مهر در گزارشی بررسی كرد؛

۱۳ فدراسیون در انتظار انتخابات

۱۳ فدراسیون در انتظار انتخابات به گزارش اسب من برگزاری مجمع انتخاباتی برای حداقل ۱۳ فدراسیون كه برخی از آنها با بلاتكلیفی به جامانده از سال های قبل مواجهند، بخشی از دغدغه های قابل توجه وزارت ورزش امسال خواهد بود.خبرگزاری مهر - گروه ورزشی: مواجه یكباره ایران و جهان با كرونا و تاثیر مستقیمی كه شیوع و گستردگی این ویروسِ كُشنده بر فعالیت تمام حوزه ها و همچون ورزش داشت، عُمر خیلی از مشكلاتی كه قرار بود پرونده آنها سال قبل بسته شود، به سال جاری هم كشیده شد به خصوص به المپیك توكیو و تغییر یك ساله ای كه توسط كمیته بین المللی المپیك (IOC) در زمان برگزاری این بازی ها اعمال شد.
بنابراین سال جاری بسیاری از رشته های ورزشی درگیر رقابت های انتخابی برای المپیك هستند كه باید سال پیش در آنها شركت می كردند اما لغو مسابقات به خاطر ویروس كرونا، برگزاری آنها را تا سال جاری و حتی سال آینده به تعویق انداخت.
بدین ترتیب مدیران عالی رتبه ورزش دغدغه ای كه از آغاز سال قبل و حتی ماه های قبل از آن بابت مهیا كردن شرایط مالی و فنی برای نتیجه گیری از حضور در میادین انتخابی المپیك برای شأن شكل گرفته بود را به همراه دارند. مضاف بر اینكه در بُعد داخلی هم دغدغه های همیشگی خویش را دارند كه برگزاری مجامع انتخابی فدراسیون ها یكی از آنهاست.
لزوم برگزاری انتخابات حداقل ۱۳ فدراسیون
طی سالجاری تنها در ۳ فدراسیون اسكی، دوچرخه سواری و ورزش های زورخانه ای دوره ریاست رؤسا تمام می شود اما ۱۰ فدراسیون دیگر هم هستند كه ماه ها از آخر دوره مدیریت قانونی در آنها می گذرد اما برگزار نشدن انتخابات برای آنها یا به نتیجه نرسیدن اقدامات لازم در این حوزه سبب بلاتكلیف ماندن آنها شده است. با این حساب وزارت ورزش كه همچون دیگر ارگان ها سالجاری را به خاطر بحران كرونا، دست به عصا شروع كرده باید به فكر برگزاری ۱۳ انتخابات برای فدراسیون ها باشد البته اگر در میانه راه عامل خودساخته و خودسرانه ای سبب افزایش این تعداد فدراسیون نشود.

