ورزش ایران در سالی كه گذشت

تلخ و شیرین های شطرنج ایران در سال ۱۳۹۸

تلخ و شیرین های شطرنج ایران در سال ۱۳۹۸ به گزارش اسب من سال ۹۸ برای شطرنج ایران سال بسیار خاصی بود و این رشته تلاطم های بسیاری را تجربه نمود.به گزارش اسب من به نقل از ایسنا، سال ۱۳۹۸ برای شطرنج ایران سالی خاص بود. سالی كه نابغه شطرنج ایران موفق شد نخستین مقام سوپر استاد بزرگی را كسب كند و پس از آن تصمیم به مهاجرت گرفت. البته دیگر شطرنج بازان ایران مانند سارا خادم الشریعه و پرهام مقصودلو در این سال كارهای زیادی داشتند.

*پایان هفدهمین دوره لیگ برتر شطرنج با قهرمانی تیم سایپا

شطرنج ایران فروردین ماه را با آخر هفدهمین دوره لیگ برتر شطرنج آغاز كرد. درانتها این رقابت ها تیم سایپای تهران توانست عنوان قهرمانی را به خود اختصاص دهد.


*صعود ۲۰ پله ای فیروزجا در رده بندی فدراسیون جهانی
اردیبهشت ماه سال۹۸ علیرضا فیروجا موفق شد در رده بندی فدراسیون جهانی ۲۰ پله صعود كند. او با ریتنیگ ۲۶۸۲ و با ۲۰ پله صعود در رده پنجاه و ششم جهان قرار گرفت. این شطرنج باز سخت تلاش می كرد و هدفی نداشت به جز رسیدن به نخستین سوپر استاد بزرگی ایران. همینطور پرهام مقصودلو با ۲۶۷۱ واحد ریتینگ و با یك پله صعود در رده ۷۶ قرار گرفت. این دو شطرنج باز برای رسیدن به سوپر استاد بزرگی در رقابت بودند.
البته ساراخادم الشریعه بانوی شطرنج باز ایران در این ماه درگیر مسابقات چین بود.

* مسابقات شطرنج آسیا و كسب سهمیه جام جهانی توسط ملی پوشان شطرنج ایران
رقابت های شطرنج قهرمانی آسیا در ۹ دور در خرداد ۹۸ به میزبانی چین اجرا شد. در این مسابقات در بخش آزاد ۷۴ شطرنج باز و در بخش بانوان ۳۶ شطرنج باز حضور داشتند. ایران در این رقابت ها ۴ نماینده در بخش آزاد و بانوان داشت. درانتها ۵ شطرنج باز می توانستند جواز جام جهانی را كسب كنند. علیرضا فیروزجا با ششمی در آسیا سهمیه حضور در جام جهانی ۲۰۱۹ خانتی مانسیسك روسیه را به دست آورد. قبل از این پرهام مقصودلو هم سهمیه جام جهانی را با كسب عنوان قهرمانی جوانان جهان ۲۰۱۸ به دست آورده بود همجنین سید محمد امین طباطبایی هم جواز حضور در این مسابقات را كسب كرده بود.
*قهرمانی تیم سایپا در مسابقات شطرنج شهرهای آسیا
در تیر ۹۸ در دور نهم و پایانی مسابقات شطرنج قهرمانی شهرهای آسیا در بنگلادش، تیم سایپای تهران بعنوان نماینده ایران با میانگین ریتینگ ۲۴۷۱ مقابل تیم سریلانكایی با میانگین ریتینگ ۲۰۱۱ با نتیجه ۳ بر یك به برتری رسید و قهرمان شد.

