار مانند قیمت دلار متغیر است. همین مساله در ارتباط با معادلِ ریالیِ حقوق ۵۰۰ دلاری ورزشکاران بورسیه شده در هر ماه که ۲ هزار دلار برای یک دوره چهارماهه می شود، ایجاد پرسش و ابهام کرده است.
کیکاووس سعیدی در این رابطه به خبرنگار مهر اظهار داشت: رقم حمایت مالی از ورزشکاران بورسیه بر مبنای ارز نیمایی و نرخِ روز آن محاسبه می شود. رقم هر چه باشد، طبق آن، معادل ۵۰۰ دلار ماهانه ورزشکاران در یک دوره چهار ماهه تأمین و در اختیارشان گذاشته می شود.
ارائه مستندات برای پرداختی به ورزشکاران
دبیرکل کمیته ملی المپیک همینطور در مورد چگونگی حمایت مالی از ورزشکاران بورسیه شده و روند انجام آن توضیح داد و اظهار داشت: مبلغ موردنظر به حساب فدراسیون مربوطه واریز می شود. کمیته ملی المپیک این مورد را به صورت مکتوب به رئیس فدراسیون اطلاع رسانی می کند تا اقدام لازم برای اختصاص آن به ورزشکار صورت گیرد. متعاقباً از سوی فدراسیون هم باید مستندات لازم برای تخصیص رقم موردنظر به ورزشکار مربوطه در اختیار کمیته ملی المپیک قرار بگیرد.

1399/02/09
13:03:38
5.0 / 5
2723
تگهای خبر: اردو , اسب , المپیك , بازی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
asbeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اسب من محفوظ است

اسب من

همه چیز درمورد اسب و اسب سواری و سوارکاری