ادامه بلاتكلیفی های دو سال قبل
از میان فدراسیون هایی كه نیازمند برگزاری انتخابات طی سالجاری هستند، لزوم برگزاری مجمع در مورد دو فدراسیون بیشتر از دیگر فدراسیون ها حس می شود. فدراسیون هایی آخر دوره ریاست قانونی آنها مربوط به سال ۹۷ می شود اما طی ماه های گذشته خیلی از حواشی دست به دست هم داد تا مانع برگزاری انتخابات آنها شود. وضعیت این دو فدراسیون به این شرح است:
فدراسیون تنیس
فدراسیون تنیس از آبان ماه سال ۹۷ بعد از ۱۰ سال ریاست مجید شایسته با سرپرستی خود او اداره می شد تا ۹ شهریورماه سال قبل كه احمد نامنی به جای وی و بعنوان سرپرست جدید مشغول به كار شد. حالا یك سال و نیم است كه این فدراسیون با سرپرست اداره می شود اما هنوز انتخابات آن برگزار نشده است باآنكه نام نویسی از كاندیداهای ریاست تنیس انجام شده است. همین مساله و در كل اینكه دوره سرپرستی در تنیس فراتر از حد قانونی شده، انتقادات زیادی پیرامون این فدراسیون مطرح كرده است.
پرونده كاندیداهای ریاست تنیس بعد از عبور از بررسی در كمیسیون تطبیق در اختیار مراجع ذی صلاح گذاشته شد اما آنطور كه مسؤلان وزارت ورزش مدعی هستند، عدم پاسخ از جانب این مراجع سبب تأخیر در برگزاری مجمع شده است. علیرضا پورسلمانی، پیمان جعفری، داود عزیزی، توفیق كابلی، كامیار كیمیایی و سید محمود رضا حسینی كاندیداهایی هستند كه نتیجه استعلام مراجع ذی صلاح در مورد آنها، تعیین كننده زمان انتخابات تنیس خواهد شد.
فدراسیون ورزش های همگانی
فدراسیون ورزش های همگانی هم از آن دسته فدراسیون هایی است كه بیشتر از یك سال از بلاتكلیفی مدیریتی آن می گذرد. آخرین مجمع انتخاباتی این فدراسیون ۱۹ اسفندماه سال ۱۳۹۳ برگزار گردید و طی آن علی مجدآرا برای دومین دوره متوالی ریاست این فدراسیون را عهده دار شد. با این حساب دوره ریاست چهارساله مجدآرا در فدراسیون ورزش های همگانی طبق قانون باید ۱۹ اسفندماه ۱۳۹۷ به پایان می رسید اما وی تا ۱۹ فروردین ماه سال ۹۸ تصدی ریاست این فدراسیون را بر عهده داشت. در این روز اما با انتصاب افشین مولایی بعنوان سرپرست به دوره مدیریت مجدآرا آخر داده شد.
انتظار می رفت طی ۶ ماه سرپرستی مولایی انتخابات برگزار گردد اما نه تنها این اتفاق نیفتاد بلكه ۲۱ مهرماه سال قبل با حكم وزیر ورزش، احمد گواری بعنوان دومین سرپرست انتخاب گردید. البته در دوره وی ثبت نام كاندیداها انجام شد اما انتخاباتی برگزار نشد.
برای انتخابات فدراسیون ورزش های همگانی ۲۸ نفر نام نویسی كردند اما تنها ۱۱ نفر مجوز لازم را از كمیسیون تطبیق گرفتند. فاطمه ابوالقاسمی، محمدرضا اسد، عباسعلی اكبری، محمد بابایی، مهدی حیدری، ولی الله شجاع پویان، رضا شجیع، افشین مولایی، فرهاد نیكوخصال، مجتبی اصلانی و شهرام اعلم نفراتی هستند كه پرونده آنها در اختیار مراجع ذی صلاح قرار گرفته است.

به جا مانده ها از سال ۹۸
در طول سال قبل دوره ریاست برخی فدراسیون به پایان رسید؛ انتخابات بعضی از آنها برگزار گردید اما این برنامه در مورد برخی دیگر به علل مختلف به سرانجام نرسید. ضمن اینكه به جز آخر دوره قانونی ریاست عواملی دیگر مانند استعفا، بركناری، لغو انتخابات یا ابطال آن هم برخی دیگر از فدراسیون ها را وارد فاز انتخاباتی كردند. این فدراسیون ها عبارتند از:
فدراسیون پزشكی ورزشی