*فیروزجا نخستین سوپر استاد بزرگ شطرنج ایران شد
شاید مهم ترین خبر برای شطرنج مشخص شدن نخستین سوپر استاد بزرگ ایران بود. فیروزجا با پیروز در دور آخر لیگ شطرنج تركیه توانست عنوان سوپراستاد بزرگی را كسب كند. او با رسیدن به ریتینگ ۲۷۰۰ در سن ۱۶ سال و یك ماه، بعد از وی ئی چینی و بالاتر از مگنوس كارلسن جوانترین بازیكن تاریخ جهان شد كه بعنوان سوپراستاد بزرگی دست پیدا می كند. در جهان شطرنج ورزشكاران معدودی هستند كه تا به امروز موفق به عبور از ریتینگ ۲۷۰۰ شده اند. كسب عنوان سوپراستاد بزرگی توسط علیرضا فیروزجا با بازتاب رسانه ای در سایت های معتبر شطرنج همراه بود همینطور فدراسیون جهانی شطرنج(فیده) به فیروزجا، اولین سوپراستاد بزرگ شطرنج ایران تبریك گفت. با چنین روندی كه فیروزجا پیش گرفته بود می شد حدس زد كه او می تواند این عنوان را كسب كند. حتی رئیس فدراسیون شطرنج با اعلان اینكه چشم دنیا به شطرنج ایران است اظهار داشت: بازیكنان جوان به سبب تعدد مسابقات داخلی عملكرد خوبی در رویدادهای بین المللی دارند. او افزود كه باید در این راه همچنان حركت نماییم تا افتخارات شطرنج ایران بیشتر شود.
همچنین در مرداد ماه خادم الشریعه بی كار نبود و در مسابقات آزاد چین دست به مهره شده بود. این بانوی شطرنج باز در دور نهم و پایانی مسابقات آزاد هونان چین توانست مقابل استاد بزرگ چینی به تساوی برسد و بدون باخت در رده شانزدهم این رقابتها قرار گرفت. وی در این رقابت ها موفق شد ۸ هزار دلار را به دست آورد همینطور او موفق شد دومین نورم استاد بزرگی خویش را به دست آورد.
این ماه برای شطرنج ایران یك ماه رویایی بود. شطرنج باز ایرانی در مسابقات برق آسای نوجوانان جهان قهرمان شد. بارادیگانگی با كسب ۹ امتیاز عنوان قهرمانی رقابت های برق آسای نوجوانان جهان در بلاروس را از آن خود كرد.

*صعود سه پله ای شطرنج ایران در رنكینگ جهانی/ ایران اولین بار در جایگاه بیستم جهان
در تازه ترین رده بندی فدراسیون جهانی كه در شهریور ماه منتشر گردید شطرنج كشور ایران توانست با سه پله صعود برای اولین بار در جایگاه بیستم جهان قرار گیرد. كوشش های فراوان فدراسیون شطرنج ایران و شطرنج بازان بالاخره نتیجه داد و ایران با سه پله صعود در رده بیستم جهان ایستاد. این نتیجه نشان می داد كه همگی وظایف خویش را به درستی انجام می دهند و ایران موفق به كشف راز موفقیت در این رشته شده است. این سه پله صعود موجب شد انتظارات از شطرنج ایران بالا رود.
همچنین رقابت های جام جهانی شطرنج در این ماه شهریور اجرا شد. در این مسابقات چهار شطرنج باز ایران حضور داشتند. پرهام مقصودلو، سید محمدامین طباطبایی و احسان قائم مقامی در دور اول با مهره سیاه به مصاف حریفان خود رفتند و تنها علیرضا فیروزجا در بازی اول مهره سفید را در اختیار داشت. علیرضا فیروزجا، پرهام مقصودلو و محمدامین طباطبایی توانستند به مرحله دوم مسابقات جام جهانی راه یابند كه این عملكرد، بهترین نتیجه تاریخ شطرنج ایران در این رقابت ها به شمار می آید. برای نخستین بار در تاریخ مسابقات جام جهانی است كه سه نماینده ایران همزمان موفق به حضور در مرحله دوم می شوند.
همگی از فیروزجا بعنوان مدعی جوان جام جهانی شطرنج ۲۰۱۹ نام می بردند. این شطرنج باز در دور سوم و در دیدار های تكمیلی مقابل نفر سوم رنكینگ جهانی شكست خورد و از جام جهانی حذف شد. تا همین جا برای فیروزجا موفقیت بزرگی بود.
در شهریورماه بود كه زمزمه های مهاجرت و تغییر تابعیت نابغه شطرنج ایران عنوان شد اما پدر وی در گفت و گو با ایسنا اعلام نمود كه فرزندش به هیچ وجه قصد تغییر تابعیت ندارد و امكانات زیادی كه كشور فرانسه در اختیار این بازیكن قرار داده است سبب سوء تفاهم شده است. پدرش خبر تغییر ملیت و گرفتن تابعیت فرانسوی توسط علیرضا فیروزجا را تكذیب نمود.

*تمجید فدراسیون جهانی شطرنج؛ مقصودلو ستاره كهكشانی ۱۹ ساله ایران
در مهر سال ۹۸ حساب رسمی فدراسیون جهانی شطرنج به تمجید از ستاره های جوان شطرنج ایران پرداخت و رقابت آنان را سبب پیشرفت در شطرنج عنوان نمود. پس از درخشش مقصودلو در مسابقات سوئیس صفحه رسمی اینستاگرامی به ستایش این شطرنج باز ایرانی پرداخت. در این مسابقات نفرات سرشناس و بزرگی شركت كرده اند و مقصودلو تا آخر دور ششم بدون باخت توانسته است در رده سوم این رقابتها قرار بگیرد. صفحه اینستاگرامی فیده (فدراسیون جهانی شطرنج) درباب این شطرنج باز ایرانی نوشت: پرهام مقصودلو ۱۹ ساله یكی از ستاره های كهكشانی و جوان ایران است.
همچنین دور نهم مسابقات بزرگ شطرنج سوئیس انجام شد و پرهام مقصودلو توانست با ریتینگ ۲۶۶۴ مقابل سوپر استاد بزرگ سرگی كاریاكین از روسیه باریتینگ ۲۷۶۰ به تساوی برسد. سرگی كاریاكین بهترین بازكن حال حاضر روسیه و قهرمان اسبق جام جهانی و نایب قهرمان اسبق جهان بوده است.