۶ آبان ماه سال قبل دوره ریاست غلامرضا نوروزی در فدراسیون پزشكی ورزشی به پایان رسید و یك ماه بعد یعنی ۶ آذرماه مهرزاد خلیلیان بعنوان سرپرست انتخاب گردید. وی كه طی سال های سال های ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۶ هم بعنوان رئیس در این فدراسیون فعالیت داشت تابحال اقدامی برای برگزاری مجمع انتخاباتی فدراسیون متبوعش نداشته چونكه دستوری دریافت نكرده است.
فدراسیون موتورسواری و اتومبیلرانی
مازیار ناظمی ۷ بهمن ماه سال قبل و چهار روز بعد از اتمام دوره ریاست محمود صیدانلو در فدراسیون موتورسواری و اتومبیلرانی بعنوان سرپرست این فدراسیون انتخاب گردید. در مورد این فدراسیون هم هیچ گامی برای انتخابات برداشته نشده است.
فدراسیون شطرنج
مهرداد پهلوان زاده كه طی چهارسال گذشته رئیس فدراسیون شطرنج بود ۲۴ اسفندماه سال قبل به ریاست خود در این فدراسیون تمام كرد. چهار روز پس از آن فرهاد نیكوخصال حكم سرپرستی این فدراسیون را از وزیر ورزش دریافت كرد. طبیعی است كه این فدراسیون هنوز وارد فاز انتخاباتی نشده باشد اما به هر حال جزو فدراسیون های «در نوبت» بشمار می رود.
فدراسیون ورزش های دانشگاهی
با آخر دوره ریاست محمد دهخدا در فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی و با حكم منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، محمد حسین علیزاده بعنوان سرپرست این فدراسیون انتخاب شد. ۱۷ اسفندماه ۹۸ آخر دوره ریاست دهخدا بود و انتصاب سرپرست هم در تاریخ ۲۶ اسفندماه انجام شد.
البته قرار بود در این فاصله یعنی ۱۹ اسفندماه انتخابات فدراسیون ورزش های دانشگاهی برگزار گردد اما این مجمع بر مبنای مصوبه ستاد سلامت وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری به جهت جهت شیوع كرونا لغو شد. هنوز هم زمان جدیدی برای برگزاری انتخابات مشخص نشده است.
فدراسیون ووشو
مهدی علی نژاد ۲۹ بهمن ماه سال قبل یعنی دو ماه پس از سرپرستی در معاونت توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش حكم قطعی مدیریت در این معاونت را از وزیر ورزش دریافت كرد. علی نژاد كه همزمان با ریاست فدراسیون ووشو سرپرستی معاونت مربوطه را بر عهده داشت، یك روز پس از دریافت حكم خود از فدراسیون متبوعش كناره گیری كرد و جای خویش را به علیرضا خسروی بعنوان سرپرست جدید داد. بدین ترتیب وزارت ورزش باید سال جاری برگزاری انتخابات ووشو را در برنامه داشته باشد در حالیكه ۱۲ اسفندماه سال ۹۷ انتخابات این فدراسیون برگزار شده بود.
فدراسیون بولینگ و بیلیارد
از آخرین روز كاری رسمی سال قبل یعنی ۲۸ اسفندماه محمدرضا مقصودلو بعنوان سرپرست و به جای هاشم اسكندری در فدراسیون بولینگ و بیلیارد شروع به كار كرد درحالیكه وزارت ورزش در مورد علل تغییرات قبل از موعد در این فدراسیون هیچ واكنشی نداشت و در واقع جابه جایی مدیریتی در سكوت انجام شد.
هاشم اسكندری ۳۰ مهرماه سال ۹۷ با كسب رأی موافق مجمع فدراسیون بولینگ و بیلیارد در این فدراسیون ماندگار شد اما معلوم نیست دقیقاً به چه دلیل كنار گذاشته شد.
فدراسیون دوومیدانی
دوومیدانی همچون رشته های حاشیه دار در زمینه انتخابات است. پس از اتمام دوره چهارساله ریاست مجید كیهانی در ۱۵ شهریورماه سال قبل و انتخاب افشین داوری بعنوان سرپرست، فرایند انتخابات این فدراسیون با ثبت نام كاندیداها آغاز و با انجام دیگر مراحل لازم برای تأیید صلاحیت آنها پیش رفت و در نهایت با وجود انتقادات زیاد ۱۹ اسفندماه و در بحران كرونا برگزار گردید. ۲۰ رایِ افشین داوری و تنها ۸ رایِ مجید كیهانی نتیجه این انتخابات بود.
با همه اینها و به دنبال ادامه انتقادات نسبت به برگزاری مجمع دوومیدانی در شرایط غیرقانونی، ۲۷ اسفندماه سال قبل انتخابات برگزار شده با بیان وزارت ورزش باطل اعلام گردید و همان روز هم مهدی مبینی بعنوان سرپرست این فدراسیون انتخاب شد تا دوومیدانی بازهم به لیست فدراسیون های نیازمند برگزاری انتخابات بازگردد.
فدراسیون فوتبال
با استعفای مهدی تاج از ریاست فدراسیون فوتبال، این فدراسیون هم در لیست فدراسیون های ِ در صف انتخابات قرار گرفته آن هم با حواشی بسیار؛ تاج ۸ دیماه سال قبل استعفای خود از ریاست فدراسیون فوتبال را اعلام نمود و در حالیكه دوره ریاستش به پایان نرسیده بود جای خویش را به حیدر بهاروند داد تا بعنوان سرپرست مقدمات برگزاری انتخابات را فراهم آورد.
درحالی كه قرار بود روز ۱۹ اسفند انتخابات فدراسیون فوتبال برگزار گردد اما فیفا در نامه هایی كه برای مسؤلان ورزش ایران ارسال كرد، به اساسنامه ایرادهایی وارد و تصریح كرد كه تا زمان رفع این ایرادها فدراسیون فوتبال ایران حق برگزاری انتخابات را ندارد. این نامه به علاوه انتشار كرونا در ایران سبب شد انتخابات فدراسیون فوتبال هم لغو و به زمان دیگری موكول گردد.