*دختر شطرنج باز ایرانی نایب قهرمان جوانان جهان شد
آبان ۹۸، مبینا علی نسب نماینده شطرنج ایران در مسابقات قهرمانی شطرنج جوانان جهان توانست در رده دوم بایستد و نایب قهرمان بخش دختران شود. مبینا علی نسب كه می گوید كه هم اكنون تنها هدفش كسب مقام استاد بزرگی بانوان و افزایش ریتینگ است.
همچنین دیگر اتفاقات در این ماه حذف شدن نام شطرنج بازان ایران از المپیاد جهانی بود. فدراسیون دلیل عدم اعزام ملی پوشان را مشكلات مالی و شرایط خاص اعلام نمود. قرار بود ۵ ملی پوش در این رقابت ها حضور داشته باشند. همینطور در آبان ماه آناهیتا زاهدی فر با غلبه بر مطهره اسدی عنوان قهرمانی مسابقات شطرنج بانوان كشور را كسب نمود.
*فیروزجا در رده ۲۹ رنكینگ جهانی شطرنج/ مقصودلو در رده ۴۳
روند رو به رشد شطرنج بازان ایران همچنان در آذر ۹۸ ادامه داشت. در فهرست این ماه علیرضا فیروزجا و پرهام مقصودلو نمایندگان ایران به ترتیب در رده های ۲۹ و ۴۳ ایستادند. همینطور سارا خادم الشریعه بانوی شطرنج باز ایران با ۲۴۸۷ واحد ریتینگ در رده پانزدهم برترین شطرنجبازان بانوی جهان جای گرفت. در این ماه دور آخر هجدهمین دوره لیگ برتر شطرنج ایران مورد پیگیری قرار|گرفت و تیم سایپا با وجود توقف مقابل ذوب آهن توانست به مقام قهرمانی رسید.

*فیروزجا تغییر تابعیت را تایید كرد/ بازی نابغه شطرنج برای فرانسه!
شاید دیماه ۹۸ بدترین ماه برای اهالی شطرنج است. این ماه برای شطرنج ایران بسیار شلوغ و پر از خبرهای بد بود. علیرضا فیروزجا كه موفق به كسب مدال نقره مسابقات سریع شطرنج قهرمانی جهان شده بود بعد از این رقابت ها با اعلان اینكه قدردان زحماتی كه در ایران برایم كشیده شده هستم، اظهار داشت كه از این پس برای فرانسه بازی خواهدنمود. این خبر بدترین خبر برای شطرنج ایران بود.
در این ماه هم ساراخادم الشریعه بانوی اول ایران طی پست اینستاگرامی از تیم ملی شطرنج ایران خداحافظی كرد. حواشی شطرنج به همین جا ختم نشد و شهره بیات داور زن شطرنج ایران هم دیگر به ایران بازنگشت.
در دیماه شطرنج ایران پس از خروج علیرضا فیروزجا ۸ پله سقوط كرد و در رده ۲۸ جهان قرار گرفت.

*صعود مقصودلو به رده ۴۹ برترین شطرنج بازان جهان
بعد از رفتن فیروزجا شوكی به شطرنج ایران وارد شد اما شطرنج بازان ایران دست از تلاش برنداشتند. پرهام مقصودلو شطرنج باز ایرانی در رده بندی زنده برترین شطرنج بازان جهان موفق شد در رده ۴۹ قرار بگیرد.

*اتمام دوره ۴ ساله رئیس فدراسیون شطرنج
در بیست و چهار اسفند دوره ۴ ساله مهرداد پهلوان زاده بعنوان رئیس فدراسیون شطرنج به پایان رسید. در طول دوره ی ریاست او شطرنج ایران روند رو به رشدی داشت. جوانان زیادی در دوره ریاست او به صورت حرفه ای شطرنج را ادامه دادند و موفقیت های زیادی را كسب كردند.
1399/01/10
13:36:19
5.0 / 5
3174
تگهای خبر: اسب , بازی , تیم , تیم ملی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
asbeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اسب من محفوظ است

اسب من

همه چیز درمورد اسب و اسب سواری و سوارکاری