سه رئیس در آستانه اتمام دوره قانونی مدیریت
به گزارش اسب من به نقل از مهر، عُمر مدیریت آن دسته افرادی كه سال ۹۵ عهده دار ریاست در فدراسیون ها شدند، طی سالجاری تمام می شود. این فدراسیون ها عبارتند از:
فدراسیون اسكی
در جریان مجمع انتخاباتی كه ۶ مردادماه سال ۹۵ برگزار شد، سید عبدی افتخاری بعنوان رئیس فدراسیون اسكی انتخاب گردید. آن مجمع انتخاباتی با حضور ۱۹ كاندیدا برگزار گردید البته به واسطه انصراف بعضی از آنها رأی گیری میان ۴ كاندیدا صورت گرفت. در هر صورت اینكه عبدی از مردادماه سال جاری اهالی اسكی هم شاهد تغییر مدیریت و پس از آن انجام فرایند انتخابات باید باشند.
فدراسیون دوچرخه سواری
خسرو قمری بعنوان بیست و پنجمین رئیس فدراسیون دوچرخه سواری سال جاری باید صندلی خویش را تحویل دهد. وی ۶ دیماه سال ۹۵ از مجمع انتخاباتی دوچرخه سواری و در رقابت با ۴ رقیب خود صاحب رأی لازم برای ریاست شد. البته آن مجمع ۵ كاندیدای دیگر هم داشت كه انصراف دادند.
فدراسیون ورزش های زورخانه ای
مجتبی جوهری رئیس فعلی رئیس فدراسیون ورزش های زورخانه ای است. وی ۱۴ دیماه سال ۹۵ از مجمع انتخاباتی كه ۱۳ كاندیدا داشت و برای رأی گیری به دو دوم كشیده شد، صاحب رأی موافق اعضای مجمع شد.

بلاتكلیفی ها به ۱۴۰۰ كشیده می شود؟
به گزارش اسب من به نقل از مهر، وزارت ورزش سال های گذشته در زمینه برگزاری انتخابات فدراسیون ها بسیار فعال و پُركار بود. سال ۹۶ به خاطر در پیش بودن انتخابات كمیته ملی المپیك و ضرورت تعیین تكلیف رؤسا برای حضور در مجمع این كمیته، ۲۰ مجمع انتخاباتی برای فدراسیون ها برگزار گردید. سال ۹۷ هم برگزاری انتخابات ۱۷ فدراسیون در دستوركار وزارت ورزش قرار گرفت.
چوگان، كشتی، كنگ فو، وزنه برداری، بیماری های خاص، والیبال، تنیس روی میز، ورزش های رزمی و جانبازان و معلولان هم فدراسیون هایی بودند كه سال قبل فرایند انتخابات در مورد آنها به سرانجام رسید.
حالا انتظار می رود سال جاری كه ورزش ایران همچون سال قبل درگیر حضور در میادین كسب سهمیه المپیك و آماده سازی برای این رویداد باید باشد، وزارت ورزش با برگزاری بموقع انتخابات فدراسیون ها كمك حال واقع شود و باری از دوش ورزش بردارد. درست است كه قالب فدراسیون های نیازمند به برگزاری انتخابات در لیست فدراسیون های المپیكی نیستند اما اینكه به بهانه های مختلف مانند پیدا شدن گزینه دلخواه برای ریاست یا مهیا نبود شرایط برای ورود كاندیدایی خاص، انتخابات فدراسیون ها به تعویق بیفتد تاثیر خوبی بر بدنه ورزش و اهالی آن نخواهد داشت. آنها انتظار دارند بلاتكلیفی های به جا مانده از سال های قبل به سال آینده كشیده نشود.


منبع:

1399/01/23
13:33:55
5.0 / 5
3471
تگهای خبر: اسكی , المپیك , بازی , بیلیارد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
asbeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اسب من محفوظ است

اسب من

همه چیز درمورد اسب و اسب سواری و سوارکاری